2022 Yılı Duvar Kâğıtları Modelleri Nelerdir?

Blog geri dön
duvar kağıtları

2022 Yılı Duvar Kâğıtları Modelleri Nelerdir?

Duvar kâğıtları son dönemlerde çok moda olan fakat geçmişi bir hayli eskiye dayanan ev dekorasyon ürünlerinin başında gelmektedir. Kapalı duvarların tavanlara kadar olan kısımlarını kaplayan duvar kâğıtlarının farklı türleri de bulunmaktadır. Özel duvar kâğıdı tutkalı ile duvarlara yapıştırılan ve hem dekorasyona hem de pek çok farklı alandaki özelliklere yardım eden duvar kâğıtları son dönemlerde ülkemizde de çok popüler olmaya başladı.

Ev, ofis, okul, banka ve benzeri insanların yaşadığı kapalı her mekânda kullanıma uygun olan duvar kâğıtları 2022 senesinde de çok kullanılmaya devam ediyor. Özellikle bu yılda duvar kâğıdı desenleri daha belirgin ve hatlı olmaya başladı. Üç boyutlu duvar kâğıtlarının revaçta olduğu bu yılda özellikle geometrik desenlerde çok kullanılmaktadır.

Duvar Kâğıtları Çeşitleri

2022 yılında kullanılacak duvar kâğıdı modellerine geçmeden önce 5 farklı duvar kâğıdı çeşidi olduğunu söylemekte fayda vardır. Duvar kâğıdı çeşitleri;

Non Woven duvar Kâğıdı; ham maddesinde elyaf lifi bulunan duvar kâğıdıdır. Uzun lifleri ile dokumasız kâğıda benzer bir özelliği vardır. Ülkemizde elyaf tabanlı duvar kâğıdı olarak bilinen non woven duvar kâğıdı dünya da ve ülkemizde en çok kullanılan ve üretilen duvar kâğıdı çeşididir. Yüzeyi vinil tabakası (PVC) ile kaplanan bu duvar kâğıdı daha dayanıklı hale gelmektedir.

Tekstil Tabanlı Duvar Kâğıdı; 135 cm – 140 cm eninde üretilen bu duvar kâğıdı dayanıklı olması yönü ile bilinir. Tekstil tabanlı duvar kâğıtları keten, pamuk, polyester ve akrilik tarzı iplerden oluşmuştur. Sık dokunmuş bir yapıya sahiptir. Bu nedenle kolay temizlenebilir ve ofis, iş yeri, okul ve benzeri alanlarda kullanılır.

Kâğıt Tabanlı Duvar Kâğıtları; bu duvar kâğıdı çeşitleri diğer duvar kâğıtlarına göre daha zor kaplanan ve kullanımı zor olan bir çeşittir. En alt katmanı kâğıttan oluşan bu duvar kâğıdının yüzeyinin bazıları vinil ile kaplanırken bazıları kaplanmadan kullanıma sunulmaktadır.

Akustik Duvar Kâğıdı; istenmeyen gürültülerin izolasyonunda kullanılan bu duvar kâğıdı aynı zamanda ses yalıtımı ve sesin geniş alanlara daha doğru yayılmasını sağlayan akustik özelliğe sahip duvar kâğıdı çeşididir. İstenilen renk ve desende üretilen bu duvar kâğıdı çeşitleri sinema, otel, tiyatro, konferans salonu gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Doğal Duvar Kâğıtları; tamamı doğal malzemelerden oluşan duvar kâğıdı çeşididir. Porselen, hasır, mantar, bambu ve taş gibi doğal malzemelerin birleştirilerek oluşturduğu duvar kâğıdı çeşitlerindendir. Diğer duvar kâğıtlarına oranla uygulaması ve bakımı zordur.

Çok farklı çeşidi ile kullanıcıya birçok seçenek sunan duvar kâğıdı modelleri 2022 yılında da insanların yaşadığı kapalı alanları dekore etmeye devam ediyor. Şık ve estetik anlamda mükemmel olan bu duvar kaplama malzemesi kolay kullanımı ve rahatlığı ile adeta konforu hissettiriyor.

2022 Yılı Salon ve Oturma Odası Duvar Kâğıdı Modelleri

Salon ve oturma odaları akşam eve gelindiğinde adeta bir dinlenme ve rahatlama yerleridir. Evin en çok vakit geçirildiği salonlarda duvar kâğıtları daha fazla önem kazanmaktadır. 2022 yılına yeni girmişken duvar kâğıdı modelleri de kendini belirtmiş oldu.

Özellikle minimal tarzda ve modern yapıda olan evlerin salonları için uygulanabilecek duvar kâğıdı modelleri arasında bu sene açık renkli ve sade desenli olan duvar kâğıdı tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra geometrik desenler ile duvarları daha şık ve estetik gösterecek olan duvar kâğıtları da revaçta olacak.

Daha geleneksel evlerde özellikle Osmanlı tarzı bir dekorasyon mevcut ise altın varaklı ve kabartma desenli duvar kâğıdı modelleri daha çok kullanılmaktadır. Etnik desene sahip evlerde ise daha çok çiçek desenleri ve bitki desenlerinin ağırlıklı olduğu duvar kâğıtları tercihi ise 2022 yılında moda olacaktır.

İnsanların yaşam alanlarında iç mekân dekorasyonu olarak çok sık karşımıza çıkan duvar kâğıtları her sene daha da gelişmiş ve yenilenmiş olarak kullanıma sunulmaktadır. Bunların yanı sıra temizlik ve bakımı kolay olan duvar kâğıtları her sene olduğu gibi bu senede tercih edilmeye devam ediyor. Kolay temizlenen ve ev dekorasyonuna en uygun duvar kâğıdı bulmak için Yeşil Parke firması aracılığı ile güvenilir bir şekilde satın alınabilir. Uygulaması ve özellikleri ile duvar kâğıtları ev dekorasyonundan ısı ve ses yalıtımına kadar pek çok alanda kullanılmaktadır.

 

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button