Ahşap Deck Kaplama Nedir? Özellikleri Nelerdir? 2022 Fiyatı

Blog geri dön
ahsap-deck-3

Ahşap Deck Kaplama Nedir? Özellikleri Nelerdir? 2022 Fiyatı

Ahşap deck ürünleri son yılların modern zemin mimarisi olarak kullanılan ve özellikle de açık alanlarda tercih edilen özel ürünlerdir. Parkelerin farklı bir versiyonu olarak gösterilir. Bilindiği üzere parke ürünleri açık havada kullanılmaz. Suya karşı dayanıklı değildir. Ama özel üretim tekniği ile deck kaplamalarında herhangi bir kabarma sorunsalı ile karşılaşılmaz. Çünkü zaten buna karşı dayanıklı olması için üretilmiştir.

Çok fazla alanda kullanılan ahşap deck kaplama sistemleri son yılların en önemli buluşlarından birisi. Temel materyalini oluşturan malzemeler uzak doğudan gelen ağaçlardan üretilir. Çok özel bir ağaç türünden üretilmektedir. Bu ağaçlar suya yağmura karşı %100 direnç gösteren özelliğe sahiptir. Günümüzde havuz kenarlarında, villa bahçelerinde, şehirlerin ortak yaşam alanlarında, sahil kenarlarında kısacası insanın olduğu her türlü açık alanda onu görürüz. Kimi yürüyüş içindir kimisi de oturup dinlenebileceğiniz işlevselliktedir.

ahsap-deck-1
Ahşap Deck Kaplama

Ahşap Deck Kaplama

Ahşap deck kaplama olarak uygulanır. Tıpkı parkelerde olduğu gibi zemin üzerine döşeme şeklinde gerçekleştirilir. Dış mekanlarda tercih edildiği için ekstra bir yalıtım ihtiyacı duyulmaz. Çünkü ısı ve ses yalıtımına gerek yoktur. Levhalar birleştirilir ve bir bütün sağlanır. Ayrıca zemine monte edilir. Dayanıklı ve hareket etmemesi önemli bir faktördür döşeme aşamasında.

Bu kaplama ürünleri boyamaya da müsaittir. Özel boya ile istenilen renk uygulaması yapılabilir. Böylece dış mekan dekorasyonunda istenilen tarz ve enerji yakalanabiliyor. Havuz kenarlarında ahşap tonları tercih edilirken yeşilin bol olduğu bahçelerde daha çok açık ağaç tonları daha çok seviliyor. Bu bilgileri dekorasyon sürecinizde kullanabilirsiniz.

Ahşap Deck Nedir?

Deck ürünleri bir zemin kaplama araçlarıdır. İç mekanlara çok nadir uygulanan ama konu dış mekan kaplaması olunca akla ilk gelen materyallerdir. İnsan popülasyonunun yoğun olduğu her alanda onun ile karşılaşırız. Çünkü çok dayanıklı özelliktedir. Uzak doğudan gelen özel ağaçlardan üretilir. Kullanım performansı üst seviyededir.

Ahşap Deck Suya Dayanıklı mı?

Ahşap dendiğinde su her zaman risk oluşturmaktadır. Fakat ahşap deck modelleri bu kavramın dışında yer almaktadır. Çünkü standart ahşap üretiminde kullanılan ağaçlardan elde edilmez. Çok özel bir ağaç türünden meydana gelir. Kısacası deck ürünleri suya karşı %100 dayanıklılık sergiler. Suyun seviyesi ne olursa olsun deforme ya da şişme gibi durumlar oluşmaz.

Ahşap Deck Kabarma Yapar mı?

Deck ürünleri kabarma yapmaz. Bu ihtimal sıfırdır. Zaten kabarma ya da şişme yapmadığı için dış mekanlarda kullanılır. Bu yönüyle son yıllarda mimaride dış cephe kaplaması olarak bile tercih edilmektedir. Levhalar arası boşluk bırakılır. Yağan yağmur bu boşlulardan alta gelir ve eğim sayesinde akar gider. Eğer tereddütleriniz var ise gönül rahatlığıyla dış cephenize döşetebileceğinizi belirtelim.

Ahşap Deck Özellikleri

Şimdi de bu özel döşeme sistemlerinin genel özelliklerine geçelim. Her ahşap ürünün kendine has bir özelliği bulunur. Kullanıcılar da tercihlerini bu detaylar üzerinden gerçekleştirirler. Peki ahşap deck özellikleri nelerdir? Size özel madde madde listeledik.

ahsap-deck-2
Ahşap Deck Kaplama

Deck ürünlerinin temel özellikleri:

 • %100 doğal bir zemin kaplama ürünüdür. Uzak doğu ülkelerinden özel olarak yetiştirilen ağaçlardan elde edilir.
 • Bahçelerde çok sık kullanılır. Havuz kenarları ve saunalarda da onu çok fazla görürüz. Yani soğuk ve sıcağa karşı yüksek direnç sahibidir.
 • Su emici özelliği var. Bu da kayganlaştırmayı ortadan kaldırmaktadır.
 • Her türlü suya karşı zarar görmez özelliktedir.
 • Döşeme yönünden de oldukça kolaydır. Hatta parkelerden de kolay demek mümkün.
 • En önemli yapısı da kıymık yapmayışı. İnsanlar rahatlıkla çıplak ayakla gezebiliyor.
 • Sadece suya karşı değil aynı zamanda sert darbelere karşı da dayanıklı bir zemin döşemesidir. Kolay kolay derin çizikler yapmaz.
 • Sök tak özelliği var. Örneğin kurduğunuz alandan sökerek başka bir mekana monte edebiliyorsunuz. Bu da uzun yıllar kullanabileceğiniz anlamını taşıyor.
 • Bakımı kolaydır. Ayrıca sık bakım istemez. Uzmanlar yılda 1 defa yapılmasının yeterli olacağını belirtiyor.
 • Doğallığıyla çevre dostu yönünü öne çıkarmaktadır.
 • Döşeme sistemi olduğu kadar dekoratif bir araçtır da. Duvarlarınızı deck kaplama ile renklendirebilirsiniz.
 • Temizliği çok basittir. Fırça ve vileda ile silinebilir hortumlu su ile yıkanabilir.
 • Talebe göre farklı model, ebat ve renk ile üretim imkanı sunuyor. Yani kişiye özel deck ürünü tasarlanabiliyor.
 • Dilerseniz sonradan boyama işlemi yapabiliyorsunuz. Bunun için üretilen özel boyalar mevcut.

Görüldüğü gibi eşsiz özelliklere sahip bir üründür ahşap deck kaplama. Günümüzde bu yönleriyle zaten çok sevilmektedir. Siz de dış mekan dekorasyonlarınıza mutlaka bu ürünü not edin. Şık ve kullanışlı bir yaşam alanına bu sayede kavuşacaksınız.

Ahşap Deck Fiyat

Şimdi de çok merak edilen fiyat konusuna geçelim. Çünkü bu ürünleri bahçesinde, havuz kenarında ya da saunasında hayal edenler ilk olarak ahşap deck fiyat ne kadar? sorusunu araştırıyor. Çok bilinmeyen bir ürün. Bu sebeple de fiyatlarını öğrenmek isteyen çok oluyor. Öncelikle bir miktar maliyetli olduğunu belirtmekte fayda var. Çünkü üst düzey bir kalite ve işlevselliğe sahip. Türünün ise tek örneği. Haliyle yüksek maliyetler kaçınılmaz oluyor.

Piyasada %100 doğal ahşaptan üretilmeyen deck kaplamaları da mevcut. Bunların m2 fiyatı oldukça ucuz. Ama orijinali kadar işlevsel ve dayanıklı olduğunu söylemek mümkün değil. Bugün 300 TL’ye de bulmanız mümkün. Fakat gerçek deck ürünlerinin m2 fiyatı 1,000 TL gibi bir rakamdan başlamaktadır. Eğer 10 m2 bir alanı kaplatacaksanız minimum 10,000 TL bütçe ayırmanız gerekecek.

Ahşap Deck M2 Fiyatı

Parkelerde olduğu gibi deck kaplamaları da m2 üzerinden hesaplanır ve satılır. Ürünler paketli gelir ve kurulum esnasında levhalar birleştirilir. 2022 yılında ahşap deck m2 fiyatı ortalama 950 TL ile 1,250 TL aralığında görülüyor. Kaliteye göre aşağı ya da yukarı haraketlilik yaşanıyor. İlk yapmanız gereken ne kadar bir alana döşeme yapacağınızı belirlemek olmalı. Bu şekilde maliyet hesaplamada da net bir veri elde edebileceksiniz.

Ahşap Deck Pahalı mı?

Herkes deck kaplamanın güzelliğinden büyüleniyor ve dış mekanlarına döşetmek istiyor. Peki ama bu ürünler gerçekten de pahalı mı? Öncelikle net olarak pahalı olduklarını belirtelim. Bunu metrekare hesabıyla anlatabiliriz. İyi bir model döşensin istiyorsanız en az 1,200 TL gözden çıkarmanız gerekiyor. Bu da m2 kare fiyatıdır. Eğer ki dış alanınız çok geniş ise size yüksek bir maliyet çıkacaktır.

Online Ahşap Deck Siparişi

Son olarak bu özel yer ürünlerini nereden satın alabiliriz ona bakalım. Günümüzde çarşı pazardan deck satın almak mümkün. Ama hem az sayıda mağaza var hem de ürün koleksiyonları biraz sınırlı oluyor. Bunun yerine online siparişi tercih edebilirsiniz. Yüzlerce farklı model ve renk arasında en beğendiğinizi sepetinize ekleyebilir ve kolayca alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. Bu kadar basit. Ayrıca fiyatları da internette her dönem avantajlı olmaktadır. Çarşıda m2’si 1300 TL olan bir deck ürünü internet üzerinde rahatlıkla 1,100 TL civarlarına bulunabiliyor. Böylece bütçelerinize katkıda bulunmuş oluyorsunuz. Şimdiden Yeşil Parke olarak güzel bir zemin kaplamasına sahip olmanızı diliyoruz.

 

İlginizi çekebilir: Parkeden Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button