Anaokulu Halısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Blog geri dön
anaokulu-halisi-secerken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Anaokulu Halısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anaokulu halısı seçimine dikkat ederek onların sağlığına ve bilişsel gelişime olumlu katkı sağlamak mümkündür. Peki doğru halı seçimi nasıl olmalıdır?

Anaokulu halısı çocukların sağlığını korumak açısında özel olarak üretilmektedir. Halının üretiminde kullanılan malzemeler çocuklara zarar vermeyecek şekilde kullanılmaktadır. Özellikle tabanının kaydırmaz olması halıda aranan özelliklerin başında gelmektedir.

Anaokulu Halısı Fiyatları Nasıldır?

Anaokullarında kullanılan halılar farklı desenlerde ve modellerde olabildiği gibi üretiminde kullanılan malzemeler de değişebilmektedir. Aradaki bu fark fiyat farkı olarak ortaya çıkmaktadır. Tamamen doğal malzemelerden üretilen halıların fiyatları standart halılara göre oldukça fazla olmaktadır.

Piyasada çok ucuza satılan halılar kanserojen özellik barındırabildiği gibi çocukların fiziksel gelişimini de olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için çok ucuz satılan halılardan uzak durmak yapılması gerekenlerin başında gelmektedir.

Doğru Anaokulu Halısı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Anaokulunda kullanılan halılar renkleri ve desenleri ile çocukların dikkatini çektiği gibi yanlış halı seçimi onların hayatlarında olumsuz etki bırakabilmektedir. Bu nedenle anaokulu yönetimi sağlığı ön planda tutarak halı seçiminde bulunmalıdır.

Halıda aranan özelliklerin başında antialerjik ve antibakteriyel olması gelmektedir. Çocuklar bulundukları yerde sabit durmadıklarından ve sürekli hareket halinde olmalarından dolayı anaokuluna alınacak halının da toz tutmayan türden olması gerekmektedir.

Çocuklar anaokullarında gerek eğitimleri gerek yemek yeme esnasında halılara birçok şey dökebilmektedirler. Bu durum göz önüne alınarak anaokulu halılarının leke tutmayan türden seçilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde halı sürekli yıkmaya verileceğinden çabuk yıpranabilecektir.

Yangın gibi olası durumlar göz önüne alınarak hareket edilmelidir. Özellikle anaokulları ve eğitim veren kurumlarda kullanılan halıların yanmaz halı olmasına dikkat edilmelidir. Yanmaz halılar ile alevlerin yayılması engellenerek büyük ölçüde zamandan kazanılmış olacaktır.

Anaokullarında kullanılmak üzere satılan halılar fiyat olarak çok ucuz ya da pahalı olabilmektedir. Kaliteli halı almak isteyenler ve çocukların sağlığına zarar vermek istemeyen anaokulu yöneticilerinin halı seçiminde çok ucuza kaçmaması ve halının kaliteli iplikte üretildiğine emin olmaları gerekmektedir.

Anaokulu halısı üzerinde yer alan desenler onların gelişimlerini ve öğrenme becerilerini doğrudan etkilediğinden dolayı halı üzerinde yer alan motif ve desenlerin eğitici nitelikte olması gerekmektedir. Özellikle mesleklerin, harflerin ve sayıların yer aldığı halılar doğru bir tercih olacaktır.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Call Now Button
Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?