Genel

Balkon Parkesi Modelleri ve Fiyatları

balkon parkesi 11

Ülkemizdeki toplum kültüründe balkonun çok önemli bir yeri var. Balkon parkesi arayışları da bu kültürün bir dışa vurumudur. Özellikle yaz ayları gelip de havalar ısındığında insanlar kendilerini balkona atar ferahlamak için. Masalar kurulur çaylar içilir ve sohbet uzar. Ama böyle keyifli anları sağlamak için zeminin beton olmaması gerekir. Zira ayakları rahatsız eder sertliğiyle. Balkona parke döşeterek evin içi gibi samimi bir alan kurabilirsiniz kendinize. Ülke mimarisinde balkon zeminler her zaman beton ya da fayans kaplama ile yapılmaktadır. Ama hem rahatlık bakımından hem görsel açıdan iyi bir performans sağlamaz bu tercihler. Son yıllarda kullanıcıların artan talebi üzerine balkonlarda da parke döşemeleri uygulanmaya başladı. Cam ile kapalı alanlarda standart bir laminat parke ya da ahşap parke tercih edilebilir. Çok da şık durur bu döşemeler. Sadece yazın değil kışın da ısı yalıtımıyla bütçeye de katkısı olur. Peki ama balkon parkesi nedir? Özellikleri nelerdir? Fiyatları 2022 yılında ne kadar oldu? Bu yazıda hepsini tüm yönleriyle objektif bir şekilde açıkladık. Keyifli okumalar.

**Mağazamız İstanbul / Ümraniye'de yer almaktadır.

Tüm Türkiye'ye gönderim sağlamaktayız.**

Balkon Parkesi Nedir?

Balkon parkesi, açık alana uygun özellikler ile üretilmiş olan, suya dayanıklı ve kullanım ömrü uzun ürünlerdir. Açık balkonlarda laminat ürünler kullanılmaz. Çünkü yapısal özellikleriyle suya karşı dirençli modeller değildir bunlar. Ama PVC yer kaplama ürünleri iyi bir alternatiftir. Ayrıca son yıllarda ahşap zemin döşeme modelleri de açık alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. PVC yer döşemesi çok seçenekli olduğu ve suda kabarmadığı için açık balkonlara rahatlıkla uygulanabilir. Sök tak konusunda da pratik bir süreç sunar kullanıcılara. Yaz aylarında ayaklarınızın daha konforlu bir zeminle buluşturmak istiyorsanız kesinlikle parke döşetmelisiniz. Uzun yıllar sağlıklı kullanıma erişmeniz mümkün.

Balkona Parke Döşenir mi?

Balkona parke döşenir. Sadece doğru model tercih edilmesi gerekmektedir. Tıpkı evlerin içine olduğu gibi satın alınarak rahatlıkla döşeme yapabilirsiniz. Dilenirse kenarlara süpürgelikler de takılabilmektedir. Temizliği ve bakımı da kolaydır. Islak vileda ile temizliğini tozunu halledebiliyorsunuz. Ama laminat parke döşetilmez. Çünkü ilk yağmurdan büyük oranda etkilenecek ve kullanılamaz hale gelecektir.

Halı Modelleri

İlginizi Çekebilecek Halı Modelleri

Balkona Hangi Tür Parke Döşenir?

Bugün çok sayıda parke modeline sahibiz. Fakat her birinin açık alanda kullanıldığını söyleyemeyiz. Genelde kapalı yaşam alanları için tasarlanmış ve özellikleri de buna göre belirlenmiş sistemlerdir. Fakat PVC döşemeleri buna en uygun alternatifi oluşturmaktadır. Kısacası balkona PVC parkeler döşenir. Ama cam balkona sahipseniz bu defa laminatları da gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Oldukça şık bir yaşam alanı oluşturuyor.

Balkon Parkesi Sudan Şişer mi?

Balkon parkesine su temas ederse şişmez. Zaten kabarma yapmaması için özel teknik ve materyallerden üretilmiştir. Dilerseniz vileda ile dilerseniz de balkon hortumu ile temizlik işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sadece döşeme yapılırken gider deliğini tıkamamaya özen gösterin. Böylece daha kolay temizleme sürecine sahip olacaksınız.

Balkon Parkesi Modelleri

Balkonlara her parke ya da diğer zemin ürünleri uygulanmaz. Farklı bir zemin yapısına sahip oldukları için gelişigüzel seçimler yapılmamalıdır. Aksi halde kısa sürede sorunlar kaçınılmaz olur ve yaptığınız maliyet boşa gider. Peki ama 2022 yılında balkon parkesi modelleri neler var? PVC yer döşemesi bu alanda en çok bilinen ürünlerdir. Çok yaygın kullanılır ve kullanıcılar tarafından memnuniyetle karşılanır. İlk seçenek olarak bunu tercih edebilirsiniz. Fiyat olarak da makuldür. Fayans ve seramikler ile kıyaslanırsa bütçe dostu olduğu görülecektir. Diğer bir balkon parkesi modeli de ahşap döşeme ürünleridir. Ahşap karolar son yılların en ilginç teknolojilerinden birisi. Suya karşı %100 dayanıklılık göstermesiyle meşhurdur ama aynı zamanda harika bir estetik görünümü var. Fiyat olarak PVC ürünlere oranla biraz maliyetli bunu belirtmekte fayda var. Ama görsel açıdan fazlasıyla hak ettiğini de not düşelim.

En Güzel Balkon Parkesi Hangisi?

Güzellik ve hoş görünüm kavramı her insanın beğenisine göre değişir ama bazı ürünler vardır ki genele hitap eder. En güzel balkon parkesi hangisi? diye merak edenler için elbette bazı önerilerimiz olacak. Öncelikle yaşam alanının tarzına çok aykırı zeminler tercih etmemenizi söyleyerek söze başlayalım. Aykırı bir balkon zemini, giriş çıkışlarda sert bir görünüm sunacağı için sıkılmanıza sebep olabilir. En güzel balkon parkesi ürünleri Tarkett koleksiyonudur. Çok sayıda seçenek havuzu var ve her zevke kolaylıkla hitap ediyor. Ayrıca kalite faktörüyle de öne çıkıyor Tarkett PVC kaplama modelleri. Özellikle son yıllardaki trendlere baktığımızda Bej ve gri renklerin tercih edildiğini görüyoruz. Hem az toz tutar hem de var olan tozu dışarı belli etmez. Balkonlarda bu özellik çok değerlidir.

Balkon Parkesi Dayanıklı mı?

Bu sorunun yanıtı alacağınız ürüne ve dolayısıyla onun kalitesine bağlıdır. Kimi döşeme modelleri var ki çok kısa sürede performansını tamamen kaybediyor. Kullanıcıları üzen durumlara sebep olabiliyor. Ama Yeşil Parke markasının A kalite parkelerini satın alırsanız her dönem konforun ve dayanıklılığın öne çıktığını görürsünüz. Özellikle kapalı balkonlarda Yeşil Parke ürünleri eşsiz bir kullanım imkanı sunmaktadır.

Laminat Parke Modelleri

İlginizi Çekebilecek Laminat Parke Modelleri

Balkon Parkesi Fiyatları

Evlerde kullanılan parkeler ile balkonlarda kullanılan modeller arasında fiyat farklılıkları yaşanır. Çünkü kullanım amaçları kadar üretim teknikleri de farklıdır. PVC ürünleri incelersek laminatlardan yüksek oranlara döşetilir. Ahşap kaplamalar ise bunlardan da yüksek oranlarda satışa sunulur. Balkon parkesi fiyatları 2022 yılında metrekare 250 TL ile 1000 TL arasında değişiyor. Kalite kalite kademeli bir fiyat listesi var. Balkon parkesini döşetirken maliyet hesaplamak için öncelikle alan ölçüsünü net olarak bilmelisiniz. Çünkü metrekare hesabıyla satışlar yapılır. Aynı şekilde döşeme hizmeti de metrekareye göre belirlenir. Ülkemizde balkonların genelde 10 metrekare olduğunu düşünürsek toplam döşeme maliyeti ortalama 3,000 TL ile 10,000 TL aralığında tutacak demek doğru olacaktır. Elbette bütçenize göre daha fazla ya da az fiyatlı seçimler yapılabilir.

Balkon Parkesi Metrekare Fiyatı

Balkon parkesinin metrekaresi ortalama 300 TL’dir. Ama kalite ve modele göre 1,000 TL’yi de geçebilir. Tamamen sizin ne tür bir tercih yapacağınıza bağlı. Ayrıca seçimlerinizdeki ürün tercihleri de bu oranları değiştirecektir. Ahşap mı? Yoksa PVC mi döşeteceksiniz. Bu sorunun yanıtını bulduktan sonra fiyatlarına da net olarak ulaşabilirsiniz.

Duvar Kağıdı Modelleri

İlginizi Çekebilecek Duvar Kağıdı Modelleri

Balkon Parkesi Pahalı mı?

Herkesi için bu değişir. Ama genel olarak bir miktar pahalı uygulamadır demek mümkün. Eğer ki kapalı balkona laminat uygularsanız o zaman paha değil diyebiliriz. Çünkü metrekare fiyatları gayet iyi düzeydedir.

Balkon Parkesi Temizliği

Son olarak balkon parkeleri nasıl temizlenir? sorusuna yanıt vereceğiz. Öncelikle suya dayanıklı ürünlerdir bunlar. Dilerseniz hortumla da yıkayabiliyorsunuz. Ama tavsiyemiz vileda ile temizlik yapmanız. Her ne kadar sudan etkilenmeseler de zamanla sorun çıkarma ihtimali de yok değildir. Zaten vileda ile yüzey temizliği hijyen seviyesini fazlasıyla sağlayacaktır. Yeşil Parke olarak balkonlara parke döşeme sürecinizde de sizlerin yanınızdayız. 7/24 iletişim kurma hakkınız var. Sizleri koleksiyonumuza davet ediyoruz.  

 

İlginizi çekebilir: Parke Parlatma Yöntemleri – Parkeler Nasıl Parlatılır?