Genel

Cami Halıları Uzun Ömürlü Olması için Nasıl Seçilmeli?

Cami halıları kullanım alanı ve amacı gereğiyle oldukça önemlidir. Seçim esnasında dikkat edilmesi gerekenler ise oldukça fazladır.

**Mağazamız İstanbul / Ümraniye'de yer almaktadır.

Tüm Türkiye'ye gönderim sağlamaktayız.**

İslam dininde toplu ibadet alanları olarak kullanılan camiler pek çok insanın ziyaretine açık alanlardır. Gün içerisinde birçok kişinin bastığı cami halıları özellikle yılda pek çok ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Yine İslam dinine göre toplu ibadet etmek ve camilerde bir araya gelmek önemli ve değerli bir konudur. Bu nedenle insanlar vakit namazları dışında Cuma namazları ve diğer zamanlarda da ibadet etmek için bir araya gelmektedirler. Bu sebep ile pek çok kişinin ayak bastığı cami halısının özenle seçilmiş olması gerekmektedir.

Camiler pek çok kişinin ziyaret ettiği alanlar olması nedeni ile cami içlerinde bulunan halılarda bu derece ziyareti kaldırabilir nitelikte olmalıdır. Özellikle insan trafiğinin çok olduğu bir alan olan camilerde bulunan zemin kaplamaları da bu kalabalığa uygun olmalıdır. Cami halıları dayanıklı ve uzun ömürlü olarak seçilmeli ve özellikle kalitesini belli etmelidir. Dayanıklı bir cami halısı seçiminde uzun yıllar boyunca kullanılabilecek olan bu zemin kaplama malzemeleri hem uygun fiyatlı hem de kaliteli olmak zorundadır.

Halı Modelleri

İlginizi Çekebilecek Halı Modelleri

Cami Halılarını Seçme Kriterleri Nelerdir?

Cami halılarını seçerken uygulanacak belirli kriterler vardır. Bu kriterler doğrultusunda seçilen cami halısı uzun süre dayanıklı olacaktır. İlk olarak belirtmekte fayda vardır. Camiler insanların Allah’a yakınlaştığı ve ibadetini icra ettikleri alanlardır. Bu nedenle cami dekorasyonu ibadet edecek kişiyi rahatsız etmemelidir. Cami halıları ibadet eden kişinin dikkatini çok çekmeyecek ve rahatsız etmeyecek ölçülerde olmalıdır. Bunun yanı sıra deseni göz kamaştırıcı ve göz yanıltıcı desenlere sahip olmamalıdır.

Cami halısı seçilirken halının üzerinde ibadet edecek kişiyi rahatsız etmemesine özen gösterilmelidir. Halı yumuşak seçilmelidir. Zira halı sert olursa ibadet edecek kişiye batabilir. Öte yandan halı kalın olmalıdır. Hem ayakta hem de oturarak ibadetin mümkün olduğu İslamiyet’te oturarak ibadet edenler için özellikle halı kalınlığı belirli bir standartta olmalıdır. İnce seçilmiş cami halısı özellikle kişiyi rahatsız eder, soğuk geçirir ve üzerine basılmasına fazla imkan vermez.

cami-halilari

Cami Halıları

Cami halılarının seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer kriter ise iç mimariye uygun olması gerektiğidir. Caminin iç mimarisi ve dekorasyonu ile bir bütünlük oluşturacak cami halısı seçimine özen gösterilmelidir.

Pek çok farklı türde insanın ziyaret etmesinden dolayı;  cami halısı anti statik, yani elektriklenmeye müsaade vermeyen yapıda olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra anti alerjik olması gereken cami halıları toz ve kiri üzerinde tutmamalıdır. İnsanların yüzlerinin ve ellerinin değdiği cami halısı bu nedenle anti alerjik olmalıdır.

Laminat Parke Modelleri

İlginizi Çekebilecek Laminat Parke Modelleri

Cami halıları akustik anlamda da özenle seçilmiş olmalıdır. Camiler günümüzde her ne kadar mikrofon ve ses sitemi kullanılarak akustik sağlasa da gereksiz sesleri absorbe edecek cami halıları bu konuda çok yardımcı olacaktır.

Yün Cami Halıları Temizliği Nasıl Olmalıdır?

cami-halilari

Duvar Kağıdı Modelleri

İlginizi Çekebilecek Duvar Kağıdı Modelleri

Cami halıları günde pek çok insanın ziyaretine açık olan alanlarda kullanılan halı çeşididir. Bu nedenle cami halısı temizliği de ekstra özen gerektiren bir olaydır. Cami halısı, üzerinde toz veya kir kalmaması için düzenli olarak temizlenmelidir. Özel olarak yerinde yıkanabilen halılardan olan cami halıları kuru temizleme benzeri bir şekilde temizlenmelidir. Cami halısı temizliği hem özen gerektiren hem de düzenli yapılması gereken bir olaydır. Camiye giden insanların sağlığı alçısından çok önemli olan cami halısı temizliği ehemmiyet taşımaktadır.

Cami halısı temizliği ekstra özen gerektiren bir temizlik olduğu için üzerinde bulunan kir ve tozu tutmayan bir halı çeşidi seçilmesi önemlidir. Bu şekilde cami halıları daha sağlıklı olacaktır. Camilerde temizlik belirli bir rutinde olduğu için cami halı temizliği de belirli bir rutine oturtulmalıdır.

Cami Halı Modelleri Özenle Seçmek Neden Önemlidir?

cami halilari 3

Yün cami halısı ya da diğer modellerin seçimi özen gerektiren bir olgudur. Bunun nedeni ise camiler pek çok insanın bir araya gelerek ibadet ettiği alanların temiz ve hijyenik olması gerektiğidir. İslam dininde de temizlik ekstra olarak vurgulanmıştır. Bu nedenle insanların ayak bastığı cami halıları hem temiz hem de kalitesi olmalıdır ki ibadet eden insanlar gönül rahatlığı ile camiye gitsinler. Cami halısının konforlu ve kaliteli olması o camideki ibadet eden kişi sayısını da arttırır.

Yeşil parke aracılığı ile satın alacağınız ya da bilgi alacağınız cami halıları hem mağazalarda hem de internet sitesinde kullanıcıları beklemektedir. Cami halısı metrekare fiyatı ve diğer bilgiler için iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Benzer Yazılar