6 Adımda Cami Halısı Neye Göre Seçilmelidir?

Blog geri dön
cami-halisi

6 Adımda Cami Halısı Neye Göre Seçilmelidir?

Cami halısı, İslam inancına göre toplu ibadet edilen yerler olan camilerde temizlik ve hijyene verilen önemin en belirgin ifadesidir. İbadet amaçlı toplanan kişilerin bastığı halıların özenle seçilmesi de bu nedenle çok önemlidir.

Günümüzde camilerde kullanılmak üzere çeşitli cami halı modelleri konusunda üretim yapılmaktadır. Seccadeli cami halıları, akrilik cami halıları gibi farklı modellerden söz edilebilir.

Camide kullanım rahatlığı sunması, ortama uyum sağlaması, hijyenik olması ve kolay temizlenebilir olmasına bağlı olarak çeşitli modellerde satın alınabilir. Yeşil Parke, sahip olduğu cami halı modelleri ile geniş bir satış yelpazesi sunmaya devam etmektedir.

Cami Halısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Camiler için halı seçerken özellikle dikkat edilmesi gereken noktalar vardır ki bu noktalar sırasıyla şöyledir;

1- Halının metrekaresindeki ilmek sayısı; Cami halılarındaki ilmek sayısı ne kadar çok olursa halı o kadar sık ve uzun ömürlü olur. Bu nedenle cami halısı seçerken özellikle sıklığına ve dayanıklılığına bakılmalıdır.

2- Üretildiği ham madde; Cami halılar üretilirken kullanılan iplikler değişmektedir. Bu iplikler arasında akrilik, yün, polipropilen ve akrilik – yün karışımı iplikler kullanılarak üretilmiş cami halılar mevcuttur. Bu seçimi yaparken özellikle caminin kalabalık olma durumuna ve dış ortama bakılarak yapılmalıdır.

3- Halı altı şiltesi ve keçesi seçimi; Cami halılarının ısı, ses yalıtımı yapabilmesi nemi ve rutubeti uzak tutması amacı ile halı altına keçe ya da şilte serilmelidir.

4- Halının rengi; Cami için halı seçilirken caminin duvar yazılarına ve iç boyasına uygun dekorasyonu tamamlayacak halı rengi seçilmelidir.

5- Halının deseni; Bir diğer önemli etken ise cami için kullanılacak olan halının deseni. Farklı desenlerde bulunan cami halıları göbekli desen, saflı desen, seccadeli desen gibi farklı seçenekleri bulunur.

6- Halının ebatları; Saf ölçüleri alınan cami halıları cami de açık yer bırakmayacak şekilde döşenmelidir. Aksi takdir de halıda fazlalık kalmamasına da özen gösterilmelidir.

cami halisi 1

Cami Halı Desenleri Nelerdir?

Cami halıları toplu ibadet edilen Müslümanların kutsal yeri olan camilerde boşluk kalmaksızın her yerin kapanması şeklinde döşenmektedir. Cami halıları göbekli, saflı ve seccadeli olmak üzere çeşitleri vardır. Bunların yanı sıra düz modelleri de bulunan cami halılarında ibadet ederken dikkat çekecek renk ve desen kullanılmamaya dikkat edilir.

A- Göbekli Cami Halısı

Bu ürün ismini halının ortasında bulunan ve boyu 4 ila 6 metre arasında olan özel bir desenden almaktadır. Bu halılar genel de mimari açıdan önemli olan ve büyük camilerde genel de dekorasyonu gölgede bırakmamak amacı ile seçilirler. Bahsedilen göbekli cami halısı modelinde üz bir halı üzerine sade bir göbek deseni olması ile bilinirler.

B- Saflı Desen Cami Halı

Türkiye de camilerde en çok kullanılan cami halısı modelidir. Yatay şeritler ve bantlar halinde bulunan deseni ibadet edenlerin kolayca saflara geçmesini ve bir düzen oluşturulmasını sağlar. Genelde küçük ebatlı camilerde bulunur. Adını üzerinde bulunan bant ve yatay çizgilerden alır.

C- Seccade Desenli Cami Halı

Cami Halısı
Cami Halısı

Çeşitli cami halısı modelleri bulunmaktadır bunlardan birisi de seccade şeklinde olanlardır. Kıyaslandığında göbekli cami halıları kadar sık tercih edilmez. Çok fazla rastlanmayan bu halı modeli genelde çok küçük camilerde yer alır. Adını üzerinde bulunan ve namaz kılmak için kullanılan seccade deseninden alır. Çok tercih edilmeyen bir halı modelidir.

D- Akrilik Cami Halısı

Eğer kaliteli cami halıları kullanolacaksa bir diğer model de akrilik cami halısı olarak bulunmaktadır. Bu modelde ilk bakışta yün cami halısı hissiyatı barındırmaktadır. Fakat ayrıldığı noktalar bulunur. Yumuşak olmasının yanı sıra göze hoş gelen desenleri bulunur. Yapısı oldukça narindir, zarar vermez. Genellikle cami halısı satış noktalarında bulunur ve sık sık cami halısı üretimi sırasında tercih edilir.

Cami Halı Rengi Nasıl Seçilmelidir?

Camiler toplu ibadet için yapılmış ve buna ek olarak tek başına ibadete müsaade eden yerlerdir. Cami halıları ibadet etmek isteyen kişilerin ayakkabısız olarak girdiği bir yerdir. Bu nedenle cami halısı renginin seçimi de bir o kadar önemlidir. Çünkü cami halısı renkleri çok parlak olmadan ibadet eden kişinin dikkatini dağıtmayacak şekilde seçilmelidir. Aynı zamanda cami mimarisine uygun halı desenleri ve renkleri ile seçilmesi cami içi dekorasyonuna daha uyumlu olacaktır.

cami-halisi

Cami Halıları Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Camiler ayakkabısız bir şekilde ibadet eden binlerce kişinin bir arada bulunması ile temizliğin çok önem arz etmiş olduğu ibadet ve toplanma mekânlarıdır. Özellikle cami halıları her gün temizlenmeli ve süpürülmelidir. Camilerde seçilecek halının türü de temizlik konusunda dikkat edilmesi gereken bir husustur. Kolay temizlenebilen mikrop ve bakteri tutmayan, toz partiküllerine izin vermeyen bir halı tercihi en doğru tercih olacaktır. Aynı zamanda ibadet alanlarının temiz tutulması için cemaatinde önem ve dikkat göstermesi gerekmektedir. Cami halıları temizliğinin kolay olması yönleri ile de bilinir.

Cami Halısı Metrekare Fiyatı Ne Kadar? 2022 Cami Halısı M2 Fiyatı

Cami halıları metre kare ile satılan ve fiyatının çok değişkenlik gösterdiği bir halı çeşididir. Bu halı çeşidinde fiyatı etkileyen unsurlar, halının boyutu, halının deseni, halının üretildiği hammadde hatta halının rengidir. Pek çok unsur cami halısı fiyatlarını etkiler. Bu etkenler göz önüne alındığında cemaatin sağlığı ve konforu düşünülerek halı seçimi yapılmalıdır.

 

 

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button