Genel

Cami Halısı Yıkama Teknikleri için 3 Tüyo! | 2024

Cami halısı yıkama teknikleri farklı şekillerde bulunmaktadır. İbadet ortamının temiz olma gerekliliği ve daha konforlu kullanım için cami halısı yıkama mutlaka yapılmalıdır.

**Mağazamız İstanbul / Ümraniye'de yer almaktadır.

Tüm Türkiye'ye gönderim sağlamaktayız.**

Günümüzde değişik şekillerle cami halısı yıkama yapılabilmektedir. Kişisel olarak yapılabileceği gibi yorulmadan hizmet kapsamında da değerlendirilebilir. Yeşil Parke bünyesinden temin edilen cami halı modelleri, kolay temizlik sunduğundan zorluk da çıkartmaz.

Cami halısı temizliğine en çok önem verilmesi gereken halıların başında gelmektedir. Peki her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği camilerin halıları nasıl temizlenir?

Camilerdeki halıların üzerinde ayak trafiğinin fazla olması halı üzerinde daha fazla kir birikmesine neden olabilmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için uygulanacak bazı teknikler ile daha sağlıklı ibadet edebilmek mümkündür.

1- Cami Halısı Yıkama Yöntemleri Nelerdir?

Cami halısı yıkama adına tercih edilebilecek çeşitler mevcuttur. Her bir yöntem kendi içerisinde avantajlar barındırmaktadır. Normal halı cami halısı yıkama ile benzerlik göstermez.

Çünkü halı yıkama cami halısı söz konusu olduğunda daha çok emek ister. Boyutlarının büyük olmasından ötürü bir ekip tarafından yıkatılabilir. Elbette cami temizliği kişisel olarak da yapılabilir.

Camilerde halı yıkama hizmeti ve diğer yöntemler arasından biri seçilerek cami halılarının daha hijyenik olması sağlanabilir. Böylece cami halılarını daha rahat kullanabilirsiniz.

A- Cami Halısı Yıkama Makinesi ile Kişisel Temizleme

Halı temizliği için özel makineler üretilmiştir. Cami halısı yıkama makinesi de bunlardan sadece birisidir. Özel olarak üretilen bu makine halının derinlemesine temizlenmesinde etkilidir.

Yüzeysel temizlik dışında derinlemesine mikrop ve bakterilerden arındırmak için tercih edilebilir. Yıkama makinesi diğer makinelere göre daha sanayi tipidir. Büyük olması kullanım açısından biraz zorluk çıkarsa da derin bir temizlik ihtiyacını karşılar.

Mahalleli tarafından da alınabilecek bu makineler ile dönüşümsel olarak temizlik yapılabilir. Kullanımı için ustalık ve bilgi gerektirmez.

Cami Halı Yıkama Makinesi Fiyatları

Cami halısı yıkamak için alınacak makine fiyatları piyasada değişiklik gösterir. Birden fazla satıcı tarafından bahsedilen yıkama makinesi satışa sunulmaktadır.

Fakat satıcı sayısının artması ortak bir fiyat belirtmek konusunda zorluk yaratır. İnternet siteleri üzerinden araştırmalar yaparak uygun fiyatlı olanı tercih edebilirsiniz.

B- Yerinde Halı Yıkama Makinesi ile Firma Desteği

Temizlik firmaları yatak yıkama koltuk yıkama halı yıkama gibi farklı alanlarda hizmet vermektedir. Hizmet kapsamlarından birisi de camı halı temizliği olarak karşımıza çıkıyor.

Cami halı temizliği için yerinde halı yıkama yapılmaktadır. Halıyı herhangi bir yere götürmeden özel makine ve temizleyiciler sayesinde temizlemek mümkün olur.

Özellikle namaz saatleri dışında yapılan temizlik ile ibadetlerde aksama ortaya çıkmaz. İşlem sonrası kısa sürede kuruma tamamlanınca cami kullanıma açılacaktır.

Yerinde Halı Yıkama Fiyatları

Temizlik hizmeti sunan firmalar İstanbul başta olmak üzere neredeyse her şehirde hizmet vermektedir. Firma sayıları şehirden şehre değişiklik gösterir.

Sayının artışı aslında fiyatlandırma konusunda da değişikliğe sebep olur. Bu açıdan bakıldığında firmadan doğrudan bilgi almak daha doğru olacaktır.

Halının metrekaresine bağlı olarak genellikle hizmet bedeli tarafınıza söylenecektir.

C- Standart Cami Halısı Yıkama

Standart olarak cami halısı yıkama da yapılabilmektedir. Esktra bir yıkama makinesine gerek duymadan rahatlıkla temizliği yapabilirsiniz. Özellikle Yeşil Parke tarafından sunulan cami halıları temizlik kolaylığını sizlere sunacaktır.

Halıyı süpürge yardımıyla baştan sona derinlemesine temizleyebilirsiniz. Üst kısımda yer alan parçalardan böylece kurtulabilirsiniz. Bunun dışında lekeler için silme yapabilirsiniz.

Bez ya da silmeyi kolaylaştıracak bir fırçadan yararlanılabilir. Kimi elektrik süpürgelerinde bulunan yıkama özelliğinden de yararlanmak mümkün olacaktır.

2- Cami Halısı Nasıl Yıkanır?

Camilerdeki halılar evlerdeki halılara göre daha çabuk kirlenmektedir. Bunun sebebi camilere ibadet etmek için her gün binlerce kişinin gelmesidir. Evlere gelen kişi sayısı ise sınırlıdır. Camilerin çok fazla kişi tarafından ziyaret edilmesi düzenli halı temizlemesini gerekli kılmaktadır.

Cami halısı yıkanırken bazı tekniklerin uygulanıyor olması temizliğin daha hijyenik ve doğru bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayacaktır.

  • Camilerde yer alan halılar yıkanırken kullanılan deterjanların kaliteli olması gerekmektedir. Kaliteli olmayan temizlik malzemesi halının yıpranıp zarar görmesine neden olabilecektir.
  • Halı yıkama yapılırken halının çeşidini biliyor olmak büyük önem arz etmektedir. Halının çeşidine göre doğru yıkama teknikleri ve gerekli malzemeler kullanılmalıdır. Böylece halı daha uzun ömürlü olacaktır.
  • Halıların bakteri üretmemesi ve hastalık oluşturmaması için yıkanan halının iyice kuruduğundan emin olunması gerekmektedir. Kurumadan nemli halde bırakılan halılar pek çok olumsuz duruma sebebiyet verebilecektir.
  • Camilere ibadet için gelen birçok kişi arasında alerjik durumu olanlar olabilmektedir. Halıların temizlenme aşamasında kullanılan malzemelerin alerjik duruma neden olmayacak türden olmasına dikkat edilmelidir.

Cami halısı temizliği en çok dikkat ve titizlik gerektiren işlerin başında gelmektedir. Bunun için iyi ve kaliteli bir halı yıkama firması ile çalışıyor olmak temizlikten maksimum performans alınmasını sağlayacaktır.

Cami Halısı Temizliğinin Önemi

Temizlik imandan gelir cümlesi islamın temizliğe verdiği önemin ne derece olduğunun bir göstergesi olmaktadır. İş camilere geldiğinde bu durum daha da önemli olmaktadır. Camilerde yer alan halıların temizliği yapılacak ibadetlerin de daha huzur içinde yapılmasını sağlayacaktır.

Camilere ayakkabı çıkarılarak giriliyor olması halı üzerinde bakteri üremesini kolaylaştırabilmektedir. Secdeye giderken alnın yere değmesi durumunda bu bakteriler insan vücuduna geçebilmekte bu da pek çok hastalığa neden olabilmektedir.  Bu nedenle camilerdeki halıların sürekli ve düzenli olarak temizlenmesi büyük önem taşımaktadır.

3- Cami Halı Yıkama Fiyatları Ne Kadar?

Cami halı metrekaresi ve pis olma durumuna göre fiyatlar değişiklik gösterir. İstanbul temizlik firmaları genellikle daha fazla firmaya sahip olduğundan fiyat skalası sunacaktır.

Uygun bulunan bir firma tercih edilerek temizliği kolaylıkla sağlanabilir. Hijyenik bir cami ortamı sunabilmek adına temizliğe özen göstermek gerekir.

Cami Halısı Yıkarken Hangi Malzemeler Kullanılır?

Cami halısı yıkarken uygun malzemelerin kullanılması, hem halının temizliğini sağlamak hem de halının dokusuna zarar vermemek açısından önemlidir. Genellikle cami halılarını yıkamak için kullanılan malzemeler arasında yumuşak bir fırça, hafif bir deterjan veya temizlik sabunu, su ve bir miktar sirke bulunur. Yumuşak bir fırça, halının liflerini nazikçe temizlerken, deterjan veya temizlik sabunu lekelerin çıkarılmasına yardımcı olur. Su, temizlik işlemi için temel bir bileşendir ve lekeleri çıkarmak için kullanılır. Sirke, halının daha parlak ve temiz görünmesine yardımcı olurken, aynı zamanda bakteri ve kötü kokuları da giderir. Ancak, cami halılarının yıkanması sürecinde, halının malzemesine ve üretimine zarar verebilecek keskin kimyasallardan kaçınılmalıdır. Bu nedenle, halıyı yıkamadan önce üretici tarafından önerilen talimatları dikkatlice okumak ve uygun malzemeleri kullanmak önemlidir.