Genel

Çim Halı Temizliği Nasıl Yapılır? | 6 Adımda Etkili Temizlik

cim hali temizligi nasil yapilir 11

Doğal çimlere bir alternatif olarak üretilen ve yaşam alanlarında çok sevilerek kullanılan çim halı temizliği açısından da kullanıcılara kolaylık sağlar. Ham maddesi petrol olduğu için çok dayanıklıdır ve temizlik aşamasında tahribat görmez kesinlikle. Yaşam alanı içerisinde çok sayıda bölümde tercih ediliyor olsa da aslen balkonlarda görürüz onu. Yeşil yüzeyi ile güzellik katarken yumuşak yapısıyla da konforu evinize getirir. Peki ama hijyen sağlanmak açısında nasıl temizlik süreci uygulanır? Nelere dikkat edilmesi gerekir? Çim halı temizliği püf noktaları, ürünün nasıl bir alanda kullanıldığıyla da alakalıdır bir bakıma. Eğer evin içerisinde kullanıyorsanız daha dikkatli bir süreç yaratmalısınız. Balkon, bahçe ya da halı saha gibi alanlarda ise daha farklı bir süreç işler. Öncelikle örgü yapısı çok sık olmadığı için su ile yıkama yapılabiliyor. Açık alanlarda hortum ile yıkama gerçekleştirebilirsiniz. Evin içindeki çim halıları ise ıslak bir sünger ile silmeniz mümkün. Daha detaylı anlatım için yazının devamını okuyun.

**Mağazamız İstanbul / Ümraniye'de yer almaktadır.

Tüm Türkiye'ye gönderim sağlamaktayız.**

Çim Halı Temizliği Nasıl Yapılır?

Çim halı kullanan bireylerin sıklıkla karşı karşıya kaldığı sorunsal, halı içerisine ve zeminine giren toz ve kir parçalarıdır. Bunları gidermek ve alan temizliğini sağlamak için de normal halıların tersine bir uygulama gerekiyor. İlk olarak suya ihtiyacınız olacak. Ayrıca dilerseniz deterjan da kullanabilirsiniz. Şimdi detaylara bir göz atalım. İşte madde madde çim halıların nasıl temizlenmesi gerektiği püf noktaları…

a)      Çim Halı Üzerindeki Büyük Kir Parçalarını Alın

Çim halılar gözenekli bir yapıya sahip ürünlerdir. Aralarındaki deliksi özelliği sebebiyle yüzeyine düşen iri kir taneleri oralara sıkışabiliyor. Çim halı temizliği sürecine başlamadan evvel muhakkak bu parçaları toparlayın. Bunu elinizle yapabileceğiniz gibi elektrik süpürgesiyle de pratik bir şekilde halledebiliyorsunuz. İri tane kalmadığına emin olduktan sonra diğer adıma geçebilirsiniz.

Halı Modelleri

İlginizi Çekebilecek Halı Modelleri

b)      Çim Halı Temizliğinde Sert Bir Fırça Kullanın

Çoğu zaman çim halıların arasında kıl veya tüy kaçabiliyor. Özellikle de evinde kedi ve köpek gibi evcil hayvanları bulunduranlarda bu sorunsal çok daha sık yaşanıyor. Temizlik öncesinde işe sert bir fırçayı kullanarak yüzeyini fırçalamayla başlayın. Yine elektrikli süpürgelerden de yardım alabilirsiniz. Fırçayı kaybetmeyin. Zira sonrasında tekrar lazım olacak.

c)      Çim Halı Temizliğinde Hortumlu Su Kullanın

Balkonlarda ya da bahçelerde döşenen çim halıların temizliği, ev içindekilere oranla çok daha kolaydır. Bunu basit hale getiren en önemli araçlardan birisi de hortumlardır. Tazyikli su kullanarak halı içlerine giren ve alt tabakada kalan kir ve tozları kolayca püskürtebilirsiniz. Eğer halıyı kaldırma imkanınız var ise daha kolay temizlik sağlanır. Yoksa da bol su, deterjan ve sert fırça ile hijyen sağlanabilir. Suyu kullanacaksanız alanda mutlaka bir gider borusu olduğundan emin olun. Zira uzun süre suda kalan çil halılarda performans düşüklüğü yaşanabilir.

d)      Evcil Hayvan Dışkıları İçin Arap Sabunu Kullanın

Kedi ve köpekler çim halıları çok sever. Gün içerisinde sürekli olarak üzerlerinden oynar, tırnaklarını kaşırlar. Ama bazen dışkılarını da bunların üzerinde yapabiliyorlar. Aslında bu onların doğal bir iç güdüsel yaklaşımı. Ama çim halı temizliği hayvan idrarı konusunda da gayet basit. Sulu hortum ile yıkama yaparken öncesinde sert bir fırça ile arap sabunu kullanabilirsiniz. Bir süre çiteledikten sonra bölgenin hijyenini sağlamış olacaksınız. Suyu serpiştirirseniz kirler akıp gidecektir. Bunu düzenli olarak uygularsanız herhangi bir hijyen problemiyle karşılaşmazsınız.

e)      Çim Halı Temizliğinde Yapışkan Maddeler İçin Buz Kullanın

Özellikle bahçe halılarında sakız türü yapışkan materyaller yapışabiliyor. El ile bunu kaldırsak da muhakkak bir miktar yapışkanlık oluyor halıda. Böyle anlar için Yeşil Parke olarak sizlere harika bir tüyo veriyoruz. Buz ile bu sorunsala son verebilirsiniz. Yapışkan maddenin üzerine bir süre buz tutunuz. Böylece yapışkan kıvamdan sert bir kıvama dönüştürme imkanınız olacak. Sonrasında da sert bir fırça ile kazıma yapabilirsiniz. Böylece yüzeyde tek bir kir dahi kalmayacak.

f)       Çim Halı Temizliğinde Kimyasal Madde Kullanmayın

Çim halı temizliği görüldüğü üzere gayet kolay. Ancak kimyasal materyalli deterjanlar kullanılırsa süreç çok vahim noktalara doğru evrilebilir. Çim halı temizlerken kimyasal madde kullanılmaz. Ürüne büyük oranda zarar verirsiniz. Doğal deterjanlara yönelmelisiniz. Burada arap sabunu en iyi tercih oluyor. Gönül rahatlığıyla halınıza uygulayabilirsiniz.

Laminat Parke Modelleri

İlginizi Çekebilecek Laminat Parke Modelleri

Açık Balkonda Çim Halı Temizliği

Çim halı ürünleri çok dayanıklı oldukları için bazen kullanıcılar bakımlarını ihmal edebiliyor. Oysa belli aralıklar ile temizlenmesi gereken zemin ürünleridir bunlar. Böylece ürün ömrü çok daha uzun olabiliyor. Açık balkonlar da daha fazla temizleme yapılmasını öneriyoruz. Burada toz, kir gibi hijyen dışı materyaller çok fazla halıya teneffüs eder. Peki ama açık balkonda çim halı temizliği nasıl olur? Madde madde açıklayacağız. Balkondaki çim halıyı temizlerken yapılacaklar:

  1. Öncelikle yüzeyde kaba kirlerin olmadığından emin olun. Eğer iri parçalar var ise bunları elinizle alın.
  2. Halı yüzeyinde sakız lekesi var ise buz sürün bir süre. Katılaşma olduktan sonra da keskin bir cisim ile kazıma işlemini yapın.
  3. Yemek ve yağ lekesi var ise arap sabunu ile bölgesel bir çiteleme uygulayın. Kirin yumuşadığından emin olduktan sonra diğer adıma geçin.
  4. Balkon alanınızda gider deliği var ise ve bir miktar eğim bulunuyorsa hortumla yıkama yapabilirsiniz. Eğim önemli çünkü halı altında su toplanması olmaması gerekiyor. Aksi halde koku yapabilir.
  5. Hortumla yıkarken fırça ile sabun köpürtmesi yapabilirsiniz. Böylece hijyen seviyesi daha da artacaktır.
  6. Yıkamanın ardından suyun aktığına ve birikme yapmadığına emin olun.

Çim Halı Hortumla Yıkanır mı?

Eğer suyu sağlıklı bir şekilde yol verebileceğiniz ortam müsaitse çim halınızı hortum ile yıkayabilirsiniz. Delikli yapısı ile suyu emmez ve doğrudan akışını sağlar.

Duvar Kağıdı Modelleri

İlginizi Çekebilecek Duvar Kağıdı Modelleri

Çim Halı Böcek Yapar mı?

Çim halılarda böceklenme gibi bir sorun görülmez. Ancak nadir de olsa alt kısmında karınca sorunsalı görülebilmektedir. Bunu da çim halı temizliği sırasında giderebilirsiniz. Su ile yıkadığınızda herhangi bir böcek ya da karınca kalmayacak.

Çim Halı Deterjanla Yıkanır mı?

Kimyasal olanlar kesinlikle kullanılmaz. En iyi çim halı deterjanı doğal ve etkili olan arap sabunlarıdır. Başka ürün kullanmamanızı öneriyoruz. Halınızın görseline zarar verebilirsiniz. Geri dönüşü de olmaz çoğu zaman.

Yapay Çim Halı Ne İle Yıkanır?

Yapay çimler için en ideal temizlik yöntemi sudur. Kesinlikle ürünleriniz zarar görmez. Suyun doğal kuvveti aralarda biriken toz ve kirlerin sökülüp atılmasını kolaylıkla sağlar. Ayrıca yine bu halılar için de arap sabunu kullanarak temizliği daha da etkili kılabilirsiniz. Son olarak çim halı ürünlerinde kalitenin temizlik konusundaki rolüne değineceğiz. Eğer aldığınız ürünler A kalite olursa daha az kir tutar ve pratik bir şekilde temizlenebilir. Fakat kalitesiz halılar aşırı kir toz tutar. Yeşil Parke ülkemizin en kaliteli çim halı modellerini sizler ile buluşturuyor. Şimdi koleksiyonumuzu inceleyebilirsiniz. İyi günler.  

İlginizi çekebilir: Terra Parke Modelleri ve Fiyatları