Derin Parke Çizikleri Nasıl Giderilir?

Blog geri dön
derin-parke-cizikleri-nasil-giderilir-3

Derin Parke Çizikleri Nasıl Giderilir?

Parke ürünlerinde çizikler meydana geldiğinde akla ilk olarak ‘derin parke çizikleri nasıl giderilir?’ sorusu gelmektedir. Hafif çizikler ya da deformasyonlar parkelerde pek fazla göze batmaz. Yapıları gereği derin olmayan çizikleri görsel açıdan kapatırlar. Fakat iş derin çiziklere geldiğinde göze hoş gelmeyen bir durum oluşur. Bunun da giderilmesi en doğru yöntemdir. Zira parke değişimleri oldukça maliyetli ve uğraştırıcı olabilmektedir.

Yaşam alanlarının en çok darbeye maruz kalan kısımları zeminlerdir. Seneler boyunca üzerlerine basarak onların kuvvetini sınarız. Ayrıca sadece biz insanlar değil, evdeki dekorasyon ürünleri de yer ile temasta bulunur. Bu da bazen derin çizikler oluşmasına, estetiğinin bozulmasına sebep olur. Peki derin parke çizikleri nasıl giderilir? Sorunun yanıtını bu yazımızda kapsamlı bir şekilde açıkladık. Keyifli okumalar dileriz…

derin-parke-cizikleri-nasil-giderilir-2
Derin Parke Çizikleri Nasıl Giderilir?

Derin Parke Çizikleri Nasıl Onarılır?

Parkeler günümüzde en çok kullanılan ve yüksek dayanıklılığa sahip ürünlerdir. Artık hemen her yaşam alanında parke modellerini görmek mümkün. Bu kadar kullanım popülasyonuna sahip olmasının en önemli sebebi, dayanıklı olduğu kadar onarıma da açık olmasıdır. Seramik zeminlerde bir çatlak ya da kırığın tamiri olmaz. Bölgesel olarak yenisiyle değiştirilmesi gerekir. Bu da ekstra maliyet anlamına gelir. Fakat parkeler için durum farklıdır. Birkaç basit uygulama ile sorun anında giderilebilir. O halde derin parke çizikleri nasıl giderilir? sorusunun yanıtına geçelim. İşte detaylar…

Balmumu Parke Tamiri

Balmumu ahşap dolgu çubuğu ürünleri, derin parke çizikleri nasıl giderilir? sorunsalına en basit ve zahmetsiz çözümdür. Üstelik maliyetsiz bir uygulamadır. Bu ürünün çizikli parkeye nasıl uygulanacağını ise aşama aşama maddeledik:

 1. İlk olarak balmumu dolgu çubuğunu, çatlağın üzerine yavaşça sürün.
 2. Çatlağın içi yeteri kadar doluncaya dek ovalamaya başlayın.
 3. Çiziğin içerisinde yer alan balmumu dolguyu fazla çıkarmamaya özen gösterin.
 4. Yaptığınız dolguyu çatlağın kenarlarına gelinceye dek pürüzsüzlük kazandırın.
 5. Kredi kartı türü sağlam ve düz bir materyal ile dolgu malzemesini düzleştirmeniz mümkün.
 6. Balmumu dolgunun kuruması ortalama 30 dakika sürecektir.
 7. Kuruduktan sonra yüzeyin pürüzsüzlüğün test edin.

Balmumu dolgu çubuğu ürünü hemen her yapı markette bulunmaktadır. Şekli kalemi andırır. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli detay, alacağınız balmumu kaleminin renginin, parkelerinizin rengine en yakın seviyede olması gerektiği. Eğer çok zıt bir renk tercih ederseniz daha kötü bir görüntüye sebep olabilirsiniz.

Parke Çiziği Çeşitleri

Her parke çiziği aynı oranda gerçekleşmez. Çizilmelerin birçok farklı tanımı vardır. Derin parke çizikleri nasıl giderilir? sorusuna en sağlıklı yanıtı vermek için, çiziğinizin türünü bilmenizde fayda var. Bunları dört ana başlık altında belirtmek mümkün.

 • Toz ve kir parke çizikleri
 • Yüksek topuklara bağlı parke çizikleri
 • Mobilya ve ev eşyalarının sebep olduğu parke çizikleri
 • Evcil hayvan çizikleri

Tozlar dışarıdan yaşam alanınıza girerek zaman içerisinde parkenize zarar verebilir. Anca genellikle bu çizikler gözle görülemeyecek küçüklükte olur. Yüksek topuklu ayakkabılara maruz kalan zeminlerde de çizik sıkça kendini belli eder. Fakat mobilya çizikleri genel olarak derin sayılabilecek kategoride yer alır. Zira ayakları sivri ve oldukça ağır yapıdadırlar. Bu tür çiziklere balmumu dolgu kalemi ile müdahale etmek mümkün.

Fakat bir diğer parke çizik türüne sebebiyet veren unsur da evcil hayvanların patileridir. Minik dostlarımız çoğu zaman tırnaklarını kaşımak için parkeleri çizmeyi severler. Genellikle de bunu belli bir bölge üzerinde yaparlar. Ancak kolaylıkla tamir olabildiğini belirtmekte fayda var. Derin parke çizikleri nasıl giderilir? başlığında da anlattığımız gibi balmumu kalem kullanarak kolayca çizikleri giderebilirsiniz.

derin-parke-cizikleri-nasil-giderilir-1
Parke Çiziği Çeşitleri

Parkeyi Çiziklere Karşı Nasıl Koruyabiliriz?

Parke modeli ne kadar kaliteli olursa olsun, güçlü bir dış müdahaleye karşı her zaman savunmasızdırlar. Bunun için dekorasyona zarar vermemek ve büyük maliyetler ile karşılaşmamak için ahşaplarını korumayı tercih edebilirsiniz. Peki parkeyi çiziklere karşı nasıl koruyabiliriz? İşte cevabı…

 • İşe öncelikle ev içinde ayakkabı kullanmayarak parkenizi korumaya başlayabilirsiniz.
 • Kapı girişine mutlaka bir paspas koyun.
 • Ağır mobilyaların ayaklarına keçe koymalısınız.
 • Parkelerini tozlardan korumak için sık temizleyin.
 • Sık hareketi olan sandalye gibi mobilyaların altına mutlaka kilim koyun.
 • Topuklu terlik kullanmamaya özen gösterin.

İlginizi çekebilir: İzmir Cami Halısı Fiyatları 2022

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button