Genel

Dış Mekan Zemin Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır? Çeşitleri

dis mekan zemin kaplama 11

Kapalı alanlarda parke, karo halı ve seramik gibi döşemeler sık kullanılır. Dış mekan zemin kaplama için de özel çeşitler tercih edilir. Açık alanlarda coğrafi faktörler sert geçer. Yağmur, kar ve fırtına gibi durumlar zeminlere doğrudan temas ettiği için dayanıklılık seviyesi yüksek materyaller döşenmelidir zeminlere. Bunun için ideal çeşitler mevcut. Yer karosu her birey tarafından sevilir. Balkon ve bahçelerde ihtiyaç duyulan her şeye karşılık verir. Dış mekan zemin kaplama balkon, bahçe ve ev önlerini kapsar. Müstakil yaşam alanlarının bahçe kısımları kadar apartman dairelerinin balkonlarında da ihtiyaç hasıl olabilir. gerek dekor şıklığı yakalamak gerekse de performans ihtiyaçlarını gidermek bazı ürünler ile mümkün. Yazımızda hangi ürünler kullanılır? Nasıl döşenir? Fiyatları ne kadar? gibi konuları açıklayacağız.

**Mağazamız İstanbul / Ümraniye'de yer almaktadır.

Tüm Türkiye'ye gönderim sağlamaktayız.**

Dış Mekan Zemin Kaplama Nedir?

Dış mekan zeminleri için kullanılacak ürünler çok farklı materyallerden ve tasarımsal çizgilerden oluşabilir. Ana prensibi sağlamlık üzerinedir. Yanına güzel bir görünüm de olduğunda bir kullanıcının hayalini kurduğu sonuçlar elde edilebilir. Açık alanda parke kullanılmaz. Yine aynı şekilde karo halı uygun olmaz. En ideal seçim yer karolarıdır. İşlevselliği ve ürün özelliğiyle açık alanda gayet kullanışlı olmaktadır. Diğer yandan deck ürünleri de dış mekan için uygundur. Bahçe, havuz kenarları ve balkon alanlarında şık durur. Sudan etkilenmez ve kabarma yapmaz. İstediği kadar çetin kış şartlarına maruz kalsın yine de performansından bir şey kaybetmez. Balkon, bahçe ve kamusal yerler gibi açık olan alanların zeminlerine döşenen, bireylerin sağlıklı yürüyüşünü sağlayan, kaymaz özellikte ve dayanıklı yapıda olan sistemlere dış mekan zemin kaplama denir. Tasarımında farklı renk, desen ve motifle karşımıza çıkar. Her alanın ruhuna uygun bir çeşit bulmak oldukça kolaydır.

Dış Mekan Zemin Kaplama Nasıl Yapılır?

Mimari açıdan yaşanan yenilikler kullanıcı taleplerinin değişmesine sebep oluyor. Bu da yeni ve farklı zemin kaplama ürünlerinin üretilmesini tetikliyor. Son olarak yeni nesil dış mekan zemin kaplama ürünü olarak adlandırabileceğimiz epoksi modelleri popüler durumda. Doğal görünümü, kaydırmazlığı ve sağlamlığıyla açık alanların en sevilenleri arasında. Aynı şekilde ahşap deck uygulamaları da bu konuda üstün özellikleri barındırıyor yapısında. Şimdi bunların nasıl yapıldığına kısaca değinelim. Epoksi kaplamaların uygulaması oldukça basit. Kuru ve temiz bir zemine pratik bir şekilde döşemesi yapılabiliyor. Ahşap deck ürünleri ise nispeten daha da zor bir süreçten oluşuyor. Zemine ahşaplar vidalama tekniğiyle monte ediliyor. Epoksi mi ya da ahşap deck mi tercih etmeliyim? diye merak ediyorsanız bu konuda tercihimizi deck modellerinden yana yapacağız.

Halı Modelleri

İlginizi Çekebilecek Halı Modelleri

Dış Mekan Zemin Kaplama Çeşitleri

Dış mekanda, alanın özelliklerine ve ihtiyaçlarına göre ürün seçimi yapılır. Yoğun ıslak ve aşırı insan popülasyonu olan bir yere döşeme yapılacaksa ahşap deck güzel bir seçim. Ayrıca bahçenizin zemininde yapacağınız tasarımlar dokunuşları şehrin peyzajıyla da uyumlu bir şekle bürüyebilirsiniz. Deck ürünleri yine bu konuda da sizlere yardımcı olmaktadır. Dış mekan zemin kaplama çeşitleri arasında suni granitler de geçmişten bugüne sevilerek kullanılıyor. Görüntü olarak gayet güzel olsalar da dayanıklılık yönünden biraz dezavantaj oluşturabiliyor. Eğer yoğun insan trafiği ve alan eşyası varsa suni granitler sizlerin talebine cevap vermeyecektir. Daha çok doğal taştan ya da ahşaptan üretilen çeşitlere rotanızı çevirmenizi öneririz. Aşağıda en güzel kaplama seçeneklerine değindik. Dış mekanların zeminlerini kaplatabileceğiniz ürünlerin listesi:

  • Dış mekan zeminleri için ahşap deck modelleri
  • Dış mekan zeminleri için yer karosu modelleri
  • Dış mekan zeminleri için suni granit modelleri
  • Dış mekan zeminleri için epoksi modelleri
  • Dış mekan zeminleri için mermer modelleri

Ahşap Görünümlü Dış Mekan Zemin Kaplama

Ahşap insana doğayı, natürelliği ve güzel olanı hatırlatır. Dekorasyonda da ahşap unsurlarını kullanmak her zaman büyüleyici olmaktadır. Dış mekan zeminlerinde de bu durum değişmiyor. Bu tür doğal materyallerin yağmurdan etkilendiği düşünülür. Ancak parkeler ile karıştırmayınız. Deck türü özel işçilikle üretilen ahşaplar %100 suya ve yağmura dayanıklıdır. Havuz kenarlarında da yoğun olarak döşenmesi bundandır. Şehir peyzajıyla da harika bir uyum yakalarsınız bu sayede.

Su Geçirmez Dış Mekan Zemin Kaplama

Dış mekan zemin döşemelerinde olmazsa olmaz unsur su geçirmezliktir. İster balkon olsun isterse de bahçe hiç fark etmez, yapısında su geçirgenlik var ise o ürün kısa süre sonra deforme olur. Epoksi çeşitleri iyi bir döşeme tercihidir söz konusu su ise. Ayrıca suya dayanıklı ve deforme olmayan ağaç türlerinden üretilen deck kaplamaları da seçin bu alanda.

Bahçe Zemin Kaplama

Bahçeleri diğer açık alanlardan ayıran en önemli fark, insan faktörünün daha fazla olmasıdır. Kimi zaman bu alanlarda kalabalık aileler brunch günü düzenler kimi zaman da mangal partisi hazırlanır. Sürekli insanın olduğu yerlerin de haliyle zeminine özel bir seçim yapılmalı. Bahçe zemin kaplama en iyi seçim taş yer karo döşemesi. Kare taşları güzel bir mimariyle döşeyerek farklı renk de katabilirsiniz. Ayrıca boyanabilir özelliktedir bu zemin ürünleri.

Dış Mekan Zemin Kaplama Fiyatları

Açık alanların metrekaresi kapalı yaşam alanlarına göre daha geniştir. Hem şık, hem dayanıklı hem de yüksek miktarda ürün gereklilikleri bir araya gelince maliyet konusunda hassas yaklaşmak kaçınılmaz oluyor. M2 değere göre ürün satılır ve fiyatlar da m2 cinsinden belirlenir. Yer karosu da alsanız ahşap deck ürünü de sipariş verseniz m2 ücreti ödersiniz. Alan ölçümünüzü yapıp net bir hesap çıkarabiliriz. Peki ama en güncel dış mekan zemin kaplama fiyatları kaç TL oldu? Pahalı mı yoksa ucuz mu? Seçeceğiniz ürününün türü pahalı olup olmayacağını belirler. Deck seçerseniz pahalı bir rakam çıkabilir. Bunun yerine yer karosu döşetirseniz daha ucuz bir karar olur. Dış mekan zeminlerine kaplama yaptıracağınız zaman tek gider kalemi ürün değil. Önemli bir husus daha var. O da döşeme hizmetleri maliyet. Yani usta ücreti. Kimi zaman şaşılacak düzeyde rakamlar çıkabiliyor. Maliyet planlamanızda muhakkak usta fiyatlarını da bulundurun. İyi bir araştırma ile en makul ve profesyonel bir hizmete ulaşabilirsiniz şüphesiz.

Laminat Parke Modelleri

İlginizi Çekebilecek Laminat Parke Modelleri

Ayrıca dış mekan dediğiniz yer balkonlarınızsa ve burada da cam pencereler bulunuyorsa sizlere PVC yer döşeme ürünlerini de özel olarak öneriyoruz. En uygun dış mekan zemin kaplamasıdır. Güneşten gelen UV ışınlarından etkilenmez. Su konusunda hassastır ancak parke kadar da narin yapısı yok. Kapalı bir balkonunuz var ise hiç düşünmeden tercih ediniz. Yeşil Parke kataloglarımızda elliden fazla PVC zemin döşemesi bulunuyor. Her biri beğeneceğiniz güzellikte.

Online Dış Mekan Zemin Kaplama Siparişi

Dış mekan zemin kaplama ürünlerini sipariş vermeyi düşünüyorsanız online alışverişi deneyin. Kolay satın alma ve farklı ödeme opsiyonlarıyla internet alışverişi harika bir seçenek olarak karşınızda duruyor. Dış mekan paspasları ve suya dayanıklı kilim modelleri için de online Yeşil Parke mağazasına davetlisiniz. İyi günler.   İlginizi çekebilir: Ucuz Yer Döşeme Fikirleri | 6 Harika Ürün Önerisi

Duvar Kağıdı Modelleri

İlginizi Çekebilecek Duvar Kağıdı Modelleri