Duvar Kağıdı Çeşidi ve Özellikleri Nelerdir?

Blog geri dön

Duvar Kağıdı Çeşidi ve Özellikleri Nelerdir?

Piyasada 5 farklı çeşit duvar kağıdı bulmak mümkündür. Bu duvar kağıtları şunlardır:

  • Vinil
  • Tekstil
  • Boyanabilir
  • Kağıt
  •  Tekstil özellikli vinil

Bu çeşitlerin içinden en çok vinil tercih edilmektedir. Şimdi gelin, bu duvar kağıdı çeşitleri ve özelliklerini yakından inceleyelim.

Duvar Kağıdı Çeşitlerinin Özellikleri

Duvar kağıdı çeşitleri arasında en çok rağbet göreni şüphesiz ki vinil modelidir. Silinebilir model olarak da bilinen bu model alev almaz ve antibakteriyel özellikleri ile kullanıcının güvenle kullanabileceği ürünler arasına girmeyi başarmıştır. Günümüzde iç mekanların birçoğunda vinil duvar kağıdı görmek mümkündür. Farklı renk ve tasarımlar ile kullanıcı beğenisine sunulduğundan pek çok farklı mekanın dekorasyonunda kullanılabilir. Vinil duvar kağıtlarının bir diğer özelliği ise ıslak ortamlarda da kullanılmaya uygun olmasıdır. Bundan dolayı nemin yüksek olduğu banyo ya da mutfak gibi alanlarda gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Vinil duvar kağıdının üzerine kabartma desenleri eklenebilir. Böylece duvar kağıdı çok şık bir görünüm kazanmış olur.

Tekstil tabanlı olan duvar kağıtları aşınmaya ve yıpranmaya karşı dayanıklı olan bir duvar kağıdı çeşididir. Vinil kaplama üzerine Osnaburg bez ya da elyaf  zemin döşenmesi ile elde edilir. Ev tipi olan duvar kağıtlarına oranla daha kalın olduğundan su ve nem geçirme özelliği de daha dayanıklıdır. Tekstil tabanlı olan duvar kağıtları en çok yoğun trafiğin olduğu mekanlarda tercih edilir. Bunun nedeni; bu tip mekanlara yapılan duvar kağıtlarının darbelere ve dış etkenlere çok daha fazla maruz kalması örnek olarak verilebilir. Tıpkı vinil duvar kağıtları gibi bu duvar kağıtları da yıkanabilir. Antibakteriyel olması nedeni ile üzerinde küf ya da mantar gibi istenmeyen etkilerin oluşmasına ihtimal yoktur. Hastaneler, fabrikalar, otel ya da iş konutları gibi mekanlarda sıklıkla tekstil tabanlı olan duvar kağıdı kullanılır.

Boyanabilir duvar kağıdı, uygulandığı zeminlerde kendine has dokusu sayesinde renklendirilebilir şekilde olan duvar kağıtlarıdır. Bu duvar kağıtlarının üzerinde sadece boya değil farklı tasarım ve kabartmalar da denenebilir. Bu tip duvar kağıtları ülkemizde genellikle tavanda kullanıldığı için tavan duvar kağıdı da denebilir. Eğer üst süte boyama yapacaksanız açıktan koyuya doğru sıralanan bir renk sırası izlemeniz önerilir.

Kağıt duvar kağıdı en ucuz duvar kağıdı çeşididir. Çok çabuk kirlenir ve neme karşı da dayanıksızdır. Uzun vadeli kullanım için uygun değildir çünkü zamanla rengi solar. Kısa süreli geçici işler için bu tip bir duvar kağıdı kullanılabilir.

Tekstil duvar kağıtlarının üzerinde tekstil malzemesi yer alır. Bundan dolayı bu duvar kağıdına bu isim verilmiştir. Bu çeşit, bulunduğu ortama farklı bir hava katar. Özellikle kafe ya da restoran gibi mekanların dekorasyonlarında tercih edilebilir.

Tüm bu duvar kağıdı çeşitlerinin yer aldığı ürün sayfamızı ziyaret etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Call Now Button
Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?