Duvar Kağıdı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Blog geri dön

Duvar Kağıdı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev dekorasyonlarının en önemli parçalarından  biri duvar kağıtlarıdır. Tarihte yaşam alanlarının dekore edilmeye başladığı zamanlardan bu yana duvar kağıtlarının önemi oldukça fazla olmuştur. Dayanıklılığı, rengi ve odaya kattığı hava bir duvar kağıdının standardını belirlemek için geçerli olan etkenlerdendir. Bu yazımızda duvar kağıdı seçmenin püf noktaları konusunda sizleri bilgilendireceğiz.

Duvar Kağıdı Seçmenin Püf Noktaları

Öncelikle doğru bir duvar kağıdı seçmenin size kazandırdıklarını düşünmeniz gerekir. Sadece estetik bir kaygı olarak değil cebinizi ferahlatacak adımlar atmanız çok daha sağlıklı olacaktır. Duvar kağıdı üzerinde tırnağınızla yapacağınız kontrol üründe hangi kalitede bir malzeme kullanıldığı konusunda size bilgi verecektir. Eğer üründe çizilme, soyulma, yırtılma gibi deformasyonlar oluşuyorsa o duvar kağıdından uzak durmanız gerekir. İtalyan duvar kağıtları genelde daha kaliteli duvar kağıtlarıdır, ancak günümüzde yerli markalarında birçoğu kalite konusunda ithal ürünlerle kapışacak düzeye gelmiştir.

Bir duvar kağıdında kolay temizlenme ve kir tutmama oldukça önemli özelliklerdendir. Özellikle ev kadınları için kolay temizlenmeyen bir duvar kağıdı çok büyük sıkıntılar yaratabilir. Çok sık silinmek durumunda kalan bir duvar kağıdı zamanla yıpranır ve aşınır; bu durum da sıklıkla duvar kağıdı değiştirmeye yol açar. Estetik kaygılar konu edindiğinde nasıl bir dekorasyon oluşturmak istediğiniz duvar kağıdı seçiminde önemli bir rol oynar. Tercih ettiğiniz desenlerde bir kusur olmamalıdır. Günümüzde baskı teknolojisinin ilerlemesi, farklı desenlerde duvar kağıtlarının tasarlanmasına yardımcı olmuştur.

Duvar kağıtlarının desenleri kadar kesimi de önemlidir. Özellikle kenar kısımları düzgün kesilmiş olmalıdır. Yamuk kesilen bir duvar kağıdı kötü bir görünüme sebep olur. Kullanılan renkler özelliklerine uygun olmalıdır. Göz bozukluğu olan biri şeritli tasarımlardan uzak durmalıdır. Bunların yerine daha düz ve sade modeller tercih edilmelidir. Duvar kağıdı uygulaması küçük bir odaya yapılacaksa, koyu renkli ve büyük desenli kağıt seçilmeli. Duvar kağıdı takarken kolay bir şekilde takılıp sökülebilecek kağıtlar tercih edilmelidir. Su ile ıslatılarak rahatlıkla çıkartılabilen modellerin tercih edilmesi bu konuda işleri kolaylaştırır. Son olarak dikkat edilmesi gereken şey ise ürünün sağlık standartlarına uygun olarak üretilmiş olmasıdır. Eğer kullanılmışsa kimyasal bazlı ürünlerin etkileri mutlaka araştırılmalıdır.

Yeşil Parke çatısı altında satışa sunulan duvar kağıdı modellerini buradan inceleyebilirsiniz.

 

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button