Duvar Kağıdı Temizliği Nasıl Yapılır?

Blog geri dön
duvar-kagidi-temizligi-3

Duvar Kağıdı Temizliği Nasıl Yapılır?

Duvar kağıdı temizliği, bu ürünleri kullananlar için önemli bir husus. Zira genel olarak insan trafiğinin yoğun olduğu yaşam alanlarının duvarlarında tercih ediliyor ve sıklıkla toz, çamur ya da yağ gibi kirlere maruz kalıyor. Ev ve iş yerlerindeki estetiği korumak için temizliğinin yapılması ve hijyenin sağlanması gerekli. Bunun için birçok tüyo var.

Duvar kağıdı kullanımı pratik ve bir o kadar da kullanışlıdır. Bu sebeple günümüzde hemen her evde denk gelmek mümkün. Normalde bir duvar kirlendiğinde onu silmek çoğu zaman mümkün olmaz. Tek çözüm yolu olarak boyatmak öne çıkar. Haliyle bu da hem zaman hem de maliyet demektir. İşte bu sebeple duvar kağıtlarında son yıllarda bir kullanım artışı gözlemleniyor. Şık olduğu kadar bu ürünler kolayca temizlenebiliyor. Ancak yine de bazı püf noktalarını bilmekte fayda var. Aksi halde kağıda zarar verilme riski doğuyor. Bu yazımızda duvar kağıdı temizliği nasıl yapılır? sorusuna çok yönlü açıklamalarda bulunduk. Keyifli okumalar dileriz.

duvar-kagidi-temizligi-1
Duvar Kağıdı Temizliği Nasıl Yapılır?

Duvar Kağıdı Temizliği İçin Püf Noktaları

Duvar kağıtları yaşam alanlarına bir doku ve renk katmak için ideal bir seçenektir. Lakin bu güzelliği onun toz ya da parmak izine maruz kalmayacağı anlamına gelmez. Zamanla kirlenir ve hijyene ihtiyaç duyar. Özellikle bahar ayları geldiğinde bu kirler çok fazla gözümüze batar ve rahatsız oluruz. Peki duvar kağıdı nasıl silinir? Bu konuda dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? İşte detaylar…

a) Desenli Duvar Kağıdı Nasıl Temizlenir?

2022 ev dekorasyon modasında silinebilir duvar kağıdı ürünleri öne çıkıyor. Bu birçok aile için harika bir seçenek. Özellikle de çocuklu veya evcil hayvan sahibi ailelerde duvar kağıtları hayati öneme sahip. Kediler veya köpekler çoğu zaman duvarları tırnaklar ya da idrar bırakabiliyorlar. Böyle durumlarda sürekli duvar boyatmak istemeyen desenli duvar kağıtları kullanıyor. Peki ama duvar kağıdı temizliği nasıl yapılır? Öncelikle bunun için gerekli olan malzemelere bir göz atalım.

  • Ilık su (soğuk ya da sıcak olmamalı)
  • Arap sabunu veya bulaşık deterjanı
  • Rengini dışarı vermeyen bir sünger ya da yumuşak yapıda bir bez
  • Beyaz sirke
  • Boraks
  • Saf amonyak

Temizlik yapmadan önce duvar kağıdınızın fiziki özelliklerine dikkat etmelisiniz. Her modelin farklı bir temizlik yöntemi bulunmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz malzemeler ile basit lekeleri çıkarmanız mümkün. Bazı modellerde ıslak suyla yıkama yapılabiliyor anca çoğu çeşitte hafif nemli bir ya da sünger kullanmakta fayda var. Ayrıca yağ ve kalem lekesi gibi zor lekeler için farklı malzemeler ihtiyaç duyulmaktadır.

b) Duvar Kağıdı En Güzel Ne ile Silinir?

Duvar kağıdı en güzel arap sabunu ya da karbonat ile silinir. Eğer bu ikisine de sahip değilseniz az ölçekte bulaşık deterjanını tercih edebilirsiniz. Örneğin bir kova suyun içerisine çay kaşığıyla deterjan dökün ve iz yapmayan bir sünger yardımıyla duvarlarınızı silin. Aşırı sulu yapmamaya özen gösterin. Zira kağıdın kalitesi düşük ise kabarmalara ve deformelere sebep olabilirsiniz. Duvar kağıdı temizliği için bu tüyolara dikkat etmenizde fayda var.

duvar-kagidi-temizligi-2
Duvar Kağıdı En Güzel Ne İle Silinir?

c) Duvar Kağıdı Kiri Nasıl Temizlenir?

Ev hanımları için özellikle mutfaklarda kullanılan duvar kağıtlarını temizlemek çok önemli bir konu. Bu alanda sürekli olarak yemek yapıldığı için zaman içerisinde yağ ve yemek suyu sıçramaları meydana gelmektedir. Bu hoş olmayan görüntüden kurtulmanın en temel yolu ise arap sabunu ya da bulaşık deterjanıdır. Ayrıca duvarınızı temizlerken bezin yumuşak bir yapıda olmasına dikkat edin, zira deformeler yaratılabilir.

d) Sararmış Duvar Kağıdı Nasıl Temizlenir?

Sararmış duvar kağıdı temizliği sırasında yüksek kimyasal kullanılmaması gerekir. Çünkü kimyasal malzemelerin ciddi anlamda duvar kağıdına zarar gösterdiği bilinir. Kağıt kısa sürede aşınarak belki de kalitesine bağlı olarak yırtılabilir. Kalitesine güvenmediğiniz duvar kağıtlarında sararma varsa sadece en fazla cif ile temizlik yapmanız gerekir.

e) Arap Sabunu ile Duvar Kağıdı Silme Yapılır mı?

Arap sabunu geçmişten günümüze temizlik amacıyla kullanıldığı için duvar kağıdı temizliği açısından rahatlıkla kullanılabilir. Ağır kimyasal temizlik grubunda yer almadığı için duvar kağıtlarına zarar vermez. Bez ile temizleyebileceğiniz gibi vileda, mop gibi temizlik aparatları sayesinde de çok pratik şekilde temizlik yapabilirsiniz.

duvar-kagidi-temizligiDuvar Kağıdı Silme Aparatı

Günümüzde ev hanımlarının işini kolaylaştırmak için duvar kağıdı silme aparatı modelleri mevcut. Mop ile temizlik çok basit bir hale geliyor. Eğer siz de duvar kağıdı temizliği konusunu pratik bir hale getirmek istiyorsanız bu ürünleri gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Fiyatları gayet makul. Ayrıca uzun kullanım süresine sahipler.

Yeşil Parke ailesi olarak sizlere en kaliteli duvar kağıdı ürünleri satıyoruz. Silinebilir olduğu kadar dayanıklı yapıya sahipler. Bu ürünleri tercih ederek hem yaşam alanınıza zarafet katabilir hem de temizlik unsurlarını basit hale getirebilirsiniz. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçmeyi unutmayın.

 

 

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button