Genel

Ev Zeminlerinde Parke mi? Fayans mı? Kullanılır | 5 Fikir | 2024

parke-mi-fayans-mi-11

Zemin döşemesi için karar vermekte zorlananların sayısı hayli fazla. Özellikle salon ve mutfak alanlarında Parke mi? Fayans mı? kullanılır merak ediliyor. Günümüzde çok çeşitli bir zemin malzemesi bulunuyor. Kullanım oranlarına bakılınca parke ve fayans malzemelerin trend başı olduğu görülüyor. Her iki malzemenin de kendine göre avantaj ve dezavantaj unsurları var. Seçim yapmak zor. Fakat bu yazının sonunda bir kazanan olacağı da kesin… İnsanlar zeminde kendine ve yaşam alanına avantaj katacak ürün arıyor.

**Mağazamız İstanbul / Ümraniye'de yer almaktadır.

Tüm Türkiye'ye gönderim sağlamaktayız.**

Şıklık ve estetik görünüm en temel seçim parametresi olsa da çoğu zaman kalite odaklı seçimler yapılıyor. Uzun süre kullanılan, rengi solmayan, maliyeti performansına uyumlu zemin kaplaması aranıyor. Dekorasyon hamlelerinde ortam ihtiyaçları göz ardı edilemez. Örneğin banyo ya da balkon gibi ıslak alanlarda fayans ürünleri %100 güven verir. Mutfak, salon ya da oturma odalarında ise parkeni konforu, şıklığı ve sıcaklığı insana iyi gelir. Dekorasyon yapacak ev hanımları bu süreç birçok ikileme düşse de şüphesiz kararsızlıkların zir ve yaptığı nokta şu: Salonda parke mi? Fayans mı? kullanılır… Peki ama gerçekten de salında laminat parke mi yoksa fayans mı döşetmek daha mantıklıdır. Mutfakta parkenin şıklığı mı yoksa fayansın gücü mü? Yeşil Parke mağazasının uzman mimarları bu tartışmaya son vermek için makaleyi oluşturdu.

Yaşam Alanlarında Parke mi? Fayans mı? Daha Şık Duruyor

Dekorasyonda insanın yaşadığı ev söz konusu olunca tasarımdan kaliteye onlarca parametre önem kazanır. İnsanın en özel anları yaşadığı ve huzuru hak ettiği yerlerdir evler. Estetik görünüm bireye pozitif his katar. Kullanım alışkanlıklarını karşılayan malzemeler de olmazsa olmaz dekoratif hamle kurallarıdır. Çünkü evlerde duvardan zemine, dolaptan mobilyaya kadar her şey aktif olarak kullanılıyor. Özellikle zeminlere ayrı bir özen gösterilmesi beklenir. Zira insan buraya doğrudan ve sürekli temas eder. Parke mi? Fayans mı? tartışmasında da özellikle hangi alana döşeneceği göz önünde bulundurulmalı. 2024 mimari trendlerde koridorlarda fayans kullanımının sıklığını yaşıyoruz. Fakat odalar, salon ve mutfak kısımlarında parke tercih edilerek çok estetik bir görsel geçiş sağlanıyor. Özetle, koridorunuzda fayans, diğer odalarda ise laminat yahut lamine parke kullanmanızı öneriyoruz.

Zemine parke mi? Fayans mı? döşetilir sorusu kişiye göre değişir. Ama birtakım unsurlar göz önünde bulundurulunca bir taraf daha ağır basar. Soğuk bir coğrafyada yaşayanlar için evin her bölgesinde parke kullanılır. Çünkü parke ısı yalıtımı yaparken fayanslar bu yalıtıma katkıda bulunmaz. Kalın levhalı laminat parkelerin %20’e varan bir ısı yalıtımı yaptığı biliniyor.

Evlerin zeminlerinde parke ve fayans kullanılabilecek alanların haritası:

ZEMİN DÖŞEMESİ YAPILACAK YER PARKE KULLANILIR FAYANS KULLANILIR
Salon zemin döşemesi Uygun
Mutfak zemin döşemesi Uygun Uygun
Koridor zemin döşemesi Uygun Uygun
Çocuk odası zemin döşemesi Uygun Uygun
Yatak odası zemin döşemesi Uygun
Yemek odası zemin döşemesi Uygun
Oturma odası zemin döşemesi Uygun
Balkon zemin döşemesi Uygun Uygun
Bebek odası zemin döşemesi Uygun

a)      Salonda Parke mi? Fayans mı? Kullanılır

Evin en dikkate değer yeri neresi diye sorulsa şüphesiz cevap salonlar olacaktır. Burada misafirler ağırlanır, aile bir arada buluşur ve hatta akşam yemekleri bu kısımlarda tüketilir. Salon mimarisin çok özenli bir yaklaşım sergilemelisiniz. Elbette her oda önemli ama salon bölgesi misafirlerin incelediği ve yaşam alanının güzelliğini burada değerlendirdiği yerler. Peki ama salon zeminlerinde parke mi? Fayans mı? kullanmak daha mantıklı olur…

Salonda hem yoğun insan sirkülasyonu olur hem de burada çok sayıda ağır mobilya eşyası bulunur. Ağır mobilyalar zemine temas ettiği için malzemenin de bunu taşıyacak güce sahip olması gerekiyor. Fayans, yüksek dayanıklılık sağlar fakat görsel açıdan salonlarda istenilen şıklığı öne çıkarmaz. Günümüzde de pek tercih edildiğini söyleyemeyiz. Fakat laminat parke salon zemininde lider pozisyondadır. Üzerine şık bir halı ile daha iyi güçlendirme yaparsınız. Böylece parke çizilmelerinin de önüne geçersiniz.

b)      Koridorda Parke mi? Fayans mı? Kullanılır

Koridor alanları, evlerde odalar arası bağlantıyı sağlayan ve göz önünde bulunan bir bölgedir. Ev içerisindeki aktif hareketliliğin büyük bir bölümü koridorda gerçekleşir. Yani sürekli bu zemine temas ederiz. Koridorlara parke mi? Fayans mı döşetilir sorusunun yanıtını bulurken 2 soruyu baz almalısınız. İlki temizlik ikincisi ise dayanıklılık…

  • Mimarlar salon zeminlerinde fayans yerine parke kullanılmasını tavsiye ediyor.

Koridor sürekli kirlenir. Zeminde kullanılacak malzeme kolay temizlenebilir olmalı. Bu ihtiyacı hem parke hem de fayans malzemesi karşılıyor. İkisi de kir tutmaz ve çok pratik temizlenebilir. Dayanıklılık yönünden de fayans ve parke iyi seviyededir. Fakat fayans yapısı gereği üzerine sert bir cisim düştüğünde çatlama ya da kırılma riskli taşır. Parke, ahşap bir levha olduğu için böyle bir risk bulunmaz.

  • Uzmanlara göre koridorda fayans yerine parke kullanmanız öneriliyor.

c)      Mutfakta Parke mi? Fayans mı? Kullanılır

Şimdi mutfak dizayn çalışmalarında ortaya çıkan parke mi? Fayans mı? sorunsalını değerlendireceğiz. Özellikle bu konu ev hanımlarının merakında yer teşkil ediyor. Çünkü günün büyük bir bölümünde mutfak yemek hazırlığını ev hanımları yapıyor. Aslında şüphesiz evin her alanında zemin malzemesi seçmek önemli. Ahşaplar 2023/2024 mutfak dekorasyonunda trend bir malzemedir. Estetik görünümün şüphesiz en iyi sağlayıcısıdır. Yeni nesil parkelerin silinebilir oluşu da mutfakta oluşabilecek lekelerin de giderilmesini sağlar.

  • Uzmanlara göre mutfak alanlarında fayans yerine parke kullanılması önerilmektedir.

2024 Sezonunda Parke mi Daha Pahalı Fayans mı?

Ailelerin bütçesi değişken olduğu için parke mi? Fayans mı? tartışmasında maliyet de göz önünde bulundurulur. Lafı hiç uzatmaya gerek yok. Fayans malzemesi parke malzemesine göre daha pahalıdır. Hesaplı bir dekorasyon yapılacaksa laminat parke döşemesi seçilmelidir. Günümüzde 1 m2 parkeyi 300 TL’ye döşeyebilirken fayanslar 350 TL seviyesindedir. Ayrıca kaplama kolaylığı yönünden de parkeler çok pratik.

2024 yılının fayans parke maliyet karşılaştırmasını bir tablo ile belirttik. Seçim öncesi sizde bir fikir oluşturacaktır bu tablo. İyi günler diliyoruz sizlere…

2024 yılı parke ile fayans malzemesinin maliyet karşılaştırma tablosu:

ZEMİN DÖŞEMESİ YAPILACAK YER M2 PARKE FİYATI M2 FAYANS FİYATI
Salon zemin döşemesi 299 TL – 499 TL 349 TL – 599 TL
Mutfak zemin döşemesi 279 TL – 449 TL 329 TL – 549 TL
Koridor zemin döşemesi 299 TL – 499 TL 349 TL – 599 TL
Çocuk odası zemin döşemesi 279 TL – 449 TL 329 TL – 549 TL
Yatak odası zemin döşemesi 299 TL – 499 TL 349 TL – 599 TL
Yemek odası zemin döşemesi 279 TL – 449 TL 329 TL – 549 TL
Oturma odası zemin döşemesi 299 TL – 499 TL 349 TL – 599 TL
Balkon zemin döşemesi 279 TL – 449 TL 329 TL – 549 TL
Bebek odası zemin döşemesi 299 TL – 499 TL 349 TL – 599 TL

İlginizi çekebilir: Seccadeli ve Yünlü Esenler Mescit Halısı Modelleri 2023/2024