Genel

Güncel Parke M2 Hesaplama Yöntemi | Kaç M2 Alınır? | 2024

parke-m2-hesaplama-11

2024 yılında zemin döşemesi yapılacaksa parke M2 hesaplama yöntemi uygulanır. Kaç paket parke satın alınırsa 2+1 ya da 3+1 ev zemin kaplaması yapılır bilmek önemli. Metrekare birimi parke ölçüsüdür. Alan hesabında en net sonucu verir. Dört bir kenarı 1 metreden oluşan her kısım için 1 m2 denir. Örneğin bir oda uzunlamasına 4 yanlamasına 5 metre ölçülüyorsa, o oda için ihtiyaç duyulan parke 20 m2’dir. Eğer ortalarda kolon var ise bu hesaptan o kısmın ölçüsü çıkarılır. Günümüzde parke m2 hesapla formülü çok basittir. Alanın en boy orantısıyla net bir veri çıkar. Ancak laminat paketinin içindeki levhaların ne kadar yer kapladığı da bilinmeli. Çünkü her parke petinin ölçüleri aynı değil. Genelde 1,50 m2 ile 2,50 m2 arası bir alanı kaplarsınız. Ancak Avrupa standartlarında ki ölçü 1,85 metrekaredir. Türkiye’de satılan çoğu ürünün de ölçüsü budur. Şimdi metrekare hesaplamanın nasıl olacağınız basit bir formülle belirtelim.

**Mağazamız İstanbul / Ümraniye'de yer almaktadır.

Tüm Türkiye'ye gönderim sağlamaktayız.**

2024 yılında parke M2 hesaplama formülü:

  • Odanın ölçüsünü bulma formülü: M2 = EN x BOY
  • M2 hesaplama formülü: ODA M2 / 1,85 = PARKE PAKET SAYISI

Güncel Parke M2 Hesaplama Yöntemi 2024

Parke satın almak isteyenlerin öncelikli çekincesi “kaç tane paket almalıyım” oluyor. Hem odasının ölçüsünü bilmemekten hem de parke paketlerinde kaç tane levha çıkacağını öngörememekten oluyor bu çekimserlik. Kullanıcılarımıza parke satın almadan önce M2 hesaplaması yapmalarını öneriyoruz. Peki ama metrekare hesaplaması nasıl yapılır? Metrekareye göre fiyat nasıl bulunur? İşte cevabı…

Parke m2 hesaplama 2024 formülüyle çok basit. Öncelikle odanızın yamuk ya da çıkıntılı kısımlarınızın olmadığını varsayalım. Uzun kenarı ölçerek işe başlayın. Ölçme işlemi için en doğru araç mezürelerdir. %100 doğruluk payı ile sonuca ulaşırsınız. Uzun kenarı ölçtükten sonra çıkan sonucu bir kağıda not alın. Daha sonra hemen kısa kenarı ölçmeye geçin. Bir duvar dibinden diğer duvar dibine kadar ölçmeye özen gösterin. En sonunda da uzun kenar ile kısa kenar verilerini birbirleriyle çarpın. Çıkan sonuç aynı zamanda sizin ihtiyacınız olan parke m2’sini de ortaya çıkaracak.

DİKKAT: Henüz işiniz bitmedi!

Şimdi de ne kadar parke siparişi vereceğinizi bulmalısınız. Öncelikle Yeşil Parke mağazasından satın alacağınız her paketin içerisinde 1,85 m2 döşeme kapasitesi olduğunu bilmelisiniz. Yani 1 paket laminat parke satın alınca 1,85 m2 alanı döşeyebileceksiniz. Çoğu kullanıcı “1 paket parke 1 m2 döşüyor” gibi bir yanılgıda olabiliyor. Kısacası parke m2 hesaplama formülü için şunu deneyin: ODA M2 / 1 PAKET PARKE ÖLÇÜSÜ (1,85 m2) = Satın alınacak parke sayısı Kullanılan bu formülün ardından aynı zamanda maliyet hesabı da ortaya çıkacak. 2024 yılında 1 paket parkenin 500 – 600 TL civarı satıldığı söylenebilir. Şimdi bir evi örnek göstererek maliyet hesabı yapalım. 100 M2 EV / 1,85 M2 = 54 Paket laminat parke satın almalısınız. DİKKAT: Her döşeme malzemesinde olduğu gibi parkelerde de fire ve hata payı bulunur. Ustanın kalitesi bu hata payını minimum seviyeye çeker ancak kaçınılmaz bir durumdur. Yani ortalama %3 ile %5 arası bir hata payı hesaplayın. Tavsiyemiz en az 1 paket fazladan parke siparişi vermenizdir.

a)      60 M2 Parke Fiyat Hesaplaması 2024

En çok sipariş verilen ev ölçü birimi olan 60 M2, haliyle kullanıcısı tarafından “kaç tane parke” ya da “ne kadar parke almalıyım” gibi soruları doğuruyor. Fiyat hesabı yapmak için en doğru sipariş ölçüsünü bulmak şart. Burada da uygulanacak formül basit. Yani parke m2 hesaplama yöntemini kullanacağız. 60 m2 / (bölü) 1,85 m2 = sonuç şeklinde büyük oranda ihtiyacınız olan parkeyi bulursunuz. Yani 32 adet paket parke satın almalısınız. 1 paket parkenin ortalama 300 – 500 TL arası olduğu düşünülünce de ödeyeceğiniz fiyat 10,000 TL seviyesinde olacaktır. Unutmadan belirtelim, oda ölçünüzü ölçtüğünüzden emin olun.

b)      80 M2 Parke Fiyat Hesaplama 2024

2+1 ev tipi yaşam alanlarının zemin döşemesinde genelde 80 m2 ölçüsü ortaya çıkıyor. Yani 2+1 evlere 80 m2 döşeme yapılır demek doğru olacaktır. Elbette evin yapısına göre bu oranlar değişiklik göstermesi muhtemel. Ama fiyat hesaplaması yapılmak istenirse ortalama 12,000 – 15,000 TL arası maliyet çıkabilir. Elbette ürünün kalitesi ve işçilik performansı bu rakamları aşağı da çekebiliyor yukarı da yükseltebiliyor.

c)      100 M2 Parke Fiyat Hesaplama 2024

3+1 evlerde zemin m2’si genelde büyük olur. Haliyle satın alınacak parkenin de maliyeti artmaktadır. Kullanıcılar için 100 m2 parke hesaplaması önemli. Çünkü satın almadan önce ortalama bir maliyet öğrenmek bireylerin yararına bir durum oluşturur. Yine her zaman olduğu gibi alam m2’si / 1,85 = sonuç formülünü kullanacağız. Bu formül ile aradığınız en nete yakın sonuçlara ulaşabileceksiniz. 100 m2 ve üzeri evlerde parke m2 hesaplama işlemi yapılırken, oranlar değişebiliyor. Zira firmamızı arayarak toptan fiyat tekliflerimizden yararlanabiliyorsunuz. Böylece maliyetleriniz minimum seviyeye düşerken kullanılan malzeme kalitesi ve işçilik performansı da artıyor. Yaşam alanınız, hayal ettiğinizden de üst seviyeye çıkıyor.

Lamine Parke M2 Hesaplama Nasıl Yapılır?

Lamineler, doğal yer döşeme malzemeleri kategorisindedir. Laminat ile arasındaki en büyük fark doğallık oranıdır. Elbette maliyet de bir farktır. Çünkü lamine ürünler her zaman laminat parkelere göre daha pahalı oluyor. Peki ama lamine parke m2 hesaplama yöntemi nasıldır? Öncelikle bu ürünlerde de tıpkı laminatlarda olduğu gibi aynı formülü kullanıyoruz. Herhangi bir değişiklik yok. Aşama aşama yapacaklarınızı yazalım.

  1. Döşeme yapılacak alanı en ve boy şekline ölçün. Sonra birbirleriyle çarpın. Çıkan sonuç alan m2’si olacak.
  2. Çıkardığınız alan m2 oranını 1,85 m2 ile bölün. Bu da sizin kaç paket lamine ihtiyacınız olduğu sonucunu netleştirecek.
  3. Sipariş verirken fire payı olarak %3 oranını baz alabilirsiniz.

Her lamine paketinin kapladığı alan ve ölçüsü farklı olabiliyor. Standartlar 1,85 m2 yönünde. Ama bazı markalar 2 ya da 2,50 m2 paketlemesi de yapabiliyor. Satın almadan önce telefon ile ölçüleri netleştirebilirsiniz.

Parke Süpürgelik Hesaplama Yöntemi

Parke ile birlikte satın alınan süpürgeliklerin hesaplama yöntemini 2024 yılında çok rahat yapabilirsiniz. Burada metrekare birimi yerine metre birimini kullanacaksınız. Parkenin döşeneceği tüm duvar diplerine süpürgelik döşeneceğini not düşelim. Mezura ile tüm duvarlarınızı boydan boya ölçün. Çıkan sonuç aynı zamanda ne kadar süpürgelik alınır sorunsalının da bir yanıtı olacak.

Parke İşçilik Hesaplama Yöntemi

Parke montaj işçiliği maliyet hesabı ne kadar? Her ustanın bir döşeme kalitesi var. Bu da her işçilik bedelinin farklı olacağı anlamına gelir. Ama genel olarak Yeşil Parke ustalarının işçilik bedeli ucuzdur. İstanbul için parke işçiliği ne kadar olduğunu telefonla size teklif veriyoruz. Parkeleri firmamızdan satın aldığınızda sizlere paket tarifesi uyguluyoruz. İyi günler dileriz.

Parke döşeme için gerekli miktarı hesaplamak için oda alanını ölçün, %5-10 ek pay ekleyin ve paketlerin kapladığı alanı göz önünde bulundurarak gereken paket sayısını belirleyin. Bu hesaplamalar, hem malzeme tasarrufu yapmanızı hem de işinizi sorunsuz bir şekilde tamamlamanızı sağlar.

Parke döşemesi için gerekli olan metrekare (m²) miktarını hesaplamak, doğru miktarda malzeme satın almanızı sağlar ve gereksiz masraflardan kaçınmanıza yardımcı olur.

İlginizi çekebilir: Güncel Toptan Parke Fiyatları 2023 | İstanbul, İzmir, Ankara