Genel

Hav Yüksekliği Nedir? Ne Kadar Olmalıdır? | 2024

Halı seçimlerinde elbette önce kalite ve görsel zarafetine bakılır. Ama hav yüksekliği de azımsanmayacak derecede önemli bir tercih unsurudur. Halıların kalınlık oranlarına hav denir. Kimi zaman bu kalite unsuru olabileceği gibi havın yüksekliği kullanım alanını da belirler. Çünkü konfor, sıcak tutma, yalıtım ve şıklık gibi pek fazla detay hav özelliğiyle doğrudan ilişkilidir. Peki ama karo halılarda hav yüksekliği nedir? Nasıl olmalıdır? Özellikleri neler? Yine bir faydalı yazı ile daha karşınızdayız.

**Mağazamız İstanbul / Ümraniye'de yer almaktadır.

Tüm Türkiye'ye gönderim sağlamaktayız.**

Hav Yüksekliği Nedir?

Hav yüksekliği, halı veya halıfleksin yüzeyindeki liflerin tabanından itibaren olan dikey uzunluğunu ifade eder. Bu ölçü, halının kalınlığını ve dolayısıyla kullanım hissini belirleyen önemli bir faktördür. Hav yüksekliği genellikle kısa, orta ve uzun olarak sınıflandırılır. Kısa hav yüksekliği, daha dayanıklı ve temizlemesi kolay bir yüzey sunar, bu nedenle yoğun trafiğe maruz kalan alanlar için uygundur. Orta hav yüksekliği, denge sağlayarak hem konfor hem de dayanıklılık sunar, bu nedenle oturma odaları ve yatak odaları için idealdir. Uzun hav yüksekliği ise daha lüks ve yumuşak bir his verir, ancak temizliği daha zordur ve daha az yoğun kullanılan alanlarda tercih edilir. Hav yüksekliği, halının görünümü, dokusu ve kullanım amacına göre seçim yaparken dikkate alınması gereken önemli bir özelliktir.

Karo halı ürünlerinde malzemenin yerden olan yüksekliğine, hav yüksekliği adı verilir. Bu aslında bir ölçü birimidir. Normalde metre hesabıyla yapılan yükseklik değerlendirmeleri, halılarda hav birimiyle ifade edilmektedir. Yüzeyde bulunan iplerin ucuna kadar olan kısım ölçülür ve net bir veri elde edilir. Bugün çok farklı ölçülerde karo halı üretiminin olduğu görülür. Fakat karşımıza en çok çıkan ölçü grupları şunlardır…

Karo halıda en çok kullanılan hav yükseklikleri:

 • 6 mm hava sahip karo halılar
 • 7 mm hav ölçüsündeki halılar
 • 8 mm hav yüksekliğindeki halıfleksler
 • 9 mm hav ebatındaki karo halı ürünleri
 • 10 mm hav yüksekliği
 • 11 mm hav çeşitleri
 • 12 mm hav kalınlığı
 • 13 mm hav çeşitli halılar

Kullanım niteliği ve amacına göre bir halı yukarıdaki listeden daha küçük hav ölçüsüne sahip olabileceği gibi daha büyük bir kalınlıkta da olabilmektedir. İhtiyaçlara göre hav seçimine yazının kalan kısmında değineceğiz. Yeşil Parke karo halı ve duvardan duvara halı çeşitlerinde 6 ila 12 mm arasında modellerin bulunduğunu dipnot olarak ekleyelim.

Karo Halıda Hav Yüksekliği Ne Kadar Olmalı?

Evinde zemin tadilatına başlayan kullanıcılar karo halı seçimi yapacakken hav yüksekliği konusunun önemini çok iyi bilirler. Çünkü her kalınlıkta halı her türlü mekan için uygunluk göstermez. Bazı ölçülerin en iyi duracağı alanlar var. Bunlar uzman mimarlar aracılığıyla belirlenmiş ve tasdiklenmiş dekoratif noktalardır elbette. Bunun için ölçüleri 2 ana başlık altında detaylandırıp öneride bulunmak akıllıca olacak. Düşük hav, orta hav ve uzun hav diyebiliriz bunlar için. Karo halı seçiminde hav yüksekliğine karar vermeden önce alanın ihtiyaçlarının tespitinde bulunmanızı önereceğiz.

İnce hav halı nerede kullanılır? Orta hav yüksekliğindeki halılar nerede döşenir? Yüksek hav halılar hangi alanlar için uygundur? Bu soruları kendisine sorup doğru yanıtları bulan bir bireyin yapacağı her türlü seçim doğru şekilde sonuçlanacaktır. Aksi durum hiç de hoş olmayan bir görünüm ve performans doğuracaktır şüphesiz. Gelin hav yüksekliğine göre kullanım alanı ve dikkat edilmesi gerekenlere göz atalım.

6 mm Hav Yüksekliği

İnce hav kategorisinde yer alan 6 mm hav ürünleri, dar bir kullanım alanına sahip. Tercih edildiği yerde çok sayıda avantaj sağlasa da hatalı kullanılması durumunda dezavantajlar da doğuracaktır şüphesiz. İnce yapısıyla en ideal yerler arasında ofis, mağaza, tiyatro, sinema, kamu dairesi, atölye ve fabrika yerleri gösterilir. Hepsinin ortak özelliği ise elbette çok yoğun bir insan sirkülasyonunun bulunuyor olması. Evet, 6 mm hav karo halılar insanın bol olduğu yer içindir. Sert ayakkabılar ve mobilyalar karşısında insanı şaşırtacak seviyede bir dayanıklılık gösteriyor. Ve tabi ki en değerli özelliği de yanmazlık seviyesinin yüksek olması. Tüyü kısa olduğu için yangını geciktirme yapısında bulunur.

6 mm hav yüksekliğindeki en güzel karo halı modelleri:

 • 6 mm hav inceliğinde Rockfeller RF7 332 karo halıfleks
 • 6 mm hav Seduction 03 karo halıfleks
 • 6 mm hav Santa Monica 169 karo halıfleks
 • 6 mm hav Seduction 32 karo halıfleks
 • 6 mm hav Sisal 05 karo halıfleks

10 mm Hav Yüksekliği

Orta kalınlıktaki hav kategorisi içinde yer alan 10 mm hav ürünleri, ara bir boy olduğu için her türlü alan için ideal pozisyondadır. Daha çok, riski sevmeyen, daha garantici dekoratif hamleleri benimsemiş bireylere bu kalınlıktaki karo halıfleks ürünleri öneriyoruz. Gerek ofis için gerekse de ev zeminlerinin dekore edilmesi adına muazzam bir performans göstermektedir. Tüyleri orta ama yumuşak bir hissiyat sunar. Çıplak ayakla üzerine basıldığında konforu hissedersiniz. Çocuklu aileler de kullanabilir ancak küçük bebeği olanlara biraz daha kalın versiyonları önerilmektedir.

10 mm hav yüksekliğindeki karo halıfleks modelleri:

 • 10 mm hav kalınlığındaki Suprise 33 karo halıfleksleri
 • 10 mm hav kalınlığındaki Şampiyonluk Yolu 11 karo halıfleksleri
 • 10 mm hav kalınlığındaki Superstar 836 karo halıfleksleri
 • 10 mm hav kalınlığındaki Harmony 72 karo halıfleksleri
 • 10 mm hav kalınlığındaki Equinox 35 karo halıfleksleri

12 mm Hav Yüksekliği

Bu tür halı modelleri kalın hav grubuna girer. Tüyleri uzun ve yumuşaktır. Ferah ve konforu yaşatır kullanıcısına. Yanmazlığı, ince olan kategorik ürünlere göre biraz daha az olsa da yine de iyi bir performans sağlar. Fakat ofis tipi alanlar adına pek de fazla önerilmeyen kısımda yer alıyor. Yoğun tüylü yapısı onu evlere makul kılıyor. Hele ki o evde bir çocuk var ise %100 olarak aranılan bir ürün diyebiliriz. Bebekler emekleme yolunda ilerlerken elleri, dizleri ve ayakları yumuşak zemine kavuşabilir. Tüm evi ya da sadece çocuk odalarını bu karo halılar ile donatabilirsiniz.

12 mm hav yüksekliğindeki en şık karo halıfleksler:

 • 12 mm hav kalınlığına sahip Carnival 40 karo halıfleks modelleri
 • 12 mm hav kalınlığına sahip Etna 303 karo halıfleks modelleri
 • 12 mm hav kalınlığına sahip L’amour 40 karo halıfleks modelleri
 • 12 mm hav kalınlığına sahip New Illusion 49 karo halıfleks modelleri
 • 12 mm hav kalınlığına sahip Obsession 92 karo halıfleks modelleri

13 mm Hav Yüksekliği

Yazımızın son kısmını hav yüksekliği ölçüsü olan 13 mm’ye ayırdık. Bu kalınlık artık türünün en yüksek ölçüleri olarak kabul görür. Elbette 14 ya da 15 mm yüksekliğindeki modeller de üretiliyor ancak ideallikte zirvede 13 mm yer alıyor. Tamamen yumuşacık ve konforu arayan insanların tarzına hitap ediyor. Çıplak ayaklarınızla evin içerisinde yürürken ciddi anlamda o yumuşacık hissiyatını hissediyorsunuz. Ofis ve endüstriyel alanlar için uzmanlar bu kalınlıktaki bir halı pek fazla önermemektedir. Daha çok insanın ayakkabısız dolaştığı alanların halısıdır. Ev, kreş tipi buna örnek olarak nitelendirilebilir.

13 mm hav ölçüsündeki karo halıfleks modelleri:

 • 13 mm hav kalınlığına sahip San Fransisco 90 en iyi karo halı
 • 13 mm hav kalınlığına sahip Santa Barbara 09 en iyi karo halı
 • 13 mm hav kalınlığına sahip Santa Fe 03 en iyi karo halı
 • 13 mm hav kalınlığına sahip Santa Barbara 90 en iyi karo halı
 • 13 mm hav kalınlığına sahip Secret 30 en iyi karo halı

Sizlere bu yazımızda hav konusunda bilgi verdik. Güzel ve kaliteli model önerilerinde bulunduk. Artık bir karo halı satın alacağınız süreçte o ürünün özelliklerini incelerken hav kalınlığını da göz önünde bulundurabilirsiniz. İyi ve keyifli bir gün diliyoruz sizlere.

 

İlginizi çekebilir: Kalın Halıfleks Nedir? Özellikleri ve 5 Harika Model Tavsiyesi