Kabaran Parke İçin Neler Yapılabilir? 4 Adımda Çözüm

Blog geri dön
kabaran-parke-2

Kabaran Parke İçin Neler Yapılabilir? 4 Adımda Çözüm

Parkeler günümüzün en çok kullanılan zemin ürünleri olsa da hatalı kullanımda sorun çıkarabiliyor. Kabaran parke sorunsalı da bunlardan biri ve hatta en önemlisi. Doğru kullanımlarda böyle bir durum ile karşılaşılmaz anca hatalı kullanımlar sıklıklar kabarma ile sonuçlanır. Lakin çözümü mevcut. Bu yazımızda evlerinizde kolaylıkla uygulayabileceğiniz anlatımlar gerçekleştirdik.

Ev hanımlarının mustarip olduğu konulardan birisi de kabaran parkeler. Böyle anlarda akla ilk ‘kabaran parkeler nasıl düzelir?’ sorusu düşer. Öncelikle bir parkenin ne gibi durumlarda kabaracağını bilmekte fayda var. Böylelikle sonuca doğrudan ulaşmak mümkün olabilir. Parkeler uzun ömürlü yer döşeme ürünleridir. Doğru kullanıldığında ömürleri hayli uzun olmaktadır. Kabarma durumları ise çoğunluk yüksek nemli alanlarda ya da aşırı sulu temizleme yöntemlerinde ortaya çıkar. Bazen de ortada hiçbir sorun yokken uzun süreli kullanıma bağlı olarak kabarmalar gerçekleşebilir. Peki kabaran parke için neler yapılabilir? İşte detaylar…

kabaran-parke-3
kabaran parke için neler yapılabilir?

Kabaran Parke Nasıl Düzelir?

Eskiden pek fazla çözüm yolu bilinmese de artık günümüzde kabaran parke sorunsalları sizleri korkutmasın. Oldukça pratik yöntemler ile tamir etmeniz mümkün. Üstelik evde kendiniz de bu yöntemleri uygulayabiliyorsunuz. İşte kabaran parke nasıl düzelir? sorusunun en güvenilir yanıtı:

  • İlk olarak yapılması gereken duvar tarafındaki parke süpürgeliklerinin güzelce sökülmesidir. Bunu yaparken internetten pratik videolar izleyebilirsiniz.
  • Duvara değen parke levhanızı kesin. Bunun için kesici bir alet kullanabilirsiniz. Bu yöntem ile duvardan uzaklaşmasını sağlıyoruz.
  • Kabaran parke bölümlerini değiştirdikten sonra aynı işlemleri uygulayarak geri kapatma yapın.
  • Son olarak da parke süpürgeliklerini tekrar monte edin.

Yukarıdaki pratik adımlar ile bölgesel kabarmalara kolaylık çözüm sağlayabilirsiniz. Ancak belirtmeliyiz ki büyük oranlı kabarmaların ne yazık ki tamiri mümkün değildir. Bu tür durumlarda yapılması gereken en iyi tercih komple zemin sistemini yenilemek olacaktır. Yeşil Parke olarak sizlere uygun fiyatlar ile harika parke modelleri sunuyoruz. Online mağazamızdaki koleksiyonlarımızı inceleyerek tarzınıza en uygun parkeyi bulabilir, montaj için deneyimli ekibimizi tercih edebilirsiniz. Parkenin kaliteli bir şekilde döşenmesi, uzun vadede kabarma gibi sorunsalların önüne geçmektedir.

a)      Parkeler Şişerse Ne Olur?

Kabaran parke sorunlarında durumun büyüklüğü su sızıntısının boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Su tesisatındaki sızıntılar zamanla parkelerin şişmesine sebep olabilir. Bu da haliyle boşluklar oluşturur. Parkeler şişerse ne olur? sorusunun cevabı bir bakıma ne derece suya maruz kalındığıyla alakalıdır. Eğer bölgesel bir alansa ve duvara yakın bir plaksa bunu kolaylık değiştirebilirsiniz. Lakin merkezi bir yerdeki plaklarda şişme görüldüyse bu durum için tek çözüm yolu alanı komple yenilemektir.

kabaran-parke-1
Parkeler Şişerse Ne Olur?

b)      Kabaran Parke Düzelir mi?

Çok sık karşılaştığımız ve hayli merak edilen sorulardan birisi. Ufak ölçekli arızalarda düzeltme yapmak mümkün. Duvar dibindeki süpürgelikleri sökerek parka plakı kesilir ve yenisi yerleştirilir. Bu işlemin ardından süpürgelikler tekrar monte edilir. Tek çözüm yolu budur.

c)      Kabaran Parke Ütü İle Düzelir mi?

Suyun parkeye işlemesi sonucunda kabarmalar meydana gelmektedir. Kullanıcılar bu gibi durumlarda ilk olarak ‘kabaran parke ütü ile düzelir mi?’ sorusuna başvurur. Ancak bu çok hatalı bir yaklaşım. Halk arasında böyle bir inanış olsa da tamamen yanlış bir bilgidir. Parkeye kesinlikle ütü vurulmaz. Vurulsa da bunun kabarmaya bir etkisi olmaz. Aksine, sağlam olan parkelerin de deforme olmasına sebep olabilirsiniz. Yeşil Parke markası olarak bu konuda kullanıcıları uyarıyoruz.

Islanmış Parke Nasıl Kurutulur?

Parke ıslanmaları çok sık karşılaşılan durum. Sadece tesisat sızıntılarında değil kimi zaman elden düşen bir bardak su bile doğru müdahale etmez ise kabarmalara sebep olabilir. Ayrıca açık kalan pencerelerden gelen yağmur taneleri de sık sık parke ıslanmalarına sebep olmaktadır. Parkeler suyu çok hızlı çeker. Peki su çeken parke nasıl kurutulur? İşte detaylar…

  • Öncelikle yüzeyde su birikintisini paspas, sünger ya da bez yardımı ile güzelce alın.
  • Daha sonra kurutulacak alana uygun olan parke kurutma cihazını seçin.
  • İdeal kurumanın sağlanması için kurutma makinesinin cihaz ayarlarını doğru yaptığınızdan emin olun.

Yukarıda yönlendirmeleri uygulayarak ıslanan parkelerin kurutulması sağlanır. Böylelikle kabaran parke sorunsalı ile karşılaşılmaz. Daha fazla bilgi için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: Beykoz Parke Döşeme – 2022 En İyi Parke Ustası

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button