Kapı ve Parke Uyumu Hakkında 5 Harika Tavsiye

Blog geri dön
kapı-ve-parke-uyumu-3

Kapı ve Parke Uyumu Hakkında 5 Harika Tavsiye

İç mekan dekorasyonunda en temel unsur, kapı ve parke uyumu olmaktadır. Bu durum yıllar geçse de hiç değişmez. Her iki yapı da evlerin demirbaşları olduğu için çok uzun seneler bir arada kullanılacak. Hata yaptığınızı hayal ettiğinizde mutsuz bir tablo ile karşılaştığınızı göreceksiniz. Peki ama hangi kapı rengine nasıl tonda bir parke kullanılır? Beyaz kapıya ya da kahverengi iç mekan kapıları için hangi model parkeler tercih edilir? Yine dopdolu yine bilgi dolu bir yazı ile daha karşınızdayız.

Sıcak evinizde uzun yıllar enerji ve sevgili dolu yaşamanız için dekorasyon ögelerine dikkat edersiniz. Çünkü bilirsiniz ki bu unsurlar ile çok uzun seneler göz teması kuracaksınız. Güncel mimari de evin içinde odalara ayrılır. Bu odalara geçişler ise kapılar sayesinde olur. 3+1 evlerde minimum 5 iç kapı bulunmaktadır. Bu sayı yapının özelliklerine göre fazla da olabilir. Kapıların modelleri ise tek tip oluyor. Bu da bizlere parke döşemesi yaparken dikkatli olmaya davet ediyor. Peki kapı ve parke uyumu nasıl sağlanabilir? Püf noktaları neler? İşte kısa kısa bilgiler…

Kapı ve parke uyumu yakalamak için püf noktaları:

 • Kapı ve parkeleri uyumlu hale getirmek için renklerin uyumunu kullanın.
 • Beyaz renk kapılar için açık tonda parke modelleri tercih edin.
 • Kahve rengi kapı için ahşap parke çeşitlerine yönelin.
 • Garantici bir yanınız var ise her kapı rengiyle uyumlu parkeleri satın alın.
 • Ne olursa olsun her zaman en kaliteli zemin ürünü tercih edin.
kapı-ve-parke-uyumu-1
Kapı ve Parke Uyumu

Kapı ve Parke Uyumu Nasıl Olmalı?

Yeni ev sahiplerinin ya da evinde yenilikçi ve cesur bir tadilat süreci başlatacakların en çok dikkat ettiği faktör kapı ve parke uyumu oluyor. Ciddi anlamda önem arz eden bir durum çünkü bu. Her kapı için farklı bir hamle yapmanız gerektiği gibi, risk sevmeyenler tüm kapı renkleri ve modelleriyle uyumlu bir çeşit tercihinde bulunabilir. Hangi kapıya nasıl parke yakışır? Gelince doğru dekorasyon püf noktalarıyla tanışalım.

kapı-ve-parke-uyumu-2
Kapı ve Parke Uyumu

a)      Kapı ve Parke Uyumunda Tonların Uyumunu Sağlayın

Öncelikle dekorasyonda nasıl bir vurgu yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Aşırı parlak mı yoksa daha soft ve yumuşak bir görünüm mü arzuluyorsunuz. Cevabının ne olursa olsun tonların uyumu felsefesini uygulamanız akıllıca bir adım olacağı kesin. Örneğin koyu kahve renkte bir iç kapınız var. Buraya elbette beyaz ya da krem parke olumlu olmayacaktır. Daha çok orta ton ahşap parke modellerini döşetirseniz, sonuçlar sizi kesinkes memnun edecektir.

Kapılar ile en uyumlu parke tonları:

 • Her kapıya uygun Avantgarde 417 Doussie parke modeli
 • Her kapıya uygun Osmoze 450 Nature Oak parke modeli
 • Her kapıya uygun Solid Plus 620 Corsica Oak parke modeli
 • Her kapıya uygun Vogue 447 Chocolate Oak parke modeli
 • Her kapıya uygun Vogue 414 Vintage Oak parke modeli

b)      Beyaz Kapı ve Parke Uyumu İçin Açık Renkli Laminat Seçin

Yeni nesil mimari projeleri incelerseniz iç mekandaki kapıların sıklıkla beyaz ya da krem tonlarında imal edildiğini göreceksiniz. Bu renkler modernizmin ve minimalist bakış açısının en güzel yansımalarıdır. Haliyle beyaz kapı ve parke uyumu için minimalist bir yaklaşımda bulunmanız gerekecek. Beyaz kapıya en güzel krem ve beyaz parke yakışır. Çık bir kombinasyon ortaya çıkar. Yarattığınız dekorasyon çok uzun yıllar iç açıcı seviyede devam eder. Önemli bir not olarak beyaz kapıya çok koyu parke döşetmemeniz tavsiyemizdir. Dekoratif açıdan istenmeyen neticeleri doğrurur.

Beyaz kapılar ile en güzel uyumlu parkeler:

 • Beyaz kapı ile uyumlu Blue Line Wood 906 White parkesi
 • Beyaz kapı ile uyumlu Creativ 627 Polar Oak parke
 • Beyaz kapı ile uyumlu Creativ 435 Vicence parkeler
 • Beyaz kapı ile uyumlu Smart İsveç Çamı parke modeli
 • Beyaz kapı ile uyumlu Smart Pamukkale parkesi

c)      Kahve Rengi Kapıya En Uygun Parkeler Ahşap Tonlarıdır

Ev iç kapı seçimlerinde geçmişten günümüze değişmeyen bir stil var ise o da vintage kesinlikle. Kahverengi ve ahşap görünümlü kapılar bugün hala popülasyonunu koruyor. Çok da şık durduğunu belirtelim. Ama parke ile uyumlu ise bu şıklık yakalanabilir. Peki ama kahve kapı ve parke uyumu nasıl olacak? Elbette yine tonların sürdürülebilirliğini kullanacağız. Yani koyu kahve kapı için koyu ahşap parke döşeteceğiz. Eğer açık bir kahve tonundaysa kapınız bu defa da sütlü kahve tonlarındaki parke çeşitlerini seçeceğiz. Aşırı açık tonda parkelerin kahve kapılar ile uyumlu olmadığını not düşmekte fayda var.

Kahverengi kapılar ile uyumlu parke modelleri:

 • Kahve renk kapılar ile uyumlu Aqua Pro Supreme Easy parke
 • Kahve renk kapılar ile uyumlu Aqua Pro Supreme Natural parkesi
 • Kahve renk kapılar ile uyumlu Classic Touch Premium parke
 • Kahve renk kapılar ile uyumlu Natural Touch Premium parke çeşidi
 • Kahve renk kapılar ile uyumlu Natural Touch Wide Plank parke modeli

d)      Her Renk Kapıyla Uyumlu Ara Ton Parkeleri Satın Alın

Bazen cesur dekoratif hamleler yerine daha sakin, garanti ve akılcı dokunuşlar yapmak gerekebilir. Özellikle ev tipi yaşam alanlarında bu tür uygulamalar daha sık rastlanılır. Kapı ve parke uyumu için günümüzde üretilen çok çeşitli parkeler var. Bunlar kapının her türlü rengi ile %100 güzel bir uyum sağlamaktadır. Fakat bu hamle, her parke için geçerli değil. Ara bir ton ya da desende olması gerekli. Yeşil Parke mağazasında bu tür talepleri doğrudan karşılayacak ve %100 şıklık sağlayacak harika modeller var. Onların arasında en popüler olanlardan birkaçını listeleyelim.

Tüm kapılar ile uyumlu olan parke model listesi:

 • Her kapı rengiyle uyum sağlayan Vitality Jumbo 421 parkesi
 • Her kapı rengiyle uyum sağlayan Vitality Style 149 parke modeli
 • Her kapı rengiyle uyum sağlayan Vitality Superb 408 parke
 • Her kapı rengiyle uyum sağlayan Vitality Deluxe Xtra 378 parkeler
 • Her kapı rengiyle uyum sağlayan Vitality Deluxe Xtra 386 parke çeşidi
kapı-ve-parke-uyumu-4
Kapı ve Parke Uyumu

e)      Kapı ve Parke Uyumu İçin Kaliteli Ürün Seçin

Kapı ve parke uyumu konusunda sizlere verebileceğimiz son püf noktası da döşeteceğiniz zemin modelinin kesinkes en üst düzey kalitede olması gerektiğidir. Kaliteli malzeme, size dekorasyon yönünden hata yaptırmaz. Renk konusunda tereddüt yaşasanız dahi ürün kendi kalitesiyle durumu toparlar ve yaşanılası bir ev ortamı hayalinizi gerçekleştirir. İster garanti seçimler olsun isterse de cesur hamleler fark etmez, parke de en kalitelisine ulaşmalısınız.

Yeşil Parke ürünleri, kapı ve parke uyumunda en iyi sonuçları ortaya çıkarabilen niteliklere sahip. Dekorasyonda en üst düzey performanslar Yeşil Parke mağazasının katalog ürünleriyle mümkün kılınıyor günümüzde. Binlerce ev, on binlerce kullanıcı istedikleri seviyeye bizler sayesinde ulaştı. Siz de bunun bir parçası olabilir ve hayal kurduğunuz ev zeminine kavuşabilirsiniz. Sadece bizi aramanız bunu gerçekleştirmek için yeterli bir faktör.

 

İlginizi çekebilir: Parke ve Mobilya Uyumu Hakkında 5 Püf Noktası

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button