Karo Halı Temizliği Nasıl Yapılır? | 4 Püf Noktası

Blog geri dön
karo-hali-temizligi-1

Karo Halı Temizliği Nasıl Yapılır? | 4 Püf Noktası

Karo halı temizliği doğru yapıldığı taktirde bu ürünlerin ömrünü daha da uzatmak mümkün oluyor. Hatalı hijyen uygulamaları ise zemin ürününü deforme ediyor ve performansını düşürüyor. Genelde kullanıcıların sık yaptığı hatalardan birisi, bu modelleri geleneksel halılar ile karıştırmaktır. Karolar bunlardan bağımsız yapıya sahip. Haliyle temizleme yöntemlerinde de birtakım hususlara dikkat etmek gerekiyor.

Zemin döşeme çeşitleri arasında karo halıların çok yoğun insan popülasyonu olan alanlarda kullanıldığını görürüz. Aslında bu da temizliğin önemini ortaya çıkarır. Ofis ve atölye gibi yerlerde ayakkabı ile basıldığı için çok sık hijyen uygulanması gerekiyor. Genel özelliğine bakıldığında kolay kolay kirlenmeyen bir yapısının olduğunu söylemek mümkün. Ama bu hiç lekelenmeyeceği anlamına da gelmez. Yemek, sıvı ve yağ gibi lekelenmelerde ani müdahale yapılmalı, kalıcı bir ize dönüşmeden temizlenmelidir. Peki ama karo halı temizliği yaparken nelere dikkat edilmesi gerekiyor. Detaylı bir sunum gerçekleştirdik. Keyifli okumalar.

karo-hali-temizligi-3
Karo Halı Temizliği

Karo Halı Temizliği Nasıl Yapılır?

Zemin döşeme sistemleri arasında en sık tercih edilen modellere sahip olan karo halıların temizliği oldukça kolay ve pratiktir. Sadece birkaç püf noktasına dikkat edilmesi iyi olacak. İlk olarak düzenli olarak elektrikli süpürge ile temizlenmesi gerektiğini hatırlatalım. Yüzeyinde biriken tozlar dibe çökmeden alınırsa daha hijyenik bir yaşam alanı sağlanmış olur. Toz ve kirler dibe çökerse temizleme süreci de bir o kadar zor hale gelir. O halde merak edilen karo halı temizliği detaylarına geçelim.

Sık Elektrik Süpürgesi Kullanın!

Yapılan araştırmalara göre günlük olarak süpürgeye tutulan karo halılarda kullanım ömrü 2 kat artıyor. Toz ve kir birikmediği için halının ipliklerinde yıpranma meydana gelmiyor. Ama vakumlu süpürgelerin sadece %80’lik bir kire ulaştığını da ekleyelim. Geriye kalan %20’lik kısmın da temizlenmesi için özel makineler ile derinlemesine bir temizlik gerekiyor. Günümüzde bu işi yapan profesyonel firmalar bulunmaktadır. En azından yılda bir defa tercih edebilirsiniz.

Sulu Temizlikte Sabun Kullanmayın!

Derinlemesine temizlik yapılacağı zaman ev hanımlarının yaptığı en sık hatalardan birisi de sabun kullanmak. Başta kiri çıkarmış gibi bir algıya sebebiyet verebiliyor. Fakat kuruma sonrası büyük ihtimalle bölgesel bir iz bırakacaktır. Ayrıca sabunlu bölge kuduruktan sonra daha fazla kir çekiyor. Kısaca temizlikte sabun yerine bu iş için özel olarak üretilmiş malzemeleri kullanmanızı öneriyoruz.

Lekenin Kurumasını Beklemeyin!

Çok sık yapılan yanlışlardan birisi de sıvı dökülmelerinde lekenin kurumasını beklemektir. Bu hatalı bir tutum. Hemen elektrikli süpürge ile sıvıyı çekin daha sonrasında pamuklu bir bez ile tampon yapın. Sıvı bitinceye kadar uygulamaya devam edin. Leke geçmezse halı yıkama şampuanı kullanabilirsiniz. Etkili bir çözüm sunacak sizlere.

Yemek Dökülmelerinde Kiri Kazıyın!

Karo halı temizliği yaparken dökülen şeye göre farklı teknikler uygulanır. Eğer kiri sebebi yemek ise farklı bir metot uygulanması gerekir. Öncelikle sert bir cisim ile lekeyi kazımalısınız. Fakat bunu yaparken de halının ipliklerine zarar vermemeye özen gösterin. Sonrasında da halı şampuanı ile ıslatın ve daha önce belirttiğimiz gibi emdirme yöntemini uygulayın. Ciddi anlamda etki ettiğini göreceksiniz.

Karo Halı Temizliği Kolay mı?

Günümüzün en popüler zemin döşemesi olan karo halı temizliği bakımından kolay bir sürece sahiptir. Fakat bu her durum için geçerli değil. Öncelikle alınan ürünlerin kaliteli ipliklerden dokunmuş olması gerekiyor. Kalitesiz halılar daha fazla kir tutar ve lekeyi çıkarmak çok zordur. Hatta çoğu zaman bu pek de mümkün olmaz. Bu sebeple uzun yıllar kullanacağınız bu modelleri seçerken mutlaka A kalitede olmasına özen gösterin. Böylece hem kullanımı kolay olacak hem de uzun süreli kullanıma ulaşacaksınız.

Karo halı temizliği kolay mı? Eğer doğru yöntemler kullanılırsa elbette kolay. Çok derin olmayan bir lekeyi ortalama 1 saat içerisinde giderebiliyorsunuz. Kimi zaman bu süre 3-4 saati de bulabiliyor. Bilmediğiniz kimyevi materyalleri halı temizliğinde kullanmamaya özen gösterin. Halı şampuanı dışındaki çoğu ürün lekeyi çıkarmaktan ziyade daha da kalıcı hale getirme özelliğine sahip. Eğer böyle bir durum yaşanırsa zemin döşemenizi tamamen yenisiyle değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Pratik Karo Halı Temizliği

Ev hanımları için zemin temizliğinde pratiklik çok önemli. Temizlik sürecinde çok fazla unsur olduğu için bir lekeye takılıp saatler harcamak kimse istemez. Peki pratik bir temizlik için neler yapılmalı? Öncelikle lekenin kurumamasına özen gösterin. Hızlı çözümün ilk adımı budur. Kuruyan lekeleri çıkarmak her zaman için süreci uzatan ve zora sokan bir unsurdur. Diğer yandan da günlük düzenli olarak elektrik süpürgeleriyle vakumlu temizlik yapmaya özen gösterin. Halı ipliklerinde biriken tozlar lekeyi daha fazla kendisine çeker.

Pratik karo halı temizliği konusunda bir diğer etkili çözüm de özel temizlik firmalarından destek almaktır. Günümüzde halı temizleme teknolojisi oldukça gelişmiş bir seviyeye geldi. Özel cihazlar ile çok kısa sürede evdeki ya da ofisteki karo halıların temizliği yapılabiliyor. En zor lekeler bile bu üstün aletler sayesinde çıkarılıyor. Kendi imkanlarınız ile çıkartamadığınız kirlerde böyle bir yardıma başvurabilirsiniz.

Karo Halı Temizliği İçin Kullanılan Ürünler

Halı temizlemede çok fazla ürün kullanıldığı doğru. Ancak bunları karo halılarda kullanmak tehlikelidir. Öncelikle şu ayrımı kesin olarak yapmalıyız. Karo halılar ile geleneksel halılar aynı yapıda değildir. Temizliğinde kullanılan malzemeleri de bu doğrultuda seçmelisiniz. Örneğin halılarda kullanılan arap sabunu ya da deterjanlar karolarda kesinlikle kullanılmaz. Bunun yerine en ideal temizlik malzemesi halı temizleme şampuanıdır.

Karo halı temizliği için kullanılan ürünler arasında en etkili olanı halı şampuanıdır. Bu malzemeler iplik yapısına özel olarak üretilir ve deformasyona sebep olmaz. Kiri çıkarmada da işlevselliğinin yüksek olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bir de temizleme vakumlu cihazları için üretilen özel deterjanlar var. Bunlar sadece halı makinaları için üretiliyor. Bağımsız olarak bir işlevselliğe sahip değil. Eğer ki bir temizlik şirketi ile anlaşırsanız bu ürünlerin de kullanıldığını göreceksiniz.

karo-hali-temizligi-2
Karo Halı Temizliği

Karo Halı Temizliği Neden Önemli?

En başta yaşam alanındaki bireylerin sağlığı için önemlidir karo halı temizliği. Çünkü pis bir zemin sürekli olarak havaya toz ve kir üretir. Bunlar solunum yolu ile vücuda nüfuz eder ve çok sayıda rahatsızlığı tetikler. Ayrıca hassas ciltlerde de çok sayıda alerjik reaksiyona sebep olmaktadır. Bunlar sağlık yönünden önemini gösteriyor. Bir de performans yönünden gereklilikleri var.

Karo halı ömrünü %80 oranında uzatan şey doğru temizlik yapılmasıdır. Bilindiği üzere bu zemin döşeme ürünleri iplikli bir yapıya sahip. Biriken kirler zamanla ipliklere zarar verir ve hem konfor hem de görsel açıdan kullanıcıları rahatsız eder. Temizlikte devamlılığa dikkat etmenizi öneriyoruz.

Son olarak da sizlere ürün kalitesinin de temizlikteki önemini vurgulamak istiyoruz. Kaliteli karo halıları temizlemek oldukça kolaydır. Bunun için Yeşil Parke ürünlerini tercih etmelisiniz. Sektörün en dayanıklı ve özel ürünleri Yeşil Parke koleksiyonunda yer alıyor. Uzun yıllar hijyenik bir zemin ürününe sahip olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: Parkedeki Su Lekesi Nasıl Çıkar?

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button