Karo Halı Zemin Kaplama Nedir?

Blog geri dön
karo-hali-nedir

Karo Halı Zemin Kaplama Nedir?

Karo halı zemin kaplama sırasında sık tercih edilen yöntemlerden birisidir. Uygulanan bu yöntem neticesinde karo halılar zemininizde yerini alır.

Zemine yükseltilmiş döşeme yaptırmak son zamanlarda en mantıklı uygulamalar arasında yerini alıyor. Zemin kaplama arasında laminat parke kadar fayda eden karo halı zemin kaplama, birden fazla avantajı da sizlere sunuyor.

Üstelik sadece duvardan duvara halı kaplama ya da zemin kaplama olarak değil, klasik halı kullanımından uzaklaşmak isteyenlere de imkân sunmaktadır.

Dekorasyonu bir üst boyuta taşımak ancak bunu yaparken birden fazla avantajı, kullanışlılığı elde etmek isteyenlerin başlıca tercihleri arasında bulunmaktadır. Peki karo halı nedir, karo halı zemin kaplama esnasında neden tercih edilmeli?

1- Karo Halı Ne Demek?

İç içe geçebilen parçaların birleşimi ile oluşan halı sistemine karo halı denir. Genellikle büyük alanlarda ticari merkezlerde kullanılan karo halılar zemin kaplamanın en çok tercih edilen ürünüdür. Özellikle kaliteli, şık ve tarz görünümünün yanı sıra oldukça kolay kullanımı vardır.

Diğer halı modelleriyle kıyaslandığında dikkat çeken bir halı çeşididir. Zira tek parça olarak beklenen bu halılar yapboz parçaları gibidir. Parçaların birleştirilmesiyle bir bütünlük elde edilir.

Parçalar halinde olması dekorasyon esnasında değişiklikler oluşturmaya yarar. Fakat sadece durum bununla sınırlı değildir, ipliklerinden ötürüdü de diğer halı modelleri ve zemin kaplama yöntemlerinden değişiklik gösterir.

karo-hali-zemin-kaplama-modelleri

2- Karo Halı Özellikleri Neler?

Karo halı zemin kaplama ve diğer alanlarda kullanımı ile ilgili birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajların çoğu birden fazla özelliğinin olmasına bağlıdır.  Karo halılar;

  • Ses yalıtımı yapar. Özellikle sesin çok yüksek ve gürültülü olduğu alanlarda sesi emerek yalıtım sağlar.
  • Alev almazlar. Belirli bir ısıya kadar dayanan karo halı kolay kolay yanmaz ve alev almaz. Bu özelliği ile güvenli ve rahat bir kullanımı vardır.
  • Temiz ve hijyen sağlayan bir halıdır. Kir ve leke tutmayan, hijyenik yapısı olan, nemi tutmayan ve rutubet yapmayan bir yapısı vardır.
  • Antistatik özelliğe sahiptir.

Bu özelliği ile insan vücudundaki elektriği emerek topraklama yapar. Herhangi bir nedenden dolayı ortamda oluşan elektriği insan vücuduna aktarmaz.

karo-hali-zemin-kaplama-modelleri

3- Karo Halı Zemin Kaplama Olarak Neden Tercih Edilmeli?

Karo halı  zemin kaplama ile kullanılan alanlar daha estetik ve tarz durur. Ayrıca hijyenik yapısı ile oldukça kullanışlıdır. Bu halı uygulamaları uygulanacak yüzeye göre farklılık gösterir. Bu sebeple kaplaması özen ister.

Karo halının avantajlarından biriside kaplanmış zeminden istenilen zaman sökülebilmesidir. İstenildiği zaman parçaları da ayrı ayrı sökülüp başka yere taşınabilir. Karo halı zemin kaplama çeşitleri arasında düz polyproplene karo halı, desenli polyproplene karo halı, polyamid karo halı bulunmaktadır.

Düz ve desenli Polyproplene karo halılar içerik olarak aynı maddeden üretilmiş sadece biri düz birisi desenlidir. Polyproplene hafif, nem almayan, kir ve leke tutmayan yapıda olan bir üründür.

Polyamid karo halı ise, naylon olarak da bilinen bir üründür. Dayanıklı, leke ve kir tutmayan, gergin bir yapıya sahip bir halıdır.

karo-hali-zemin-kaplama-modelleri
Karo Halı Zemin Kaplama

4- Karo Halı Zemin Kaplama Nerelerde Kullanılabilir?

Karo halı ile ofis, banka, büro, havaalanı, kamu kurum kuruluşları, kongre ve tiyatro salonları, oteller, sinema salonları, fuar alanları mağazalar ve restoranlar gibi birçok alanda zemin kaplaması yapılabilir.

A- Ev için Karo Halı Kullanmak Uygun mu?

Genellikle karo halı zemin kaplama olarak daha öncede bahsedildiği üzere kalabalık alanlarda tercih edilmektedir. Bunun temel sebebi ortamda akustik bir hava yakalamaktır.

Ancak sadece akustik karo halı modelleri ile aldanarak dış mekan zemin kaplama olarak algılanmamalıdır. Aksine ev için karo halı modelleri de pek tabii kullanılabilmektedir.

Evcil hayvan ya da çok çocuklu evlerde, anaokulları ve kreşlerde çocukların hijyenik ortamda bulunabilmesi amacıyla kullanılır. Aynı zamanda temizliği de kolay olduğundan pratiklik sağlar.

B- Ofis için İthal Karo Halı mı Kullanmak Gerekir?

Ofis ortamında birden fazla insanın olması sesin kontrol edilmesini zorunlu kılmaktadır. Ses yalıtımı yaptırmanın tek yolu dış cephe izolasyonu değildir. Aynı zamanda karo halı tercihiyle de bunu yerine getirebilirsiniz.

İthal karo halı modelleri, karo halı zemin kaplama esnasında kullanılmaktadır. Ancak bu modeller ofis için zorunlu koşulan modeller değildir. Aksine ithal karo modellerine nazaran yerel olarak üretilenleri de Yeşil Parke aracılığıyla tercih edebilirsiniz. Kalite anlamda büyük bir değişiklik göstermez.

karo-hali-zemin-kaplama-modelleri

5- Karo Halı Fiyatları Güncel Olarak Ne Kadar?

Son zamanlarda ev dekorasyonu ürünleri arasında fiyat değişimi yaşanması karo halı fiyatları konusunda merakları arttırdı. Elbette başta ithal karo halılar olmak üzere diğer karo modellerinde de fiyatlarda farklılaşma söz konusudur.

Ancak firmalara bağlı olarak fiyat artışları değişiklik göstermektedir. Yeşil Parke her zaman müşteri memnuniyeti elde etmek adına cebe uygun, bütçelerin dostu olacak fiyatlandırmalar yapmaktadır.

A- 50×50 Karo Halı Fiyatları Pahalı mı?

Bilinenin aksine 50×50 karo halı modelleri sık tercih edilen boyutlardır. Ortak bir boyutu temsil ettiğinden çeşidi de diğerlerine nazaran daha fazladır.

Çok fazla tercih edilmesi fiyatlandırmalarda da geniş bir skala oluşmasına sebep olur. Yüksek fiyatlar olduğu gibi elbette düşük ve orta fiyatlandırmalar da mevcuttur. Tamamen pahalı demek yanlıştır.

B- Ofis Karo Halı Fiyatları mı Ucuz Ev Karo Halı Fiyatları mı?

Karo halı zemin kaplama esnasında düşülen yanılgılardan birisi ofis ve ev için fiyatlandırmaların değişeceği yönündedir. Fakat piyasayı araştırdığınızda bu konuda çok bir farklılık olmadığını görürsünüz.

Zira, karo halı modelleri ofis ve ev için ortaktır. Kaplama esnasında verilecek ücretler bellidir. Bahsedilen bu ücretler metrekare başına hesaplanır.

Büyük ev odaları ile ofis ortamları benzerlik gösterebildiği gibi küçük ofis ortamları da bir ev ile ortak fiyatlandırmanın oluşmasını sağlayabilir.

C- Karo Halı Zemin Kaplama Fiyatları Firmadan Firmaya Neden Değişir?

Karo halı fiyatları bir kere renk, boyut gibi çeşitli sebeplere bağlı olarak kendi içerisinde değişiklik gösterir. Serbest piyasa olması kadar ithal karo halı modelleri olması gibi farklı durumlara göre de fiyatlar belirlenir.

Tüm bunların yanı sıra karo halı zemin kaplama firma tarafından yapılacaksa hizmet bedeli karşısında alınacak ücretler farklılaşır. Bu durum karşısında firmaları iyi araştırarak karar vermek gerekir.

Sitemiz Yeşil Parke adresinden stok içinde yer alan modellere bakabilir, karo halı fiyatları ile ilgili bilgi alabilir her türlü desende fiyatta karo halı bulabilirsiniz.

 

 

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Bu ürünü sepete eklediniz:

Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button