Genel

Karo Halılar Zemin Kaplama Sırasında Neden Kullanılmalı?

**Mağazamız İstanbul / Ümraniye'de yer almaktadır.

Tüm Türkiye'ye gönderim sağlamaktayız.**

Karo halılar farklı dizilim çeşitlerine sahip iç mekânlarda kaplanabilecek her türlü alanda kullanılabilen bir zemin kaplama malzemesi çeşididir. Son zamanlarda kullanımı oldukça yaygınlaşan ve çok sık tercih edilen karo şeklinde döşenen halılar hem dekoratif amaçlı hem de zemin kaplama da kullanılan en uygun halı çeşitlerinden birisidir.

Benzersiz döşeme alanları oluşturmanızda en büyük yardımcı olan karo halılar pek çok özelliği ile kullanım kolaylığı sağlayan zemin döşeme malzemeleridir. Farklı halılar ile zemin kaplaması yapılan alanlara oranla bu ürün ile zemin kaplaması yapılan alanların daha çok sevildiği ve kolay kullanımı ile tercih edildiği ortaya çıkmıştır. Farklı kullanım alanları, renk ve desen seçenekleri ile bu halılar hem dekorasyona yardımcı olurken hem de zemin kaplama alanlarında pek çok avantaj sağlayacaktır.

Zemin Kaplamada Neden İthal Karo Halılar Kullanılmalıdır?

karo-halilar

Karo Halılar

Zemin kaplama sırasında; pvc zemin kaplama, lvt zemin kaplama ya da karo halı zemin kaplama tercihi yapılır. Peki diğer zemin kaplama yöntemlerine göre neden karo zemi kaplama tercih edilmeli?

İşte karo zemin kaplama seçmeniz için sebepler:

  • Karo halı kolay döşemesi en kolay olan zemin kaplama türlerinden birisidir.
  • Kolay döşenebilen bir halı çeşididir.
  • Temiz ve hijyenik ortamlar için uygundur.
  • Toz, kir ve leke tutmaz.
  • Kolay temizlenebilir.
  • Rahat kullanım olanağı sunar.
  • Farklı renkleri ve desenleri ile estetik bir görüntü oluşturur.
  • Anti statik özelliği ile ortamdaki elektriği insan vücuduna geçirmez.
  • Kolay alev almayan yapısı ile güvenilirdir.
  • Zemindeki titreşimleri ve gürültüyü azaltarak ses yalıtımına yardımcı olur.

Karo halı kullanımının zemin kaplamasına ve insan hayatına pek çok olumlu özelliği bulunmaktadır.

Karo Halı Nerelerde Kullanılır?

İç mekânda ve insan trafiğinin çok olduğu her türlü yerde rahatlıkla kullanılabilecek olan bu halı çeşitleri kalitesi ve dayanıklılığı ile de çok sevilmektedir. Bunun yanı sıra kullanım alanları da birbirinden farklılık göstermektedir. Islak zemin olmayan her türlü alanda kullanımı uygun olan karo halılar ev, ofis, işyeri, banka, okul, kreş, anaokulu, spor salonları, sinema, restoran, mağaza ve toplantı odası gibi birden fazla alanda kullanılabilirler.

A- Ev için Karo Halılar Neden Kullanılmalı?

Evde farklı halı modelleri duvardan duvara zemin kaplama için tercih edilebilir. Fakat, karo modeller bu konuda ilk sıralarda yer almaktadır. Çünkü sahip olduğu özellikler neticesinde diğer modellere göre daha avantajlıdır.

Özellikle dekoratif bir hava katması ve evcil hayvan, çocuklu ortamda zeminin tamamen kapalı kalarak korunması adına tercih edilir. Bu durumda daha kullanışlı bir ortam elde edilmektedir.

karo-halilar

B- Ofis Karo Halı Neden Kullanılmalı?

Yeşil Parke, İstanbul stok sayılarında yüksek miktarda karo modelleri barındırır. Çünkü sadece ev değil; ofis gibi çok insanın kullanıldığı alanlarda da kullanılmaktadır.

Ofislerde kullanımı çok sayıda insanın kullanmasına bağlı olarak yükseltilmiş zemin üzerinde minimum bakteri barındırma amacı vardır. Diğer halı modellerine nazaran daha temiz ve hijyenik bir ortam elde edilir.

Karo Halılar Üretiminde Kullanılan İplik Çeşitleri Neler?

Isı ve ses izolasyonu yapan bu halı modelleri birbirinden farklı iplikler ile üretilmektedir. Karo halılar iplik türlerini yazmadan önce hav yüksekliği farklı olan bu halıları açıklamakta fayda vardır. Hav, halı yüzeyinin en üst kısmı olan iplik kısmından oluşan ve ayakların temas ettiği en üst katman olarak açıklanabilir. Üç farklı tipte hav türü olan çeşitleri vardır. Bunlar;

Bukle Havlı; Buklelerden ve kesilmemiş ipliklerden oluşan bir halı çeşididir. Yumuşak ve hoş bir görüntüye sahiptir.

Kesik Havlı; Hav yüzeyinin ve buklelerin kesilmiş iplerden oluşturulması ile elde edilen halı çeşididir. Genel de insan trafiğinin çok olduğu alanlarda kullanılır.

Kesik ve Bukle Havlı; Hav yüzeyinin kesilmiş ya da bukle bırakılmış iplerden oluşturduğu karo halı çeşididir.

Ülkemizde karo halı kullanımı diğer ülkelere göre çok yaygın değildir. Bunun başlıca nedenleri arasında halı kalitesinin sadece bukle havlı şekilde üretilmesi ve kullanım alanlarının kısıtlı olması nedeni gelmektedir.

karo-halilar

Üretiminde Kullanılan İplikler;

İki farklı iplikten üretilen karo halı çeşitleri bu üretildiği ipliğe göre özelliğini ve kullanım alanlarını değiştirmeden çeşitli kullanım imkânı sunan halılardır.

Polyamid; günümüzde en popüler halı iplik markası olan polyamid bu yer döşeme ürününün üretiminde sıkça kullanılmaktadır. Basit tabirle kimyasal yapısı yani ana maddesi naylon olan iplik türüdür. Yaya trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde kullanılan bu iplik çeşidi ile üretilen halılar esnek, mobilyalara karşı ezilme mukavemeti olan, dayanıklı ve yıpranmayan türdedir. Bu ürünün üretimi için en uygun iplik çeşidi olan polyamid, anti statik, anti bakteriyel özellikleri ve leke ya da toza karşı direnci nedeni ile çok tercih edilmektedir.

Polipropilen; ham maddesi termo plastik olan bu iplik çeşidi karo halı üretiminde kullanılan bir diğer ipliktir. Deformasyon ve temizlenmeye karşı maksimum performans gösteren bir iplik türüdür. Özellikle kiri ve tozu tutmaması nedeni ile çocuk ve bebeklerin bulunduğu anaokulu ve kreşlerde sıkça kullanılmaktadır.

Karo halılar dekorasyon amaçlı ya da zemin kaplama amaçlı kullanılan ve bu iki özelliği de bir arada bulunduran halı çeşitleridir. Kolay temizlenebilme ve deformasyona karşı kolay değişebilme özelliklerinden dolayı da kullanım kolaylığı sunar. Çok tercih edilen bu halıları Yeşil Parke firmasının güvencesi ile satın alabilirsiniz.

Karo Halı Fiyatları Ne Kadar?

2022 yılı itibariyle zemin kaplama modelleri içinde yer alan tüm yöntemlerde fiyat güncellenmesine gidildi. Yaptırılacak modeller de fiyata bağlı olarak tercih edilmeye devam ediyor.

Karo halılar kendi içerisinde modelleri ve boyutlarına bağlı olarak sürekli güncellenen bir fiyatlandırmaya sahiptir.

A- Ofis Karo Halı Fiyatları Ne Kadar? Ofis Halısı Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Ofis halı fiyatları diğer halı modellerine bakarak değişiklik göstermez. Ofiste de evde de kullanılacak modeller aynı malzemeden üretilmiştir. Aynı şekilde evde kullanılan aynı görseldeki bir model ofis içerisinde de kullanılabilir.

İki alan arasındaki tek değişim ihtiyaç duyulan malzeme sayısına bağlı olarak sadece değişmektedir. Ofislerin ortam olarak genişliği daha fazlaysa bir eve nazaran daha fazla fiyat çıkabilir.

Aynı şekilde karo halılar modellerinin ithal olup olmaması da fiyatları değiştiren bir unsurdur.

karo-halilar

B- Ev için 50×50 Karo Halı Fiyatları Ne Kadar?

Halı modelleri kadar karo halılar modellerinde boyutlandırmalar değişiklik gösterir. 50×50 boyutları ortalamaya nazaran en sık kullanılan parçaları ifade eder.

Daha önce bahsedildiği üzere ofis ve ev kullanımına göre fiyat değişmez. Fakat tüm firmalar 50×50 ya da 40×40 karo modeller için de ortak fiyatlandırmaya gitmez.

Serbest piyasa olmasından ötürü ücretlendirmeler değişebilir. En net bilgi için Yeşil Parke ile iletişime geçerek fiyat teklifi alabilirsiniz.

 

 

 

Benzer Yazılar