Genel

Laminant Parkeler Nasıl Döşenir? | 9 Aşamada Döşeme | 2024

Lamine parkeye bir alternatif olarak sunulan Laminant parkeler en basit terim ile farklı renk ve desene sahip kağıtların reçine emdirilmesi sonucu oluşturulmuş dayanıklı ve uzun süre kullanılabilen bir zemin kaplama malzemesidir. Diğer adı kâğıt emprenyeleme olan bu işlem sonrasında kullanılabilecek binlerce renk ve desende Laminant parke oluşturulur.

**Mağazamız İstanbul / Ümraniye'de yer almaktadır.

Tüm Türkiye'ye gönderim sağlamaktayız.**

Modern ortamların vazgeçilmezi olan Laminant parkeler döşendiği alanda şık ve ferah bir hava ile kullanıcıları karşılar. Ahşap görünümü verilen tarzları ile lamine parkeden ayırt edilmeyen bu parke çeşidi su geçirmez dayanıklılığı ile meşhurdur. Fakat direkt suyla temasında kabarma yapabileceği için silme ile temizleme işlemi önerilmekte ve ıslak zemin (banyo, lavabo vs.) kullanımına uygun olmamaktadır.

Laminant Parke Döşemesi

Laminant parkeler 3 farklı katmandan oluşan doğal kaplama malzemeleri arasında yer alan bir kaplama malzemesidir. Döşendiği ya da kaplandığı alana ağaç görüntüsü vererek doğal durması nedeni ile çok tercih edilir. Laminant parke döşemesinin istenilen renk ve desende parke satın aldıktan sonra kendiniz döşeyebilirsiniz. Fakat malzeme israfı ve yanlış bir döşemeden kaçınıyor ve profesyonel değilseniz bu alanda işin uzmanından yardım almalısınız. Laminant parke döşenmesinde profesyonel bir firma olan Yeşil Parke firmasından yardım alabilirsiniz.

İlk olarak Laminant parke döşenmeden önce en önemli kural Laminant parkenin kaplanacağı ortama uyum sağlamasıdır. Mobilya ve duvarlara uygun Laminant parke renk ve desenini seçebilirsiniz.

Laminant Parkelerin Döşeme Aşamaları

Laminant parkeler döşenirken eğer kendi kendinize döşeme yapacaksanız adım adım bu yönlendirmeleri takip edebilirsiniz.

Kapı menteşeleri ve süpürgelik sökümü; Laminant parke döşemeden önce kapı menteşelerini ve süpürgelikleri sökerek işe başlamak kolaylık sağlayacağı gibi zamandan da tasarruf ettirecektir.

Kapı kasasının ayarlanması; Laminant parke döşenecek alanda kapıların rahat açılabilir ve kapanabilir olması için kapı kasası ayarlanmalı ve parkeye sürtmeyecek ve çizmeyecek şekilde olmasına özen gösterilmelidir. Eğer kapı kasası parkeye değiyorsa kasanın altından işaretlenen boyutta kesim işlemi yapılabilir.

Zemin düzlüğünün ayarlanması; Laminant parke döşenmeden önce zeminin düz bir hale getirilmesi gerekmektedir. Eğer zeminde girinti çıkıntı var ise bunları düzeltmek doldurmak ya da törpülemek gerekir.

Zemin temizliği; Laminant parkeler zemine yerleştirilmeye başlanmadan önce zemin kir ve tozdan arındırılmalıdır. Zira kir ve tozlar parkenin yapışmasını engeller ve zemine tutulmamasını sağlar. Bu sebep ile de parke ömrü azalmış olur.

Parke altlığı sermek; temizlenen ve pürüzleri giderilen zeminde parke döşemeden önce parke altılığı sermenin pek çok yararı vardır. Özellikle üzerine basıldığında parkenin gıcırdamasını engelleyen bu altlıklar diğer ismi ile şilteler ince bir malzemeden yapılmıştır. Parkenizi aldığınız yere danışarak bu altlıklardan alabilirsiniz. Bir nem bariyeri oluşturan bu şilteler parkeye dayanıklılık katmaktadır.

Döşeme malzemelerinin temin edilmesi; parkenin döşeneceği alanda kullanabileceğiniz ve sürekli elinizin altında bulunması gereken belli başlı alet edevatlar vardır. Bunları temin ettikten sonra parke döşeme işlemine geçebilirsiniz. Bu aletler başlıca çivi, çekiç, kalem, vida, gerekli görülen alanlar için pergel ve benzeri malzemelerdir.

İlk ve son sıra hesaplarını yapmak; parkeyi yerleştirmeye başlamadan önce döşeme yapılacak alanda kullanılan parkenin ilk ve son sıradaki boyutlarını hesaplamak oldukça önemlidir. Parkenin doğru şekilde dizilmiş olmasını ve malzeme artmasını ya da eksik kalmasının da önüne geçecek bir metot olacaktır.

Parkeyi yerleştirmek; ilk parkeyi yerleştirdikten sonra parkelerin yönünün aynı olmasına dikkat edilmelidir. Laminant parkelerde bulunan tırnak ve yuvarı denk getirdikten sonra vurma kaması ile iyice oturtup sağlamlaştığından emin olun.

Parkeyi Kesmek; Gerekli görülen alanlarda parke kesilebilir veya ucu yontulabilir. Bu neden ile kıl testere, el testeresi gibi farklı marangoz aletleri ile parkeye şekil verebilirsiniz.

Son parke yerleşimi; son parkeyi yerleştirdikten sonra vurma kaması ile hepsinin tersi yönüne hafifçe vurarak oturtma işlemi yapılır.

Laminant parkeler evde, ofis, banka, iş yeri, okul ve benzeri alanlarda kullanılan hijyenik ürünlerdir. Kolay temizlenmesi ve kimyasallara karşı dayanıklı olması bu zemin kaplama materyalini daha da tercih edilir bir hale getirmektedir. Rahat kullanımı ve hoş duruşu ile kullanıldığı mekâna modern bir hava katan Laminant parkeler maliyetli olması ve kolay döşenebilmesi nedeni ile zemin kaplama da en çok tercih edilen kaplama malzemesidir.

Parke Döşenirken Yapıştırıcı Kullanılır mı?

Parke döşenirken yapıştırıcı kullanılıp kullanılmayacağı, kullanılan parke türüne ve uygulama yöntemine bağlıdır. Geleneksel ahşap parke zeminler genellikle yapıştırıcı ile döşenirken, lamine veya zımparalanmış parke gibi diğer parke türleri genellikle yüzer montaj yöntemiyle döşenir.

Ahşap parke döşenirken, alt zeminin düzgün, temiz ve kuru olduğundan emin olunmalıdır. Ardından, ahşap yapıştırıcı kullanılarak parke tahtaları alt zemine yapıştırılır. Bu yöntem, sağlam ve dayanıklı bir zemin oluşturmak için tercih edilir, ancak döşeme işlemi daha zaman alıcı ve profesyonel bir beceri gerektirir.

Diğer yandan, lamine parke ve zımparalanmış parke gibi daha modern parke türleri genellikle yüzer montaj yöntemiyle döşenir. Bu yöntemde, parke tahtaları birbirine kilitlenir ve alt zemine yapıştırılmaz. Bu yöntem, daha hızlı ve daha kolay bir kurulum sağlar ve parkeyi çıkarmak veya değiştirmek gerektiğinde daha esnek bir seçenek sunar.

Sonuç olarak, parke döşenirken yapıştırıcı kullanılıp kullanılmayacağı, tercih edilen parke türüne ve uygulama yöntemine bağlıdır. Ahşap parke genellikle yapıştırıcı ile döşenirken, lamine veya zımparalanmış parke gibi modern parke türleri genellikle yapıştırıcı kullanmadan yüzer montaj yöntemiyle döşenir.