Genel

Laminat Parke Kokusu Nasıl Giderilir? | 5 Adımda %100 Çözüm

**Mağazamız İstanbul / Ümraniye'de yer almaktadır.

Tüm Türkiye'ye gönderim sağlamaktayız.**

Laminat parke kokusu nasıl giderilir? sorunsalı son yıllarda kullanıcıların en çok merak ettiği konulardan birisidir. Evde iş yerinde parke kullanmak ayrıcalıklı ve konforlu bir tercih. Çevresel ve dış faktörler oluşmadığı sürece hiçbir parke koku yapmaz. Ancak bazı durumlarda kötü rutubet kokusu bireyleri rahatsız eder. Doğru parke temizliği ve birkaç püf noktası ile kokuyu gidermek mümkündür. Sorun çözülmezse yaşam alanında keyifsiz bir süreç ortaya çıkar. Peki ne yapılmalı? Parkelerdeki kötü kokular nasıl yok edilir? Harika ve kesin çözümlü bir yazı hazırladık.

parke-kokusu-2

Parke Kokusu Nasıl Giderilir?

Parke Kokusu Nedir?

Su, rutubet ya da nem gibi faktörlerin zaman içerisinde laminat parkeyi etkilemesi ve kötü kokuların yayılmasına parke kokusu denir. Temel sebebi rutubettir. Havası az olan kapalı alanlarda çok sık karşılaşılır. Eğer bir çözüm uygulaması yapılmazsa süreç devam eder. Zamanla da daha kötü kokular doğar ki bunu hiçbir kullanıcı istemez.

Laminat parke kokusu nasıl giderilir? sorusunun yanıtından önce, kokunun kaynağını tespit etmelisiniz. Eğer ki parke altı rutubet varsa bunu kokusundan da fark edebilirsiniz. Durum parke altı ıslaklık sebebiyle yaşanıyorsa da farklı bir çözüm yöntemi uygulanır. Bu nedenle çözümden önce kokunun kaynağını bulun. Sonrasında da aşağıda belirteceğimiz yönlendirmeleri adım adım deneyin.

Laminat Parke Koku Yapar mı?

Evet, parkeler hatalı kullanılırsa çok sık koku yapar. Bu koku insanı rahatsız edecek seviyelere ulaşır. Öyle ki, parke kokusu olan bir evde sağlıklı yaşamak neredeyse imkansızdır. Kokunun sebeplerini listeleyelim.

Laminat parkeler neden kötü kokar?

 • Çok kapalı bir odaysa ve hava almıyorsa rutubet oluşur. Bu da kötü koku kaynağıdır.
 • Nem en önemli kötü parke kokularının sebepleri arasındadır.
 • Islak parke kötü kokar. Çünkü bu malzemeler ağaçtan üretilir. Uzun süreli ıslaklık olursa hoşunuza gitmeyen kokular ile karşılaşırsınız.
 • Çürüme de bir koku sebebidir. Hatalı kullanılan parkeler çürüyebilir ve istenmeyen kokuları doğurur.
 • Küflenmeler bir numaralı parke kokusu sebebidir.
 • Kötü kalitedeki laminat parkeler de ortada bir sebep yokken kötü koku yaratabilir.

Parkelerin temel kokma sebepleri bunlardır. Ama unutmayın ki bir parkenin kalitesi, o zeminin kokuya karşı direncini de belirler. Bu nedenle Yeşil Parke mağazasının ürünlerinden başka parke satın almayın. Döşeme de çok önemli faktör. Zemin altı özel uygulamalar ile güçlü bir zemin döşemesine sahip olursunuz.

parke-kokusu-3

Parke Kokusu Nasıl Giderilir?

Laminat Parke Kokusu Gidermek İçin 5 Etkili Yöntem

Parkemden kötü koku geliyor ne yapmalıyım? Laminat parkemden gelen kokuları nasıl gideririm? Bu sorulara maruz kalan kullanıcıların muhtemelen evinde dayanılamayacak kokular geliyor demektir. Hem o evde yaşayanlara hem de eve gelen misafirlere hoş olmayan manzaralar ile karşılaşır. Rutubet, nem ve ıslaklığın sebep olduğu bu durumu gidermeniz çok basit. Tek yapmanız gereken az sonra açıklayacağımız püf noktalarını uygulayarak çözüme gitmek.

Nasıl giderilir? Kötü parke kokusu gidermek için basit malzemelere ihtiyacınız olacak. Evinizde kolayca bulunabilecek bu malzemeler ile kolayca kokuyu gidereceksiniz. En temel temizlik maddemiz sirke ve su. İkisi bir araya gelince sonuçlar mükemmel oluyor. Ayrıca esans kokularıyla da elinizi büyütebilir ve kötü kokuyu mis gibi bir hale çevirmeniz mümkün. İşte laminat parke kokusu nasıl giderilir? sorusunun kesin çözümü…

Parke kokusu çözümünde 5 etkili yöntem:

 • Odayı havalandırmak en etkili parke kokusunu giderme yöntemidir.
 • Sirkeli su ile zemin temizlenirse kötü kokular bastırılır.
 • Su ve esans karışımıyla kötü koku güzel kokuya çevrilir.
 • Düzenli temizlik kötü parke kokularını önlemede çok etkilidir.
 • Eğer tüm bunlara rağmen kötü koku devam ediyorsa parkelerin değişmesi gerekir.

a)      Parke Kokusunu Gidermek İçin Önce Alanı Havalandırın

Daha öncede laminat parkelerin kokmasında önemli bir faktörün rutubet ve nem olduğunu söylemiştik. Bunun %100 etkili çözümü de odanın havalandırılmasıdır. İlk yapacağınız şey odanın penceresini ve kapısını açmak olacak. Yaklaşık 24 saat boyunca pencerelerini açın. Ayrıca mümkünse diğer odaların da pencerelerini açın ve güzel bir havalandırma sağlayın. Eğer ki kış günüyse pencere açamıyorsanız klimayı çalıştırarak hava sirkülasyonunu sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki parke olan bir odada ideal nem ve rutubet oranı % 8 ila % 20 arasındadır.

parke-kokusu-4

Parke Kokusu Nasıl Giderilir?

b)      Sirkeli Su İle Zeminleri Silerek Kokuyu Yok Edin

Evi komple yeterli süre boyunca havalandırdıktan sonra kötü parke kokusu halen devam ediyorsa bu defa farklı bir temizlik yöntemine başvuracağız. Zemin temizliği ile bu kokulara son verebiliriz. İhtiyacımız olan tek şey su ve sirke. 1 litre duru suyun olduğu kovanın içine birkaç kaşık sirke koymalısınız. Sonrasında da yumuşak bir bez yahut vileda ile kokunun olduğu zemini silin. Bu işlemin 3 – 4 defa tekrarlayabilirsiniz. Çok büyük ihtimalle kötü laminat kokuları son bulacak.

Sirke ile parke temizlerken çok önemli bir konuya dikkat etmelisiniz. Sadece tek başın sirke kullanımı çok yanlıştır. Çok keskin ve ağır bir sirke kokusu yaratılır. Kötü parke kokusundan kurtulmak isterken ağır bir sirke kokusuyla uğraşmak istemezsiniz. Muhakkak büyük oranda saf su ile sirkeyi temas ettirin.

c)      Duru Suya Esans Ekleyerek Alanın Hoş Kokmasını Sağlayın

Su, küf, rutubet sebepli kötü parke kokusu gidermede, ekstra dokunuşlar da yapabilirsiniz. Sirkeyle zemini silmenin ardından hoş kokulu esanslar kullanmanızı öneriyoruz. Su dolu bir kabın içerisine koku esansları atarsanız ve bununla zeminlere bir vileda yaparsanız kalıcı bir mis koku sağlarsanız. Ama bunu en son işlem olarak yapın. Yani aşama aşama ilerleyin. O halde tekrar parke kokusunu giderme aşamalarına bakalım.

Ahşap laminat parke kötü kokuları giderme yöntemi:

 1. Evi güzelce havalandırın. Odaların kapı ve pencerelerini açın ve hava akışını sağlayın.
 2. Sirkeli su ile parke yüzey temizliği yapın.
 3. Esans kokusu koyduğunuz su ile güzel bir temizlik yapın.

d)      Düzenli Temizlik Yaparak Parke Rutubet ve Kötü Koku Oluşmasını Engelleyin

Kötü koku gidermeyi detaylı anlattık. Asıl önemli konu da bu tür kokuların başa gelmemesi için önlem almakta. Laminat parke kokusu anlattığımız çözümler ile sonlandırılabilir. Ancak hatalı kullanımda yine bu sorun devam edecektir. Rutubet oluşmaması için evinizi günün belli saatlerinde havalandırın. Camları açarak bunu rahatça yapabilirsiniz. Diğer önemli husus da düzenli temizliktir. Yapılan araştırmalara göre düzenli parke temizliği yapanlar, kötü kokulara daha az karşılaşma riski taşıyor.

e)      Kalıcı ve Geçmeyen Parke Kokusu İçin Zemin Döşemenizi Yenileyin

Yukarıdaki tüm aşamaları ve yönlendirmeleri yaptınız ve hala kötü parke kokusu sorunu devam ediyor. Bu durumda yapılacak tek şey parkenizi yenilemektir. Daha güzel ve daha kaliteli bir parke döşeterek %100 çözüm sağlayabilirsiniz. Yeşil Parke bunun için sizleri bekliyor. İyi günler dileriz.

 

Yeşil Parke Telefon 1: 0 (216) 335 34 68

Yeşil Parke Telefon 2: 0 (531) 222 58 58

İlginizi çekebilir: Duvar Parkesi İle Evinize Hava Katın | 9 Duvar Parke Modeli