Lamine Parke ile Laminat Parke Arasındaki Farklar

Blog geri dön
laminat-parke-ile-lamine-parke-arasindaki-farklar-1

Lamine Parke ile Laminat Parke Arasındaki Farklar

Evine ya da ofisine parke döşetmeyi düşünenler için lamine parke ile laminat parke arasındaki farklar sıklıkla araştırılıyor. Zira yaşam alanı dekorasyonunda zemin kaplamalarının önemi hayli büyük. Büyük bir alan kapladığı ve göze hitap ettiği için bu kısımların şık ve kullanışlı olması gerekir. Aksi halde bireyler kısa süre sonra sıkılabilir ve yaşam alanında enerjinin düşmesine sebep olur.

Parkeler temelde iki farklı guruba ayrılır. Lamine ve laminat ismi verilen bu türler kullanıcılar tarafından sıklıkla birbirlerine karıştırılıyor. Görsel açıdan benzerlikler olsa da aslında malzeme yönünden bambaşka iki üründür. Ürünler hakkında doğru sahibi olursanız, seçimlerinizde o kadar iyi sonuçlar alırsınız. Bizler de bu yazıyı iyi seçim yapmanıza katkıda bulunmak adına düzenledik. Lamine parke ile laminat parke arasındaki farklar açıklamasından önce her iki ürünün ne demek olduğunu ve özelliklerini detaylandıralım.

laminat-parke-ile-lamine-parke-arasindaki-farklar-3
Lamine Parke ile Laminat Parke Arasındaki Farklar

Lamine Parke Nedir?

Lamine parke isimli zemin kaplama ürünleri HDF ya da MDF üzerine yapıştırma yöntemiyle elde edilen parke ürünleridir. Bazen de yongalar üzerine kaplama yapılarak üretilir. Buradaki yapıştırma sırasında basınç ve ısı teknikleri kullanılır. Bu sayede yüzeyde dayanıklılık yakalanmış olunur. Doğru ürün seçildiğinde parçalar birleştirilince aralarda boşluk olmaz. Kot farkının olmaması pürüzsüz bir yüzey adına önemli bir faktördür.

Lamine parkenin yüzey yapısı cilalıdır. Ayrıca yağlı bir şekilde döşenebilir. Döşeme sonrasında cila gerektirmeyişi önemli bir artıdır. Kaliteli olduğu kadar doğal bir görünümünün olduğunu belirtmekte fayda var. Doğallık, yaşam alanıyla buluştuğunda zarafeti de öne çıkarıyor. Doğallığı seven kullanıcılar genel olarak lamine parkelere yönelmektedir. Lamine parke ile laminat parke arasındaki farklar hakkında bilgi edinmek için, ürünlerin özellikleri de önemli. Laminelerin genel özelliklerini birkaç maddede belirtmek mümkün…

 • Doğaldır: 3 tabakasının doğal ahşap malzemeden üretilmesi, ona doğallık katar. Ayrıca ısı ve ses yalıtımı için de önemli bir özelliktir.
 • Kullanıma Hazır: Cilası bittikten sonra satışa sunulması onu kullanıma hazır kılıyor. Doğruca döşeterek kullanmaya başlayabilirsiniz.
 • Kolay Montaj: Parkeler fabrikadan paketli halde çıkar ve adreslere iletilir. Ustalar paketleri açarak hızlı bir şekilde montajını yapabilir.
 • Kabarma Yapmaz: Isı ve neme maruz kaldıkların kabarmama durumları oldukça yüksek seviyede. Elbette aşırı su karşısında kabarmaya karşı koyamaz.
 • Yüzey Kalitesi: Üretiminde kullanılan imalat tekniği sayesinde pürüzsüz bir yüzeye sahip olunur. Konforlu kullanım için bu önemlidir.
 • Tamir Kolaylığı: Parke kullanımında tamirat kolaylığı çok önemli bir faktör. Lamineler bu konuda iyi bir alternatif oluşturuyor.

Laminat Parke Nedir?

Lamine parke ile laminat parke arasındaki farklar hakkında doğru bir sonuca ulaşmak, ürünlerin detaylarını bilmek gerekli. Laminat ürünler de günümüzün en zengin görsele ve yüksek kaliteye sahip zemin döşeme çeşitlerinden birisidir. Özellikle de yeni nesil versiyonları daha öncekilerden çok daha iyi ahşap hissi vermektedir. Yonga levha ahşaplardan üretilir. Diğer manasıyla bir tür hibrid zemin döşeme kaplamasıdır.

İlk icadı 1977 senesinde İsveç’te üretilmiştir. O tarihten günümüze kadar dünya genelinde en çok kullanılan parke sistemlerinden biri haline geldi. Genel hatlarıyla 3 temel katmandan oluşmaktadır. Aşınma tabakası, görüntü katmanı ve temel katman bu oluşumdaki faktörlerin ismidir. Genel özelliklerinden bazılarını birkaç maddede belirtelim:

 • Uzun ömre sahiptir ve kullanımı hayli basittir.
 • Fiyatları zemin ürünlerine bakıldığında makul seviyededir.
 • Montaj işlemi basittir.
 • Su ve neme karşı yüksek dirence sahiptir.
 • Tamir konusunda kullanıcılara kolaylık sağlar.
laminat-parke-ile-lamine-parke-arasindaki-farklar-2
Lamine Parke ile Laminat Parke Arasındaki Farklar

Lamine Parke İle Laminat Arasındaki Önemli Farklar

Yukarıda her iki parke çeşidinin de genel özelliklerini belirttik. Şimdi de aralarındaki farklara değinmekte fayda var. Günümüzde laminatlar genelde uygun fiyatlı oldukları için sıklıkla tercih ediliyor. Çünkü üretim yapısı işlenmiştir. Yani yapay maddelerden üretimi gerçekleştirilir. Ancak lamine parkeler %100 doğal ahşaptan üretilir. Bu da haliyle onu biraz maliyetli yapmaktadır. Temel olarak lamine parke ile laminat parke arasındaki farklar için bunu gösterebiliriz.

Diğer bir fark da cilalama sonrasında lamine parkeler daha da parlak ve canlı görünmektedir. Fakat laminatlarda durum tam tersidir. Çünkü lamineler doğal malzemelerden üretilir ve cila yediğinde çok canlı bir görünüme kavuşur. Lamine parke ile laminat parkeler arasındaki farklar için ikinci en önemli özellik olarak bunu gösterebiliriz.

 

İlginizi çekebilir: Laminat Parke Kullanım Alanları

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button