Mescit Halısı Modelleri 2021 | Cami Halısı Nasıl Seçilir?

Blog geri dön
mescit-halisi-modelleri-2021-cami-halisi-nasil-secilir

Mescit Halısı Modelleri 2021 | Cami Halısı Nasıl Seçilir?

Mescit halısı almayı düşünen kişilerin en çok araştırdığı konular arasında modellerin neye göre seçileceği ve hangi özellikleri barındırması gerektiği üzerinedir. Peki mescid halısı nasıl seçilir?

Mescid halısı almayı düşünen kişilerin öncelikle halıların özelliklerine dikkat etmesi büyük önem arz etmektedir. İbadet etmek için kullanılacak halının motifleri çok önemlidir. Motiflerde, insanların düşüncelerini etkileyecek veya dikkatlerini dağıtacak hiçbir anormal motifin olmaması gerekmektedir.

Mescit Halısı 2021

Cami halısı seçimlerinde üzerinde ibadet edecek insanların rahatlığı düşünülmelidir. Zemine uygun, uzun ömürlü olması gereklidir. Halıların kolay temizlenebilir olması ve ibadet ederken insanları rahatsız etmeyecek şekilde olması gereklidir. Yer ile temasını en aza indirecek kalınlıkta olması gerekmektedir.

Yanmaz, yapışmaz ve kir tutmaz olarak seçilmesi gereken mescit halısı ibadet edenleri rahatsız etmemektedir. Ani bir yangın sırasında da yangın hızının yavaşlamasına sebep olması gerekmektedir. Ayrıca devamlı farklı insanların gelip ibadet ettiği de düşünülürse kir tutmama özelliği ile devamlı nezih ve temiz görünmesi de gelenler için çok önemli bir unsurdur.

Mescit Halısı Fiyatları

Cami halısı fiyatı satın almak isteyen insanların araştırdığı bir konudur. Ancak mescide seçilecek halıların m2’si halının özellikleri bilinmedikçe fiyatın netleşme durumu söz konusu değildir. Kıble yönü esas alınarak uygulanan halılar bazen kıble yönüne orantılı olarak fazla halı kullanılmasına sebep olmaktadır.

Camii Halısı

Cami halısı yün halı, akrilik halı, natürel halı olarak seçilebilmektedir. Yün halı birinci kalite halı olarak görülmektedir. Yer ile ibadet edecek kişi arasında rahatlık sunması sebebi ile camilerde imkân bulundukça yün halı tercihi ön plana çıkmaktadır. Akrilik halıların ise temizlenmesi kolaydır. Bu yüzden uzun yıllar dayanıklı olması ile tercih sıralamasında yer almaktadır.

Cami Halı Modelleri

Seçilecek halı modelleri arasında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise caminin mimari yapısı ile halının uyum göstermesidir. Seçilecek halı modelleri arasında saflı seccadeli, göbekli ve desenli mescit halıları da yer alabilmektedir. Cami halısı seçiminde unutmamanız gereken bir husus vardır ki halının ağırlığı minimum 4000 gram olmalıdır. İlmek sıklığına da bakılarak kalitesini anlama şansınız bulunmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Call Now Button
Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?