Oturma Alanlarında Duvar Kâğıdı Modeli Nasıl Olmalı?

Blog geri dön
duvar-kagidi-modeli

Oturma Alanlarında Duvar Kâğıdı Modeli Nasıl Olmalı?

Duvar kâğıdı modeli, oturma alanlarında en çok göze çarpan ve dikkat çeken ögelerdir. Özellikle günün tamamının geçtiği ofis, salon ve oturma odası gibi alanlarda kısacası yaşam alanlarında duvar kâğıdı bir hayli önem taşımaktadır. Yaşam alanının şıklığı, tarzı ve duruşunu etkileyen duvar kâğıtları özellikle ortama uyum sağladığında bulunmaktan keyif alacağınız alanlar haline gelmektedir.

Kişilerin dört duvar arasında oturup kaldığı dönemlerde dahi yaşadıkları alanın güzel ve hoş dizayn edilmesi çok önemlidir. Bu nedenle bir ortam dizayn edilirken ilk iş duvar kâğıdı modelini seçmek olmalıdır. Duvar kâğıdı seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcuttur. Bunlar arasında dekore edilecek odanın boyutu, mobilyaların tarzı, yer ve zemin kaplamaları, duvar kâğıdının cinsi gibi pek çok önemli unsur bulunmaktadır.

Yaşam Alanlarında Şık ve Estetik Duran Duvar Kâğıdı Nasıl Seçilir?

Oturma odası ve salon gibi günün ya da akşamın tamamını geçirdiğimiz yaşam alanlarının göze hitap etmesi ve estetik durması o alanda oturma keyfini ikiye katlayacaktır. Şık ve düzenli alanlarda yaşamak insan sağlığı ve psikolojisini olumlu yönde etkilediği kanıtlanmıştır. Bu nedenle bir alanı dekore ederken ilk iş duvarlardan başlanmalıdır. Duvarlar genel olarak bir ortama girildiğinde ilk dikkat çeken alanlardır. Duvar kâğıtları uzun yıllar boyunca hayatımızda olan ve kullanımı çok yaygın olan ürünlerdir. İnsan sağlığına zararı olmayan bu ürünler özellikle temiz durması ve hoş görüntüsü nedeni ile çok tercih edilmektedir.

Mobilyalardan zemin kaplamasına kadar tüm ev dekorasyonunu daha şık gösterecek duvar kâğıdı seçimleri ile yaşam alanlarınız daha konforlu hale gelecektir. Estetik duracak birkaç duvar kâğıdı modeli seçme tüyosu ile salon ve oturma odalarınızı artık daha güzel ve zarif bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Bu değişiklik sayesinde yaşam alanlarınızı günün ev modasına da uyumlanmasını sağlayabilirsiniz.

Alanın Genişliğine Göre Duvar Kâğıdı Modeli Seçilmelidir

Duvar kâğıdı kaplanacak alanların geniş ve dar olması duvar kâğıdı seçimini önemli ölçüde etkiler. Dar alanlar için özellikle açık renk ve sade ya da kendinden desene sahip duvar kâğıdı modeline sahip olanlar, alanın daha geniş durmasını sağlayacaktır. Geniş alanlar için ise aydınlık duvarların yanı sıra renkli desenlere sahip ortamın ışığını tam yansıtacak duvar kâğıdı seçimleri önemlidir. Ağır mobilyalara sahip bir alanda Osmanlı etkilerine sahip desenleri olan duvar kâğıtları saraylara yakışır görüntüler ortaya çıkaracaktır. Bir diğer tarafta ise daha sade ve açık renk bohem tarzdaki mobilyalara sahip olan alanlarda ise renkli ve sade olan duvar kâğıdı seçimi alanı daha ferah gösterecektir.

Mobilya Tarzına Uygun Model Seçimi Yapılmalı

resim 2022 02 22 195236

Duvar kâğıdı seçiminde mobilyalar ilk olarak dikkat edilmesi gereken eşyalardır. Mobilyaya uygun duvar kâğıdı modeli, kullanıldığı alanı daha güzel ve estetik gösterecektir. Mobilyanın rengine göre ayarlanması gereken duvar kâğıtları özellikle mobilya çeşitlerinde de dikkat edilmesi gerekmektedir. Tüm bunların yanı sıra modern tarzda mobilyalara uygun olan duvar kâğıtları kendinden desenli ya da pastel renklerde olursa ortamı daha dekoratif gösterecektir. Vintage tarzda mobilyalar için ise etnik desenlere sahip duvar kâğıdı modelleri seçmek de daha uygun olacaktır.

Zemin Döşemesi ve Duvar Kâğıdı Modelinin Uyumu

resim 2022 02 22 195425

Zemin döşemeleri bir alanın en önemli unsurlarından birisidir. Zemin döşemesi ile uygun olacak duvar kâğıdı modeli kullanılan alanda kendini belli ederek daha şık ve estetik bir görüntü oluşturur. Özellikle birbiri ile uyumlu olan duvar kâğıdı ve zemin kaplamaları ortamı daha geniş ve ferah göstererek daha estetik ve daha şık durmasını sağlayacaktır.

Duvar Kâğıdı Kullanmanın Faydaları

  • Duvar kâğıdı kullanılan ortamlar duvar boyası kullanılan ortama nazaran daha az kirlenir.
  • Duvar kâğıdı daha sağlıklı ve kullanışlıdır.
  • Silinmesi ve temizliği daha kolay olur.
  • Kolay kolay toz ve kir tutmaz.
  • Daha şık ve estetik bir görüntü sağlar.
  • Duvarı rutubet ve küflenmeye karşı korur.
  • Duvarda nem kaynaklı kötü koku oluşumunu engeller.
  • Darbelere ve çizilmelere karşı dayanıklıdır.
  • İstenildiği zaman çıkarılıp başka duvara yapıştırılabilir.

Yeşil Parke mağazaları ve internet sitesinde bulunan duvar kâğıdı modelleri ile birbirinden şık ortamlar yarabilir ve dekore edebilirsiniz. Yeşil Parke aracılığı ile güvenli ve kaliteli hizmete ulaşmak artık çok kolay. Duvar kâğıdı kategorisinde yer alan pek çok duvar kâğıdı modeli çeşitlerinden biri mutlaka sizin mobilyalarınıza ve dekorasyon tarzınıza birebir uyum sağlayacaktır.

 

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button