Oturma Odasında Duvar Kağıdı ve Zemin Döşeme Fikirleri

Blog geri dön
Oturma Odasında Duvar Kağıdı ve Zemin Döşeme

Oturma Odasında Duvar Kağıdı ve Zemin Döşeme Fikirleri

Oturma odasında duvar kağıdı ve zemin döşeme fikirleri denildiğinde 2022 yılı için pek çok trend ortaya konulmaktadır. Ancak bunların içinde en çok göze çarpan, Retro ve Wintage tarzlarının yanı sıra size yuva sıcaklığını yaşatacak olan ürünler olarak sıralanabilir. Yer döşemelerinde yine ferah ve konforlu bir yuva havasını yaşatmak isteyen tasarımcılar çoğunlukta olsa da bazı tasarımcılar, daha çok minimal ve endüstriyel tarzı yansıtmaktadırlar.

Duvardan Zemine Oturma Odası Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Dışarıdan eve gelinince ilk gidilen yer olan oturma odaları genel olarak herkesin en çok rahat ettiği ve yorgunluğunun çıktığı yerlerdir. Bu nedenle oturma odası dekorasyonlarına ve tasarımlarına ayrı bir özen gösteririz. Oturma odası tasarımları ya da dekor edilmesi hem kişiyi daha rahat hissettirecek hem de güvenli bölgesinde olduğunu düşündürecektir. Günün stres ve sıkıntısının aynı zamanda yorgunluğunun çıktığı yer olan oturma odaları rahat ve konforlu olmadığı zaman kimsenin oturmak istemeyeceği alanlar olacaktır. Duvardan zemine kadar dekorasyonun birbirini tamamlaması bunun yanı sıra da ortamı hoş göstermesi oturma odasını daha yaşanabilir bir hale getirecektir.

Oturma odasında duvar kağıdı ve zemin döşemesinin yanı sıra, duvar kâğıdı, perde, mobilya gibi pek çok etken ile dekorasyon tamamlanır. Yazımızda sadece zemin kaplaması ve duvar kâğıdı kısımlarını ele alacağız.

Oturma Odasında Duvar Kâğıdı ve Zemin Döşemesi Seçimi Nasıl olmalıdır?

genesis 710 7 makrowall yyoturma-odalarinda-duvar-kağıdı-ve-zemin-doşemeleri

Oturma odasında duvar kâğıdı  ve zemin döşemesi seçerken ortamın şık ve ferah olmasına özen gösterilmelidir. Duvar kâğıdı bir odada ilk dikkat çeken dekorasyon ögesi olmakla birlikte odayı olduğundan şık ve modern göstermektedir. Her çeşit duvar kâğıdı bulunan piyasada özellikle mobilyalara göre de duvar kâğıdı seçimi mümkündür.

Duvar kâğıdı seçerken mobilyalar dikkate alınmalıdır. Mobilyalar eğer ağır ve gösterişli mobilya tarzında ise yani örnek verecek olursak Osmanlı Saray tarzı mobilyalarına benzer yapıda ise duvar kâğıdı desenli ve aynı algıyı yaratacak desende seçilmelidir. Eğer sade ve spor tarzda daha minimal mobilyalara sahip bir oturma odasından söz ediyorsanız duvar kâğıdı seçiminiz daha sade kendinden desenli olmalıdır. Bu tarz yerlerde duvar kağıtlarının desenleri çok belli olmamalıdır. Aksi halde odayı sıkıcı bir şekle dönüştürebilirsiniz. Odanın genişliği ve ışık alma oranına göre de duvar kâğıdı seçimi elbette ki değişmektedir. Dar ya da baskın bir oturma odasına sahipseniz eğer daha sade, tek ve açık renk skalasına sahip duvar kâğıdı seçmekte fayda vardır. Eğer çok eşyalı bir oturma odasına sahipseniz duvar kağıdının desenlerinin belirgin olması odayı daha baskın ve boğucu yapacaktır.

Oturma odasında duvar kağıdı ve zemin döşemesi, ayrılmaz bir ikili olarak düşünülmelidir. Diğer bir etken olan zemin döşeme ya da zemin kaplama malzemeleri ise yine önemli bir unsurdur. İlk olarak zemin ile ilgili bir karar alırken zemin döşemesi mi yoksa zemin kaplaması mı yapacağınıza karar vermelisiniz. Zemin döşemesinde lamine parke, Laminant parke, PVC zemin döşeme gibi farklı materyaller kullanabilirsiniz. Ya da zemin kaplamasında ise halıfleks, karo halı, duvardan duvara halı gibi farklı seçeneklerde mevcuttur.

Oturma Odasında Duvar Kağıdı ve Zemin Döşeme Uygulaması İçin Zemin Döşeme Önerileri

Oturma odasında duvar kağıdı ve zemin döşeme uygulaması yapılacaksa; bu ikisinin birbirine uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Eğer oturma odasında zemin döşeme yaptırmaya karar verdiyseniz ilk olarak hangi zemin döşeme türünü yaptıracağınızı seçmelisiniz.

Zemin döşeme de lamine parke ve Laminant parke ev içi mekanlarda en çok tercih edilen döşeme çeşitlerindendir. Lamine parke ya da Laminant parke döşemeye karar verdiyseniz odanın geneline uygun renkte bir parke çeşidi seçmenizde fayda vardır. Gri, meşe, ceviz gibi pek çok farklı renk çeşidi bulunan bu parke çeşitleri ortama modern ve şık bir hava katacaktır. Uzun yıllar dayanıklı olan ve ömürlü olarak kullanılabilen parke çeşitleri özellikle doğru seçilmelidir. Zira istenildiği zaman kaldırılıp atılamayacağı gibi fiyat açısından da bütçeleri zorlayabilir.

Oturma odasında duvar kağıdı ve zemin döşeme uygulaması yapılırken parke dışında tercih edilecek olan bir diğer zemin döşeme türü ise PVC zemin döşemedir. PVC zemin döşeme aynı Laminant parke gibi sentetik malzemeden yapılmıştır. PVC zemin döşeme yani plastik zemin döşeme ise bir oturma odasında çok tercih edilen bir zemin döşeme çeşididir. Çok çeşitli renk ve desen skalasına sahip olan PVC zemin döşeme Laminant ve lamine parkeden daha farklı renk ve desen kullanımı sunar.

Oturma odasında duvar kağıdı ve zemin döşeme uygulaması yapılırken zemin konusunda tercih edilebilecek diğer bir alternatif ise zeminin halı ile kaplanmasıdır. Duvardan duvara halı, karo halı ve halıfleks ile oturma odasının zeminin tamamı kaplanabilir. Burada önemli olan huşu kaplama yapılacak halının renk ve desenidir. Öyle ki daha şık ve modern ortam yaratmak isteyen kişiler açık renk mobilyalara aynı tona yakın zemin kaplama halısı seçebilir. Yine koyu renk mobilya sahibi kişilerde yakın tonlarda zemin kaplama malzemesi kullanarak ortamı yumuşak geçiş ile estetik bir hale dönüştürebilir.

Zemin ya da duvar konusunda en güvenilir olan Yeşil Parke adresini ziyaret etmeden hayatınızda değişiklik yapmayın.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button