Genel

Parke Altı Ses Yalıtımı Nedir? Nasıl Yapılır? 4 Püf Noktası | 2024

parke alti ses yalitimi 11 scaled

Parke altı ses yalıtımı, yaşam alanındaki seslerin dışarıya gitmesinin önüne geçmek için yapılır. Genel olarak ses yalıtımı için yapılsa da buna ek olarak birçok avantajı da getirir beraberinde. Isı yalıtımı ve zemindeki boşluk sorununu giderme bunların başında geliyor. Uygulamada kullanılacak olan malzemenin seçimine dikkat edilmesi, istenilen yalıtım seviyesine ulaşmada çok etkili olacaktır. İnce malzeme sesi geçirecek diye de bir şey yok. Önemli olan materyalin kalitesidir. Atölye ve üretim yerleri gibi endüstriyel alanlarda genelde fazla ses olmaktadır. Makinaların çıkardığı sesin dışarıdaki bireyleri rahatsız etmemesi için de yalıtım yapılmaktadır. Yalıtımın çok seçeneği var. En etkili olanı ise duvarlara ve zemine yapılandır.

**Mağazamız İstanbul / Ümraniye'de yer almaktadır.

Tüm Türkiye'ye gönderim sağlamaktayız.**

Parke altı ses yalıtımı ise bu ihtiyacı %60 oranında karşılar. Alandaki desibelin dışarıya çıkmasını büyük oranda düşürür. Peki ama nasıl yapılabilir? Hangi malzeme seçilmeli? Fiyatları ne kadar oldu? Bu yazıda hepsini öğreneceksiniz.

Parke Altı Ses Yalıtımı Nedir?

Yaşam alanında çıkan seslerin parkeden geçerek alt kata ulaşmasını engellemek için yapılan kaplama işlemine parke altı ses yalıtımı denir. Özel malzemeler kullanılarak bu işlem gerçekleştirilmektedir. Akustik şilte modelleri bu işte en iyi ve en çok tercih edilen malzemedir. Sesi sakladığı gibi alanda bir akustik hava yaratır. Ayrıca polimerik bir malzemeden üretildiği için böceklenme ve bakteri gibi durumlar ile karşılaşmaz kullanıcılar.

Parke Altına Yapılan Ses Yalıtımı İşe Yarıyor mu?

Parke altı ses yalıtımı eğer doğru malzeme ve teknik ile uygulanırsa %100 olarak işe yaramaktadır. Ev ya da iş yeri içerisindeki topuk sesi, çocuk sesi ve televizyon sesi gibi sorunsalları %60’a varan bir oranla alt kata gitmesini engellemektedir. Ciddi bir etki seviyesi. Ayrıca cami gibi alanlarda bu materyaller akustik sesin yakalanmasına da yardımcı olmaktadır. Evcil hayvanlar ile birlikte yaşayanların da en büyük problemi kedi ya da köpeklerinin çıkardığı seslerden komşuların rahatsız olabilmesidir. Bu güzel canlılardan vazgeçemeyeceğimize göre bir çözüm yaratmalıyız. İşte parke altı şilte ürünleri de bu sesleri koruyor. Eğer evinizde evcil hayvan var ise parkenizin altına ses yalıtımı yaptırın. %100 etkisini göreceksiniz.

Parke Altı Ses Yalıtımı Kendim Yapabilir miyim?

Maliyet oranlarını düşürmek için parke altı ses yalıtımı uygulamasını kendi imkanlarınızla yapabilirsiniz. Bunun için döşeme malzemesine ihtiyacınız olacak. Ama kolay bir sürecin sizi beklemediğini bilmenizi isteriz. Zira yüksek oranda deneyim ve profesyonellik istiyor. Bu nedenle işin ehli bir usta ekibi ile çalışmanızı önereceğiz. Böylece kaplattığınız ürünlerden uzun yıllar yalıtım performansı alabileceksiniz.

Parke Altı Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Parke altı sesi yalıtımı yaptırmak için öncelikle şilte ürününe ihtiyacınız olacak. Yalıtımda en etkili materyaldir şilte. Detayları merak ederseniz Parke Altı Şilte Nedir? yazımıza göz atabilirsiniz. Döşemenizdeki parke levhasının kalınlığına göre bir ölçüde şilte seçmeniz gerekecek. Ayrıca döşemede uzman bir dokunuşa ihtiyacınız olacak. Birkaç maddede laminat parkelerde ses yalıtımının nasıl yapılacağını anlatacağız.

Parke Altı Ses Yalıtımı Yapılacak Alan İçin Keşif Yaptırın

Ses yalıtımı yaptırmadan önce uzman bir ekipten keşif talep edebilirsiniz. Mekanın fiziksel özelliklerini inceleyen uzman ekipler buna göre bir şilte modeli ve uygun kalınlığı belirleyecektir. Ayrıca ne kadarlık bir malzeme gerektiği de bu analizler sonrasında ortaya çıkacak. Eğer yalıtım yaptırmak istiyorsanız ilk adımı keşif ekibi çağırarak atmalısınız. Sürece doğru başlamak doğru devam etmesini sağlar her zaman.

Laminat Parke Kalınlığına Göre Bir Ses Yalıtım Malzemesi Seçin

Toplumumuzda her şilte modelinin tüm parkelere uyumlu olacağı gibi düşünce hakim. Bu yanlış bir var sayım. Laminat levha kalınlığına uygun ve uyumlu ölçüde bir şilte seçimi yapılır. 6 mm parke için 2 mm şilte uygundur. Ancak 12 mm laminat için 2 mm ses yalıtım malzemesi kesinlikle uygun değildir. Kalın bir parke döşemesi var ise evinizde nispeten daha kalın bir materyal kullanmanız gerekecek.

Nasıl Bir Ses Yalıtımı İstediğinize Karar Verin

Ses yalıtımı da kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. İlk yalıtım türü tamamen sesi dışarıya iletmeme odaklı bir uygulamadır. Buna göre de ürün seçilir. İkince tercih yöntemi ise hem sesi dışarıya yansıtmamak hem de alanda akustik bir sesi yakalamak üzerine kuruludur. Genelde müzik stüdyolarında ve tiyatro sahneler gibi alanlarda bu yönteme başvurulmaktadır. İkisinin birbiri ile karıştırılmaması önemli bir detay.

Parkeleri Döşetmeden Önce Parke Altı Ses Yalıtımı Kaplatın

Önce parkeyi döşetmek sonrasında da şilte kaplatmak çok sık yapılan bir hatadır. Çünkü parkesi kaplanmış bir zemine ses yalıtımı yapmak hayli zor bir süreç oluyor. Elbette kimi zaman sonradan da ses yalıtımı ihtiyacı doğabilir. Buna yapacak bir şey yok elbette. Ama bir dekorasyon yenileme süreci başlattıysanız evinizde ya da iş yerinizde, muhakkak ilk önce şilteyi zemine döşetiniz. Pratik oluşu sizi bile şaşırtacak.

Parke Altı Ses Yalıtımı Fiyatları 2024

Dekorasyon bütçelerine genelde ek bir masraf olarak çıkar parke altı ses yalıtımı işlemi. Parke kaplama ustaları böyle bir seçeneği sunar insanlara ve insanlar da ekstra ücret karşılığında bu hizmetten faydalanmaktadır. Fiyatları, diğer yalıtım seçeneklerine göre nispeten makul rakamlardadır. Ürünün kalınlığına göre bir m2 fiyatı belirlenir. Kalınlık arttıkça fiyatlar da artar. Fikir sahibi olmanız açısında bir liste hazırladık.

Günce parke altı ses yalıtım ürünlerinin fiyat listesi:

  • 2 mm parke altı ses yalıtımının m2 fiyatı – 160 TL
  • 3 mm parke altı yalıtımın m2 fiyatı – 190 TL
  • 5 mm parke altı ses yalıtımının fiyatı – 200 TL
  • 9 mm parke ses yalıtımının fiyatı – 220 TL
  • 10 mm parke altı ses yalıtımının fiyatı – 260 TL

Görüleceği üzere mm ölçüsüne göre fiyatlar yükseliyor. Ayrıca bu fiyatların değişmesinde ürünün kalitesini de göz ardı etmemelisiniz. Güncel rakamlar için arama motorlarını kullanabilirsiniz.

Parke Altı Ses Yalıtımı Kaça Yapılır?

3+1 ev için parke altı ses yalıtımı toplamda 2.000 TL ile 3.000 TL arasına yaptırılır. Pahalı değil. Sağladığı faydaya göre çok ucuz bir uygulama. Fakat unutmayın ki ses yalıtımında sizlerin maliyetini daha da düşürecek en önemli unsur parke kalitenizin de iyi olması gerektiğidir. Kaliteli parkenin yalıtım seviyesi çok daha fazla olmaktadır. Yeşil Parke ürünleri bu konuda ülkenin en iyi ve değerlisi. Siz de bu kalitenin mükemmeliyetinden hemen şimdi faydalanın.

Parke Altı Ses Yalıtımı Yorum

Müşteri yorumları parke altı ses yalıtımları için çok iyi seviyede. Kullanıcıların yaptığı görüş ve değerlendirmelere göre puan tablosu şu şekildedir:

  • Parke altı ses yalıtımının performansı – 10/8
  • Parke altı ses yalıtımının dayanıklılığı – 10/9
  • Parke altı ses yalıtımının maliyeti – 10/7
  • Parke altı ses yalıtımının döşemesi – 10/9

Kullanıcı yorumlarının genel olarak çok iyi seviyede olduğunu görüyoruz. Siz de parkelerinizi döşetmeden evvel bu kaplamayı gerçekleştirin. Parke satın alırken bizden de bu hizmeti talep edebilirsiniz. Ustalarımız en iyi döşemeyi ve kaliteyi yaşam alanlarınıza taşıyor. İyi günler.

 

İlginizi çekebilir: En Güzel Parke Dekorasyon Fikirleri