Genel

Parke Altı Şilte Nedir? Hangi Ölçüler Tercih Edilmeli? | 2024

Parke altı şilte, zemin döşemelerinde kullanılan laminat parkelerin en iyi performansı sergilemesi için özel bir üründür. Zeminde yaşanan boşlukların giderilmesine adına özel bir teknolojiyle üretilmişlerdir. Sadece kullanıcılara iyi bir işlevsellik sağlamaz aynı zamanda parkelerin ömrünü de uzatır. Pek fazla bilinmeyen ama elzem bir ihtiyaç doğuran bu ürünleri anlatacağız bu yazımızda sizlere. Laminat parke şiltesi, çok fonksiyonlu bir ürün. Eğer parke döşemesi yaptıracaksanız muhakkak bu ürünleri kullanmanız gerekiyor. Ayrıca ustalar döşeme yaparken şilte kullanıp kullanmadıklarınıza dikkat etmelisiniz. Ekstra bir maliyet olduğu için kimi zaman kullanılmama durumları olabiliyor. Ses yalıtımı ve ısı yalıtımına da büyük oranda katkı sağladığını da unutmayın. Şimdi nedir, ne işe yarar, modelleri ve fiyatları konularına değineceğiz.

**Mağazamız İstanbul / Ümraniye'de yer almaktadır.

Tüm Türkiye'ye gönderim sağlamaktayız.**

Parke Altı Şilte Nedir?

Laminatlar ile zemin arasında yaşanan boşlukları doldurmak için kullanılan özel materyallere parke altı şilte deniz. Yumuşak plastik ve sünger karışımı bir malzemeden üretilir. Esnekliği var ve bu sayede parkeye de esneklik kazandırmaktadır. Özelliklerini ve sağladığı avantajları duyduğunuzda kesinlikle çok şaşıracaksınız.

Parke altı şiltelerin genel özellikleri ve sağladığı avantajlar listesi:

  • Levhaların esnemesini sağlar. Parkeler bu sayede dış darbeleri daha rahat emici güce kavuşur. Böylece kırılma ya da çatlama yaşanmaz.
  • Parke altı şilteler alan ısı yalıtımında bir numaralı çözümleri yaratır. Parkenin bu özelliğini %40 oranında arttırır tek başına.
  • Ses yalıtımını da düşünmek gerekli. Tek başına parkeler bunu yeteri oranda sağlayamaz. Ama gücünü parke altı şilteler ile birleştirirse ortaya harika bir özellik çıkar. Yapılan araştırmalara göre şilte materyali ses yalımını %25 oranında arttırıyor.
  • Parke altındaki şiltelerin ısı yalıtımına katkısı tam olarak %40’lık bir seviyenin üzerindedir. Kış aylarında sıcak havayı içeride tutarken yazın da klimadan doğan soğuk havayı muhafaza eder.
  • Parke altı böceklenme sorunlarına büyük oranda çözüm yaratır. Boşluk olan laminatların altı kolay böceklenme veya karıncalanma yapar.
  • En önemli şilte özelliği belki de rutubet ve nem sorunsallarını ortadan kaldırmasıdır. Laminat kullanıcıları sıklıkla nem sorunu yaşar. Şilte kaplatanlar ise böyle bir problem yaşamaz.

Parke altı şilte ölçüleri farklı kalınlıklarda üretilmektedir. Her ölçünün bir kullanım amacı bulunur. 2 mm, 3 mm ve 5 mm en çok tercih edilen şilte kalınlıklarıdır. Daha da yalıtımlı bir zemin isterseniz 10 mm tercih edebiliyorsunuz. İnce laminatlarda aşırı kalın şilte önerilmez. Kullanım konforunu bozabiliyor.

Parke Altı Şilte Ne İşe Yarar?

Laminat parkenizi sağlıklı ve uzun ömürlü kullanmanızı sağlar kısaca. Temel misyonu budur. Yan misyonlarına örnek olarak da ısı ve ses yalıtımı, dayanıklılık arttırma, gıcırdama ve sesleri önleme, böceklenmeyi önleme gibi durumları belirtmek mümkün. İşlevselliği çok büyük. Mutlaka zemine bunu kaplattıktan sonra parkenizi döşetin.

Parke Altı Şilte Parke Sesini Önler mi?

Çoğu parke kullanıcısı parke gıcırdamalarından çok rahatsız oluyor. Bunu gidermenin formülü ise şiltelerdir. Eğer başta bu elyafları zemini kaplatmadıysanız sonradan da bölgesel bir döşeme yapabilirsiniz. Özellikle de ses çıkaran parke alanını sökerek altına kaplama yapabiliyorsunuz. Diğer yandan balkonlara kaplatılan parkelerin de altına muhakkak bu elyafları koyun. Yoksa alttan ayaklarınıza soğuk bir hava akımının gelmesi kaçınılmaz olacak.

En İyi Parke Altı Şilte Çeşitleri | 2024

Kullanıcıların en sık düştüğü hatalardan biri de ince levhalar için 10 mm parke altı şilte kullanıyor olmasıdır. Bu durum fazla esnek bir zemin doğurur. Yürürken rahatsız olursunuz. Ayrıca aşırı esneme karşısında parkelerin çatlama ve kırılma ihtimali doğar zamanla. Bunun önüne geçmek için parke ölçüsüne ideal şilte ölçüsünü belirtelim.

Parkelere en uygun parke altı şilte ölçüleri:

  • 6 mm parke için 2 mm şilte kullanın
  • 8 mm parke için 3 mm şilte kullanın
  • 12 mm parke için 5 mm şilte kullanın
  • 12 mm üzerindeki parkeler için 10 mm şilte tercih edin

Yeşil Parke markası olarak her zaman için 5 mm şilteyi öneriyoruz. Özellikle 2 mm şiltelerin performans konusunda yetersiz olduğunu düşünüyoruz. Çok ince elyaflar ihtiyaçları tam olarak karşılamıyor ne yazık ki. Bu bilgiyi not alınız.

Parke Altı Şilte 2 mm

En ince ve yumuşak olan parke altı için şilte çeşididir. 2 mm kalınlığıyla 6 ve 8 mm kalınlıktaki levhaların altına kullanılır. Böylece ideal bir esneme seviyesi yakalanmış olur. Diğerlerine göre nispeten daha dayanıksızdır ama yine de iyi bir işlevsellik sağlar zeminlerde.

Parke Altı Şilte 3 mm

İnce laminat levhası tercih edenlerin nispeten daha iyi bir ses ve ısı yalıtımı istediklerinde 3 mm parke altı şilte tercih ederler. Isıya karşı güzel bir koruma sağlar. Sesi de alanda muhafaza eder büyük oranda. Kaliteli malzemeden üretilen bir model satın alırsanız fazlasıyla ihtiyacınız olan etkiyi görürsünüz bu ürünlerde.

Parke Altı Şilte 5 mm

Ara şilte çeşididir. Her türlü laminat parke altına kullanabilirsiniz. Performans seviyesi gayet yüksektir. Esnekliği iyi sağlar ve parkenizi korur. Çok sayıda kalite türü var. Ama siz en iyisini seçin. Böylece uzun vadeli bir döşeme yapılmış olacaktır.

Parke Altı Şilte 10 mm

Çok sık kullanılmasa da 10 mm parke altı şilteler bazı döşemelerde elzem noktadadır. Örneğin 12 mm levha satın alırsanız mecburen bu ürüne ihtiyacınız olacak. Diğer şilteler ince kalacağa için yeterli performansı gösteremeyecek. Değerlendirme yaparken bu bilgileri göz önünden bulundurmalısınız ki doğru şilte seçimi yapabilesiniz.

Parke Altı Şilte Fiyatları 2024

Tüm parke altı şilte yani elyafların fiyatları farklı rakamlardan oluşmaktadır. Çünkü kendi içerisinde de kalite değişkenlikleri oluyor bu tür malzemelerde. A kalite bir şilteyi satın alabileceğiniz en uygun fiyat 220 TL’dir. Ağaç elyaftan üretilir ve en üst kaliteye ulaşmanızı mümkün kılar. Ayrıca polietilen köpükten üretilen şilteler de var. Bunlar daha makul bir arayış olanlara hitap etmektedir. Fiyatı da 117 TL’den başlar 150 TL’ye kadar gider. Genişliği 0.59 m, kalınlığı da 5 mm olan bir parke altı şiltesinin fiyatına 279.90 TL demek mümkün. En ideal özelliklere sahip bir ürün. Polietilen 8 mm şilteleri de satın alabilirsiniz her zaman. Onun da metresi 40.60 TL’den başlamaktadır.

Parke Altı Şilteler Pahalı mı?

Sağladığı performansı göz önünde bulundurduğumuzda net olarak pahalı değil diyebiliriz. Parkede kullanımı tamamlayıcı bir üründür. Tek başına bir işe yaramaz ama parkenin altına döşenirse çok sayıda avantaj verir kullanıcısına. Örneğin boşlukları alır ve gıcırtıları ortadan kaldırır. 3+1 evler için toplamda şilteye harcanacak para ortalama 600 – 700 TL olmaktadır. Gayet makul.

Online Parke Altı Şilte Sipariş

Çok sayıda şilte satın alabileceğiniz yer olsa da bu konuda en iyi seçenek online sipariştir. E-ticaret platformları üzerinden kolayca siparişinizi oluşturabilmektesiniz. Satın almalarınızda her zaman ihtiyacınızın birkaç metre fazlasını almanızı öneririz. Çünkü ekstra şilte her zaman lazım oluyor. Yeşil Parke mağazası sizlere iyi günler diler.

Parke Altı Şilte Ölçüleri Ne?

Parke altı şilte veya parke altı yalıtım malzemeleri genellikle rulo veya levha halinde satılan ürünlerdir ve genişlikleri standart olarak belirli boyutlarda üretilir. Ancak, uzunlukları genellikle talebe bağlı olarak satın alınan metraj miktarına göre kesilebilir veya rulo olarak alınabilir. İşte tipik parke altı şilte ölçüleri:

1. Rulo Şilte:
Genişlik: Genellikle 1 metre (100 cm) veya 1.2 metre (120 cm) gibi standart genişliklerde üretilir.
Uzunluk: Rulo olarak satıldığı için, metraj miktarına bağlı olarak istenilen uzunlukta kesilebilir. Standart rulo uzunlukları genellikle 10 metre veya 20 metre olabilir.
2. Levha Şilte:
Boyutlar: Levha şeklinde üretilen parke altı şilteler, genellikle 1 metrelik kenar uzunluğuna sahip kare veya dikdörtgen levhalar halinde olabilir.
Kalınlık: Kalınlıkları genellikle 2 mm ile 3 mm arasında değişebilir.
Ancak, bu ölçüler üreticiye ve ürüne göre değişebilir. Parke altı şilteleri satın almadan önce üreticinin belirttiği ölçüleri kontrol etmek önemlidir. Ayrıca, parke altı şilteyi keserken veya yerleştirirken, ölçümleri doğru bir şekilde yapmak ve uygun şekilde yerleştirmek önemlidir.

İlginizi çekebilir: En İyi Laminat Parke Markaları