Parke Altı Strafor Nedir? Nasıl Döşenir? Çeşitleri Neler?

Blog geri dön
parke-alti-strafor-4

Parke Altı Strafor Nedir? Nasıl Döşenir? Çeşitleri Neler?

Yaşam alanlarımızda yalıtım çok değerli. Parke altı strafor tercih ederek bu ihtiyaçlarımızı çözüme kavuştururuz. Oyun oynayan çocukların, koşuşturan evcil hayvanların ya da biz insanların ayak seslerinin aşağıdaki komşularımıza iletilmesini istemeyiz. Çevreye rahatsızlık vermemek için de yalıtım çözümlerine yöneliriz. Parke zaten başlı başına bir yalıtım malzemesidir. Çoğu kullanıcı bilmese de parkeler ses yalıtımına %30 oranında bir artı değer katar. Özel ekstra malzemeler ile de bu oranı ikiye katlamak mümkün. Peki ama strafor nedir? Nasıl döşenir? Çeşitleri neler? Hangi avantajları sağlar? Çok daha fazlası var bu yazımızda.

Parke Altı Strafor Nedir?

Yeni nesil bir ses yalıtım malzemesidir parke altı strafor. Kapalı hücre yapısına sahiptir. Nem, su ve böcek gibi dış etkenlerin geçişini zemine aktarmaz. Koruyucu bir malzemedir de bunların yanı sıra. Çok sayıda avantajı evlere getirmektedir. Yeni mimari konut projelerinde parke döşenirken bu ürünler zemine kaplanmaktadır. Ancak siz evinize yeni sıfır bir zemin döşemesi hesaplıyorsanız bunu ekstra programa dahil etmelisiniz.

parke-alti-strafor-1
Parke Altı Strafor

5 farklı kalınlıkta parke altı için strafor bulunur. Bunların ölçüsü:

 • 1 cm kalınlıkta parke altı için strafor
 • 2 cm kalınlıkta parke altı için strafor
 • 3 cm kalınlıkta parke altı için strafor
 • 4 cm kalınlıkta parke altı için strafor
 • 5 cm kalınlıkta parke altı için strafor

Parke satın alırken nasıl ki en kaliteli olmasına dikkat ediyorsunuz, ses yalıtımı ürün seçimlerinde de aynı özen ve dikkati göstermeniz gerekiyor. Eğer %100 bir performans almak istiyorsanız bunu kesin olarak uygulamalısınız. Parke satın almalarınızda satış yetkililerimizden bu tür taleplerinizi lütfen belirtiniz. 0 (216) 335 34 68 telefon numaramızı ya da 0 (531) 222 58 58 hattımızı arayabilirsiniz. İstanbul içi ve tüm Türkiye’ye parke satışı hizmetimiz var.

Parke Altı Strafor Özellikleri

Strafor, bir tür polistiren malzemedir. Petrolden elde edilmektedir. Plastik endüstrisinde ise kısaltımı ‘PS’ olarak bilinmektedir. En temel fiziki özelliklerine bakacak olursak yüzeyi temiz, yumuşak ve bükülebilir. Fakat kırılgan bir yapısı var. Parke altı için kullanırken bunun yanında çok yaygın bir tercih alanına sahiptir. Son verilere göre dünya genelinde bir yılda toplamda 2 milyon tondan fazla strafor üretiliyor. Bunun %30’luk kısmı ise parke altı kullanımlarda gerçekleşiyor.

Parke altı straforların genel özellikleri ve sağladığı avantajlar:

 • Parke altı straforun temel özelliği ses yalıtımına %50’ye varan bir katkı sağlamasıdır.
 • Strafor, yapının ısı yalıtımına da %15’e varan bir artıda bulunur.
 • Parke ile zemin arasındaki boşlukları kapatır. Levha kayması engeller.
 • Yürürken parkeden ses çıkmasının büyük oranda önüne geçer.
 • Parke altı nem ve rutubet gibi sorunların oluşmasının önüne geçer.
 • Uygun fiyatlarıdır ve maliyetine göre fazla avantajı vardır.
 • Dayanıklı bir malzeme olan plastikten üretilir. Uzun yıllar işlevsel kalır.

Parke Altı Strafor Çeşitleri

5 farklı tipte parke altına strafor ürünü üretiliyor. Bunların arasındaki fark ise kalınlıkları. Kalite yönünden markalar arası değişkenlikler de görülmektedir. İyi ürün uzun süreli işlevselliği sağlar. Ayrıca her kalınlık her laminat parkeye uyumlu değil. Doğru karşılaştırma yapılarak uyumlu bir seçim yapılması gerekiyor. İnce levhaya ince strafor kullanılır. 6 mm parkeye 1 cm strafor döşenir. 12 mm levhaya ise 5 cm strafor idealdir.

parke-alti-strafor-2
Parke Altı Strafor

Parke Altı Strafor 1 cm

En ince parke altı için strafor modelidir. Fakat en çok kullanılanlar arasındadır. Çünkü karşılığı olan 6 ve 8 mm parkeler günümüzde aşırı şekilde yaşam alanlarına kaplanıyor. Birebir uyumlu olduğu için de sıklıkla bu ürünün satışını görmekteyiz. 8 mm üzeri parkelerde kullanılması uzmanlar tarafınca önerilmemektedir.

Parke Altı Strafor 2 cm

Sık tercih edilen strafor modellerinden birisidir. Fiyatı makul ve işlevsel yönü hayli fazladır. 6-8 mm laminat levhalarında tercih edilmektedir. Zeminde parke kaymasını önler ses yalıtımı için harika sonuçlar doğurur. Kesinlikle tercih edebileceğiniz bir model.

Parke Altı Strafor 3 cm

Ara bir strafor modelidir. Hem 6-8 mm parkeler için tercih edebiliyor ustalar hem de 10-12 mm için de kullanabiliyorlar. Tamamen sizin tercihinize bağlı. İnce parke için döşetirseniz daha fazla ses yalıtımı alacağınızı unutmayın. Buna ısı yalıtımını da dahil edin elbette.

Parke Altı Strafor 4 cm

Kalın laminat ya da ahşap parkeler için en güzel modellerden birisidir. Güçlü ve dayanıklı bir malzemedir. Bir kere zemine döşettiğinizde 15-20 sene sorunsuz bir kullanım fırsatı verir sizlere. Ayrıca zeminde herhangi bir rutubet durumu olursa bunun parkeye ulaşmasını %100 olarak engellemektedir. Gerçekten işlevsel bir yapı.

Parke Altı Strafor 5 cm

Son olarak en kalın parke altı straforu olan 5 santimlik malzemeye geçelim. Bu model çok sık tercih edilmiyor. Ama 12 mm ve üzeri parke döşemelerinde tercihe bağlı olarak kullanılabiliyor. Ustanıza danışarak alanınıza en uygun modeli keşfedebilirsiniz. Yeşil Parke mağazasından satın alacağınız ürünlerde de bizlerden bu konuda fikir talep edebiliyorsunuz.

Parke Altı Strafor Nasıl Döşenir?

Sık merak edilen bir konu. Parke altına straforun döşenmesi çok basit. Size ekstra hiçbir zorluk çıkarmaz. Derz ya da beton gibi ekstra bir materyale gerek yok. Ürünler levha şeklindedir ve halı gibi zemine serilir. Sonra da üstüne parkeler konulur. Daha önce kaleme aldığımız Parke Altı Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır? yazımızda da bu konuya çok geniş bir yer verdik. Merak edenler için hızlı bir döşeme süreni anlatalım.

parke-alti-strafor-3
Parke Altı Strafor

Parke altı straforun döşenme yöntemleri:

 • İlk adım alan keşfi yaptırmaktır. İhtiyaç olunan strafor kalınlığı ve miktarı belirlenmelidir.
 • Doğru kalınlıkta bir strafor seçmek çok hayatidir.
 • Alınan straforları parkeler döşetmeden önce zemine serin. Nizami olmasına dikkat edin.

Görüleceği üzere gayet basit bir süreç. El yatkınlığınız yok ise parke döşeme ustasından hizmet alabilirsiniz. Yeşil Parke sitesinden ürün satın aldığınız zaman usta talebinde bulunabiliyorsunuz. Ayrıca döşeme esnasında parke altı ses yalıtımı yaptırmak istiyorsanız bunu siparişleriniz sırasında bizden talep edebilirsiniz. %100 memnun kalmanız adına hizmetlerimize kesintisiz bir şekilde devam ediyoruz.

Parke Altı Strafor Ne Kadar?

Strafor plastik bir malzemeden yapılmaktadır. Bu da onun fiyat bakımından makul bir seviyede olmasını sağlar. Ayrıca ufak maliyetler ile döşeme hizmet bedeli ödüyorsunuz. Parke altı strafor ürünleri metre bazlı satılsa da genel olarak top halinde verilmektedir. Ne kadar çok alırsanız maliyetleriniz daha da aşağıya düşecektir.

Bazı strafor modelleri adet halinde satılıyor. Bunlar hem ısı hem de ses yalıtım straforu olarak geçiyor koleksiyonlarda. Rakamlar değişken olsa da fikir sahibi olmanız açısında bir maddeleme yaptık. İşte parke altı döşeme için straforların fiyat listesi:

 • 25 adet 5 mm strafor fiyatı – 339 TL
 • 25 adet 3 mm straforları fiyatı – 199 TL
 • 25 adet 8 mm strafor ücreti – 599 TL
 • 1 top (50 mt) strafor fiyatı – 117 TL

Yukarıda fiyat listeleri dönemsel değişiyor. Lütfen satıcılardan güncel fiyat tarifelerini talep ediniz.

 

İlginizi çekebilir: Yatak Odası Parke Modelleri ve Dekorasyon Fikirleri

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Bu ürünü sepete eklediniz:

Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button