Laminat Parke Esnemesi ve 8 Adımda Çözümü

Blog geri dön
parke-esnemesi-3

Laminat Parke Esnemesi ve 8 Adımda Çözümü

Zemin döşeme ürünleri her ne kadar üst düzey teknoloji ve kaliteli malzemelerden üretilmiş olsalar da yüksek neme bağlı olarak parke esnemesi meydana gelir. Genleşme ya da boşluk oluşması olarak da ifade edilen bir durumdur. Nemin aksine kuru havalar da bu ürünlerin büzüşmesine yol açar. Bu doğanın getirdiği bir tepkimedir. Fakat çözümsüz değil. Birtakım önlemler ile sorunun önüne geçmek mümkün olmaktadır.

Parkeler günümüzün en dayanıklı, şık, zarif ve kullanımı kolay ürünleridir. Laminat parke ve lamineler bu sebeple son yılların ev dekorasyonunda çok fazla tercih edilen modelleri olarak karşımıza çıkar. Doğru ürün seçildiğinde ve doğru teknikler ile döşendiğinde uzun yıllar hiç sorun yaşamadan kullanılabiliyor. Aynı zamanda kullanımdaki dikkat ve özen de bunu tetikliyor. Bilindiği üzere nem artışı parkelerin en ciddi tehdit kaynakları arasında yer almaktadır. En başta parke esnemesi sorununu ortaya çıkarmaktadır. Bu yazı da neden olur ve çözümleri konularına odaklanacağız. Kesin çözümlü yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

parke-esnemesi-1
Parke Esnemesi

Laminat Parke Esnemesi Neden Olur?

Ortada hiçbir sebep yokken zemin ürünlerinde boşluk, gıcırdama gibi sorunla karşılaşan kullanıcılar ilk olarak ‘laminat parke esnemesi neden olur?’ sorusunun yanıtını arar. Bunu çözmenin yolları mevcut olsa da etkili çözüm döşeme esnasında ustaların dikkatli olmasıdır. Başta en iyi şekilde levhalar döşenir ve olması gereken boşluklar bırakılırsa esneme ya da genleşme gibi problemler yaşanmayacaktır. O halde sebeplerine bir göz atarak bilgi sahibi olalım.

Yüksek Neme Maruz Kalma

Nem yaşam alanındaki çoğu eşyaya zarar verdiği gibi aynı şekilde parkelerde de sorunlara yol açmaktadır. Kabarma ve esneme bunların başında gelir. Normalde odadaki nemin oranı maksimum %50 %60 seviyelerinde olmalı. Bu oranlar aşılır ise işte o zaman parke esnemesi adı verilen sorun meydana gelecektir.

Sıcaklık Değişimleri

Mevsim geçişlerinde yaşanan ani sıcaklık değişimleri parkelerde esneme sorunsalını ortaya çıkarır. Özellikle yaz aylarından kışa geçerken kombi sistemleri aniden yüksek ısıya ayarlanır. Bu ada ısı değişimini ve dolayısıyla esnemeyi tetikler.

Parke Altı Su Kaçakları

Günümüzde çoğu tesisat parke altından geçiriliyor. Bunlarda yaşanacak kaçaklar ani olmasa da yavaş yavaş kabarmaya ve esnemeye sebep oluyor. Ayrıca dışarıdan gelen su faktörleri de bunda etkili olmaktadır.

parke-esnemesi-2

Hatalı Parke Döşemesi

Parkeler yaşam alanlarına kurulurken duvardan duvara bir döşeme gerçekleşir. Ama bu uygulamada mutlaka genleşme boşlukları bırakılmalıdır. Eğer döşeyecek olan usta alanında uzman ise zaten bunu kolaylıkla gerçekleştirecektir.

Nem Bariyeri Olmaması

Son yıllarda artan nem sorunsalı sebebiyle çok sayıda çözüm yolu üretildi. Nem bariyeri de bunlardan biri. Bu sistem nemin parkeye temasını büyük oranda önlemektedir. Parke esnemesi yaşamamak için döşeme esnasında ustanızdan nem bariyeri kullanmasını isteyin. Böylece uzun yıllar ortaya bir sorun çıkmayacaktır.

Levhanın Zemine Sert Yapıştırılması

Döşeme yapanların çok sık yaptığı bir hatadır bu. Levhaların daha sağlam ve sıkı duracağını düşürerek kimisi zemine çok sıkı yapıştırıyor. Bu hatalıdır. Belli oranda parkeler rahat bırakılması gerekiyor. Böylece genleşme durumu vuku bulmuyor.

Parke Esnemesi Çözümü

Genleşen parkeler başta kullanıcıya büyük sorunlar çıkarmayabilir. Kişiler de sorunu önemsemeyip bu şekilde kullanmaya devam edebilir. Ancak orta vadede büyük sorunsallar kaçınılmaz olacaktır. Ertelenen çözümler büyük masraflara sebebiyet verebilir. Önce gıcırtı ve sesler çıkarır. Sonra da deformasyon başlar. En son da yer sisteminiz tamamen kullanılamaz hale gelir. Parke esnemesi çözümü ihmal edilmemeli. Sorun giderme en geç 1-2 hafta içerisinde giderilmelidir. Peki ama nasıl yapılmalı? Esneyen parke değiştirilmeli mi? İşte yanıtları…

parke-esnemesi-4
Parke Esnemesi

Genleşme Boşluğunu Kontrol Edin

Genleşme boşluğu olmayan parkeler bugün olmasa bile yarın kesin esneme yapar. Duvarlardan birkaç santimlik boşluk bırakılır. Eğer yaşam alanınızdaki zemin sistemlerinde böyle bir boşluk yok ise profesyonel bir destek alın. Nasıl anlaşılacağı için de süpürgelikleri sökün ve kontrol edin.

Evinizin Nem Oranını Kontrol Edin

Bir ustaya parkem esneme yaptı deseniz alacağınız ilk cevap nemin yüksek olduğu yönünde olacaktır. Bazı dönemlerde evlerde nem oranı olması gerekenden fazla seviyelere ulaşır. Bu durum önce parkeler olmak üzere duvar sıvası ve mobilya dökülmeleri gibi durumları yaratır. 48 saat pencereleri açarak evi havalandırmanızı öneriyoruz. Böylece bir nem dengesi oluşturulabilir.

Parke Üzerinde Su Bırakmayın

Su da en az nem kadar parke düşmanıdır. Kabarmalara sebep olur ki bu aslında esnemenin de bir habercisi olabilir. Aşırı ıslak temizlik yapmamaya özen gösterin. Ayrıca açık penceren giren yağmur sularına dikkat edin. Aynı şekilde parke altı sus tesisatlarında varsa su sızıntısını tamir ettirin. Bu gibi faktörleri oluşturursanız sonuca ulaşacaksınız.

Levhayı Zemine Yapıştırın

Son çarelerden birisi de levhayı zemin yapıştırma işlemidir. Bu alanda kullanılan iyi bir yapıştırıcı ile sorunu çözebilirsiniz. Ancak bunun geçici bir çözüm olacağını da unutmayın. Zira sorun kaynağında yok edilmez ise tekrarlaması kaçınılmaz olacaktır. Ayrıca levhaları tutkal ile birbirine de yapıştırabilirsiniz.

Rutin Bakımları İhmal Etmeyin

Parkelerin ömür boyu bakımsız kullanılacağı gibi hatalı bir kanı var toplumda. Aksine, parkeler rutin bir şekilde bakımlardan geçmesi gerekiyor. Bu hem sağlığınız hem de rahat kullanımız için gerekli. Önerilen bakım süresi 2 yıldır. Maksimum 3 yılı geçmemesini öneriyoruz. Ayrıca dileyen her sene de bu işlemi yaptırabilir.

Kaliteli Parke Satın Alın

Parke esnemesi sorunun temel sebeplerinden birisi de kalitesiz ürün seçimi. Günümüzde ucuza satılan parkeler genel olarak kalitesiz ve düşük performanslı oluyor. Başta belki kar ettiğinizi düşüneceksiniz. Ama ürün ömrü kısa olacağı için aslında zararlı bir tercih yaptığınızı fark edeceksiniz. Bu nedenle en iyi çözüm başta kaliteyi tercih etmektir.

Yeşil Parke markasından satın aldığını hiçbir üründe parke esnemesi sorunu yaşamazsınız. Bunun sebebi de en iyi işçilik ve kalitenin bu modellerde buluşmuş olmasıdır. Elbette doğru ustaya da ulaşmanız gerektiğini unutmayın. Dilerseniz İstanbul ve çevresine bu hizmetimiz de var. İletişim kurduğunuzda belirtmeniz yeterlidir.

Uzmanlardan Destek Alın

Eğer esneme sorunu yaşıyorken tüm çözüm yollarını denemenize rağmen hiçbir ilerleme kaydetmediyseniz diretmemenizi öneriyoruz. Sizi aşan bir durum olduğu ortadadır ve uzmanlardan destek almanızın vakti gelmiş olabilir. Çok farklı bir teknik ile sorun giderilebilir. Kimin yardım edeceği ise çok basit. Alanında yetkin bir parke ustası elbette. Yerinde inceleme ile sorunu kaynağında tespit ederek sizi bu sıkıntıdan kurtaracaktır.

Döşemelerinizi Yenileyin

Son olarak da çözüm için çok geç olan parke esnemesi durumuna değineceğiz. Çünkü esneme ileri boyuta geçip kabarma ve deforme boyutuna geçebilir. Artık bunun için bir çözüm ne yazık ki bulmak güçtür. Peki parke esnemesini çözemiyorum diyenler ne yapmalı? Ne yazık ki tüm döşeme sisteminizi yeniletmeniz gerekecek. Bu defa daha iyi ve daha kaliteli olanı tercih etmenizi öneriyoruz. Çünkü kötü malzeme yine aynı şey ile karşılaşmanıza sebep olacaktır. Yeşil Parke ailesi olarak sizlerin yanınızdayız. Bir telefon ile tüm öğrenmek istediklerinizi öğrenebilir ve siparişlerinizi oluşturabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: Floorpan parke Modelleri

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button