Genel

Parke Gıcırtısı Nasıl Geçer? | 4 Adımda Kesin Çözüm | 2024

Parke gıcırtısı nasıl geçer? sorusuyla karşılaşan bireyler, acil bir çözüm arayışına girer. Yaşam alanında büyük oranda konfor vadeden parkelerin kötü ses çıkarması kabul edilemez bir durum. Ancak günümüzde ev hanımları çok sık karşılaşıyor bu durumla. Kimi zaman ilk döşemeden itibaren sesler başlıyor ya da ilerleyen zamanda dış faktörlerden dolayı gün yüzüne çıkıyor.  Peki ama nasıl giderebiliriz? Ses sorunsalında parke kalitesinin de çok önemli bir faktör olduğu unutulmamalıdır. Kötü materyalinden ve işçilikle üretilen parkelerin gıcırdama ihtimali çok yüksek. Baştan seçimlerinizde kalite odağını öne tutarsanız, ilerleyen yıllarda sorun yaşama ihtimaliniz de o derece düşecektir.

**Mağazamız İstanbul / Ümraniye'de yer almaktadır.

Tüm Türkiye'ye gönderim sağlamaktayız.**

Yeşil Parke koleksiyonlarından satın alacağınız hiçbir üründen parke gıcırdaması yaşanmaz. 6 mm ürünler için de 15 mm ürünler için de aynı durum söz konusu. Kişiler parkelerinden gelen gıcırtıları gidermek adına çok sayıda doğal yöntemler deneme gayretinde. Kimi zaman başarılı olsalar da bu denemelerde, çoğu kez başarısızlıkla sonuçlanıyor. Üstelik parkelere de zarar vermek, hatta performansını tamamen yitirme riski dahi var. Dikkat! Düzgün bir şekilde parke gıcırtısı tamir edilmezse, zeminleriniz hasar görebilir. Bu sebeple yazının devamında parke gıcırtısı nasıl geçer? sorusuna profesyonel bir cevap bulacaksınız.

Laminat Parke Neden Gıcırdar?

Parke gıcırtısını gidermeden evvel bu sorunun nedenleri bilmek önemlidir. Tespit doğru olursa çözüm daha da kalıcı olacak. Peki ama bir parke neden gıcırdar. Bunun çok sayıda sebebi olsa da en temel nedeni olarak montaj hatasını gösterebiliriz. Günümüzde ses çıkaran parkelerin %70’i hatalı montajdan dolayı yaşanıyor. Levha aralarında olması gerekenden daha fazla bırakılan boşluklar buna etki ediyor. İlk zamanlar ses olmaması montajın doğrul olduğu anlamına gelmez. Sıcaklıktan ya da soğuktan dolayı genleşmeler yaşandığında ses de ortaya çıkmaktadır. Parke gıcırtısının diğer bir sebebi de levha altına yalıtım malzemesi kullanmamaktır.

Şilteler parke ile zemin arasındaki boşluğu kapatmak ve ses yalıtımı yapmak için kullanılan ürünlerdir. Eğer levha ile zemin arasında bir boşluk payı olursa, yürüdükçe parke gıcırtısı duymanıza sebep olacaktır. Bu en sık yaşanan durum. Son bir gıcırtı sorunu sebebi de parke altı nem ve rutubettir. Odada aşırı nem olması durumunda parkeye sirayet eder. Belli bir süre sonra da kötü sesler duymaya başlarsınız. Parke altı yalıtımlar da bu nem sorunsalını çok büyük bir oranda çözüme kavuşturmaktadır.

Laminat Parke Gıcırtısı Nasıl Geçer?

Parke gıcırdamaları çok sinir bozucu bir ses kesinlikle. Ev içerisinde adım atmaya dahi insanı soğutabiliyor. Parmak uçlarınızda yürüyorsunuz kimi zaman fakat nafile. Ummadığınız anda çıkan bir gıcırtı tüm keyfisini kaçırıyor. Peki ama böyle yaşamaya, evde huzursuz olmaya devam mı edeceksiniz? Yahut çözüm yolu arayarak o sese karşı net bir galibiyet mi yaşayacaksınız? Bizler, kazanan tarafta olmanız için bu yazıyı hazırladık. Parke gıcırtısı nasıl geçer? İşte %100 çözümü…

Parkeden Gıcırtı Gelen Yerleri Tespit Edin

Ses sorunsalı genel alana yayılan bir durum olmaz çoğu zaman. Bölgesel problemlerden dolayı bu sorun yaşanmaktadır. Yürürken bazı adımlarınızın ardından gıcırtı çıkar. Bu sebeple sorunun olduğu yerleri tespit edin. Tespitin ardından bölgeleri tebeşir ile halka içine alın. Çalışmanız daha kolay olacak. Çünkü soruna doğrudan müdahale edebileceksiniz. Dikkat etmeniz gereken şey, alanı çizerken kalıcı boya kullanmayın. Yüzeye zarar verebilirsiniz.

Parke Gıcırtısı Gidermede Bebek Pudrası Kullanın

Sesten mağdur olan bireyler kendi imkanlarıyla çok sayıda yöntem deneseler de %100 çözüme kavuşamazlar ne yazık ki. Aslında çözüm oldukça basittir. Bebek pudrası parke gıcırtısı giderilmesinde harika sonuçlar yaratıyor. Üstelik doğal ve herhangi bir zararı da yok. Sesin geldiği alanların altına bebek pudrasını bol bol serpiştirin. Levhalar arası sürtünmeden dolayı çıkan kötü sesler bu sayede çözülecek. Bu dediğimizi uyguladığınızda alacağınız sonuçlar sizleri şaşırtacak.

Bebek Pudrasını Parke Aralarına İyi Serpiştirmeyi Unutmayın

Bebek pudrasını nasıl uyguladığınız da önemlidir. Parke yüzeyine serpiştirdiğinizde bunun herhangi bir faydası olmayacak. Tamamen enerjinizi ve vaktinizi harcadığınızla kalırsınız. Burada yapmanız gereken levhaların arasındaki boşluklardan dökmek olacak. Böylece iki levha birbirine sürtündüğünde ses sorunsalı yaşamayacaksınız.

Gıcırdayan Parkeler İçin Ses Yalıtımı Yaptırın

İlerde ses sıkıntısı yaşamamak adına en etkili çözüm aslında parke altı ses yalıtımıdır. Bu teknik sayesinde çok uzun yıllar kusursuza yakın bir performans yakalanır. Eğer çok sonradan yalıtım yaptırmak isterseniz de profesyonel bir parke ustası ile anlaşıp, parkeleri söktürüp yalıtım sonrasında yeniden döşeme yapabilirsiniz. Laminat parkelerde sök tak özelliği var. Doğru şekilde yapılırsa harika bir sonucu bulursunuz.

Ahşap Parke Gıcırtısı Nasıl Giderilir?

Ahşap parkelerin kullanım oranı ülkemizde çok yüksek. Doğal görünümüyle bulunduğu alanda harika bir dönüşüm yaşatıyor. Ama ister yeni isterse de eski döşeme olsun bir süre sonra istenmeyen sesler çıkarabiliyor ne yazık ki. Ahşap parkelerin gıcırtısını geçirmek, laminat parkelerden farksızdır. Aynı süreci burada da uygulayabilirsiniz. Maddeler halinde yeniden süreci hızla anlatalım. Ahşap parke gıcırtısı için en etkili çözüm yöntemi:

  • Rahatsız edici seslerin geldiği alanlar tespit edilip işaretlenmelidir. İşaretleme için tebeşir kullanabilirsiniz.
  • Tespit edilen alanlar kuru ve temiz olmalı.
  • Bebek pudrası temin ederek sürece başlayabilirsiniz.
  • Bebek pudrasını levha arasındaki boşluklarda dökmelisiniz.

Yukarıdakiler uygulanınca sonuç %100 memnuniyet verici olacak. Eğer bu yöntem ile istediğiniz performansı yine alamazsanız bu defa parke altı döşeme tercihine yönelmenizi öneriyoruz. Bunun için de iyi bir usta ile anlaşıp parkenizin altına şilte döşettirmelisiniz. Diğer bir seçenek de zemin döşemelerini yenilemektir. Bazen ne kadar çözüm ararsanız arayın eğer o parkenin miladı dolduysa ne yazık ki çözüm bulamazsınız. Artık ürünlerinizi yenilemenin vakti gelmiş demektir. Bunun için de Yeşil Parke mağazasına güvenebilirsiniz. Yeni nesil teknolojiler ile üretilen ürünlerimizde %100 sessizlik özelliği mevcut. Döşeme konusunda da profesyonel çözümlerimiz var. Bizlere muhakkak ulaşınız.

Parke Gıcırdaması Önleme Yöntemleri

Aslında bu sorun çıkmadan evvel basit çözümler ile sorunun yaşanmasını önleyebilirsiniz. Çoğu zaman bizler sorun çıkınca çözüm arıyoruz. Oysa işi baştan da sıkı tutabiliriz. Böylece büyük oranda maliyet ve mağduriyet sorunu ortadan kalkacaktır. İşte onlardan en önemlilerini listeledik.

  • İlk adım olarak parkenizi en kaliteli seviyede seçin. Çamsan, AGT ya da Desingfloor gibi markaların parkeleri her zaman çok daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Aynı zamanda uzun yıllar boyunca ses sorunsalını engellerler.
  • Döşeme sırasında parkenizin altına muhakkak şilte kaplattırın. Bu çok önemli bir husustur. Parke gıcırdaması sorununu önlediği kadar yalıtım konusunda da iyi bir işlevsellik katacaksınız zemininize.
  • Alanın nem oranına dikkat etmelisiniz. Aşırı nem ve rutubet bir numaralı gıcırdama sebebidir. Parke altına nemlenme sebebiyle sesler duyarsınız.
  • Son olarak da döşemenizi yapacak olan ustanın deneyimli olduğundan muhakkak emin olunuz. Kötü bir döşemenin ardından başta sorun yaşamasanız da kısa süre sonra parke gıcırtısı kaçınılmaz bir son olacaktır.

Parke Gıcırdaması İçin Pratik Çözüm Yöntemi

Parke gıcırdaması genellikle parkenin altındaki destek malzemesinin gevşek olmasından veya parkenin kendisinin gevşek veya yıpranmış olmasından kaynaklanır. İşte parke gıcırdamasını azaltmak veya ortadan kaldırmak için bazı pratik çözüm yöntemleri:

Parkenin Altındaki Destek Malzemesini Güçlendirin: Eğer parke altındaki destek malzemesi gevşekse veya yıpranmışsa, ek destek malzemeleri eklemek veya mevcut destekleri güçlendirmek gıcırdamanın azalmasına yardımcı olabilir. Bunun için parkenin altını açarak gerekli onarımları yapabilirsiniz.

Gıcırdama Yapan Alanları Bulun: Gıcırdamanın hangi bölgelerden geldiğini belirleyin. Bazı durumlarda, gıcırdama yapan parçaları bulmak ve yerlerini güçlendirmek veya yeniden sabitlemek sorunu çözebilir.

Parke Altı Yağlama: Parke altındaki destek malzemeleri arasında sürtünmeyi azaltmak için, parkenin altına bir tür kaygan madde uygulamak (örneğin, talk pudrası veya özel bir yağlama ürünü) gıcırdamanın azalmasına yardımcı olabilir.

Parkenin Üstünü Sabitleyin: Gıcırdama, parkenin kendisinin gevşek olmasından kaynaklanıyorsa, parkenin üst kısmını sabitlemek için daha fazla çivi veya vidalama kullanabilirsiniz. Ancak, bu işlemi dikkatlice yapmalı ve parkenin zarar görmemesine dikkat etmelisiniz.

Profesyonel Yardım Alın: Eğer parke gıcırdaması sorunu çözülemiyor ve sürekli bir problem haline geliyorsa, bir zemin uzmanından veya marangozdan profesyonel yardım almayı düşünün. Profesyonel bir inceleme, sorunun kaynağını daha iyi belirlemenize ve uygun bir çözüm bulmanıza yardımcı olabilir.

Parke gıcırdaması, çoğu zaman ev sahiplerini rahatsız eden bir durumdur, ancak yukarıda belirtilen yöntemler genellikle sorunu çözebilir veya en azından azaltabilir.

İlginizi çekebilir: Parke Altı Strafor Nedir? Nasıl Döşenir? Çeşitleri Neler?