Parke Kalınlıkları Kaç Cm Olmalı? En Güzel Kalınlıktaki Parkeler

Blog geri dön
parke-kalinliklari-3

Parke Kalınlıkları Kaç Cm Olmalı? En Güzel Kalınlıktaki Parkeler

Zemin döşemesinde parke kalınlıkları çok şey ifade eder. Görünüm, stil, tarz, yalıtım ve konfor gibi parametreleri belirlemede sanıldığından da büyük söz sahibidir. Konuyu tam bilmeyen kullanıcılar parke satın alırken bu faktöre dikkat etmez. Ancak iyi bir alışveriş ve yer kaplaması için sipariş vereceğiniz parkenin ne kadar kalın olması gerektiğini bilmelisiniz.

Parkeler farklı kalınlık birimleriyle üretilmektedir. Her yaşam alanına gelişigüzel bir ölçü kullanılmaz. Nasıl ki karo halılarda hav yüksekliği önemli bir parametre ise laminat parke ürünlerinde de kalınlık kıstası değerli bir unsur. Ne kadar kalınlıkta bir parke satın alacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Parke kalınlıkları nasıl olmalı? Hangi kalınlıktaki parke evim için en güzel seçenek? Fiyatları değişiyor mu? gibi soruların yanıtlarını yazdık. Sonuna kadar okumanız önemli.

parke-kalinliklari-1
Parke Kalınlıkları

Parke Kalınlıkları Nedir?

Zeminde kullanılan masif ve ahşap levhaların yerden yüksekliğine parke kalınlıkları denir. Zeminden sıfır noktası alınarak ölçülür. Santim birimi bu levhayı ölçmek için ideal bir birimdir. 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ve 14 cm halinde üretilmektedir. Kalınlık arttıkça dayanıklılık da artar. Fakat kalın parkenin esneme payı daha azdır. İnce parkeler ise daha esnek olurlar. Ama kalın versiyonlarına göre biraz daha hassas olduğu söylenebilir.

Kimi zaman parke kalınlıkları, parke sınıflarıyla gruplandırılmaktadır. Günümüzde 3 tür parke grubu var. Bunlar 31, 32 ve 33 sınıf parke malzemeleridir. Basit bir detaymış gibi görmeyin. Bir parkenin sahip olduğu kalınlık, aslında sizin güç, dayanıklılık ve sıcaklık gibi taleplerinizin gerçekleşmesini belirler. Buna bir de ses yalıtımını eklemeliyiz ki bu konu da kullanıcılar için önem arz eder. Zira kimse alt kat komşusunu rahatsız etmek istemez. Daha evvelinde Evde Alt Kata Ses Gitmemesi İçin Yapılacaklar | 5 Yöntem yazımızla bu konuya fazlasıyla değindik. Okumanızı öneririz.

Bir parkenin ince ya da kalın olması sizi görsel yönden etkilemez. Bu konu tamamen performans ile alakalı bir durum yaratmaktadır. Yani 6 cm kalınlığındaki parke modeli ile 14 cm kalınlığındaki parke ürünü aynı görüntüyü sunar. Oysa güç, dayanıklılık, performans, ısı ve ses yalıtımı gibi konularda çok farklı sonuçlar alırsınız. Bu yazıyı düzenleme amacımız parke kalınlıkları hakkında dikkat etmeniz gerekenleri vurgulamaktır. Böylece doğru sonuca ulaşabileceksiniz. İşte tüm laminat parkelerin kalınlık açıklamaları ve ürün tavsiyeleri.

parke-kalinliklari-2
Parke Kalınlıkları

Laminat Parke Kalınlıkları Kaç cm Olmalı?

Laminat parke satın almak istiyorsunuz ama eviniz için kaç cm kalınlığında uygun olacağını bilmiyor musunuz? Öncelikle doğru kalınlıkta bir levha satın almanız gerektiğini belirtelim. Doğru ürünü doğru alan zemini ile buluşturan herkes mutlu. Alanın ihtiyaçlarını karşılamayacak kalınlıkta bir parke döşetirseniz de sonuçlar kısa süre içerisinde lehinize olacak ne yazık ki. Peki ne yapmalı? Kaç cm kalınlıkta laminat parke alınmalı? Parke kalınları ile en uygun alanlar neresi? İşte cevabı…

a)      6 Cm Kalınlığında Laminat Parke

Sektörün en az kullanılan, ama gündemdeki varlığını hiç kaybetmeyen bir parke kalınlığıdır. 6 cm güzel ve zarif görünür. Lakin hassas ve dayanıklılık seviyesi diğerlerine oranla daha azdır. Eskiden ömürleri kısa olurdu ama yine de günümüz teknolojisinde üretilen 6 cm parkeler bir miktar daha güçlü olabiliyor. Eğer ev gibi çok yoğun ziyaret almayan bir alan için düşünüyorsanız tercih ediniz. İş yerleri için pek önerilmez. Birkaç ürün önerisi:

 • 6 cm kalınlıkta Solid Plus 620 Corsica Oak parke
 • 6 cm kalınlıkta Osmoze 448 Grey Oak parke
 • 6 cm kalınlıkta Vogue 471 Sunset parke
 • 6 cm kalınlıkta Blue Line Wood 906 White parke
 • 6 cm kalınlıkta Vogue 520 Chocolate parke

b)      7 Cm Kalınlıkta Laminat Parke Modelleri

6 cm ölçüsüne oranla biraz daha kalın olsa da aslında özellik itibariyle aynı kategoriye sokabiliriz. Hatta aralarında pek bir fark olmadığını da not düşebiliriz. Ama günümüzde kullanan sayısı az da değildir. Özellikle evlerin odalarında ya da mutfak tipi yerlerde sevilerek kullanılmaktadır. 2023 yılı için en güzel 7 cm parke modellerine firmamızdan ulaşınız. Parke kalınlıkları içindeki 6 cm levha için birkaç önerimiz olacak:

 • 7 cm kalınlığa sahip Creativ 627 Polar Oak parkeler
 • 7 cm kalınlığa sahip Blue Line Wood 912 White parkeler
 • 7 cm kalınlığa sahip Creativ 628 Syracuse parkeler
 • 7 cm kalınlığa sahip Creativ 619 Sardinia Oak parkeler
 • 7 cm kalınlığa sahip Creativ 622 Balearic Oak parkeler

c)      9 Cm Kalınlığında Parke

Nispeten ara parke kalınlıkları kategorisinde gösterilir. Dayanıklılık oranı evlerde kullanıcıların ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayacak düzeydedir. Yer yer ofis alanlarında da kullanılabilir. Tasarımsal güzellik ön plana çıkar bu ürünlerde. Daha çok göze hitap ederler ve bu yönü kullanıcıları çok memnun eder. Eğer önceliğiniz estetik ise firmamızın koleksiyonlarındaki 9 cm’lik laminat parkeleri satın almayı unutmayın. Peki koleksiyonlarda neler var? İşte birkaç 9 cm parke önerisi…

 • 9 cm kalınlıkta Classic Touch Wide Plank parkesi
 • 9 cm kalınlıkta Natural Touch Premium parkesi
 • 9 cm kalınlıkta Natural Touch Standard parkesi
 • 9 cm kalınlıkta Natural Touch Wide Plank parkesi
 • 9 cm kalınlıkta Classic Touch Standart parkesi

d)      10 Cm Kalınlığında Parkeler

Tam bir ara parke kalınlığıdır ki günümüzün en sevilen ve satın alınan ürünleri arasındadır. Onu hem görsel ihtişamı hem de işlevsel performansıyla biliriz. Hafif trafikli ofisler ve her türlü ev ortamlarında döşenebilir. Zeminler şıklık ile buluşurken kullanıcılar da memnun bir zeminin keyfini çıkarırlar. Yeşil Parke firmamızın 10 cm parkelerine bir göz atmanızı öneriyoruz.

parke-kalinliklari-4
Parke Kalınlıkları

e)      11 Cm Kalınlığında Laminat Parke Ürünleri

Güzel olarak nitelendirilen parke kalınlıkları arasındadır. Atölye ya da fabrika dışındaki ticari alanlarda, ofislerde ve mağazalarda kullanılabilir. Beyaz ve ahşap tonları kadar gri renkleriyle de kullanıcıların gönlünü fetheder. Tavsiyemiz bu kalınlıktaki laminat parkeleri firmamızdan satın almanız. Çünkü en iyi ürün, sadece bizde var.

f)       Kalınlığı 12 Cm Olan Laminat Parkeler

2023 yer döşeme modasında en popüler parke kalınları arasında 12 cm ürünler bulunmaktadır. Kalındır ama narin bir görünümü var. Dayanıklılığıyla sizi büyüler. Uzun yıllara varan bir zemin kullanımı arzulayanlara öncelikli olarak 12 cm parkeler öneriyoruz. Harika markalar da var bu ölçüyle ilgili. Örneğin AGT ya da Çamsan, bu konuda size istediğinizi verecek.

g)      13 Cm Kalınlığında Laminat Parke

Parke kalınlıkları grubunda önemli bir ölçü de 13 cm laminat levhalar olmaktadır. Her türlü yere uygulanır. İster ofis olsun isterse de atölye hiç tereddüt etmeden döşetebileceğini bir ürün grubu. Evler için zaten fazlasıyla uygun ve güzel bir seçenektir. Firmamızın 13 cm ölçüsündeki parkelerini hemen inceleyin.

h)      14 Cm Kalınlığında Laminat Parke

Son parke kalınlıkları bilgilendirmemiz de 14 cm olacak. Maksimum kalınlık diyebiliriz bir parke için. Bunun daha fazla üzerinde bir ürün üretimi olmaz. Yine bu ürünleri de koleksiyonumuzdan satın alıyorsunuz.

 

İlginizi çekebilir: Macar Parke Nedir? Özellikleri ve 2023 Fiyatları

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button