Genel

Parke Kayması Nasıl Önlenir? Parke Nasıl Kaymaz? | 2024

Parkeler her ne kadar çok kullanışlı olsa da hatalı kurulum sonucunda istenmeyen sorunlara sebep olabilir. Parke kayması nasıl önlenir sorusunu bu sebeple sıklıkla duyarız. Bu soruna sebep olan şeyse malzemenin kalitesi değildir. Büyük oranda kullanıcı hatasıyla ortaya çıkmaktadır. Hatalı kullanım parkeleri zamanla kaygan hale getirmektedir.

**Mağazamız İstanbul / Ümraniye'de yer almaktadır.

Tüm Türkiye'ye gönderim sağlamaktayız.**

Yanlış kullanımlar parkeye zarar verirken kayganlığını arttırır ve ürünün performansı düşer. Kaygan parkeler kullanıcıların en son karşılaşmak isteyeceği bir sorunsal. Başa gelince de bir an önce kurtulmak isteniyor. Peki bu mümkün mü? Gerçekten de parke kaymasını önleyebilir miyiz? Gelin detaylarına hep birlikte bakalım…

Parkelerin kaymasını önleyecek yegâne uygulama, doğru temizliktir. Parkeleri yıpratan ve zamanla kayganlaştıran şeyin büyük oranda sebebi hatalı temizlik yöntemlerinde ısrarcı olmaktır. Bu sebeple parke temizliği hakkında detaylı bir anlatım yapacağız. Bu yöntemleri uyguladığınızda kayma sorununun önüne geçebileceksiniz.

Parke Temizliği Nasıl Yapılır?

Son yıllarda parke ürünleri yaşam alanlarının büyük oranda içerisine girdi. Hemen her ev ya da iş yerinin zeminin parke sistemlerini görmek mümkün. Fakat gittiğimiz yerlerde kimi parkeleri solgun, yıpranmış ve kaygan bulurken bazılarını da parlak, diri ve kaymayan bir halde görürüz. Bu tamamen doğru ve yanlış bakımla alakalı durumlardır. Peki parke kayması nasıl önlenir? İşte detaylar…

Paspas ile Temizlik Yapın

Parke temizliğinde ıslak bez kullanmak, yapılacak en büyük yanlıştır. Çünkü el yordamıyla temizlenen parkelerde uzun vadede yıpranma görülür. Ayrıca kaygan bir yüzey de görülmeye başlanır. Bu sebeple bez yerine paspas kullanmanızda fayda var. Hem pratik bir çözümdür hem de ürünlerin ömrünü uzatır.

Paspas kullanımında doğru yöntemleri vardır. Aşırı ıslak kullanımlar sorun yaratır. Kayganlığı arttıracağı gibi aynı zamanda parkede şişmelere de sebebiyet verebilir. Bu sebeple kullanmadan önce iyice sıktığınızdan emin olmalısınız. Bu sayede parkelerin yüzeyinin daha kısa sürede kuruması sağlanır.

Bazen paspas çok ıslak olmamasına rağmen sildikten sonra parke yüzeyinde damlacıkları oluşabiliyor. Böyle anlarda kuru bir bez ya da paspas ile üzerinden kurulama işlemi yapabilirsiniz. Temizlik sonrasında yüzeyin kuru olduğundan emin olun. Aksi halde kayganlık kaçınılmaz olacaktır.

Kaliteli Parke Ürünleri Seçin

Bazen parkeyi hatalı kullanmasak da kaygın sorunu görülebilir. Bunun sebebi hatalı malzemeden üretilen bir parkeyi yaşam alanınıza kaplatmaktır. İşte tam da bu nokta da seçilecek markanın kalitesi ve güveni öne çıkıyor. Eğer ucuz ürünler kullanırsanız bir süre sonra parke kayması nasıl önlenir sorunsalıyla karşı karşıya gelirsiniz.

Parke seçmeden önce bazı kriterleri uygulamalısınız. İşe alacağınız parkenin sert ve kalın malzemeden olmasını talep ederek başlayabilirsiniz. Özellikle de meşe ağacından yapılmış parkeleri tercih edebilirsiniz. Zira bu ürünlerin kayma riski minimum seviyededir.

Doğru temizlik yapmanıza rağmen eğer hala kayma sorunsalı devam ediyorsa artık parkeleriniz performansını yitirmiş demektir. Bu noktada alınacak en doğru karar zemin kaplamınızı değiştirmektir. Ancak bu defa hata yapmamak adına kaliteli bir ürüne karar vermelisiniz. Yeşil Parke bu açıdan en doğru adres.

Parke Niye Kayar?

Parkeler bazen ses çıkararak kaygan bir yapıya bürünebilir. Çoğunlukla bu kullanım hatasıyla oluşsa da bazen montaj hatası da sebebiyet verebilir. Örneğin yanlış şap kullanımı, hatalı çivileme ve neme maruz bırakma gibi uygulamalar kısa süre sonra parkeleri kaygan bir hale getirecektir. Buradan da görüleceği üzere montaj kısmına özen gösterilmesi, en az ürünün kalitesi kadar önemli bir detaydır.

Parke Kayması Nasıl Önlenir?

Parkelerin kayması kullanıcıların sıklıkla başına gelebilecek bir durumdur. Böyle bir anda yapılabilecek birkaç ipucu ile sorun giderilebilir. Onlardan bazılarını birkaç maddede derledik:

  1. Temizlik rutininizde birtakım değişikliklere gidin. Hafif nemli paspas kullanmayla işe başlayabilirsiniz.
  2. Halı ya da paspas gibi ürünler kullanabilirsiniz.
  3. Eğer bunları yapmanıza rağmen kayma devam ediyorsa zemin yapınızı yenilemeniz gerekebilir. Bu konuda uzman bir ustadan yardım alın.

Kaymayan Parke Modeli Var mı?

Evet, kaymaz parke modelleri mevcuttur ve özellikle güvenlik açısından önemli olan alanlarda tercih edilebilir. Kaymazlık, genellikle parke yüzeyine uygulanan özel bir kaplama veya dokuma deseniyle sağlanır.

İşte kaymaz parke modellerini sağlamak için kullanılan bazı teknikler:

Yüzey Kaplaması: Parke tahtalarının üst yüzeyine kaymazlık sağlamak için özel bir kaplama uygulanabilir. Bu kaplama, yürüme sırasında daha fazla tutuş sağlar ve kaymayı önler.

Desen ve Doku: Parke tahtalarının yüzeyinde özel bir desen veya dokuma kullanılarak kaymazlık sağlanabilir. Bu desenler ve dokular, ayakkabı tabanlarıyla daha iyi bir temas ve tutuş sağlar.

Kaymaz Astarlar: Parke altına kaymaz astarlar veya alt tabakalar eklenerek zeminin daha iyi bir şekilde yerinde kalması sağlanabilir. Bu, kaymayı önlemeye yardımcı olabilir.

Düşük Parlaklık Seviyesi: Parke yüzeyinin parlaklığı, kayma riskini artırabilir. Daha mat veya düşük parlaklık seviyelerine sahip parke modelleri, daha iyi bir tutuş sağlayabilir.

Kaymaz parke modelleri, özellikle yaşlılar, çocuklar ve engelliler için daha güvenli bir zemin seçeneği sunar. Bu tür parke modelleri, koridorlar, merdivenler, banyolar ve dış mekanlar gibi kayganlık riski taşıyan alanlarda tercih edilebilir.

Yukarıda parke kayması nasıl önlenir konusu için detaylı bir açıklama sunduk. Bu yazımızı beğendiyseniz Dış Cephe ve Bahçe Aksesuarları Modelleri 2022 konusu ilginizi çekebilir. Ayrıca Derin Parke Çizikleri Nasıl Giderilir? yazımızda parke çiziklerinizi gidermenin yöntemlerinizi okuyabilirsiniz.