Genel

9 Maddede Parke Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

parke-kullanirken-dikkat-edilmesi-gerekenler-11

Parke kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var. Eğer evinizin yahut ofislerinizin zeminlerinde laminat parke malzemesi kullanıyorsanız bazı hususlarda dikkatli olmanız gerekiyor. Dayanıklı ve güçlü malzemeler olsalar da hatalı kullanımdan kaynaklı işlevselliğini yitirmelere yaşanabiliyor. Parke tutkunlarına rehberlik edecek harika bir yazı hazırladık. Sonuna kadar okuyup bilgi sahibi olmanızı öneriyoruz. Parke kullanımında çok sayıda önemli husus var. Örneğin pek bilinmez ama bir eve parke döşetildiğinde çok vakit geçmeden kullanıma başlanması gerekiyor. Çünkü boş alanlarda nem ve rutubet riski yüksek olur. Boş ev içerisinde bir parke döşemesi uzun süre duruşa rutubet ve neme maruz kalabilir. Bunun gibi çok sayıda örnek sıralayabiliriz. Ama parke kullanırken dikkat edilmesi gerekenler içindeki 8 temel husus şunlardır…

**Mağazamız İstanbul / Ümraniye'de yer almaktadır.

Tüm Türkiye'ye gönderim sağlamaktayız.**

Laminat parke kullanımında nelere dikkat edilmeli? (8 püf noktası)

  • Parkenin olduğu odalar mutlaka belli aralıklar ile havalandırılmalı,
  • Oda sıcaklığı, uzmanların belirlemiş olduğu aralıklarda olmalı,
  • Zeminler güneşin UV ışınlarından uzak tutulmalı,
  • Topuklu ayakkabılar ile parke zeminlerde yürünmemesi önerilir,
  • Ağır mobilyalar var ise yumuşatıcı keçeler kullanılmalıdır,
  • Aşırı ıslak parke temizliği yapılmaz,
  • Parke üzerine çiçek saksı konulması önerilmez,
  • Evcil hayvanların tuvalet alanları parke üzerlerine inşa edilmez,
  • Kimyasal madde ile parke temizliği yapılmaz.

Laminat Parke Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Parkelerin ömrünü elbette büyük oranda kalitesi belirler. İyi marka bir laminat parkeyi sorunsuz 20 – 25 sene kullanmak mümkün oluyor. Ancak ne kadar kaliteli olursa olsun kullanıcı özensiz ve hatalı zemin kullanımı yaparsa ne yazık ki ömrü çok daha az oluyor. Zarar gören her parke ekstra maliyet çıkarır kullanıcısına. Bu tür sorunsallar ile karşılaşmak istemiyorsanız aşağıda çok detaylı anlattığımız parke kullanırken dikkat edilmesi gerekenler listesine bir göz atın. Pişman olmayacaksınız. Parkeye nelerin zarar verdiğini duyunca hayli şaşıracaksınız.

Halı Modelleri

İlginizi Çekebilecek Halı Modelleri

1.      Parke Kullanılan Alanın Hava Alması Gerekir

Çok sık yapılan parke kullanım hatalarından birisidir. Alanları hava aldırmadan parke kullanmak büyük sorun çıkarır kullanıcısına ne yazık ki. Çünkü rutubet ve nem gibi faktörlerin ana kaynağı havasızlıktır. Hele ki kış aylarında yoğun kombi kullanımında bu daha sık karşımıza çıkar. İdeal olan günde en az bir defa 30 dakika ile 1 saat arasında havalandırma yapmaktır. Parke kullanırken dikkat edilmesi gerekenler listesindeki bu uyarıyı göz ardı etmeyin. Nasıl yapılır? Günde 1 defa pencerenizi ve kapınızı açın. Yaklaşık 1 saat civarı havalandırmanız yeterli olacaktır. Klima kullanımının da buna katkısının olduğunu belirtelim. Klima olan odada nem rutubete pek sık karşılaşılmaz.

2.      Parkenin Olduğu Yerdeki Oda Sıcaklığına Dikkat Edilmeli

Oda sıcaklıkları, zemin malzemelerinin ömrünü belirlemede etkili bir parametredir. Elbette yaşanılan iklim koşullarına göre farklı sıcak şartlar oluşur. Ama parkeler kapalı alanda olduğu için belli bir aralıkta sıcaklık olması gerekiyor. Uzmanlar bu konuda uyarıyor. Laminat parke döşeli bir odanın sıcaklığı 24 – 25 dereceyi geçmemeli. Özellikle buna kış aylarında dikkat edin. Aşırı doğalgaz açması sonucu alan sıcaklığı kimi zaman 29 – 30 dereceleri bulabiliyor. Uzun süreli bu şekilde bir ortamda parke kullanırsanız o malzemenin ömrünü azaltırsınız.

3.      Parkeler Güneş Işığından Uzak Tutulmalıdır

Parke kullanırken dikkat edilmesi gerekenler listesinde güneş ışınları yani UV ışınları bulunuyor. Parkeler ile güneş teması istenmeyen bir durumdur. Eğer bol penceresi olan bir odada döşemeniz var ise muhakkak ışığı kıracak ve yumuşatacak tül perdeler kullanın. Böylece UV ışınlarının zarar verme olasılığı daha da aza indirgenmiş olacak. Diğer bir çözüm de panjur kullanımı. Sorunu %100 olarak çözer. Pencerelerinizi açtığınızda panjurlarınızı 45 derecelik açıya ayarlarsanız evin için tehlikeli UV ışını girmemiş olur.

4.      Topuklu Ayakkabılar İle Laminat Parkelere Basılmaz

Evlerde sık kullanılan parkeler aynı zamanda iş alanlarının da vazgeçilmez zemin döşeme malzemeleri kategorisindedir. Örneğin bir mağaza ya da ofiste sık karşınıza çıkar. Buralarda ayakkabılı kullanım kaçınılmaz. Ancak topuklu ayakkabı ile basmak önerilmeyendir. İşe, çalışanlarınızı bu konuda uyarmayla başlayabilirsiniz. Böylece zemin döşemenizin ömrünü hayli uzatmış olacaksınız.

5.      Sert Mobilyaların Ayakları İçin Koruyucu Keçe Kullanılır

Ev dekorasyonunda mobilyalar önemli bir konu. Özellikle salon, yemek odası ya da oturma alanlarında ağır mobilya unsurları kullanılır. Parkeler bu kadar ağır materyallerin üzerinde hareket etmesine karşı direnç gösteremez ne yazık ki. Peki ne yapmalı? Çözüm oldukça basit. Ağır mobilyalarınızın parkeyle temas eden kısımlarına yumuşak keçe kullanacaksınız. Böylece herhangi bir çizik ile karşılaşmayacaksınız.

Laminat Parke Modelleri

İlginizi Çekebilecek Laminat Parke Modelleri

6.      Islak bez Ya Da Vileda İle Parke Temizliği Yapılmaz

Gelelim laminat parke temizliği konusuna. Resimlerde ya da reklamlarda sık sık elinde ıslak vileda ile parke temizleyen kişiler görürsünüz. Ancak durum bu kadar da masum değil ne yazık ki. Bunlar tamamen bir reklam pazarlama stratejisi ürünü. Eğer parke temizliği yapacaksanız kesinlikle aşırı ıslak bez ya da vileda temas ettirmemelisiniz. Neden mi? Çünkü parkeniz yıpranır ve kabarır. Yüzeyindeki kaplamaları tel tel dökülmeye başlar. Ne yapmalı? Bunun çözümü hakkında Parke Temizliği Nasıl Yapılır? 8 Önemli Püf Noktası konulu bir yazı kaleme aldık. Tıklayıp okuyabilirsiniz.

7.      Parke Üzerine Çiçek Saksısı Koyulacağı Zaman Dikkatli Olunmalıdır

Evlerde güzel görünüm ve temiz hava için bireyler sık sık çiçek saksılıklar kullanmaktadır. Bu güzel bir dekoratif dokunuş. Fakat parkenize zarar vermemesi için ufak bir önlem almanız gerekiyor. Drenaj deliklerinden akacak olan çamurlu su laminat parke döşemeniz için azılı bir düşman. Eğer zemine saksı koyacaksanız mutlaka geniş bir kap altlık koymalısınız. Böylece istenmeyen temasları önleyeceksiniz.

Duvar Kağıdı Modelleri

İlginizi Çekebilecek Duvar Kağıdı Modelleri

8.      Evcil Hayvanların Tuvalet Kapları Parke Üzerine Konulmamalıdır

Günümüzde evcil hayvanlar ile aynı yaşam alanlarını paylaşıyoruz. Bu da haliyle parke kullanırken dikkat edilmesi gerekenler listesine yeni bir madde eklememizi sağlıyor. Kedi ve köpeklerin tuvalet kaplarını parke olan yere koymamanızı öneriyoruz. Zira topraklarını eşeleme esnasında sıklıkla patileri zemine temas ediyor. Bu da çizikleri oluşturuyor. Başta sizi görüntü yönünden etkilemez. Ancak sık tekrarlandığında o bölgede ciddi bir görsel sorun oluşturur. Daha çok beton ya da taş olan zeminlere tuvaletlerini koyarak minik dostlarımıza konforlu bir tuvalet alanı sunabilirsiniz.

9.      Kimyasal Maddeler İle Parke Temizliği Yapılmaz

Parke kullanırken dikkat edilmesi gerekenler konusunun son detayına geldik. O da kimyasallar ile temizlik yapılmaması gerekliliğidir. Ağır kimyasal deterjanların iyi kir çıkaracağını düşünmeyin. Parkenizin rengini hayal dahi edemeyeceğiniz zararlar verirler. Bunun yerine her zaman yumuşak ve doğal ürünler kullanın. Örneğin arap sabunu bu konuda %100 çözüm sunan bir parke temizlik malzemesidir. Aynı şekilde doğal sirke de temizlikte bir numaralı malzemelerinizden biri olmalıdır. Konuyu burada sonlandırıyoruz. Sizin de önerileriniz olursa yorum kısmına bırakabilirsiniz. İyi günler dileriz.   Yeşil Parke Sipariş hattı 7/24: 0 (531) 222 58 58 İlginizi çekebilir: En Güzel Merdiven Parke Kaplama Ürünleri | 6 Parke Önerisi