Parke Nasıl Sökülür? 4 Adımda Kesin Çözüm

Blog geri dön
parke-nasil-sokulur-3

Parke Nasıl Sökülür? 4 Adımda Kesin Çözüm

Evlerinde dekorasyon başlatıp zemin döşemelerini değiştirmek isteyenler için parke nasıl sökülür? sorusunun yanıtı önemlidir. Çünkü yeni bir döşeme yaptırabilmek için önce eskisinden kurtulmak gerekiyor. Kaplama üzerine yeni bir kaplama yapmak mümkün değil. Ev hanımları da bu konuda biraz kafa karışıklığı yaşayabiliyor. Oysa söküm işlemi doğru teknikler uygulandığın çok basit bir süreçtir. Bu yazıda en pratik çözüm seçenekleriyle tanışacaksınız. Keyifli okumalar.

Parke sökme işlemi genelde ömrü tükendiğinde ya da tasarımdan sıkılındığında başvurulan bir yöntem. Kimi zaman hatalı model seçimleri de kısa süre sonra sıkılmaya sebep olabiliyor. Böyle anlarda ev hanımlar komple değişim istiyor. Peki ama var olan parkelerden nasıl kurtulabiliriz? Parke nasıl sökülür? Öncelikle işin ustası ile anlaşmanızda fayda var. Eli tamirata yatkın olmayanlar için aksi durumlar oluşturabilir. Hatta ana zeminin zarar görmesine dahi sebep olma ihtimaliniz var.

parke-nasil-sokulur-1
Parke Nasıl Sökülür?

Parke Nasıl Sökülür?

Parke sökmek kolay bir iş değildir. Ustalık ve uzmanlık ister. Ev hanımları zeminlerini yenilemek istediklerinde ilk olarak bir usta ile anlaşması önerilir. Ama kendi imkanlarıyla da bu işlemi gerçekleştirmek mümkündür. 4 adımda kendiniz yapabilirsiniz. İşte parke nasıl sökülür? sorusunun en pratik yanıtı…

Sökmek İçin Malzemenizi Ayarlayın

Çok sevilen zemin döşemelerinden vazgeçmeye karar verdiğinizde ilk yapmanız gereken alet ve edavat hazırlamanız olacak. Basit malzemeler yeterli olacaktır. Keski, çekiç, pençe, tornavida en temel gereçlerdir. Bu işlemden sonra söküme başlayabilirsiniz.

Parke Süpürgeliklerini Sökmelisiniz

Parkeleri bir arada tutan ve hareket etmemesini sağlayan en önemli unsur süpürgeliklerdir. Bunları sökmeden parkeleri çıkarmanız mümkün değil. Süpürgelikle duvar diplerinde bulunur ve çiviler ile duvar ya da parkeye tutturulmuştur. Keski ya da çekiç ile yavaş yavaş sökebilirsiniz. Ayrıca spatula ve tornavida da iyi bir seçim olacaktır. Tümünü çıkardıktan sonra levhaların çıkarılmasına geçmek mümkün olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken şey aşama aşama söküm yapmaktır. Bir anda süpürgeliği çekerseniz kırmış olursunuz. Bu da duvarınızın zarar görmesi anlamına gelir.

Parkeleri Kapı Girişinden Sökmeye Başlayın

En çok yapılan yanlışlardan birisi de söküm işlemine alanın ortalarından başlamaktır. Doğru olan ise kapı girişlerinden başlamaktır. Rasgele başlanan işlemlerde çok zorlanırsınız. Sırasıyla tek tek çıkarırsanız süreç çok daha pratik bir hale dönüşecektir. Ayrıca parkenizi daha sonra başka bir alanda kullanmak istiyorsanız çıkarma işleminde çok hassas davranmalı ve aşamaları eksiksiz olarak yerine getirmelisiniz. Böylece levhalar zarar görmemiş olacak ve siz de ürünleri bir kez daha kullanabileceksiniz.

Sökülen Levhaları Düzenli Paketleyin

Zeminden çıkardığınız levhaları gelişi güzel kaldırmayın. Unutmayın ki çok kolay çizilebilen ürünlerdir bunlar. Her iki levha arasında mutlaka koruyu bez ya da farklı bir materyal olsun. Birbiriyle doğrudan temasın önüne geçin. Böylece çizilmeyi de önlemiş olacaksınız. Eğer ki bir daha kullanmayacaksınız da dilediğiniz şekilde kaldırabilir ya da atabilirsiniz.

parke-nasil-sokulur-2
Parke Nasıl Sökülür?

Ahşap Parke Nasıl Sökülür?

Ahşap parkeler geçmişten günümüze modasını hiç yitirmeyen zemin ürünleri arasında yer alır. Her dönemin trendlerinde onu mutlaka görmekteyiz. Fakat arızalandığında, kabardığında ya da yenilenmek istediğinde sökülmesi gerekir. Açıkçası laminatlara göre biraz daha zordur bu süreç. Eğer yeniden kullanılması hedefleniyorsa çok hassas davranılması gerekli. Ev hanımları için ahşap parke nasıl sökülür? sorusuna madde madde yanıtladık. İşte detaylar…

Odayı Toparlayın

Ev hanımları sıklıkla odaları boşaltmadan parkeleri sökmeye kalkıyor. Ama bu süreci çok zor yere götürüyor. İşe başlamadan önce sökümün yapılacağı alanda hiçbir eşya olmamalı. Boş alanda çalışmanızı öneriyoruz. Tadilat çok daha güzel olacak. Masa, sandalye, koltuk ve diğer tüm eşyaları diğer odaya taşıyabilirsiniz.

Süpürgelikleri Kaldırın

Levhaları birleştiren şeylerdir süpürgelikler. Onları kaldırmadan söküm yapmanız imkansızdır. Bunu yaparken de kapıya yakın olan yerden başlayarak tüm duvar boyu ilerleyebilirsiniz. Parça parça yapmayın. Yani tüm odadaki süpürgelikler sökülmeden levhaları çıkarmaya başlamayın. Zorlanacaksınız.

Duvardan Çivileri Çıkartın

Süpürgeliklerin çıkmasının ardından duvarda çiviler kalır. Bunların sökülmemesi tehlikelidir. Hem yaralanmaya sebep olur hem de kötü bir görüntü yaratır. Öncelikle düz bir tahtaya ihtiyaç duyacaksınız. Tahta ve çekiç kullanarak rahatlıkla çivileri duvardan çıkarabiliyorsunuz. Tahta kullanmaktaki amaç da duvarı ezerek zarar vermemektir. Elinizde eldiven olmasını tavsiye ediyoruz. Zira batma riski var.

Ahşap Parkeleri Zeminden Ayırın

Levha sökmek için düz ve sağlam bir alete ihtiyacınız olacak. Demir olmasına özen gösterin. Kapı dibinden başlayın. Demiri parkenin altına sokun ve yavaşça yukarı doğru esnetin. Levhanın çıktığını göreceksiniz. Bunu yaparken de 45 derecelik bir açıyı oluşturmalısınız. Yoksa tahtayı kırarsınız. Tüm parkeler için sırayla aynı tekniği uygulayın.

Ahşap parke nasıl sökülür? sorusunun yanıtı bu kadar basittir. Kendiniz de doğru ekipmanlar ile doğru yöntemleri uyguladığınızda kolaylıkla zemin döşemelerini yerinden çıkarabilirsiniz. Bundan sonra dilerseniz paketleyip depoya kaldırabilirsiniz, dilerseniz de çöpe atabilirsiniz. Tamamen sizin tercihinize bağlı burası. Kırılan parçaları da tekrar kullanamayacağınızı belirtelim. Atmanız gerekecek.

Masif Parke Nasıl Sökülür?

Masif parke 7’den 70’e herkesçe beğeniyle kullanılan zemin döşemeleridir. Yenilenmek istendiğinde ya da başka bir alana taşınmak istendiğinde sökülmesi gerekir. Masif parkeler de tıpkı diğer türlerde olduğu gibi söküm yöntemleri uygulanır. Ekstra bir şey yapmanıza gerek yok.

Masif parke söküm ipuçları:

  • Çalışmanın yapılacağı odayı boşaltın. Eşya kalmasın.
  • İhtiyacınız olan araç ve gereçleri hazır bulundurun.
  • Sökülen parkeler için yapacağınız paketleme malzemelerini hazırlayın.
  • İşleme süpürgelikleri çıkararak başlayın.
  • Çıkan süpürgeliklerin geride bıraktığı çivileri duvardan çıkartın.
  • Levhaları kapı tarafından sökmeye başlayın.
  • Kırık parçaları atın. Sağlamları güzelce paketleyin.
  • İşlem tamamlandı. Artık parkelerinizi söktünüz.

Parke Süpürgeliği Nasıl Sökülür?

Son olarak en çok aratılan konu olan parke sökümüne bakalım. Çünkü sürecin en zorlu aşamalarından birisidir. Burada yapılan hataların başında rastgele bir yerden başlamak oluyor. Doğru olan ise kapının dibinden başlamaktır. Sırayla yavaş yavaş odanın diğer taraflarına ilerleyerek duvardan ayrılır. Çekip ya da tornavida kullanabilirsiniz. Ama duvara zarar verme ihtimaline karşı uzun bir tahta ayarlayın. Çekiç ile duvarın arasına bu tahtayı sıkıştırın. İşlem bu kadar basit işte. Pratik yöntem ile tüm süpürgelikleri sökebilirsiniz.

Parke Sökülürken Kırılır mı?

Parkeler sökülürken mutlaka zaiyatlar olacaktır. Tüm parkeleri %100 başarıyla sökmek imkansıza yakındır. Yani çıkarma işlemi sırasında kırılan parke levhaları olursa bu sizin motivasyonunuzu düşürmesin. En usta isimler bile mutlaka zaiyat vermektedir. Önemli olan doğru yapmak ve hasarı en aza indirgemektir. Böylece yüksek başarı oranına ulaşmak mümkün hale gelecektir. Ayrıca kimisi bir daha kullanmamak üzere parkelerini söküyor. Böyle anlarda hassas davranmak yerine levhaları sertçe çıkarabilirsiniz. Ne de olsa kırılması sizin için bir sorun teşkil etmeyecek.

Yeşil Parke sektörün en kaliteli ven en fazla çeşidinin olduğu koleksiyonlarına sahip. Alacağınız parkeleri sonraki yıllarda kolayca söküp başka yerlerde de kullanabiliyorsunuz. Sağlam parkenin sökümü daha kolaydır. Çünkü kırılma yapmaz. Detaylı bilgi için bize yazabilirsiniz. Ya da iletişim araçlarımızı kullanabilirsiniz. İyi günler.

 

İlginizi çekebilir: Ahşap Deck Kaplama Nedir?

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button