Genel

Parke Ölçüsü Nasıl Alınır?

Parke ölçüsü nasıl alınır? sorusu özellikle yaşam alanındaki zemin dekorasyonunu yeniletmek isteyenler için önemli bir konu. Ölçüler alınarak hem tarz ve stiller belirlenebilir hem de kabaca bir maliyet hesaplaması yapılır. Ayrıca bazen ölçü hesaplamak, doğru ürünü bulmaya da yardımcı olan bir faktör olarak öne çıkar.

**Mağazamız İstanbul / Ümraniye'de yer almaktadır.

Tüm Türkiye'ye gönderim sağlamaktayız.**

Parkeler birkaç katmandan oluşmaktadır. En üstteki katmanına ‘aşınma katmanı’ ismi verilmektedir. Bu katman gözle görülen ve üzerinde yürünülen kısımdır. Farklı tip ağaçlardan oluşabilir. Alt katmanlar ise genel olarak çam ya da ladinden oluşur. Nem koşullarına karşı parkelerde hareketlenmeleri önler bu kısım. Hareketlenmeyi önlemek, doğru ölçü ve montaj ile mümkün olabilir. Peki ama parke ölçüsü nasıl alınır? İşte detaylar…

Bilindiği üzere parke modelleri ve boyutları farklı yapılarda üretilmektedir. Genel olarak her alana uyacak yapıda olsalar da bazı durumlarda monte sorunsalı yaşanabilir. Bu sebeple ölçüleri hakkında bilgi sahibi olmak önemli bir detay.

Halı Modelleri

İlginizi Çekebilecek Halı Modelleri

parke-olcusu-nasil-alinir-3

Parke Ölçüsü Nasıl Alınır?

Parke Ölçüsü Hesaplama

Zemin sistemlerinde satın almadan önce bireylerin yapması gerekenlerin başında doğru ölçü almak geliyor. Ancak bu sayede doğru seçimler ve miktarlar belirlenebilir. Fakat bu işlem incelik ister. Birçok faktör göz önünde bulundurulması gerekir. Örneğin hava koşullarına göre esneme ve daralma gibi fiziki tepkimeler mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. O halde parke ölçüsü nasıl alınır? sorusunun yanıtına geçelim.

Malzemenin bitmesi işin gecikmesi anlamına gelir. Böyle bir sorunsal ile karşılaşmamak adına yapılacak en doğru şey ölçüleri sağlıklı almaktır. Öncelikle metrekare hesabının kullanıldığını söylememizde fayda var. Yani uzun kenar ile kısa kenar orantılamasının yapılması gerekmektedir. Sadece odanın metrekaresini bulmak yeterli olmaz. Zira kenarlarda ortalama 7 ila 15 milimetre aralığında bir boşluk bırakılması istenir. Hesaplamalar yapılırken bu durum göz önünde bulundurulmalı.

Parke ölçüsü nasıl alınır? sorusunu bir örnekle daha da net bir şekilde anlatmakta fayda var. Örneğin 20 metre karelik bir odayı ele alım. Bu odanın uzun kenarı 5 kısa kenarı ise 4 metredir. Birbirine orantılandığında 20 metre kare olduğu bulunur. Fakat bu sizin 20 metre kare parke sipariş vereceğiniz anlamını taşımaz. Daha önce de bahsettiğimiz üzere kenarlarda genleşme payı bırakılır. O halde durumu şu şekilde özetleyebiliriz: 20 metrekarelik biroda için 15 milimetre bir boşluk payı eklenir ve alınacak parkenin miktarı 21,22 metrekare olur.

1 Paket Parke Kaç Metrekare Yer Yapar?

Parkeler fabrikadan paketler halinde çıkar ve kullanıcılara bu şekilde teslim edilir. Fakat kullanıcılar bu paketlerin nasıl bir alana tekabül edeceğini pek bilmezler. Bu sebeple en garanti hesap birimi olan 1 metre ölçeğine göre hareket etmek isterler. Parke paketleri içerisinde genelde 8 adet levha bulunmaktadır. Bu sayılar elbette firmalara göre değişebilir ama genel olarak durum bu şekildedir. 8 adet levhanın yaşam alanında kaplayacağı yer ise yaklaşık 1,84 metrekaredir. Hesaplamalarınız yaparken bu bilgiyi göz önünde bulundurabilirsiniz.

Laminat Parke Modelleri

İlginizi Çekebilecek Laminat Parke Modelleri

1 paket parkedeki 8 levhanın zemindeki karşılığının 1,84 metrekare olduğunu belirttik. Parke ölçüsü nasıl alınır? sorusuna buradan da bir yanıt bulmak mümkün. Öncelikle odanın kaç metrekare olduğunu hesaplayın. Çıkan sonucu 1,84 ile bölüm. Buradan kolaylıkla kaç pakete ihtiyaç duyacağınızı bulacaksınız. Örneğin 100 metrekarelik bir alana parke döşeteceksiniz. 100 bölü 1,84 yaptığınızda sonuç 54,34 yapar. Sizin bu durumda 55 paket parke almanız gerekecek.

parke-olcusu-nasil-alinir-2

Parke Ölçüsü Nasıl Alınır?

Duvar Kağıdı Modelleri

İlginizi Çekebilecek Duvar Kağıdı Modelleri

Parke Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Parke fiyatı hesaplaması, parke ölçüsü nasıl alınır? sorusunun yanıtıyla doğru orantıdadır. Ölçünün alınmasının ardından ortaya çıkan sonuç, aynı zamanda sizin kaç paket parke alacağınızı da belli eder. Bu sayede net bir fiyat belirlemeniz mümkün olmaktadır. Burada en çok dikkat etmeniz gereken şey siparişlerinizi ucu ucuna vermemek olacak. Zira döşeme sırasında fire payını da düşünmek gerek. O sebeple bizler her zaman 3-4 levha yedekte kalacak şekilde sipariş verilmesini öneriyoruz.

Yeşil Parke, sektörün en üst kalitede parkelerini üreten ve bunlar kullanıcılar ile en makul fiyatlar ile ulaştıran firmadır. Zengin çeşitliliğimiz sayesinde hemen herkes kendi tarzına uygun modellere sahip olabiliyor. Ayrıca parke ölçüsü alma ve döşeme konusunda da uzman ekiplerimiz 7/24 hizmet sağlıyor.

 

İlginizi çekebilir: Parke Döşetmek İyi Bir Karar mı?