Parke Parlatma Yöntemleri | Parkeler Nasıl Parlatılır?

Blog geri dön
parke-parlatma-1

Parke Parlatma Yöntemleri | Parkeler Nasıl Parlatılır?

Zemin döşemeleri günümüzün en özel ürünlerine sahip. Ama zamanla canlılığını yitirebiliyor. Parke parlatma ile bu canlılık zeminlere yeniden kazandırılıyor. Çoğu ev hanımı bilmez ama laminatlar ya da ahşaplar belli dönemlerde cilalama işlemine tabi tutulması gerekiyor. Uzmanlara göre 2 yılda bir mutlaka evlerdeki parkelerin cilalanmalıdır. Aksi halde o ilk günkü güzelliğini yavaş yavaş yitirecektir. Bu da kullanıcılar adına hoş olmayan bir görünüm anlamına geliyor.

Tozlanan parkeleri silerken kullanılan arap sabunu ya da diğer malzemeler başta güzel ve canlı bir görünüm sunar. Ancak zaman geçtikçe yerini mat ve keyifsiz bir hal almaya başlar. Bu durum artık parkenizin cilalanması gerektiğini işaret etmektedir. Kullanım yönünden bir sorun çıkarmaz. Ancak görsel açıdan dekorasyonu olumsuz hale getiren bir durum oluşturmaktadır. Hatta ev hanımları sırf bu kötü e cansız görünüm sebebiyle zemin döşemelerinden kolaylıkla sıkılabiliyor. Peki ama parke parlatma yöntemleri nelerdir? Detaylarıyla açıklayacağız.

Günümüzde sistre adı verilen bir cilalama yöntemi var. Bunlar genelde masif ve ahşap parkelerde kullanılıyor. Laminat parkelerde ise sistre uygulamaya gerek duyulmuyor. Çünkü daha üretim kısmında boya cila tekniği uygulanıyor bu ürünlere. Ama farklı ve özel cila kullanabilirsiniz. Örneğin son yıllarda parke parlatma cilası çok kullanılmaktadır. Birkaç saatinizi ayırarak zeminlerinizi ilk döşettiğiniz güne geri döndürebilirsiniz. Parkemi parlatmak istiyorum diyenler yazının devamını mutlaka okusun.

parke-parlatma-2
Laminat Parke Parlatma

Laminat Parke Nasıl Parlatılır?

Parke parlatma ihtiyaçlarını çözüme kavuşturmak önemli bir konu. Zira ev hanımları özellikle yaşam alanının enerjisini zemin döşemelerinin sağladığına inanır. Eğer ki solgun bir parkeye sahip olunursa o evde bireylerin enerjisi düşük olacaktır. Bunun için aşınmış zeminlerinizi yenilemek yerine parlatma uygulamasına yönelebilirsiniz. Hem çok sevdiğiniz ürünlerinizi kullanmaya devam edecek hem de ekstra maliyet çıkarmamış olacaksınız.

Laminat parkeleri parlatma yöntemler…

Kullandığınız Temizlik Ürünlerine Dikkat Edin

Günümüzde parke aşınmasının en temel faktörü çok sık temizlik yapmak ve bu esnada aşındırıcı kimyasallar kullanmaktır. Laminat parkeler sizlere cilalı olarak gelir ve uzun yıllar bu parlaklığını tek başına koruyabilir. Anca yanlış temizlik malzemeleri yüzey kaplamasına zarar verir. Zamanla da parkede solmalar yaşanır. Eğer daha doğal hijyen araçlarına yönelirseniz daha uzun vadeli parlaklıklara kavuşabilirsiniz.

Parkelerdeki Derin Çizikleri Giderin

Mobilyalar, topuklu ayakkabılar ya da evcil hayvanlar zamanla parkelerde derin çiziklere sebep olabiliyor. Parke parlatma işlemine geçmeden önce eğer varsa bu tür çizikleri gidermenizi öneriyoruz. Cila daha sağlıklı tutar ve daha canlı bir görünüm elde edilir bu sayede. Çizik giderici çok sayıda macun bulunmaktadır. Ayrıca bu konuda detaylı bilgi sahibi olmak için Derin Parke Çizikleri Nasıl Giderilir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Parkelerinizi Arap Sabunu İle Temizleyin

Düzenli parke temizliklerinizde arap sabunu tercih etmenizi öneriyoruz. Bu sayede zemin döşemelerinizin parlaklığı daha da uzun sürecek. Hem doğal üründür hem de zemine zarar vermez. Vileda kovanıza birkaç damla damlatmanız yeterli olacaktır. Çok ıslak silmemeye de özen gösterin.

Parlatmadan Önce Parkenizi Kurulayın

Çoğu kişinin yaptığı en önemli hatalardan birisi de ıslak zeminlere cila uygulamaktır. Bu tür durumlarda tam etki alamazsınız. Zeminin tamamen kurulanması gerekiyor. Ancak bu şekilde istenilen performans elde edilebilir. Kuruttuktan sonra sprey parke parlatma ürünlerini yüzeye uygulayabilirsiniz.

Son Çare Olarak Sistre Yaptırın

Tüm bu adımları uygulamanıza rağmen laminat parkenizin istenilen parlaklığa ulaşmadığını düşünüyorsanız uzman bir firma ile anlaşıp sistre çektirebilirsiniz. Profesyonel cihazlar ile bu işlem yapılıyor ve %100 sonuç elde ediliyor. Biraz maliyetli bir seçenek ama tüm zemini değiştirmeye göre makul diyebiliriz.

Ahşap Parke Parlatma

Ahşap parkeler laminatlara oranla daha çabuk kararma ve solma işlemine maruz kalmaktadır. Bunun temel sebebi %100 doğal ürün olmalarıdır. Ayrıca çoğu modelin üretiminde cila kaplaması yapılmaz. Bu sebeple de belli periyotlarda sistre yapmak kaçınılmaz oluyor. Peki ahşap parke parlatma nasıl yapılır? İşte yanıtı…

En temel çözümün sistre olduğunu söylemiştik. Buna başvurmadan evvel kendi imkanlarınızla da uygulayacağınız yöntemler var. Özellikle de yeni alınmış bir ürünse kesinlikle belirteceğimiz yöntemi uygulamalısınız. Bir kova suyun içerisine az miktarda arap sabunu ve sirke damlatın. Daha sonra önceden temin ettiğiniz mikrofiber bez ile suyu köpürtün. Bezi iyice sıkın ve sonrasında zeminlerinizi güzelce silin. Çok iyi bir şekilde parladığını göreceksiniz. Kısa süreli bir çözüm ama yine de istediğiniz performansa erişmenizi sağlıyor.

En iyi parke parlatma yöntemi usta çağırmaktır. İşinin ehli bir kişi özel teknikler ve kaliteli ürünler ile kısa sürede pasparlak yapar zemin döşemelerinizi. Aynı zamanda parkenin kalitesi de önemli bir faktör diyebiliriz gönül rahatlığıyla. Çünkü kötü bir ürün kısa sürede canlılığını yitirir. Üstelik parlatsanız bile cila iyi tutmaz ve tam istenilen görüntü sağlanamaz. Bu sebeple alışverişlerinizde Yeşil Parke modellerini tercih edebilirsiniz. Günümüzün en kaliteli zeminlerine sahip olacaksınız. Hemen şimdi iletişim araçlarımız üzerinden siparişlerinizi oluşturun.

parke-parlatma-3
Parke Parlatma

Parke Parlatma Cilası

Kimyasal ürünleri parkeye vurmak kesinlikle önerilmez. Ama sırf bu ürünler için özel olarak üretilen parke parlatma cilası var. Bu ürünleri yüzeye gönül rahatlığı ile uygulamanız mümkün. Kendiniz bu cilayı parkenize uygulayabiliyorsunuz ama işlem sonunda kıymıklar ortaya çıkabiliyor. Bu sebeple sistre makinesi ile uygulanması önerilir. Böylece pürüzsüz bir yüzey ortaya çıkar.

Parke cilalaması yapmadan önce zeminlerin iyice süpürülmesi gerekir. Aynı şekilde kuru da olması istenir. Sonra sistre makinesi ile zımpara yapılır zemine. Pürüzsüz bir görünüm kazanıldıktan sonra da cila uygulanmaktadır. Fakat sistre makinesini sizin temin etmeniz zor ve maliyetlidir. Bu sebeple parke cilalama şirketlerinden hizmet alabilirsiniz.

Laminat Parke Parlatma Cilası

Günümüzde çok sayıda laminat parke parlatma cilası var. Çoğu iyi işlevselliğe sahip. Fikir edinmeniz için birkaç marka önerisinde bulunduk. Bu ürünleri parlatma sürecinizde tercih edebilirsiniz.

  • Mellerud Parke Parlatıcı Ve Temizleyici 1 lt
  • KCR Parlak Parke Cilası 1 Litre
  • Düfa Art-Tex Parke Vernik Cila Parlak 2.5 Lt
  • Fawori Parke Cilası 2,5 Lt
  • Altron Parke Cilası Parlak
  • Hemel Home – Su Bazlı Parke Vernik Cila ( 2.5 Lt ) Ipek Mat
  • Sayerlack Poliüretan Parke Cilası Parlak 3 lt
  • Hemel Heavy Traffic – Çizilmez Parke Cilası 5+0,5 Lt

Parke Parlatıcı Sprey Nedir?

Yaşadığı zemin kararması sorununa hızlı, etkili ama kısa vadeli bir çözüm arayanlar için parke parlatıcı sprey ürünleri iyi bir alternatiftir. Kuru zemine uygulanır ve sıkılan alanlar hemen parlar. Ama normal cila gibi kaplayıcı bir özelliği olmadığı için temizlikten sonra bu özelliğini yitirmektedir. Fiyatları ise 120 TL’den başlıyor 250 TL’ye kadar çıkabiliyor. Bütçenize hangisi uygun ise onu tercih edebilirsiniz.

Parke parlatma işlemlerinizde daha kolay bir süreç ile karşılaşmak istiyorsanız en başta zeminlerinizi kaplatırken Yeşil Parke ürünleri tercih edin. Hem daha az maliyet harcayacaksınız hem de parlatmanız kolay olacak. Özellikle ahşap ve laminat gibi modellerde mutlaka kaliteli ürünlere yönelin.

 

İlginizi çekebilir: Parke Nasıl Sökülür?

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button