Genel

Parke Tamiri Nasıl Yapılır? | 8 Adımda Kesin Çözüm | 2024

Parke tamiri, her evde zamanla yaşanabilen kayma, kırılma gibi sorunlar sonucunda lazım olabilecek bir durumdur. Basit bakımlar ile basit çözümler bulmak mümkün. Bazı sorunsallar daha profesyonel bir yaklaşım da isteyebilir. Öncelikle sorununuzu tespit etmelisiniz ki sonuca doğrudan ulaşmanız mümkün olsun. Kırılan parke tamir edilir. Arası açılan laminat parkenin tamiri mümkündür. Kabaran parkeler için de ne yapılır? sorusunu yanıtladığımız yazımızı okuyabilirsiniz.

**Mağazamız İstanbul / Ümraniye'de yer almaktadır.

Tüm Türkiye'ye gönderim sağlamaktayız.**

Zeminde yaşanan hasarın boyutuna göre parke tamiri uygulamasına geçilmek mümkündür. Bazı durumlarda ise tamir edilemez. Örneğin sudan aşırı derecede kabarmış bir parkeyi tamir edemezsiniz. Yenisiyle değişim yoluna gitmeniz gerekecek. Şimdi detaylara geçiyoruz.

Laminat Parke Tamiri

Laminat parkeler günümüz dünyasında en çok kullanılan zemin döşemesi olduğu için, onarımı da en fazla merak edilen konular arasında yer almaktadır. Ev hanımları kimi zaman arası açılan parkelerden rahatsız olurken kimi zaman da çatlayan ya da kırılan levhalardan mustarip olurlar. Birkaç püf noktasını bildiğiniz taktirde sıkıntı yaşamanıza gerek yok. Az maliyet ile hızlı çözümlerin nasıl olduğunu yazının devamında anlattık. İşte laminat parke tamiri nasıl yapılır? sorusunun detaylı analizi. https://youtu.be/x4-lnD3_o3E

Hasarı Tespit Edin

İlk adım hasar tespiti olmalıdır. Sorun bilinirse çözüm yoluna da gitmek kolay olacaktır. Parkelerde tamiri gerektirecek çok sayıda sebep olsa da en çok karşılaşılan sorunsallar arası açılma ve kayma olmaktadır. Hasarı tespit ettiyseniz şimdi çözümüne adım adım geçebiliriz.

Bölgesel Parke Kabarması Tamiri

Yaşam alanındaki yüksek nem oranından dolayı ya da su almalardan ötürü bölgesel kabarmalar meydana gelebiliyor. Rutubet de bunların başında gelmektedir. Böyle anlarda duvar dibinden başlayarak süpürgeliği sökün. Kabaran yerlerdeki levhaları çıkarın ve yenisini monte edin. Sonra tekrar süpürgelikleri yerine yerleştirin. İşte bu kadar basit.

Parke Arası Boşlukları Giderme Yöntemi

Döşeme aşamasında ustaların hatalı derecede boşluk bırakmasından dolayı parkelerin hareket etmesi ve boşluk kalması gibi sorunlar sıkça yaşanmaktadır günümüzde. Döşeme esnasında süpürgelikleri ayarlamak ve genleşme, esneme gibi faktörleri göz önünde bulundurmak için bir miktar boşluk bırakılmaktadır. İşinin ehli olmayan ustalar kimi zaman bu seviyeyi hatalı uyguladığı için kullanıcılar mağdur oluyor. Çözümü iste gayet basit ve pratik. Bu iş için özel parke dolgu macunları satılıyor. İhtiyacınıza göre temin ederek boşlukların arasını doldurabilir, böylece kayan parkeleri önlemiş olursunuz. Burada dikkat etmeniz gereken tek şey ise macunu parkenizle aynı renkte seçmeniz olacak.

Parkelerdeki Kambur (Tümsek) Oluşumunun Çözümü

Yaşam alanlarındaki zeminlerde sıkça karşılaştığımız sorunlardan birisi de parke kamburudur. Temel olarak orta kısmın kenarlar göre daha yüksek olma halidir diyebiliriz. Ana sebebi ise rutubet ve nemdir. Çözümü için de tümseğin olduğu yer belirlenmeli, daha sonra sistre ve cila yöntemi ile tümsek giderilmelidir. Bunun için bir uzman hizmete ihtiyacınız olacak.

Kalkan Parke Kenarlarını Düzeltme Yöntemi

Bu durum, tümsek oluşumunun tam tersidir. Neme bağlı olarak duvar diplerindeki parkelerin mevsimsel dönemlerde yükseldiği görülür. Ana sebebi de artan nem oranıdır. Çözümü ise odadaki nem oranını düşürmektir. İdeal oran olan %20’lik seviyelere nemi çekerseniz sorunu büyük oranda çözmüş olacaksınız.

Parkedeki Seviye Farklılıklarının Çözümü

Hatalı sistireleme yüzünden parke levhalarında seviye farklılıkları olabilmektedir. Yanlış açıdan sistireleme yapmak, bu tür sorunsallara sebebiyet verebiliyor. Çözüm için doğru ve uzman bir ekipten yeniden sistireleme işlemi yapmalarını talep etmelisiniz. Bireysel olarak yapabileceğiniz bir durum ne yazık ki yok.

Parke Deliklerini Giderme

Halısız evlerde sandalye ve koltuk ayakları zamanla parkelerde delik oluşumuna sebebiyet vermektedir. Bu delikler kararıp kötü bir görüntü oluşturuyor. Çözümü için çizik macunu kullanabilirsiniz. Eğer ki macun ile kotarılamayacak düzeyde bir deformasyon var ise sistre yaptırmanız en iyi tercih olacaktır.

Parkelerdeki Renk Farklılıklarını Giderme Yöntemi

Odalardaki parkelere değen güneş ışınları, zamanla renklerinde solma etkisi yaratabiliyor. Özellikle de bu temaslar bölgesel yerlere düşüyorsa, levhalar arası renk farklılıkları kaçınılmaz oluyor. Kötü bir görüntüyü gidermek için sistireleme yaptırmalısınız. Böylece renkler birbirine eşitlenecektir. Parke tamiri için profesyonel bir hizmet almanızı öneririz. Yukarıda çok sayıda parke tamiri konusuna değindik. Şimdi de bunların ne kadar maliyette olduğuna bakacağız. Detaylı bilgi için de Yeşil Parke telefon numarasını kullanmanızı öneririz. Aklınıza takılan her türlü konu için 7/24 danışma sağlayabilirsiniz.

Parke Tamiri Fiyatları 2024

Parke tamiri işlemi çoğu zaman bireylerin kendi imkanlarıyla çözülebilecek sorunlar değildir. Muhakkak bir parke tamircisi ayarlanmalı ve bu kişilerin profesyonelliğinden, teknolojik cihazlarından yararlanılmalıdır. Fiyat olarak ise çok değişken ve farklı tarifelerin olduğu bir sektör. Ayrıca sorunun düzeyi, çalışılacak alan gibi durumlar da etki sahibidir. Burada metrekare başına bir fiyat vermek daha sağlıklı olacak. Parke tamiri metrekare fiyatı 50 TL’den başlar 100-200 TL aralığına kadar çıkabilir. Ücretsiz keşif sunan parke ustalarını tercih ederseniz, daha sağlıklı bir fiyat alabilirsiniz.

Parke Tamiri Kiti Fiyat 2024

Parke tamiri yaparken çok sayıda alet edevat ihtiyacınız olacak. Bunları ayrı ayrı temin etmek hem zor hem de maliyetli olabiliyor. Bunun için özel parke tamiri kiti üretilmektedir. Basit sorunlar için hayli işlevsel olan bu kitlerin içerisinde ihtiyacınız olan her türlü aracı bulmanız mümkündür. Online sipariş ile 235 TL – 300 TL aralığında tamir kiti alabiliyorsunuz. İçerisinde şunlar var:

  • Elektrikli ütü
  • 11 adet balmumu bloğu
  • 2 adet tırmalama bloğu
  • Sünger
  • Kumaş
  • Saklama kutusu

Parke Tamiri Macunu Fiyat 2024

Parke tamirinde macunun önemine de değinmekte fayda var. Çünkü günümüzde en çok çizilme, delinme ya da boşluk gibi sorunlar ile karşılaşıyor ev hanımları. Bu tür problemler için üretilen macunlar ile tüm sorunları çözüm ile buluşturabiliyorsunuz. Bu ürünleri tek olarak satın alabileceğiniz gibi kit halinde de alabiliyorsunuz. Tekli parke tamiri macunu 2024 yılında 50-60 TL aralığında oluyor. Kit fiyatı ise 145-250 TL aralığında oluyor ve içerisinde 15’den fazla renk macun bulunuyor.

Parke Tamiri Ustası Ne Kadar?

Parkelerinizi tamir ettirmek için usta çağıracağınız zaman bir hizmet bedeli ödemeniz gerekmektedir. Çoğu kişi ücretsiz keşif desteği sağlıyor. Evinize gelip sorunu inceliyorlar ve size çözümü için bir ücret belirliyorlar. Kimisi de bu işlem için de para almaktadır. Peki ama parke tamiri ustası ne kadar? İşte detaylar… Her parkecinin tamir hizmeti ücreti farklıdır. Çünkü sorunun farklı olabileceği gibi ustanın da bir kalite seviyesi vardır. Zeminler önemli alanlar olduğu için uzmanlar ile çalışmak doğru olacak. Böylece uzun yıllar sorunsuz bir şekilde döşemelerinizi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Usta hizmet bedeli 2024 listesi için telefon ile irtibat kurmanız gerekiyor. Net rakamlar bu yöntem ile elde edilebilir. Son olarak sizlere parkelerinin kalitesinin, yaşanılan sorunlar ile ilişkisinden bahsedeceğiz. İyi bir parke kullanıcısına en az sorunu yaratan parkedir. Unutmayın ki kötü ürün her zaman size engel ve dert yaratır. Yeşil Parke ürünlerini tercih ederek parke tamiri gibi bir sürece ihtiyacınız olmasın.

Parke Tamiri Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Parke tamiri yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta vardır. İlk olarak, tamir edilecek parkenin cinsini ve hasarın boyutunu doğru bir şekilde tespit etmek gereklidir. Parke cinsine uygun tamir malzemeleri seçmek, tamirin uzun ömürlü olmasını sağlar. Tamir işlemi öncesinde parke yüzeyinin iyice temizlenmesi ve zımparalanması, yapışkanların ve dolgu malzemelerinin daha iyi tutunmasını sağlar. Dolgu ve macun kullanımı sırasında, malzemenin renk ve dokusunun mevcut parke ile uyumlu olmasına özen göstermek, estetik açıdan bütünlük sağlar. Ayrıca, tamir işleminden sonra yüzeyin düzgün ve pürüzsüz olması için uygun şekilde zımparalanması ve cilalanması gereklidir. Eğer büyük bir alan tamir ediliyorsa, işlem sırasında tüm odanın havalandırılması önemlidir çünkü bazı tamir malzemeleri güçlü kokular yayabilir. Son olarak, tamir işlemi tamamlandıktan sonra parke üzerinde ağır eşyaların hemen yerleştirilmemesi, dolgunun ve yapışkanların tamamen kurumasını beklemek, tamirin kalıcılığını artırır. Bu adımlar, parke tamirinin hem estetik hem de fonksiyonel olarak başarılı olmasını sağlar.

İlginizi çekebilir: Manisa Parke Döşeme