Genel

Parke Temizliği Nasıl Yapılır? 8 Önemli Püf Noktası

parke temizligi nasil yapilir 11

Parkeler uzun süreli kullanılan zemin döşemeleridir. Ama bunun süresinin belirlenmesinde parke temizliği çok önemli bir faktördür. Doğru ve düzenli olarak yapılan temizlikler zemin döşemelerinin dayanıklı yapısını korur. Bilindiği üzere temizlik uygulamaları çoğunlukla yüzey ile temas halinde olur. Fakat bazı hatalı yaklaşımlarda zemin altına da nüfuz edebiliyor. Örneğin çok sulu viledalar parke altlarında kabarma ve şişmelere sebep olabiliyor. Verimli bir kullanım ile parkelerinizi yıllar geçse de ilk günkü haliyle kullanmanız mümkün. Bunun için parke temizliği nasıl yapılacağını iyi bilmeniz gerekiyor. Günümüzde ev hanımları sıklıkla aşırı sulu temizliğin faydalı olacağı hatasına düşüyor. Kuru ve nemli silmek parkeye iyi gelir. Islaklık ise bu ürünlerin en azılı düşmanıdır. Kesin olarak silerken suyu bol kullanmamanız gerektiğini belirtelim. https://youtu.be/MiHKrHZCJcg

**Mağazamız İstanbul / Ümraniye'de yer almaktadır.

Tüm Türkiye'ye gönderim sağlamaktayız.**

Parkeler Nasıl Temizlenir?

Doğal temizlik yöntemleri ile parkeler sağlıklı bir şekilde temizlenebilir. Çok fazla kimyasal deterjanlar kullanmak katiyen hatalıdır. Yüzeyindeki özel yapısı sayesinde hafif nemli olması yeterli olacaktır. Deterjan yerine arap sabunu kullanmalısınız. Böylece levhalara zarar vermemiş olacaksınız. Temizlik kovanızın içerisindeki suya küçük ölçekte arap sabunu ilave etmeniz yeterli. Elbette püf noktaları bununla sınırlı değil. İşte parkeler nasıl temizlenir? sorusuna verilebilecek

Aşırı Su Kullanmayın

Su ile parkelerin arası hiçbir zaman iyi olmadı. Doğal malzemelerden üretildikleri için aşırı sıvı temasında kabarma ve şişme sorunsallarıyla karşılaşılıyor. Bunun için yağmur suyu yemesine gerek yok. Sürekli olarak ıslak vileda ile temizlik yaparsanız aynı durum kaçınılmaz olacaktır. Kuru bez bez kullanın. Hafif suda nemlendirebilirsiniz.

Halı Modelleri

İlginizi Çekebilecek Halı Modelleri

Yumuşak Yüzey Temizleyiciler Tercih Edin

Çok sık yapılan hatalardan birisi de sert malzemeler ile parke temizliği yapılmasıdır. Bu hatalı bir yöntem. Çünkü hassas yüzeye sahip laminat parkeler çok kolay çizilebilen bir yapıya sahip. En ideal malzeme vileda ya da yumuşak pamuklu bir bezdir. Diğer ürünlerden uzak durun.

Kimyasal Deterjan Kullanmayın

Tuz ruhu, bulaşık deterjanı ve diğer kimyasal ürünler parke levhalarına çok zarar veriyor. Doğal malzemeler kullanmaya özen gösterin. Arap sabunu ve sirke bu konuda harika alternatifler sunuyor. Ayrıca kokulu vileda suyunu da tercih edebiliyorsunuz.

Çok Sık Temizlik Parkeye Zarar Verir

Düzenli parke temizliği ile çok sık uygulamaları karıştırılıyor çoğu zaman. Parkeleri temizlemede ideal sıklık haftada 2-3 seferdir. Her gün vileda vurulması önerilmez. Kimisi günde 2-3 kez temizlik yapıyor ki bu olumsuz bir durumdur.

Su Sıcaklığına Dikkat Edin

Viledada kullanacağınız suyun sıcaklığına dikkat etmelisiniz. Ne sıcak ne de soğuk olmalı. İdeal olan ılık su seviyesidir. Ortalama 20 derece bu konuda ideal oran diyebiliriz.

Yüzeyde Uzun Süreli Su Tutmayın

Temizlik esnasında kovanızdan zemine su dökülmeleri yaşanabilir. Bu suları daha sonra temizlerim diyerek bekleme yapmayın. Özellikle ahşaplar çok hızlı kabarmaya meyilli modellerdir. Damlacık döküntüleri dahi olsa bez ile hızla siliniz.

Laminat Parke Modelleri

İlginizi Çekebilecek Laminat Parke Modelleri

Bebek Şampuanı Kullanın

Az bilinen bir parke temizleme aracıdır bebek şampuanı. Bu alanda mucizevi bir etkisi var demek mümkün. Hem yüzeyi pırıl pırıl parlatır hem de odaya eşsiz güzellikte bir koku yayar. Ev hanımları bu ipucunu mutlaka değerlendirmeli.

Çay Poşetinin Mucizesinden Yararlanın

Yeşil Parke markasından sizlere bilinmeyen ve çok etkili bir parke temizliği yöntemi hediye. Çay poşetinin mucizesinden yararlanabilirsiniz. Vileda kovanızın içerisinde 2 tane demlik çay poşeti atınız. Yüzey temizlemede harika sonuçlar alacaksınız. Yorumlarınızı merakla bekliyoruz.

Duvar Kağıdı Modelleri

İlginizi Çekebilecek Duvar Kağıdı Modelleri

Parke Temizliği Nasıl Yapılır?

Günümüzde yaşam alanlarının çok büyük bir kısmında laminat parkeleri görürüz. Ev hanımları için hijyenin ne derece önemli olduğu düşünülürse parke temizliği konusunda bazı püf noktalarını bilmek iyi olacak. Her modelde farklı yöntem uygulanır. Ahşaplarda su hiç vurulmaz iken laminatlarda vileda ile hafif nemli olarak yüzey temizliği yapılabilir. Ayrıca hoş koku için kimyasal maddeler kullanmanıza gerek yok. Arap sabunun doğal kokusu ile eviniz ferah bir havaya kavuşacak. O halde nasıl yapılır yakından inceleyelim

parke-temizligi-3

Yeni Evde Parke Temizliği

Sıfır bir inşaat projesinden ev satın aldığınızda detaylı bir temizlik yaptırmanız gerekiyor. Zeminler de parkelerden oluştuğu için bu alanların hijyenini sağlamak önemli bir faktör. Fakat inşaat sürecinde yüzeye boya ya da sıva kalıntıları düşebiliyor. Bunlar zamanla kurur ve katıl bir hal alır. Temizlemeden önce kesinlikle kazıma yapmayın parkeleri çizersiniz. Bunun yerine ıslak bir beze sardığınız spatula ile kirleri çıkartabilirsiniz. Sonrasında da standart bir yüzey temizliği yapmanız yeterli olacak. Diğer bir önemli not da boya izlerini çıkarmak adına kesinlikle tiner türü malzemeler kullanmayın. Parkeniz kullanılamaz hale gelir.

Sirke ile Parke Temizliği

Az bilinen etkili parke temizliği yöntemlerinden birisi de sirke kullanmaktır. Doğal parke temizleme malzemesi olarak sirkeli özel karışımı kendi imkanlarınızla hazırlayabilirsiniz. Hem eviniz tertemiz olacak hem de yaşam alanındaki bireylerin sağlığını riske atmayacaksınız. Önce bir kabın içerisinde ılık su koyun. Sonra da kovaya birkaç damla sirke damlatın. Güzel bir koku elde etmek için de uçucu yağlardan en beğendiğinizi suya ekleyin. Vileda yaparken bu karışımın etkisine inanamayacaksınız.

Vileda İle Parke Temizliği

Vileda ürünleri hayatımızı büyük oranda kolaylaştıran temizlik araçlarıdır. Her türlü zemin döşemelerinde bu aracın yardımına başvururuz. Çünkü pratikliği ve hijyeni öne çıkarır. Ama hatalı kullanımda vileda sanıldığı kadar masum olmaz. Laminat ve ahşap parkelerde kesinlikle aşırı sulu viledayı yüzeye vurmayın. Üzerinden kurulama yapsanız dahi damlalar parke aralarında sızdığı için şişme sorunu yaşayabilirsiniz. Bunun yerine başlığı çok iyi bir şekilde sıkın ve nemli seviyeye geldiğinde temizliğe başlayın.

Arap Sabunu İle Parke Temizliği

Arap sabunu ile ev temizliği uzun yıllardır insanların hayatında olan bir uygulama. Halı, zemin, duvar, cam, kıyafet gibi her türlü araç gereci bu sabun türü ile kolaylıkla yıkayabiliyoruz. İçerisinde kimyevi malzemelerin olmamasında bu sık kullanımın payı büyüktür şüphesiz. Ama temizlemede de başarılı olduğunu belirtelim. Arap sabunu ile parkeleri nasıl temizlerim? diye merak edenler için detaylandıralım. Öncelikle ihtiyacınız olan şey ılık suyla dolu bir kova. Ağzına kadar doldurmayın zira taşırken parkelere damlatabilirsiniz. Yarıya kadar yeterli olacaktır. Sonrasında kovaya birkaç damla jel arap sabunu ekleyebilirsiniz. Alanın büyüklüğüne göre bunun dozajını arttırabilirsiniz. Elinizdeki bez ile kolayca köpürttükten sonra iyice bezi sıkmalısınız. Sonrasında yüzeyinizi pırıl pırıl yapabilirsiniz.

Parkeye Zarar Veren Temizlik Malzemeleri

Son olarak parke temizliğinde kesinlikle kullanılmaması gereken hijyen malzemelerini listeleyeceğiniz. Bu ürünleri kesinlikle zemin yüzeyinizden uzak tutun. Aksi durumda büyük maddi zararlar ile karşılaşabilirsiniz. Uzmanlara göre kimyasal temizlik malzemeler doğrudan parke levhasına zarar vermektedir. Kimisi ilk uygulamada kimisi de birkaç uygulama sonra kendini gösteriyor. Parke temizliğinde kullanılmaması gereken malzemeler:

  • Elektrik süpürgesi
  • Sert fırça
  • Tuz ruhu
  • Porçöz
  • Bulaşık deterjanı
  • Klorak
  • Keskin sabunlar
  • Metal parlatıcı
  • Çamaşır deterjanı

Yukarıdaki ürünler yerine arap sabunu, sirke ve uçucu kokuya sahip yağlar kullanmanız en doğru tercih olacak. Böylece zeminlerinizin ömrü çok daha fazla uzayacak. Yeşil Parke iyi günler diler.  

 

İlginizi çekebilir: Ankara Cami Halısı Modelleri