Parke Terlemesi Neden Olur? 6 Adımda Çözüm

Blog geri dön
parke-terlemesi-1

Parke Terlemesi Neden Olur? 6 Adımda Çözüm

Evlerin dekoratif görünmesini büyük oranda sağlayan parkelerde bazı durumlarda sorunlar yaşanabiliyor. Parke terlemesi adı verilen ve aslında nem yaşanması durumu olan bu sorunsal, kullanıcılar için hoş olmayan durum yaratmaktadır. Son yıllarda çok sık yaşanır olması da çözüm arayışını önemli bir hale getirdi. Çünkü terlemeler zamanla zemin döşemelerinin terlemesine ve ilerleyen aşamalarda yaşam alanlarındaki bireylerin sağlık problemi yaşamasına sebep olmaktadır. Nem, eşyanın da insanın da düşmanıdır.

Parke terlemesi ciddiye alınması gereken ve kısa sürede çözüme kavuşturulması önemli olan bir sorundur. Terlemenin başlamasından sonra 3-4 gün içerisinde müdahale edilmezse olumsuz etkileri görülmeye başlanır. Günümüzde çok sayıda ev sahibi bu durumdan mustarip. Peki çözümü kolay mı? Bunun yanıtı ne yazık ki hayır. Çünkü sorunun tespiti zorlu bir süreci içinde barındırıyor. Neme sebep olan su sızıntısını tespit etmek adına özel cihazlar kullanılıyor. Bu da ancak profesyonel bir tesisat firması ile mümkün olabilir.

parke-terlemesi-2
Parke Terlemesi

Parke Terlemesi Nedir?

Evlerde ideal bir nem oranı var. Bu oran uzmanlar tarafından %40 ile %50 aralığında kabul görüyor. Yükselmesi başta zemin döşemeleri başta olmak üzere evdeki çoğu yerde deformasyona sebep olmaktadır. Duvarlar, mobilyalar ve diğer eşyalar da risk grubunda yer almaktadır. Peki parke terlemesi nedir? Temel olarak yüksek neme bağlı olarak laminat parkelerin ıslanmasıdır. Kabarma sorunsalının da bir numaralı sebepleri arasında gösterilir. Çözüme kavuşturulmaması halinde büyük maddi zararlara sebebiyet verebilir.

Evlerde terleme sadece parkelerde görülmez. Duvarlarda ve diğer eşyalarda da görülebilir. Aslında odadaki nem oranı%50’yi geçerse her yer risk grubunda yer alır. Duvarda beliren terlemelerde sıva ve boya dökülmeleri meydana gelirken zeminlerde ise şişme ve kabarma durumu yaşanır. Ayrıca zamanla kötü bir koku yayılmaya başlar. Zemin kullanımı zorlaşır ve kokudan dolayı rahatsız olunur. Yazının devamında bu sorunu detaylıca irdeleyeceğiz ve çözüm yollarını açıklayacağız. Keyifli okumalar diliyoruz.

Laminat Parke Terlemesi Neden Olur?

Çok sayıda faktör laminat parke terlemesi sorunsalını tetikleyebiliyor. Bu zemin ürünleri her ne kadar türünün en dayanıklı modelleri olsalar da en büyük zaafları neme ve suya karşıdır. Bu iki bileşen ürüne büyük oranda zarar verir. Neden diye soracak olursanız genel olarak ahşap ve ağaç ürünlerinden üretildikleri için sudan kabarmaya elverişli bir özelliğe sahipler. Doğada da suyun ağaçlara etkisi herkesçe malum. Madde madde sebeplerine bir göz atalım.

Laminat parkelerde terlemeye sebep olan faktörler:

  • Evlerde kullanılan ısı yalıtımlarının doğru ve istenilen mühendisliğe uygun olarak yapılmamış olması.
  • Isı farklılıkları da bunu tetikler. Örneğin bir oda yüksek oranda ısıtılıyorken diğeri ısıtılmıyorsa terleme sorunu ortaya çıkar.
  • Kalorifer tesisatlarında ortaya çıkan sorunlar. Özellikle yerden ısıtmalı sistemler bu konuda ilk sırada yer alıyor.
  • Pencere sistemlerinin doğru monte edilmemesine bağlı nem sorunu ortaya çıkabiliyor.
  • Duvar boyasında yanlış ürün seçilmesi.
  • Bina genelinde yaşanan yapısal sorunlar.

Bunlara ek olarak yeni binalarda parke terlemesi daha sık yaşanmaktadır. Buna hem tesisatların yeni oluşunu hem de çoğu daire boş olduğu için binada ısı farklılıklarının yaşanmasını sebep gösterebiliriz. Genel hatlarıyla terleme sorununu tetikleyen faktörler bunlar. Sorunu gidermede teşhis önemli olduğu için bu maddeleri iyi bilmenizde fayda var. Böylece sonuca daha hızlı ulaşma imkanınız olacak. Şimdi çözüm önerilerine geçebiliriz. İşte detaylar…

parke-terlemesi-3
Parke Terlemesi

Parke Terlemesi Çözümü

Evlerde yaşanan ve kullanıcıları tedirgin eden parke terlemesi çözümü için öncelikle sorunun önüne geçici hamlelerde bulunmakta fayda var. Sorun net olarak tespit edildiğinde çözümü de basit olmaktadır. Zaten profesyonel bir firma ile anlaştığınızda ilk adım olarak bunu yaparlar. Eğer ki su sızıntısında dolayı terleme oranı artıyorsa tesisatların kontrol edilmesi elzemdir. Yaşam alanında bir havalandırma eksikliği var ise sık sık pencereler açılmalı ve nem oranı dengelenmelidir.

Parke terlemesi çözümü için en önemli faktörlerden birisi de döşetilen laminatların yüksek kalitede olması gerektiği. Günümüzde ucuz satılan parkeler düşük nem oranlarından dahi etkilenebiliyor ve kısa sürede performansını yitiriyor. Aslında en etkili çözüm ilk başta döşeteceğiniz ürünlerin A kalitede olmasına özen göstermektir. Hem böyle bir durum ile karşılaşma riskiniz düşüyor, hem de karşılaşsanız bile çözümü daha mümkün oluyor. Şimdi önerilen sorun giderme yöntemlerine bir göz atalım.

Evi Havalandırın

Nem sorunsalı eğer su sızıntısı kaynaklı değil ise büyük ihtimalle yaşam alanındaki hava eksikliğinden dolayı meydana geliyordur. Bunun için gün boyu özellikle de gündüz saatlerinde pencereleri açarak havalandırma işlemini yapmanız gerek. Nemin oranını dengelerseniz sorun da ortadan kalkacaktır.

İzolasyon Yaptırın

Yer ve duvar izolasyonu bir yapıdaki nem oranını dengeleyen en önemli faktör olarak karşımıza çıkar. Kötü yapılmış izolasyonlu evlerde her zaman için parke terlemesi riski bulunmaktadır. Böyle bir durumda usta çağırarak evinizin bu konuda yeterli seviyede olup olmadığını test ettirin. Yeterli değilse de izolasyon seviyenizi arttırın.

Nem Alıcı Cihazları Kullanın

Günümüzde terleme sorunlarının çok sık yaşanmasından dolayı bu alanda özel teknolojik cihazların üretildiğini söyleyebiliriz. Nem alıcı cihazlar maliyetli ürünler. Satın almak bütçenizi yorabilir. Böyle durumda profesyonel bir firma ile anlaşarak elindeki donanımlardan yararlanabilirsiniz.

Yaşam Alanındaki Bitki Sayısını Azaltın

Bitkiler sağlık açısında güzel ve görüntü yönünden de hoş şeyler. Fakat ev içerisinde aşırı kullanım zemin döşemelerine zarar verebiliyor. Yaşam alanındaki nem oranını yükseltiyor ve parke terlemesi dediğimiz probleme yol açıyor. Bu bitkilerin bir kısmını balkona taşıdığınızda sorun büyük oranda çözülecektir.

Kalorifer Peteklerini Kontrol Ettirin

Genelde nemlenmeler parke peteklerinden gelen sızıntılardan dolayı yaşanmaktadır. Bunun için uzman bir usta çağırıp tesisatlarınızın kontrolünü yaptırmalısınız. Ayrıca petekleriniz pencere altında değilse yerini değiştirerek işe başlayabilirsiniz.

Pencere Sistemlerinizi Kontrol Edin

Son olarak pencerelere değinmek istiyoruz. Kötü monte edilen pencere sistemleri en büyük nem üretici bir faktördür. Hava kaçakları ısı dengesini ve dağılımını bozmaktadır. Eğer böyle bir sorunsal var ise gidermenizi öneriyoruz.

Yukarıda tüm maddeler teker teker kontrol edildiğinde sorun büyük ihtimalle çözülecektir. Fakat bu kabaran parkenizin eski haline gelebileceği anlamına gelmeyebilir. Eğer kullanılamaz bir durumdaysa ya bölgesel bir levha değişikliğine gitmeniz ya da zemininizi tamamen yenilemeniz gerekecek. Unutmayın ki yenileme işleminden önce terleme sorununu kesin olarak çözdüğünüzden emin olmanız gerekiyor. Aksi taktirde her ne kadar sıfır laminatlar döşetseniz de kısa süre sonra parke terlemesi kaçınılmaz olacak.

En başta kaliteli laminat parke tercih ederek sorun yaşama ihtimalinizi en aza indirgemenizi öneriyoruz. Yeşil Parke olarak her zaman sizlere en iyi çözümleri sunuyoruz. Koleksiyonumuzda bulunun tüm parke modelleri A kalite sınıfında yer alıyor. Terleme ve kabarmaya karşı yüksek direnç gösteriyor. Size de haliyle huzurlu ve güvenli bir kullanımın keyfini çıkarmak kalıyor. Nasıl sipariş veririm diye merak edenler için de belirtelim. Sitemizdeki beğendiğiniz ürünleri iletişim araçlarımız üzerinden bizlere aktarabilirsiniz. Böylece sesli sipariş oluşturuyorsunuz. Şimdiden keyifli alışverişler ve sorunsuz bir kullanım diliyoruz.

 

İlginizi çekebilir: Karo Halı Temizliği Nasıl Yapılır?

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button