Parke ve Mobilya Uyumu Hakkında 5 Püf Noktası

Blog geri dön
parke-ve-mobilya-uyumu-4

Parke ve Mobilya Uyumu Hakkında 5 Püf Noktası

Evlerde modern bir dekorasyon yapmak elbette zaman alan, zorlu ve kimi zaman da maliyetli bir süreç. Özellikle de parke ve mobilya uyumu yakalamak için ekstra çaba gerekiyor. Bir yaşam alanında göze en çok ne çarpar diye sorsak muhtemelen ilk iki yanıt zeminler ve mobilyalar olacaktır. Yapılan bir araştırmaya göre evlerde en çok kullanılan ikili parke mobilya kombinasyonu oluyor. Evet, doğru ürünler bir araya geldiğinde ortaya şüphesiz estetik bir iş çıkıyor. İşte bizler de bu yazımızda “doğru” kavramını ele alacağız. Ahşap mobilyalara hangi renk parke gider? Açık renk parke için ne tür bir mobilya takımı alınır? Nelere dikkat edilmeli? Bu soruların yanıtını merak ediyorsanız şu an doğru yazıdasınız.

parke-ve-mobilya-uyumu-1
Parke ve Mobilya Uyumu

Parke ve Mobilya Uyumu Nedir?

Evi dekore ederken tüm ayrıntılar ince elenip sık dokunmalı, süreç titizlikle planlanmalı. Bu planlamada evde yer alan mobilyalara görsel açıdan en uygun parke seçme işine ise parke ve mobilya uyumu denir. Bunu sağlamak için uzman bir mimar ya da aşırı seviyede bir göz zevkinizin olmasına gerek yok. Sadece birkaç püf noktasıyla tanışmanız yeterli olacaktır.

Doğru dekorasyon için iki farklı yoldan ilerlenmektedir. Eğer mobilyalarınıza dokunmayıp sadece zemin döşemesini yenileyecekseniz farklı, her ikisini aynı anda yenileyecekseniz farklı bir perspektif ile yola çıkılmalı. Parke ve mobilya uyumu sağlamak için yapılması gerekenleri merak edenlere birkaç maddede konuyu özetleyelim.

Laminat parke ile mobilya takımlarının uyumunu sağlama yöntemleri:

 • Parke mobilya uyumunda renk seçimine dikkat edin.
 • Parke mobilya uyumunda genel tasarımdan beklentilerinizi netleştirin.
 • Kaliteli ürünleri kullanmaya özen gösterin.
 • Desenli mobilya için koyu renk parke tercih edin.
 • Oluşturduğunuz tasarımın gözü yormamasına dikkat edin.

Parke ve Mobilya Uyumu Nasıl Olmalı?

Koyu renk parkede ne renk mobilya kullanılır? Ahşap mobilyaların olduğu bir evde ne tür parke seçilmeli? Bu tür sorular insanların hayatlarında sık yer ediniz. Özellikle yeni evlenecek çiftler ev düzeme sürecinde ne yapacaklarını çoğu zaman bilemez. Hata yapmak ise en son isteyecekleri şey olur. Hataya sürüklenmemek adına yazıyı sonuna kadar okumanızı öneriyoruz. Ancak bu şekilde dekorasyon açısından bir fikir sahibi olabilirsiniz. İşte parke ve mobilya uyumu için dikkat edilmesi gerekenler.

parke-ve-mobilya-uyumu-2
Parke ve Mobilya Uyumu

a)      Parke ve Mobilya Uyumunda Renk Unsuruna Dikkat Edin

Yaşam alanı tasarımında güzellik seviyesini renkler belirler. Fakat yine bu renkler o alandaki kötü görünümü de tayin eder. Bir harmoni, uyum ve stil yakalamak önemli. Parke ve mobilya uyumu konusunda koyu ahşap mobilyaları ele alalım. Bu eşyalar koyu tonlarda olduğu için aşırı koyu bir parke rengi döşetilirse, bu sefer kasvetli bir ambiyans kaçınılmaz olur. Bunun yerine yine ahşap tonlarında ama nispeten daha açık renkte malzemeler seçmeniz, alanda istediğiniz görünüm sonuçlarına ulaşmanızı sağlayacaktır.

Koyu renk mobilyalar için parke tavsiyeleri:

 • Koyu mobilyalar için Natura 204 Meşe parkesini seçin.
 • Koyu mobilyalar için Natura Plus 504 Selge parkesini seçin.
 • Koyu mobilyalar için Concept 605 Loreto parkesini seçin.
 • Koyu mobilyalar için Bella 106 Mimoza parkesini seçin.
 • Koyu mobilyalar için Avangard 4500 Italyan parkesini seçin.

b)      Uyumlu Bir Parke Mobilya İkilisi İçin Tasarım Beklentilerinizi Netleştirin

Bir yaşam alanında sadece parke ve mobilya uyumu yakalamak, o alanı güzelleştirmeye ve şıklığını yükseltmeye yeterli olmaz. Yapıda genel bir zarafet yakalanması gerekiyor. Önceliğiniz tasarımda ne bekliyorsunuz ona karar verin. Önünüzde çok sayıda stil olduğunu hemen belirtelim. Vintage, rustik, klasik, modern ya da minimalist. Her biri kendi içerisinde farklı kimlikleri barındırır. Örneğin minimalist bir mobilya eşyalarının hakim olduğu evde koyu ahşap parkeler kullanılmaz. Kullanılırsa sizi irite edecek bir manzara çıkar ortaya.

c)      Mobilya Parke Uyumu İçin Kaliteli Ürün Satın Alın

Kalite her zaman en iyi uyum aracıdır. Doğru hamleleri yapsanız bile kullandığınız mobilya ve parkeler eğer kaliteli değilse göze batan, yanlış görünen bir şeyler olacak muhakkak. Mobilya belki biraz istisnai davranılabilir. Lakin zemin döşeme malzemelerinde kaliteden ödün verilemez. Alanın büyük bir kısmını buralar oluşturur. Kötü malzeme her şeyden önce sizin enerjinizi düşürecektir. Buna kısa süreli kullanım sorunsalını da eklemeliyiz. Kalitesi %100 bir parke arayanlara güzel tavsiyelerimiz olacak.

Mobilya ve parke uyumunda en kaliteli olan parke modelleri:

 • Mobilya ile uyumlu ve kaliteli Modern 2005 Royal Meşe parke
 • Mobilya ile uyumlu ve kaliteli Platinum 2102 Belgrad Meşe parke
 • Mobilya ile uyumlu ve kaliteli Natura Plus 503 Volga parke
 • Mobilya ile uyumlu ve kaliteli Natura Plus 504 Selge parke
 • Mobilya ile uyumlu ve kaliteli Natura 005 Perge Çam parke

d)      Desenli Mobilyalar İçin Koyu Renk Parke Tercih Edin

Yeni nesil modern mobilya tasarımlarında sıkça desenli ürünlere yer veriliyor. Bu da kimi zaman parke seçiminde kafa karışıklığı yaratabiliyor. Eğer çok beğendiğiniz bir mobilya takımına uyumlu parke döşemesi ihtiyaçlarınızda koyu tonlara yönelin. Çünkü desenler genelde açık ton oluyor. Açık gri ya da krem parke tercih ettiğinizde desenlerin güzelliği kaybolacak ve bu durum hoşnutsuzluk yaratacaktır sizlerde.

Desenli mobilya için en uyumlu parke modelleri:

 • Desenli mobilyalar ile uyumlu Concept 603 Scala parkeler
 • Desenli mobilyalar ile uyumlu Natura Line 504 Selge parkeler
 • Desenli mobilyalar ile uyumlu Natura Large 303 Minori parkeler
 • Desenli mobilyalar ile uyumlu Klasik 640 Modern Meşe parkeler
 • Desenli mobilyalar ile uyumlu Klasik 550 Kashmir Teak parkeler

e)      Parke ve Mobilya Uyumu İçin Göz Yormayan Kombinler Yapın

Parke ve mobilya uyumu sağlarken aşırıya kaçmayan dokunuşlarda bulunmak önemli. Bazen şık olmak uğruna aşırıya kaçılabiliyor. Bu da gözü yoran sonuçlar ortaya çıkarıyor. Şıklık her zaman çok fazla gösterişli ürün kullanmak değildir. Bazen makulü yakalamak hatta daha da soft bir yapı yakalama da şıklık katar evinize. Örneğin gösterişli ve ihtişamlı bir mobilya takımı kullanıyorsanız duvar boya renginde ve parke döşemelerinde daha sakin, soft tonlamalara yönelmeniz istenir. Alan havasını yumuşatma denir buna. Aynı şekilde daha makul şıklıkta bir mobilyanı olunca da görsel estetiği fazla laminat modelini seçerek yine güzel bir dengeyi yakalayabilirsiniz. Parke ve mobilya uyumunda sizlere vereceğimiz püf noktaları bu kadar.

parke-ve-mobilya-uyumu-3
Parke ve Mobilya Uyumu

Yeşil Parke’nin ürün yelpazesinden de bahsetmek isteriz. Çünkü çok çeşitli bir katalog incelemek, parke ve mobilya uyumu yakalamada önemlidir. Seçeceğiniz üründe daha az hata yapma riski bulundurursunuz. Sitemizdeki 500’den fazla ürün arasında kesinlikle hayalini hep kurduğunuz o parke modeli bulunuyor. Tercihlerinizi bizimle kolay kılabilirsiniz.

Diğer yandan mobilyalar ile uyumlu en kaliteli parkelerin fiyatı istediğiniz seviyelerde yer alır mağazamızda. 2022 ve 2023 yılı liste fiyatlarını hazırlamamız esnasında bütçe faktörünüzü göz önünde bulundurduk. İncelediğinizde rahatlıkla bunu göreceksiniz. Unutmadan belirtelim, dekorasyon fikri için de ekiplerimizden görüş alabiliyorsunuz. Bu ücretsiz hizmetimizi denemenizi öneririz.

 

İlginizi çekebilir: Parke ve Duvar Rengi Uyumu Hakkında 5 Püf Noktası

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button