Genel

Parke Yanığı Nasıl Geçer? | 6 Adımda Kesin Çözüm

parke yanigi nasil gecer 11

Türünün en kaliteli ve üst segment zemin döşemesine sahip olsanız bile bir gün mutlaka parke yanığı nasıl geçer? sorusuyla karşılaşabilirsiniz. Çünkü sigara yanıkları başta olmak üzere laminat yüzeyinde çok sayıda yanık faktörü yaşanması kaçınılmaz bir durumdur. Her kullanıcı lüks zemin döşemelerinin üzerinden bu tür olumsuzluklar görmekten son derece rahatsız olur. Gidermek için de bazı püf noktalarını bilmek ve bunu iyi bir şekilde uygulamak gerekir. Parkeler sadece sigaralardan dolayı yanmaz. Çok sayıda dış etken vardır bu sorunsalı doğuran. Tavadan sıçrayan kızgın yağ damlası ya da kaynar bir tencere düşmesi buna örnek olarak gösterilebilir. Kimi yanık siyah kararmaya sebep olur. Bazıları da sararma dediğimiz bir tonu tetikler. Her biri için çözüm mevcut. Parke yanığı nasıl geçer? sorusuna en güvenilir cevabı vereceğiz bu yazıda. Günümüzde müstakil yapılarda çoğunlukla şömine sistemleri kullanılmaktadır. Her ne kadar yeni nesil şöminelerde külleri önlemek için bir sistem olsa da bazen dışarı köz fırlaması kaçınılmaz oluyor. Eğer zemin döşemeniz parke ise yüzeyde yanık izlerine sebep oluyor. Yanık izi kullanım açısından sorun çıkarmaz. Lakin görsel açıdan estetik görünümü ciddi oranda bozar. Parkedeki yanık izi jiletle kazınmalıdır. Ama bunu yaparken de derin oyuklar meydana getirilmemeli, düze bir şekilde kazıma işlemi gerçekleştirilmelidir. O halde parke yanığı nasıl geçer? sorusunun detaylı anlatımına geçelim şimdi. Keyifli okumalar dileriz.

**Mağazamız İstanbul / Ümraniye'de yer almaktadır.

Tüm Türkiye'ye gönderim sağlamaktayız.**

Parke Yanığı Tamiri

Parkeleri çok severek kullanırız. Ancak yanık gibi bir sorunsal ile karşılaştığımızda ne yapacağımızı bilemeyiz çoğunlukla. Aslında çözüm basittir. Birkaç adımda çok kötü olan kararma görüntüsünden kurtulmak mümkündür. Bunun için çok maliyetli malzemelere de ihtiyacınız yok üstelik. İşte ihtiyacınız olacak olan malzemelerin tam listesi… Parke yanığını gidermede kullanılacak malzemeler:

 • 1 adet zımpara kağıdı
 • Odun yağı
 • Zemin rengine uygun ahşap boyaları
 • Sodyum birkarbonat
 • Sıvı balmumu
 • Fırça ve sıva
 • Keskin bıçak (tırtıklı olmayacak)

Yukarıda malzemelerin çoğu zaten evlerde olabilecek ürünler. Diğer ürünleri de nalburdan ya da internet üzerinden kolayca sipariş edebilirsiniz. Peki ama parke yanığı nasıl geçer? İşte cevabı…

Halı Modelleri

İlginizi Çekebilecek Halı Modelleri

Yüzeysel Parke Yanığı Çözümü

Eğer bir sigara ya da köz zemine düşerse ve bunu hemen fark ederek alırsanız büyük ihtimalle yüzeysel bir yanma gerçekleşecektir. Çözümü en basit olan parke yanığı türüdür. Bunun için ihtiyacınız olan şeyler aşındırıcı macun, odun yağı ve bez olacak. Aşındırıcı macunu yanığın olduğu bölgeye uygulayın. Bunu yaparken yanığın büyüklüğüne göre macun serpiştirin. Sonra da lekenin izi gidene kadar bir bez ile alanı temizleyin. Bez ile ovduktan sonra kararmış renk gidecek ama bölgesel bir farklı ton göreceksiniz. Burada da odun yağının gücü devreye giriyor.

Geniş ve Derin Parke Yanığı Çözümü

Kimi zaman parke yanıkları ne yazık ki geniş ve derin olmaktadır. Bunun çözümü yüzeysel soruna göre nispeten daha zor ama imkansız değil. Burada bıçak, zımpara kağıdı ve macun materyallerini kullanacağız. İlk olarak zımpara kağıdı ile yanığı kazıyın. Eğer bu yetersiz olursa düz ve keskin bir bıçak ile kazımaya çalışın. Mutlaka ikisinden biri sonuç verecek. Fakat tek dikkat etmeniz gereken husus derinlemesine bir zımpara yapmamak olacak. Çünkü oyuklar derinleşirse çözüme ulaşmak daha da zorlaşır. Tüm işlemlerin ardından yüzeydeki göçüğü macun ile doldurun. Böylece yanıkların geçtiğini göreceksiniz. Parke yanığı nasıl geçer? diye merak edenler için en iyi çözümü böylece belirtmiş olduk. https://youtu.be/Cr1Zoi5g4sw

Ahşap Parke Yanığı Çözümü

Ahşap parkelerde yaşanan yanıklarda çözüm süreci biraz daha zor olmaktadır. Kullanıcılar sorunu gidermede biraz zorlanıyorlar ama net bir çözümü yakalamak mümkün. Elbette doğru ürünleri doğru bir şekilde uygulamanız önemlidir. Vernik veya sıvı bal mumuna ihtiyacınız olacak. Ayrıca kabartma tozundan da faydalanabilirsiniz. Öncelikle zımpara kağıdı ile yanık lekesini yüzeyden kazıyın. Burada keskin bir bıçak da kullanabilirsiniz. Kazımanın ardından temiz bir fırça aracılığıyla verniki alana serpiştirin. 1-2 saat kuruması için bekleyin. Sonuca baktığınızda tatmin olursanız işlem tamamdır. Eğer ki tam bir performans almadıysanız aynı işlemi bal mumu ile deneyin. Bu defa muhakkak net bir sonuç alacaksınız.

Parke Sigara Yanığı Nasıl Tamir Edilir?

Yaşam alanında parkelerin önemi her kullanıcı tarafından bilinir. Ama bu zemin ürünlerinin bizlere hiç sorun yaşatmayacağını düşünmek yanlış olur. Evet, doğru kullanımda hiçbir sorun yaşamazsınız. Fakat sigara yanığı gibi sorunsallarda biraz uğraşmanız gerekecek. Çünkü bu kötü görünümden kısa sürede rahatsız olmaya başlarsınız. Peki ama sigaradan oluşan parke yanığı nasıl geçer? İşte adım adım çözümü…

 • Keskin bir bıçak yardımıyla yanığın yüzeyini kazıyın. Zımpara kağıdı da kullanabilirsiniz.
 • Kazımanın ardından bölgeyi temiz bir bez ile silin.
 • Ortaya çıkan manzarayı iyice inceleyin.
 • İlk tercihiniz odun yağı ya da bal mumu olsun. Eğer ahşap kullanıyorsanız vernik tercih edin.
 • Bu materyalleri yanık bölgesine bez i-le ovalayarak uygulayın. Bir süre sonra rengin geçtiğini göreceksiniz muhtemelen.
 • Eğer bu uygulamanın sonunda bir göçük var ise macun kullanın. Böylece pürüzsüz bir zemine sahip olacaksınız.

Görüldüğü gibi 6 adımda parkeden sigara yanığı sökülüp atılabilir. Tüm bu püf noktalarını denemenize rağmen sonuç almakta zorlanıyorsanız profesyonel bir ekipten destek almanız en doğru karar olacaktır. Özel donanımlı cihazlar ile günümüzde parke ustaları her türlü parke yanığını kolaylıkla giderebiliyor. Ayrıca önemli bir husus da seçeceğiniz parkenin A kalitede olması gerektiğidir. Kaliteli parkeler yüzeyindeki kaplamadan dolayı yanıklara karşı daha fazla direnç gösterir. Elbette %100 yanmaz bir laminat yok. Fakat daha az etkilenen levhaları evinizde tercih edebiliyorsunuz.

Laminat Parke Modelleri

İlginizi Çekebilecek Laminat Parke Modelleri

Laminat Parke Yanığı Nasıl Temizlenir?

Laminat parke yanığı nasıl geçer? sorusuna detaylı bir yanıt verdik yukarıda. Şimdi de temizlik konusunda dikkat edilmesi gerekenleri belirteceğiz. Eğer ki çok yüzeysel bir yanık meydana geldiyse temizlik ile bunu giderebilirsiniz. Fakat sakın aşırı miktarda kimyasal materyaller kullanmayın. Aksi halde bu defa geniş bir alanda renk dezenformasyonuna sebep olabilirsiniz. Peki ama nasıl bir yol izlenmeli? İşte cevabı… Yumuşak bir bez kullanmaya özen gösterin. Temizlik aracı olarak da arap sabunu en iyi tercih olacak. Zira diğer kimyasallar parkenize büyük oranda zarar verebilir. Çözüm ararken daha büyük sorunlara sebep olmayın.

Temizlik esnasında arap sabunlu bezinizi hafif nemlendirin. Sonrasında da yanık alanını sıkıca ovun. Bu işlemi kararık lekesi geçene kadar devam ettirin. Eğer ki çözüme ulaşmazsa zımpara kağıdı kullanın ve sonrasında tekrar sabunlu bez ile ovalama işlemini yapın. Sonunda mutlaka sorunun giderildiğini göreceksiniz. Son olarak parkelerin sigara yanıklarından muhakkak ki etkilendiğini belirtelim. Bu yüzden zeminde laminat döşeli olan yerlerde sigara tüketilmemesi sorunun baştan çözülmesi olacaktır. Kullanıyorsanız da muhakkak ki düşme anında hızla külü kaldırın. Bu sayede sadece yüzeysel bir yanık yaşanır ve giderilmesi oldukça kolaydır. Parke yanığı nasıl geçer? yazımızı verimli bulduysanız Parke Tamiri Nasıl Yapılır? konumuz da ilginizi çekebilir. İyi günler diliyoruz.

Duvar Kağıdı Modelleri

İlginizi Çekebilecek Duvar Kağıdı Modelleri