Genel

Parkedeki Su Lekesi Nasıl Çıkar? 8 Püf Noktası (Kesin Çözüm)

parkedeki su lekesi 11

Zemin dekorasyonları çok masraflı ürünlerden oluşmaktadır. En ufak bir sorun bizleri tedirgin eder. Parkedeki su lekesi de bunların başında gelir. Bilindiği üzere laminat parkelerin en büyük düşmanı su ve nemdir. Her ne kadar dayanıklı bir mühendisliğe sahip olunsa da aşırı maruz kalma durumunda büyük sorunlar kaçınılmaz oluyor. Kimse büyük paralar ödeyerek ve özenerek yaptığı dekorasyonu bir günde kaybetmek istemez. Bunun için çözüm yolları mevcut. Şimdi onları inceleyeceğiz. Evde ya da ofiste olmadığınız bir anda parkeniz su alabilir. Başta büyük bir soruna sebebiyet vermez ancak dönüp fark ettiğinizde suyun temas ettiği levhada bir sararma fark edeceksiniz. Bu hem görsel açıdan hem de ürün performansı yönünden sorun yaratacak bir faktör. Parkedeki su lekesi gidermek zor olsa da bazı püf noktalarını bildiğinizde pratik bir şekilde giderebiliyorsunuz. İşte detaylar…

**Mağazamız İstanbul / Ümraniye'de yer almaktadır.

Tüm Türkiye'ye gönderim sağlamaktayız.**

Parkedeki Su Lekesi Nasıl Çıkar?

Parkeler güçlü materyallerdir. Fakat su konusunda hassas bir yapıya sahipler. Kalorifer peteklerinden, açık pencerelerden ya tesisattan sızan sular laminatların ömrünü kısaltır. Başta sararmayla kendini belli eder ve kötü bir görsele sebep olur. Bu konuda yapılacaklar kadar yapılmaması gerekenler de önemli bir detay olarak karşımıza çıkar. Yazının devamında her iki unsuru da madde madde anlattık. Doğru uygulamalar ile sorundan kurtulacaksınız. İşte laminat parkedeki su lekesi nasıl çıkar? sorusunun yanıtı…

Hızlı Müdahale Edin

Su alan parkeler ile karşılaşırsanız hızlı müdahale önemli olmaktadır. Geç kalınması durumunda lekeler diğer levhalara da sıçrıyor. Erken hamle yapmak sorunu daha kolay çözmenizi ve çok sevdiğiniz zemin döşemenizi eski görüntüsüne kavuşturmanızı sağlayacak. Burada ilk adım yumuşak ve pamuklu bir bez ile yüzeyi temizlemektir. Tercihen bebek bezlerine yönelebilirsiniz. Böylelikle parkelerinizi çizmemiş olacaksınız.

Halı Modelleri

İlginizi Çekebilecek Halı Modelleri

Az Miktarda İspirto Kullanabilirsiniz

İspirtonun içeriğinde kimyasal bileşenlerden dolayı sararma lekelerinde iyi bir etkisi bulunuyor. Az miktarda parkedeki su lekesi olan bölgeye ispirto dökün. Fakat sakın ateşle yakmayın. Ham haliyle yüzeyde olması gerekiyor. Ardından birkaç dakika bekleyin ve yumuşak bez ile silme işlemini gerçekleştirin. Ne derece etkili olduğu sizi şaşırtacak.

Sirke İyi Bir Çözüm

Sirke doğal bir temizlik aracıdır. Birçok alanın temizliğinde sıkça kullanılmaktadır. Aynı şekilde su lekeli parkelerde de güzel sonuçlar veriyor. Tek yapmanız gereken az miktarda lekeli bölgeye damlatmak. Genelde 3 – 4 damla yeterli olmaktadır. Sonra da yumuşak bir bebek bezi kullanarak durulayın. Bu kadar basit. Dikkat etmeniz gereken şey aşırı dökmemek. Çünkü keskin bir maddedir sirke. Fazlası parkeye zarar verebiliyor.

Ahşap Parkelerde Damar Cilalaması Yapın

Ahşap parkeler, laminat ve lamine ürünlerine göre biraz daha faklı yapıdadırlar. Özel ağaçlardan üretildiği için damar adı verilen yollar bulunur levhanın üzerinde. Su lekesi oluşursa bu damarları cilaladığınızda büyük oranda sorunu çözmüş olacaksınız. Ahşap parkedeki su lekesi gidermenin en etkili yolu cila yapmaktadır.

Çay Lekesi İçin Özel Çözüm!

Parkeye dökülen çay lekelerini gidermek için biraz daha farklı bir tekniğe ihtiyacımız olacak. Öncelikle ılık su ile nemlendirdiğiniz yumuşak bezi lekenin üzerine koyun. 20 ila 30 dakika aralığında bez orada kalsın. Geri çektiğinizde lekenin büyük oranda gittiğini göreceksiniz. Eğer az da olsa iz var ise bunu gidermek için de şampuan kullanabilirsiniz.

Kalın Lekeler İçin Buna Dikkat Edin!

Bazen mum dökülmesi gibi kalın yüzeyli lekeler ile karşılaşabilirsiniz. Bunlar hızlı kurur ve ne yazık ki sert bir tabaka oluşturur. Silmeden önce mutlaka bu tabakayı parkeden kazımanız gerekir. Ama çizme riskini ortadan kaldırmak için de mutlaka dikkat etmeniz gereken bir şey var. O da kazıma aracını bir kumaşa sarmak. Eğer ki yumuşak bir kredi kartı gibi nesneye kumaş sararsanız kazıma esnasında levhaya zarar vermezsiniz. İşlem bitince de lekeyi çıkarmak için yukarıda belirttiğimiz teknikleri uygulayabilirsiniz.

Laminat Parke Modelleri

İlginizi Çekebilecek Laminat Parke Modelleri

Son Olarak Parkeyi Cilalayın

Parkedeki su lekesi gidermede başarılı olduysanız son bir adım daha kaldı. O da yüzey cilalaması yapmak. Özellikle ahşap parkelerde buna ihtiyaç duyuluyor. Cila sonrasında levhalar ilk günkü gibi göz kamaştıran bir hale bürünüyor. Eğer ki tüm adımları denediğiniz halde lekeleri gidermeye başaramadıysanız muhtemelen plakanın içine işlediği için bir çözüm yolu üretmek mümkün değil. Böyle durumda yapılacak en iyi şey levhanın yenisi ile değiştirilmesidir.

Parkeyi Çamaşır Suyu İle Silmeyin!

Yapılacak kadar yapılmaması gerekenlere de değinmeliyiz. Çamaşır suyu kullanımı da bir numaralı faktör. Günümüzde ev hanımları genelde su lekelerine karşı çamaşır suyunu tercih ediyor. Kullanım sonrası çıkan manzara ise oldukça üzücü bir hal yaratıyor. Bu sebeple parke lekeleri için sakın çamaşır suyu kullanmayın. İçeriğindeki keskin kimyasallardan dolayı levhalara büyük oranda zarar vermektedir. Sorunu çözeceğim derken daha da geri dönüşü olmayan boyutlara taşıyabilirsiniz.

Duvar Kağıdı Modelleri

İlginizi Çekebilecek Duvar Kağıdı Modelleri

Parkedeki Su Lekesi Zarar Verir mi?

Su ve nem parkelerin günümüzdeki en büyük düşmanı olarak biliniyor. Haksız da sayılmaz. Çünkü önce leke yaratıyor ardından da kabarmalar meydana geliyor. Yani parkedeki su lekesi kesinlikle zemin dekorasyonuna zarar verir. En iyi çözüm ise önlem almaktır. Eğer ki damlatan bir yer ya da açık pencereniz var ise bunlara dikkat edebilirsiniz. Gözden kaçıp ıslanması durumunda ise sirke ve işporta gibi temizleme yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Parkeye temas eden suyun miktarı ve süresi de aslında zararın boyutunu ortaya koyar. Eğer aşırı derecede bir su maruzu yaşanmışsan bunun silinmesi ya da temizlenmesi mümkün değildir. Yeni bir zemin dekorasyonundan başka seçeneğiniz olmadığı anlamına gelebilir. Mağduriyetinizi en avantajlı gidermenin yolu ise elbette Yeşil Parke markası. Yüzlerce farklı ürün yelpazesi ve harika kampanyaları ile zemininde değişiklik yapmak isteyenlerin ilk durağı. İster geleneksel tarzda isterseniz de modern hatlı yapılarda en güzel ürünlere hemen sahip olabilirsiniz.

Parkedeki Su Lekesi Kabarma Yapar mı?

Parkedeki su lekeleri uzun süre çözüme kavuşturulmaz ise kesinlikle kabarma yapar. Bu da ciddi bir sonuçtur. Lekelerin çözümü var ama kabarmaların ne yazık ki çözümü yok. Aslında bu da bizlere erken müdahalenin ne derece önemli olduğunu bir kez daha gösteriyor. Durumu önemseyin, önlemleri alın ve güzel bir sonucun kapılarını aralayın.

Parkedeki Su Ne Kadar Sürede Leke Yapar?

Laminat parkelerde su değmesi durumunda leke sorunuyla karşılaşmamak için belli bir süreniz elbette var. Yapılan araştırmalara göre su temasından sonraki 6 saatlik süreçte sararmalar yaşanıyor. Sonrası 12 saatlik süreçte de kabarma işlemi meydana geliyor. Yani böyle bir anda ilk 12 saat çok kritik. Geç kalırsanız yeni bir masrafa hazırlıklı olmanız gerekiyor. Su ile karşılaştığınızda hiç panik olmayın. Yumuşak bir bez bulun ve üzerinde hafifçe gezdirin. Suyun emildiğini göreceksiniz. Devamında da yukarıda belirttiğimiz teknikleri uygulayın. Sirke ve ispirto en iyi çözüm. Ayrıca çamaşır suyu gibi kimyasallardan kesin olarak uzak durun. Yeşil Parke ailesi olarak şimdiden sizlere geçmiş olsun diliyoruz. İyi günler…  

 

İlginizi çekebilir: Retro Duvar Kağıdı Özellikleri ve 2022 Fiyatları