Parkeler Boyanır mı?

Blog geri dön
parkeler-boyanir-mi-2

Parkeler Boyanır mı?

Büyük hevesler ile seçilen parkeler kimi zaman sıkıcı olabiliyor.  Böyle anlarda parkeler boyanır mı? sorusu ortaya çıkıyor. Zira zemin ürünleri tamamen yenilemek oldukça pahalı bir işlem olabilmektedir. Bunun yerine boya ile yüzey rengini değiştirmek daha cazip bir seçenek gibi görünmektedir. Peki ama bu gerçekten de mümkün mü? Konuyu ustalarına sorduk ve size harika bir yanıt derledik. Keyifli okumalar.

Zemin kaplama doğru parke seçimi çok önemli. Eğer ki bir birey ruhunu en iyi yansıtan bir model seçmez ise başta belki ısınacak ama kısa süre sonra yaşam alanına baktığında yolunda gitmeyen bir şeylerin varlığını hissedecek. Zemin döşemeleri her geçen gün daha da keyifsiz bir görsele dönüşecek. Bu anlarda öne iki seçenek çıkar; ya parke ürünleri komple yenilenmeli, ya da var olan parkeler üzerinden yeni bir çözüme gidilmeli. Bizler bu yazımızda ikinci seçeneği seçenler için açıklamada bulunacağız. Yani parkeler boyanır mı? diye merak edenleri aydınlatacağız.

Zeminleri komple tadilata sokacak gücü olmayanlar için parke boyama çok iyi bir alternatif olarak öne çıkıyor. Evet 2022 yılı boya ve parke teknolojisinin geldiği noktada bu iki ürünü bir araya harmanlamak mümkün. Elbette sıfırdan yenilemek en doğru yöntem ama doğru boya ve teknikleri uygulanarak %90 oranında bir performans sergilenebilir. %100 olmamasının sebebi de uzun süreli bir çözüm olmayışından dolayıdır.

Boyamaya müsait olan parke çeşitleri:

  • Laminat parke modelleri
  • Lamine parke modelleri
  • Ahşap parke modelleri
  • Eski parke modelleri
parkeler-boyanir-mi-1
Parkeler Boyanır mı?

Laminat Parkeler Boyanır mı?

Günümüz zemin modasında en çok trendlerde yer alan ürün grubu laminat parkeler olmaktadır. Haliyle bu da laminat parkeler boyanır mı? sorunsalıyla sık karşılaşılmasına sebep oluyor. Sevindirici haber, bu ürünleri boyamak mümkün. Hangi boya ile işlem göreceği konusunda ise sizlere Epoksi boya ürününü öneriyoruz. Bu boya kuvvetli tutması ile meşhur. Hatta gemiciler de bu boya türünü sıklıkla tercih etmektedir.

Unutulmamalı ki parke boyamak kesin ve kalıcı bir çözüm değil. Epoksi boya her ne kadar güçlü bir materyal olsa da orta vadede parke yüzeyinde deforme ve atma gibi sorunsallar kaçınılmaz bir durum. Ama yine de kısa vadeli çözüm arayanlar için iyi bir seçenek sunmaktadır. Daha önce bu işlemi yüzlerce kişiye uyguladık. Başta iyi sonuçlar veriyor ve kullanıcılar memnun kalıyor. İlerleyen süreçte ise boya atmaları sebebiyle performansı düşüyor.

Lamine Parkeler Boyanır mı?

Lamine parkeler boyamaya en çok müsait olan zemin ürünlerinin başında gelmekte. Döşettiği ürünün estetik seviyesini yetersiz bulan kullanıcılar için eğer ekonomik imkanlar uygun değilse boyamak en iyi çözüm olarak karşımıza çıkmakta. Fakat bu işlemi insan trafiğinin yoğun olduğu alanlarda önermiyoruz. Zira evlere oranla aşınma çok daha erken olmaktadır. Eğer ki ofiste zemin ürünlerinin değişmesi gerekiyorsa, buna bulunabilecek başka bir çözüm yok. Kısacası boya kurtarmaz.

Parkeler, özgün yapıları sebebiyle sert bir yüzeye sahip ürünlerdir. Ayak ve mobilya gibi temaslarında kolay aşınma yaşanır. Boyasızken bu durum daha zor olur. Fakat boyamadan sonra deformasyonun daha kolay bir hale büründüğü görülmektedir. Yani boya ile bu döşemelere söz geçirmek ne yazık ki kolay olmuyor. Sağlıklı olan tercih, sıfır ürün kullanmaktır.

parkeler-boyanir-mi-3
Parkeler Boyanır mı?

Ahşap Parkeler Boyanır mı?

Ahşap parkeler, diğer zemin modellerine göre daha zor yıpranan bir özelliğe sahip. Uzun yıllar sağlam bir şekilde kullanmanız mümkün. Fakat bazen tercih edilen model, ilk günkü enerjisini ve heyecanını yitirebiliyor. Böyle zamanlarda mağdur olmamak ve bütçelerini zorlamak istemeyenler boyamak istiyor. Peki ama ahşap parkeler boyanır mı? Evet, boyanır. Ama biraz zahmetli bir süreçtir. Öncelikle zemin rengi ve cilasını temizlemek için zımpara işlemi uygulanmalı. Ufak tefek delikleri kapamak için de talaş tozu cilası kullanılması önerilir. Daha sonrasında boyama işlemine geçilebilir.

Ahşap parkeler boyanırken bizlerin önerisi su bazlı boya kullanmanız. Hem estetik açıdan güzel bir seviye yakalanıyor hem de uzun süreli bir kullanım mümkün oluyor. Günümüzde su bazlı parke boyaları internet üzerinden satılmaktadır. Pratik ve makul bir şekilde temin edebilirsiniz.

Yağlı Boya İle Parkeler Boyanır mı?

Parke ustaları son yıllarda artan parke boyama talepleri için farklı çözümler üretmeye başladı. Yağlı boya kullanımı da buna bir örnek. Ancak uzmanlar kesinlikle yağlı boya ile parkelerin boyanmasını önermiyor. Çünkü zemin kaplama için uygun bir ürün değil. Diğer yandan tiner bazlı karışımlardan da uzak durulması gerekiyor. Bunlar en başta sağlık açısında oldukça tehlikeli materyaller. Evinizde aile bireylerinizin sağlığını riske atmayın ve Epoksi boya tercih edin.

parkeler-boyanir-mi-4
Parkeler Boyanır mı?

Epoksi boyalar parke boyamada en etkili çözümleri sunuyor. Yağlı boya ve tiner bazlı karışımlar yerine mutlaka bu boya tercih edilmeli. Böylece en azından başlangıç için istenilen performansa sahip olunabilecek. Konu hakkında daha fazla merak ettikleriniz için Yeşil Parke iletişim araçlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca en yeni parke modellerinin siparişini yine bu iletişim kanalları üzerinden verebiliyorsunuz. Parkenizin enerjisinden sıkıldınız mı? Artık eskisi kadar size hitap etmiyor mu? Boyama gibi garantisi olmayan çözümler yerine makul fiyatlar ile yeni ürünlere sahip olabilirsiniz.

Eski Parkeler Boyanır mı?

Eski parkeleri boyama başta kulağa cesur bir fikir gibi gelebilir. Oysa oldukça pratik bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkün. Eski parkeler için de durum aynı. Eğer ki artık yıprandığını ve şıklığını yitirdiğini düşünüyorsanız modern renkte bir boya seçerek zemin yüzeyinin rengini değiştirebiliyorsunuz. Peki ama ne tür boya malzemesi kullanılırsa en verimli sonuçlar elde edilir? İşte yanıtı…

En güncel ve dayanıklı parke boyaları:

  1. Renkli ahşap verniği
  2. Zemin boyası modelleri
  3. Epoksi boya çeşidi
  4. Akrilik boya çeşidi
  5. Yağlı boya (Önerilmez)
  6. Tiner bazlı boya (Önerilmez)

Yukarıda listedeki önerilmeyenleri kullanmamaya özen gösterin. Diğerlerini ise gönül rahatlığıyla parkenize uygulayabilirsiniz. Yeşil Parke olarak favori ürünümüz Epoksi boya. Ayrıca renkli ahşap verniği de ahşap parkeler için güzel bir alternatif oluşturmaktadır. Elbette bu ürünlerin arasında fiyat aralıkları da bulunmaktadır. Örneğin Epoksi boya ahşap verniğine göre biraz daha maliyetli olabiliyor. Seçimlerinizi yaparken bütçenizi de göz önünde bulundurabilirsiniz.

Renkli Parkeler Boyanır mı?

Son olarak en çok merak edilen konuya yani renkli parkeler boyanır mı? sorunsalına değineceğiz. Zira kimi zaman rengin nasıl kapatılacağı ve istenilen tonun nasıl yakalanabileceği bir sorunsala dönüşebilmektedir. Aslında bu tür ürünleri ahşap ya da laminat gibi modellerden ayıran bir şey yoktur. Uygulama işlemleri aynı şekilde ilerler. İlk olarak yüzey rengini yok etmek için zımparalarsınız ve sonra macunla delikleri doldurarak boyayı vurursunuz. İşlem bu kadar basit.

Parke boyamak biraz basit görünebilir ama bu konuda el yatkınlığı önemlidir. Eğer yapamayacağınızı düşünüyorsanız profesyonel bir usta ile anlaşmanızı öneririz. Ufak bir maliyet ile çok daha iyi iş çıkarılması sizin elinizde. Yaptığınız boyamaları bizler ile her zaman paylaşabileceğinizi unutmayın.

 

İlginizi çekebilir: Antalya Parke Döşeme ve Ustası

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Bu ürünü sepete eklediniz:

Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button