Genel

Parkeler Neden Şişer? Nasıl Önlenir? Tamiri Mümkün mü? | 2024

Parke ürünleri doğal ahşap yüzey görünümü ile uzun yıllar kullanılabilecek bir döşeme seçeneğidir. Fakat bazı bireyler parkeler neden şişer? sorunsalıyla karşılaşabiliyor. Zemin döşeme seçenekleri arasında en dayanıklı ürün olmasına rağmen hatalı kullanım ya da kalitesiz ürün seçimi su karşısında sorun yaratabiliyor.

**Mağazamız İstanbul / Ümraniye'de yer almaktadır.

Tüm Türkiye'ye gönderim sağlamaktayız.**

Parkede şişme sorunsalı temel olarak şişmeye sebep olan su ve neme karşı koyamaması durumudur. Günümüzde bilindiği gibi yüzlerce farklı parke model ve çeşidi mevcut. Materyal kalitesi zayıf olduğunda en ufak bir sıçramasında dahi şişmeler meydana gelebiliyor. İyi bir ürün ise uzun süre nem ile mücadele edebiliyor. Fakat hiçbir parke %100 olarak suya karşı dirençli değildir. En iyisi dahi uzun süre suya ve neme maruz kalırsa şişmesi kaçınılmaz olacaktır. Bu yazımızda şişmelerin sebepleri ve nasıl önleneceği hakkında bilgi derledik. Keyifli okumalar dileriz…

Laminat Parkeler Neden Şişer?

Yaşam alanlarının büyük bir kısmında laminat parkeleri tercih ederiz. Şık ve dayanıklı olduğu kadar makul fiyatlı bir zemin döşeme seçeneği sunar. Fakat bir zemin döşemesinde en önemli unsurlardan birisi temizlenmesinin kolay olması gerektiğidir. Laminatlar bez ve vileda kolaylıkla silinir. Aşırı suya maruz kalırsa da şişme yapar. Şişme sebeplerinden bazılarını şu şekilde listeleme mümkün:

 • Parkeler arasında gerilim yüksek olursa, yüzeyde kabarıklıklar meydana gelebilir.
 • Sıcak değişimleri parkelerde büzülme ya da genişleme yaptırabilir. Genelde bu kalitesiz ürünlerde kullanıcıların karşılaştığı bir durumdur.
 • Su kaçakları parke altına sızma yaparsa şişme kaçınılmaz olacaktır.
 • Yüzey temizliği sırasında yoğun su kullanılması da şişme sebepleri arasında bulunur.
 • Kurulumda etkili bir nem bariyeri döşenmediyse şişmeler yaşanabilir.
 • Yüksek nem oranları parkenin çekirdeğine ulaşırsa şişme yaşanır.

Parkeler şişer mi sorusunun genel olarak yanıtını yukarıda listeledik. Bunlara farklı senaryolar da eklenebilir. Fakat önlem almak için öncelikle ürün seçme ve montaj aşamasında özen göstermelisiniz. Böylelikle uzun süreli bir yer döşeme ürününe sahip olursunuz.

Laminat Parke Şişmesi Nasıl Önlenir?

Laminat parkelerin şişmesini önlemek için bazı basit adımları devreye sokabilirsiniz. Çünkü baştan alınacak önlemler, sonrasında yaşanabilecek sorunların önüne geçer. Gelin parkelerin sudan ve nemden kabarmaması için neler yapılabilir göz atalım.

 • Parkelerin şişme sorunlarıyla karşılaşmamak için alınacak önlemlerin ilki montaj aşamasında gerçekleşir. Genişleme ve büzüşmelerden etkilenmemesi için ürünlerin doğru aralıklar ile monte edilmesi gerekir. Bu da ancak profesyonel bir usta ile mümkün olabilir.
 • Ahşap ya da beton zeminlere parke döşenirken, evin iyi havalanan bir yapıda olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca suyun buharlaşma detayını da hesaplamanız gerekir.
 • Zeminin çimento olması durumunda mutlaka rutubet bariyeri kullanılmalıdır.
 • Laminatları birleştirirken genleşme derzleri kullanarak su sorununu minimum seviyeye indirebilirsiniz.
 • Döşeme öncesinde kurulumun yapılacağı alanı mutlaka 2 gün önceden havalandırmalısınız.
 • Temizlik kısmı da önemli bir detaydır. Parkelerinizi aşırı ıslak bezler ile silmeyin. Hatta sabun ve deterjan gibi ürünler tercih etmeyin. Tavsiye edilen yöntem, hafif nemli bir bez kullanılmasıdır.
 • Temizlik sırasında nem giderici ürünler kullanabilirsiniz. Bir odadaki ideal nem oranı %35 ile %65 arasında belirlenmiştir.

Yukarıda da görüleceği üzere parkelerin şişmesini önlemek için öncelikle kurulum faktörü öne çıkıyor. Bu sebeple deneyimli bir firma ile çözüm ortaklığı kurmanız önemli. Yeşil Parke firması olarak bu konuda sizlere en iyi hizmeti sunuyoruz. Üretimini yaptığımız en üst kalitedeki laminat parkeleri deneyimli ekiplerimizle monte ediyoruz. Detaylı bilgi için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Parkelerin Şişme Sebepleri

Laminat parke aldığınızda güvenilir bir firmadan temin etmezseniz uzun vadede dramatik durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Alırken kâr ettiğinizi düşünürsünüz. Fakat uzun vadede şişme ve arızalanma gibi sorunlardan dolayı daha büyük masraflara yol açar. Peki ne gibi sorunlar ile karşılaşma riski mevcut? Parkeler neden şişer? İşte detaylar…

 1. Nem Problemi: Parke şişmelerinin en azılı düşmanı nemdir. Yüksek nem oranı parkelere zarar verir. Bunun için yaşam alanlarının sık havalandırması gerekiyor.
 2. Delaminasyon: Parkeler montaj esnasında hatalı dizilir ve aralarında mesafe kalırsa şişmeye sebebiyet verebilir.
 3. Genleşme Derzleri: Parkelerin ömrünü uzatmak için parkeleri birleştirirken genleşme derzleri kullanılmalıdır. Aksi halde yüzeyin şişmesi kaçınılmaz olacaktır.

Islandığında Şişmeyen Parke Var mı?

Geleneksel laminat parke, nemden etkilenebilir ve su ile temas ettiğinde şişebilir. Ancak, teknolojideki ilerlemeler ve yenilikler, suya dayanıklı veya nemden etkilenmeyen laminat parke seçenekleri sunmaktadır. Bu tür laminat parke, genellikle “su geçirmez” veya “nem dayanıklı” olarak etiketlenir.

Su geçirmez veya nem dayanıklı laminat parke, özel olarak tasarlanmış bir alt tabaka veya kaplama ile yapılmıştır. Bu kaplama, nemin laminatın içine nüfuz etmesini engeller ve böylece parkeyi şişme veya çatlamadan korur. Bu tür laminatlar, mutfaklar, banyolar, koridorlar ve girişler gibi yüksek nemli alanlar için idealdir.

Ancak, suya dayanıklı laminat parke kullanırken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Örneğin, dökülen sıvıların hızlı bir şekilde temizlenmesi ve sürekli su temasından kaçınılması önemlidir. Ayrıca, dikişlerin ve kenarların düzgün bir şekilde monte edilmesi ve uygun bir su yalıtım sisteminin kullanılması da önemlidir.

Sonuç olarak, suya dayanıklı veya nemden etkilenmeyen laminat parke seçenekleri mevcuttur ve bu tür parke, suya maruz kalabilecek alanlarda kullanılabilir. Ancak, doğru kurulum ve bakım önlemlerinin alınması önemlidir.

 

İlginizi Çekebilir: Karo Halı Kaplama Fiyatları 2022