Genel

Parkelerin Arası Neden Açılır? 7 Önemli Sebep

parkelerin arasi neden acilir 11

Parkeler günümüzün en sevilen zemin döşemeleri. Ama kimi zaman sorunlar çıkarabiliyor. Parkelerin arası neden açılır? sorusu da ortaya çıkan bu sorunsalların bir neticesidir. Levhaların birbirinden ayrılması ve kısmı şekilde açıklıklar oluşması, çok sayıda kullanım problemini yaratır. Gıcırtılar, boşluklar, zeminde kayma, görsel bozukluklar gibi can sıkıcı durumlar ortaya çıkar. Bu nedenle ivedilikle çözüme kavuşturulması gerekir. Kullanıcıların talepleri de bu doğrultuda olur zaten. Parkelerin arası neden açılır? sorusuna verilebilecek çok sayıda yanıt var. Çözüm aramadan önce sorunun kaynağı belirlenmelidir. Kaynak belirlendiğinde en etkili ve efektif çözümlemeler sağlanabilir. Nem ve rutubet gibi durumlar en sık görülen sebepler olsa da durum bununla sınırlı değil. Bu yazıda bilmenizin size fayda sağlayacağı çok sayıda parke arası açılma sebebini ve çözümlerini paylaşacağız. Ahşap ve laminat parkelerin aralarının açılma sebepleri:

**Mağazamız İstanbul / Ümraniye'de yer almaktadır.

Tüm Türkiye'ye gönderim sağlamaktayız.**

 • Kalitesiz parke modellerinin kullanılması,
 • Odadaki nem oranının yüksek olması,
 • Alandaki rutubet sorunu,
 • Islanmalara dayalı yaşanan kabarmalar,
 • Zemin yüzeyinin parke döşemesi için uygun olmaması,
 • Isı noktalarına çok yakın parke döşenmesi,
 • Hatalı işçilik boyutu parkelerin aralarının açılma sebepleri arasındadır.

Laminat Parkelerin Arası Neden Açılır?

Ahşap ve laminat parkelerde en sık yaşanan problemlerin başında levha arası boşluklar geliyor. Genel olarak levha uçlarında yukarıya doğru bir kıvrılma nedeniyle yaşanıyor. Kimi zaman da iki levha arasında genişleme oluyor. Peki ama laminat parkelerin arası neden açılır? Çözümü var mı? Tek tek sizler için açıkladık.

Kalitesiz Parke Ürünlerinin Arası Açılır

Parkeler çok sevildiği ve yaygın kullanıldığı için kalitesiz ürün üretimi kaçınılmaz oluyor. Ucuza satmak amacıyla materyal ve işçilik kalitesinden yoksun olan parkeler kullanıcısına çok sorun çıkarır. Başta olmasa da uzun vadede sorun yaşanması kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle Yeşil Parke ailesi olarak her zaman en üst A kalitede modelleri evinize sokmanızı öneriyoruz.

Halı Modelleri

İlginizi Çekebilecek Halı Modelleri

Nem Seviyesi Parke Arasının Açılma Sebebidir

Nem ciddi oranda parke arası açılma nedenidir. Bazı evlerde ya da iş yerlerinde yüksek nem oranları ile karşılaşılabiliyor. Bu da parkelerde bozulmalara sebep oluyor. Levhaların arası zamanla açılıyor ve istenmeyen bir görüntü ortaya çıkıyor. Nem oranını dengelemek bu doğrultuda parke kullanıcıları için çok değerlidir.

Rutubetli Alanlarda Parke Kullanımına Dikkat Edin

Rutubet ağaç ürünlerinin en büyük düşmanlarından birisi. Ahşap ve laminat parkeler de ağaçtan üretildikleri için risk kategorisi içerisinde yer almaktadır. Kaliteli parkeler bir miktar direnç gösterse de bu konu karşısında ciddi oranda levha arası açılmalara yaşanacaktır.

Parke Islanmaları Sonucunda Aralar Açılabilir

Parkelerin arası neden açılır? sorunsalının en önemli sebeplerinden birisi de aşırı ıslanmalardır. Açık pencereden içeri giren yağmur suyu, akan bir çeşme ya da tesisattan sızan sular parkelerde kabarmalara sebep olur. Kabaran parkelerin de uçlarında ayrılmalar yaşanır. Gözle görülür bir açılmadır bu. Su kaçağının sebebi mutlaka tespit edilmesi gerekiyor.

Zemin Bozuklukları Parkelerin Arasını Açar

Bazen parkelerin döşendiği alanlar dümdüz olmayabiliyor. Bu da belli bir zaman sonra parkelerin arası neden açılır? sorunsalını doğuruyor. Engebeli zeminler için parkelerin döşenmesi ustalık ister. Altına koyulacak materyaller ile düzleştirme sağlanmalıdır. Böylece bir nebze de olsa aralarının açılmasına önlem alınabilir.

Isı Noktalarına Döşenen Parkelere Dikkat Edin

Parkeler evlerin tüm zeminlerine döşenmektedir. Evlerdeki ısınma sistemleri de zemine yakın seviyelerde döşeniyor. Bu yakın temaslar özellikle kış aylarında bir sorun haline gelebiliyor. Özellikle de doğalgaz borularına çok yakın olan yerlerde parke arası açılmaları yaşanıyor. Eğer açılan bölge yakınlarında sıcak bir boru tesisatı var ise bu hususu göz önünde bulundurun.

Laminat Parke Modelleri

İlginizi Çekebilecek Laminat Parke Modelleri

Hatalı İşçilikler Zamanla Parkelerin Arasını Açar

Her zaman da belirttiğimiz gibi iyi bir ürüne sahip olmak kadar bunu usta ellerin döşemesi çok önemlidir. Bazen genleşmeler için bırakılan paylarda aşırıya kaçılabiliyor. Bu da bir süre sonra parkelerde oynama ve aralarında boşluk olma hallerini doğuruyor. Ürünlerinizi döşetirken iyi bir usta ile anlaştığınızdan emin olun. Yeşil Parke ürünleri türünün en kaliteli modelleri olduğu için parkelerin arası neden açılır? gibi bir durumlar çok nadir karşılaşırsınız. Ayrıca İstanbul için döşeme konusunda usta temini de sağlıyoruz talep etmeniz durumunda. Böylece en ufak bir sorunsalın önüne geçilmiş olunuyor. Detaylar telefon hatlarımızın ucunda yer alıyor. 7/24 hiç çekinmeden bizleri arayınız.

Parkelerin Arası Nasıl Doldurulur?

Yazımızın bu kısmına kadar parkelerim arası neden açılır? sorusuna yanıt verdik. Şimdi de açılan parkelerin arasını doldurma konusunda detaylar paylaşacağız. Zira sorun kısa sürede çözülmez ise bir süre sonra diğer levhalara da sirayet etmeye başlar problem. Alanın zemini tamamen kullanılamaz hale gelebilir. Bu tür bir manzara kimseyi hoşnut etmez. Bu nedenle erken çözüm yollarını sizler ile paylaşacağız. İşte parke arası nasıl doldurulur? konusunun net cevabı. Keyifli okumalar.

Duvar Kağıdı Modelleri

İlginizi Çekebilecek Duvar Kağıdı Modelleri

Parke Aralarını Dolgu İle Kapatın

Parke aralarını kapatmak için günümüzdeki en yaygın ve etkili yöntem, dolgu tekniğidir. İnternetten sipariş verebileceğiniz özel dolgu ürünleri ile araları açılan parkeleri doldurabiliyorsunuz. İyi bir ürün tercih ederseniz etkisi daha fazla olacaktır. Bu konuda araştırmalarınızı iyi yaparak satın alma işlemini tamamlayın.

Bebek Pudrası Kullanın

Parke arası nasıl doldurulur? sorusunun önemli bir yanıtı da kesinlikle bebek pudrası kullanımıdır. Parke aralarının açılan bölgelerine pudra serpiştirebilirsiniz. Burada yüzeye serpmenin bir fayda olmadığını belirtelim. Sadece boşlukları doldurmanız gerekiyor. Çözüm bu kadar basit.

İnşaat Köpüğü Kullanabilirsiniz

İnşaat malzemeleri kategorisinde yer alan köpükleri kullanabilirsiniz. Bu yöntem aşırı parke arası açılmaları için önerilmektedir. Az aralıklar için ideal olan bebek pudrası ya da özel macun ürünleridir. Levhanızın arası gözle görülür bir bariz açılma yaşıyorsanız inşaat köpükleri iyi bir tercih olacaktır.

Parkelerin Arasının Açılması Nasıl Önlenir?

Bunların dışında bir de parkelerin arası neden açılır? konusunu önleyici hamleler var. Bu uygulamaları baştan sıkı tutarsanız ilerde bir sıkıntı yaşamazsınız. Peki bunlar neler? işte önemli püf noktaları…

Parke açılmalarını önlemek için etkili yöntemler:

 • Odadaki nem oranına dikkat edin. Eğer %50 %60 oranını aşan bir değer var ise önlem alın. Pençeleri açarak odayı havalandırabilirsiniz.
 • Döşeme esnasında ekstra özen göstermelisiniz. İşçiliğin kötü olmaması için iyi bir ustaya sahip olduğunuzdan emin olun.
 • Zemin yüzeyinin parke döşemeye uygun olduğuna dikkat edin. Eğri ve çıkıntılı zeminlerde sorun kaçınılmaz olacaktır.
 • Parke altı ses ve ısı yalıtımı yaptırmanızı öneriyoruz. Çünkü açılmaları ve parke kaymalarını ciddi oranda önlüyor.
 • Parkeye su teması olmamasına dikkat edin. Eğer bir kaçak var ise sorunu noktasal bir tespit yapın.
 • Sıcak alanlar çok yakın olmamalıdır. Eğer doğalgaz tesisatınızda böyle bir yakınlık var ise gerekli düzeltmeleri yaptırabilirsiniz.
 • Rutubet oluşumlarının giderilmesini sağlayın.

Son olarak Yeşil Parke markamızdan ürün tercihi yapın. A kalite ürün sahibi olacağınız için en az sorun yaşama ihtimali olacak. Böylece sizi zorlayan süreçler ile karşılaşmayacaksınız.   İlginizi çekebilir: Samur Karo Halı Modelleri ve 13 Harika Özelliği