PVC Zemin Döşemesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Blog geri dön

PVC Zemin Döşemesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Zemin kaplama sistemleri arasında en çok rağbet gören yöntem olan PVC kaplama hakkında bilinmesi gereken pek çok detay vardır. Öncelikle PVC nedir sorusu cevaplanmalıdır. PVC, doğal olmayan bir tür plastiktir. Ana maddesi klor ve etildir. İşlendiğinde vinil adı verilen Polivinil Klorür maddesi oluşturulur ki bu maddeye PVC denmektedir. Homojen PVC zemin kaplama hastanelerden okullara, iş yerlerinden restoranlara kadar pek çok farklı mekanda kullanılabilir.  2 mm kalınlığında olan bu kaplama tek katmanlı ve rulo olarak iki farklı şekilde tercih edilebilir.

PVC zeminin kaplanacağı alan önceden temizlenir. İkinci aşama olarak astar zemine uygulanır. Daha sonra kendiliğinden yayılan şap zemine uygulanır. Zemine atılan malzemeler mala ile zemine homojen bir şekilde dağıtılır. Mala işlemi zemindeki eğriliklerin önüne geçmek için önemlidir. Yaklaşık bir gün kadar zeminde bekleyen bu karışımlara, kaliteli bir malzemeden üretilmesi gereken PVC kaplanır. Bu PVC, zeminin boyutlarına uygun olarak kesilmelidir. PVC’nin orijinal yapıştırıcı kullanılarak kaplamanın uzun ömürlü olması sağlanır.

PVC kaplama suya karşı dayanıklı bir malzemeden üretilir. Bundan dolayı banyo ya da mutfak gibi alanlarda da rahatlıkla kullanılabilir. Dirençli yapısı ile öne çıkan bu kaplama türü kolay uygulanabilmesi, bakım maliyeti olmaması ve uzun ömürlü olması nedeni ile son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir.

PVC Kaplama Sağlığa Uygun Mudur?

PVC zemin kaplamanın insan ve hayvan sağlığına hiçbir tehdidi yoktur. Evlerinde çocuğu ya da evcil hayvanı olan biri gönül rahatlığı ile PVC zemin kaplama tercih edebilir. PVC malzeme tozu bünyesinde hapseder ve böylelikle astım, bronşit gibi nefes yolu hastalıklarına karşı gereken önlemi almış olur. PVC zemin malzemesi kullanımı pek çok doktor tarafından da tavsiye edilmektedir. Tercih edeceğiniz kaplama çeşidinin gerekli sertifikalara sahip olması durumunda hiçbir olumsuzluk yaşanmaz. PVC zemin kaplama malzemeleri Avrupa’dan ithal edilir. İSO 9001, İSO 14001 ve CE sertifikalarına sahiptir. Bu belgeler ülkemizde de TÜRKAK tarafından onaylanmıştır.

Eğer siz de zemin kaplama konusunda tercihinizi PVC kaplamadan yana kullanacaksanız, buraya tıklayarak kategori içerisinde yer alan ürünlere göz gezdirebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Call Now Button
Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?