Sararan Parke Nasıl Temizlenir? 4 Etkili Yöntem İle %100 Çözüm

Blog geri dön
sararan-parke-nasil-temizlenir-3

Sararan Parke Nasıl Temizlenir? 4 Etkili Yöntem İle %100 Çözüm

Parke kullanıcılarının en sık ettiği şikayet, yüzeylerde oluşan sararmalardır. Sararan parke nasıl temizlenir? sorusu da buradan doğar. Ev hanımları zeminlere karşı çok hassastır. Misafirler yaşam alanlarına geldiğinde ilk olarak bu kısımlar ile temas kurarlar. Bu nedenle zemin döşemeleri kusursuz ve pırıltılı olmalıdır. Ama dönemsel levhaların yüzeyinde sarı lekeler kaçınılmaz oluyor. Buradan yola çıkarak çok faydalı bir bilgi yazısı hazırladık.

Neden sararır? Laminat parke kendi kendine sararma yapmaz. Muhakkak dış bir olumsuz etken ile temas halinde olması gerekir. Güneşten gelen UV ışınları sararmanın en temel ve etkili sebeplerindendir. Ayrıca suya aşırı temas ya da kurumuş lekeler de zaman içerisinde yüzey sararmalarını yaratır. Peki ama sararan parke nasıl temizlenir? Madde madde yapılması gerekenleri bulacaksınız.

sararan-parke-nasil-temizlenir-1
Sararan Parke Nasıl Temizlenir?

Güneşten Ya Da Lekeden Sararan Parke Nasıl Temizlenir?

Sararan parkeler kullanıcıların çok canını sıkar. Hızlı giderilmemesi halinde yaşam alanındaki bireyler mutsuz olur. Zira zemin döşemeleri her zaman için ev hanımlarının önemi çerçevesi içindedir. Bu soruna verdiğiniz değeri gördük ve sararan parke nasıl temizlenir? sorusuna en doğru yanıtı oluşturduk.

Nasıl temizlenir? sararmış parke temizlerken seçeceğiniz malzemelerin niteliği ve levhalara uygunluğu çok önemli. Net olarak belirtelim, ağır kimyasallar ile temizlik olmaz. Doğru teknikleri bilmelisiniz ki parkeniz zarar görmesin. En başta yumuşak bir bez olmazsa olmaz malzemelerden biri. Sonrasında da arap sabunu, sirke yahut doğru deterjan malzemeleri ile süreç yönetilir.

Ne kullanılır? Günümüzde parke üzerindeki sarı lekeleri temizlemek için etkili olacağı düşünüldüğü için çamaşır suyu ve türevleri maddeler kullanılıyor. Çok büyük bir hata bu. Burada malzemenin sert kimyasal olması değil, doğru şekilde uygulanmasıdır. Arap sabunu burada en iyisidir. O halde sararan parke nasıl temizlenir? sorusuna geçelim.

a)      Arap Sabunu İle Sararan Parkenizi Temizleyebilirsiniz

Arap sabunu, geçmişten günümüze ev temizliğinin her alanında kullanılan, maddeye zarar vermeyen ve insan sağlığını da tehdit etmeyen bir materyal. Kolayca da temiz edilebilir. Fiyatları da uygun olduğu için temizlik maliyetini düşürür. Arap sabununu sararmış olan yüzeye elinizle yavaşça yedirin. Su kullanmamaya özen gösterin. Parkenizin daha da sararmasını istemezsiniz. Arap sabununu hafifçe yedirdikten sonra yumuşak bir bez ile hafifçe yüzeyi çiteleyin. Bu uygulamayı birkaç defa daha tekrarlayabilirsiniz. Sonuçlar göz alıcı ve şaşırtıcı seviyede olacak.

Kullanılacak malzemeler:

  • Bir paket arap sabunu (alanın büyüklüğüne göre miktar değişebilir)
  • Bir paket yumuşak bez
  • Finalde yüzeyi temizlemek için temiz bir vileda
sararan-parke-nasil-temizlenir-2
Sararan Parke Nasıl Temizlenir?

b)      İspirto Veya Sirke Kullanarak Parkeden Sarı Lekeler Çıkarılır

Sararan parke nasıl temizlenir? sorusunun çözümü için birden fazla yöntem var. Önemli ve etkili bir uygulama da ispirto ya da sike kullanımıdır. Bu ürünler doğal bir temizlik materyalidir. Parke dostudur ve asla levhaya zarar vermez. Burada elma sirkesi yahut beyaz sirke kullanılır. Su ile bir karışım yapılması gerekiyor. 2 litre suya 1 su bardağı sirke koymanız yeterli. Dikkatli olun, yüzeye sadece dümdüz sirke dökmeyin. Çünkü doğal olsa da güçlü bir bileşendir. Biraz daha yumuşatmak ve hoş koku katmak için bir damla kokulu bulaşık deterjanı da ekleyebilirsiniz.

Kullanılacak malzemeler:

  • 1 bardak beyaz ya da elma sirkesi
  • 2 litre su dolu kap
  • Bir damla deterjan
  • Yumuşak bir bez

c)      Doğru Deterjanları Kullanarak Sararmış Parke Çok Güzel Temizlenir

Genelde sararan parke nasıl temizlenir? konusundaki uygulama yöntemlerinde deterjan pek önerilmez. Çünkü kullanıcılar sıklıkla hatalı deterjan tercih edebiliyor. Sarı leke gidermek isterken çok daha büyük lekeler yaratılabiliyor. Bu iş için özel üretilen ve parke dostu malzemeler var. İnternet üzerinden bunu temin edebilirsiniz. Bu maddeleri su ile karıştırıp yumuşak bir sünger ya da bez aracılığıyla lekeye uygulayabilirsiniz. Sarı leke giderilene kadar ovalamaya devam edebilirsiniz. Maliyetsiz de bir çözüm yoludur. Az malzeme ile sorunsalı sonlandırabilirsiniz.

Kullanılacak malzemeler:

  • Doğru marka zemin temizleme deterjanı
  • Sünger ya da yumuşak bez
  • 2 litre su dolu kap

d)      Sararmış Parke Temizliğinde Çamaşır Suyu Kullanmayın

Şu ana kadar sararan parke nasıl temizlenir? konusunda yapılanlara parmak bastık. Şimdi de asla yapılmaması gerekenlere parmak basacağız. Çünkü yapılacaklar kadar yapılmayacaklar da önemlidir bu konu özelinde. Temel kaçınmanız gereken şey, çamaşır suyudur. Bugün ev hanımlarının büyük bir çoğunluğu ne yazık ki yüzey temizliğinde çamaşır suyu kullanıyor. Bunun temel mantalitesinde daha etkili olacağı düşüncesi var. Ama durumu bunun tam tersi.

Çamaşır suları ağır ve keskin kimyasallardan üretilmektedir. Yaşam alanlarının belli alanlarında çok etkili bir temizlik malzemesi de olduğu doğru. Ancak parkeler ahşap ürünlerdir. Çamaşır suyu değdiği an büyük felaketler ortaya çıkar. Kesinlikle bu ürünler ile sarı leke temizlemeye çalışmayın.

e)      Sararmış Parke Temizliğinde Uzmanlardan Destek Alın

Yukarıda sarı parke lekelerinin nasıl temizlenmesi gerektiğini en etkili uygulamalar ile yanıtladık. Ancak lekenin türüne göre bunların çözüm üretemediği yerler de olabilir. Böyle zamanlarda uzman bir firmadan profesyonel temizleme hizmeti almanız gerekecek. Bazı sarı lekeler son teknoloji cihazlar kullanılarak çıkabiliyor. Bu cihazlara sizin bireysel olarak erişmeniz hem mümkün değil hem de maliyetlidir.

Son bir aşama daha var. O da kalıcı parke sarılıklarıdır. Bunlar her ne yöntem denenirse denensin ne yazık ki giderilemez. O halde yapılacak tek bir şey kalır. O da parke döşemenizi yenilemek. Bunu yaparken aynı ürünü bulursanız bölgesel değiştirme, bulamazsanız da komple değiştirme yapmanız gerekecek. Yeşil Parke bunu sağlamak için var. Zor zamanınızda size fazla maliyet çıkmaması adına en uygun fiyatlı parkeleri temin eder.

sararan-parke-nasil-temizlenir-4
Sararan Parke Nasıl Temizlenir?

Sararmış Parke Temizliği Ne Kadar?

Yöntem kadar sararmış parke temizliği ne kadar maliyet çıkarır konusuna da değinmeliyiz. Çünkü kullanıcılar adına maliyetler önem arz eder. Temizlik maliyetleri genel olarak ucuzdur. Bir arap sabunu, bez, sünger, sirke ya da deterjan satın almak uygundur. Ortalama 50 TL ile 100 TL arasında ödemelerle sorunu çözersiniz. Fakat parkeyi yenilemeniz gerekirse iş değişir. Maliyetler artar. Ortalama 3 – 5 bin TL gibi rakamlar çıkabilir. Bizi arayarak konu hakkında bir fiyat değerlendirmesi talep edebilirsiniz. Belki bölgesel değişimle konu çözülebilir. Yahut komple oda zemini değişmesi gerekebilir.

Yukarıda belirtilen temizlik modelleri denendikten sorun devam ediyorsa Yeşil Parke aranmalı. Çünkü son noktada çözümün adresidir firmamız. En değerli ve kesin çözümler için telefon hattımızı kullanın. 0 (531) 222 58 58 hattımızda sararan ve çözümü olmayan parkelerinizi yeniliyoruz. 0 (216) 335 34 68 telefonumuzu arayınız ve parke döşemelerinizi yenileme talebi oluşturunuz. 2023 yılında en ucuz fiyatlara sararmış parkeleri yeniliyoruz. Sıfır ve kaliteli parkeler zeminlerinizde yepyeni bir hava yaratıyor. Keyifli bir alışveriş süreci yaşayacaksınız. İyi günler dileriz.

 

İlginizi çekebilir: Ankara Floorpan Parke Ürünleri ve Fiyat Listesi 2023

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button