Genel

Sıcaklık Parkeye Zarar Verir mi?

sicaklik parkeye zarar verir mi

Sıcaklık parkeye zarar verir mi? sorusuyla çok sık karşılaşıyoruz. Çünkü geçmişten günümüze iç mekan tasarımı için zemin ürünleri dendiğinde akla her zaman parkeler gelmektedir. Dünya genelinde en çok kullanılan zemin ürünü olması da bunun bir kanıtı niteliğindedir. Özellikle yaşamımızın çoğunu geçirdiğimiz ev ve ofis gibi yaşam alanlarında severek kullanmaktayız. Kullanım oranının yüksek olması, bireylerin bu ürünlerin ömrünü uzatmaya yönelik püf noktalarını aramaya yöneltiyor zaman zaman. Genellikle bu merak sıcaklığın laminat parkelere zarar verip vermediği ile alakalı olmaktadır. Parkeler dayanıklı ve güçlü yapıda ürünlerdir. Bunun yanında doğal ve yaşayan bir yapıları mevcut. Ancak tahmin edileceği üzere her maddeye zarar veren, deformasyon yaratan ve ömrünü kısaltan dış faktörler bulunur. Parkeler için de durum aynı. Örneğin uzun süreli nem ya da aşırı su teması parkeler adına en kötü durumlardır. Zamanla deforme olur ve uzun vadede neredeyse kullanılmaz bir hale gelebilir. Peki sıcaklık için de durum aynı mı? Sıcaklık parkeye zarar verir mi? Parkeleri güneş temasından korumalı mıyız? İşte detaylar…

**Mağazamız İstanbul / Ümraniye'de yer almaktadır.

Tüm Türkiye'ye gönderim sağlamaktayız.**

Parke Güneşten Etkilenir mi?

Sıcaklık sorunsalı genelde güneş ile alakalı risk faktörüdür. Bazen yaşam alanlarında kullanılan parkeler aşırı güneşe maruz kalabiliyor. Peki ama bu ürünlere zarar veren bir durum mudur? Bu konudaki cevabımız evet olacak. Zira aşırı güneşe maruz kalan laminat parkelerde zamanla deformasyon görülmektedir. Belki başlarda bu hissedilmez. Ancak uzun süreli temas durumunda problem yaşanması kaçınılmaz olacaktır. Sıcaklık parkeye zarar verir mi? sorusunda eğer güneş kastediliyorsa cevabı evet olur. Buna ek olarak farklı etki eden faktörler de bulunmaktadır. Örneğin oda sıcaklığı da parkelere etki eden bir misyona sahip. Yaşam alanlarında zemin sistemlerinin ömrünün uzun olması için tavsiye edilen sıcaklık 24 derece üzeridir. Görüleceği üzere sadece sıcaklık değil aynı zamanda aşırı soğuk da sorunsal yaratabiliyor.

Yerden Isıtma Parkeye Zarar Verir mi?

Son yıllarda gelişen ve değişen teknolojiyle birlikte yaşam alanlarının ısıtma sistemleri de değişime uğradı. Genel olarak kombili doğalgaz sistemleri kullanılırken artık günümüzde yerden ısıtmalı sistemlerin kullanım oranı hayli artmış durumda. Haliyle bu da bireyler için ‘yerden ısıtma parkeye zarar verir mi?’ sorusunun doğmasına sebep oluyor. Açıklık getirelim. Bu tür ısınma sistemleri kullanıldığında parke ile sistemin arasına birtakım yalıtım malzemeleri kullanılır. Bu sayede sıcaklık ne olursa olsun herhangi bir sorunsala sebebiyet vermez. Aksine, ısıyı yaşam alanına daha iyi aktarılmasını sağlar. Parkelerin düşmanı dışarıdan gelen sıcaklıklardır. Özellikle sıcaklık parkeye zarar verir mi? konusunda güneşe dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü başlıca düşmanı güneş ışınlarıdır. Ayrıca oda sıcaklığında aşırı sıcaklığa bağlı nem detayına da dikkat etmekte fayda var. Çok fazla sıcaklık kuruluğu yaratır. Bu da parkelerin düşmanı bir durum yaratır.

Halı Modelleri

İlginizi Çekebilecek Halı Modelleri

Laminat Parke Ömrü Ne Kadardır?

Zemin döşeme sistemlerinde tercih aşamasında kullanıcılar alacakları ürünün ömrüne de önem vermektedir. Bu haklı bir talep. Zira zemin yenilemek zahmetli bir süreç. Laminat parke ömrü ne kadardır? sorusu da tam da bu sebeple doğmaktadır. Bunun için net bir tarih vermek elbette mümkün değil. Çünkü parkelerin ömrünü belirleyen birçok etken bulunmaktadır. Ürünün kalitesi, montajdaki ustalık, nem ve sıcaklık oranı ve doğru kullanım bunlardan bazılarıdır. Ayrıca su ile temas edip etmemesi de önemlidir. Tüm bunlar bir araya geldiğinde ortaya parke ömrü çıkmaktadır. Eğer bu bileşenler doğru bir şekilde yerine getirilirse ortalama 15 ile 20 yıl arasında parke sistemlerini kullanmak mümkün olur. Aksi durumlarda 3-5 sene içerisinde dahi ürünlerin kullanılamaz hale gelmesi mümkün.

Parkeye Neler Zarar Verir?

Sıcaklık parkeye zarar verir mi? sorusu kadar başka nelerin bu ürünlere zarar verdiğini bilmekte fayda var. Bu sayede aldığınız ürünleri çok uzun seneler kullanabilirsiniz. Öncelikle daha önce de belirttiğimiz gibi güneşten korumanız önünde. Ayrıca aşırı su temasından da kaçınılması gerekmektedir. Aksi halde zamanla kabarmalar olur ve kullanılamaz hale gelebilir. Son olarak parke düşmanı faktörlerden birisi de nemdir. Parkenin bulunduğu bir yaşam alanında ideal olan nem oranı uzmanlar tarafından %50 – 65 arası olarak gösteriliyor. Bu oranlara dikkat etmenizde fayda var.   İlginizi çekebilir: Karo Halı Nasıl Temizlenir? – 5 Adımda Harika Çözüm